37. Maraton Warszawski nie dla mnie – głos rozsądku wygrał

27 września 2015 2 min czytania
37 Maraton Warszawski - numer

Rozpisywać mi się nie chce, więc będzie krótko. Chciałem ukończyć swój szósty z rzędu Maraton Warszawski. Chciałem go przebiec nawet będąc bez formy i nie będąc do niego specjalnie przygotowanym. Byłem nawet na jego starcie, ale nie pobiegłem…

REKLAMA

W sobotę z katarem i zapchanymi zatokami przyjechałem na Stadion Narodowy. Posiedziałem na Run Blog Fest, odebrałem pakiet startowy, pokręciłem się po Expo. Później pojechałem do domu w dalszym ciągu się kurować.

Niedziela zaczęła się gorzej niż sobota. Wyspać się nie wyspałem bo z powodu bólu głowy, zapchanych zatok, kataru, sam nie wiem czego, dwa razy budziłem się w nocy. Rano zatoki zapchane miałem jakby bardziej. Wysmarkać się nie da. Głowa boli. Temperatura – 37,5 stopni Celsjusza. Tragedii nie ma, ale to jednak więcej niż 36,6.

Z jednej strony chciałem pobiec, więc zacząłem się szykować, zjadłem śniadanie, łyknąłem leki, spakowałem się… Z drugiej, coś mi mówiło, że robię głupotę, bo nie powinienem biec, tym bardziej, że i tak o nic specjalnego walczył nie będę. Ot, miałem zaliczyć kolejny maraton.

37 Maraton Warszawski - numer

To taki dylemat, bo z jednej strony jest presja, którą samo biegowe środowisko sobie wbija do głowy, że biegacze to twardziele, biegają w każdych warunkach i byle choroba ich nie zatrzyma. Z drugiej strony jest głos rozsądku, który mówi że czasami trzeba odpuścić, bo zdrowie jest ważniejsze. Jest po prostu granica po przekroczeniu której już nie jesteś twardy, a nieodpowiedzialny.

Skonsultowałem się ze swoim głosem rozsądku w postaci koleżanki, z którą nie jeden maraton razem przebiegłem. Znamy się aż za dobrze. Napisałem co i jak. Pierwsza wiadomość brzmiała „Ja bym została w domu”. Później dostałem jeszcze kilka innych wiadomości dlaczego mam nie biec. Posłuchałem i wyszło mi to na dobre. Samemu może być ciężko podjąć taką czy inną decyzję. Jeśli masz kogoś kto sam trenuje i potrafi z boku ocenić sytuację, to warto do niego napisać/zadzwonić. I posłuchać.

Tak więc nie pobiegłem w 37. PZU Maratonie Warszawskim. Byłem za to na starcie. Odprowadziłem swojego tatę na start – przebiegł swój drugi maraton i ustanowił życiówkę na poziome 4:06:07. Spotkałem też Pawła Raczyńskiego, który chwilę później startował jako pierwszy w sztafecie, a finalnie zajął z nią drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

A ja… Wróciłem do domu pod kołdrę, a temperatura wzrosła do 38 stopni Celcjusza.

Dobrze zrobiłem.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
9 lat temu

Tak. Dobrze zrobiłeś.
Kuruj się. 🙂

Piotr
Piotr
9 lat temu

Zuch chłopak!
A ja wiem jak boli rezygnacja…

Ola
Ola
9 lat temu

Zdrowia! Biegacze to jednak mądrzy ludzie 🙂

Yakac
Yakac
9 lat temu

Mądra decyzja, dzięki której z pewnością pobiegniesz 38 Maraton Warszawski. Bieg w takim stanie jak opisujesz byłby zwykłą głupotą.
Pozdrawiam i gratuluję mądrej decyzji 🙂

Piotr
Piotr
9 lat temu

Dobrze zrobiłeś. Maraton to poważny bieg. Czasem lepiej odpuścić niż upierać się przy starcie.
Podobnie miałem ja w Krynicy na górskim biegu – z powodu braku formy na ten bieg wybrałem 2 uliczne biegi.
zdrówka 🙂

szewo
9 lat temu

Poznań.

janekowalski
9 lat temu

Też musiałem zrezygnować z maratonu, w kwietniu odebrałem pakiet OWM i zostałem w domu. Na szczęście we wrześniu udało się pobiec w Berlinie. Powrotu do zdrowia!

eM
eM
9 lat temu

Mądra decyzja. Biegać, czy też nie biegać trzeba z głową.

Jeszcze wiele maratonów przed tobą! Powodzenia!