adidas Adizero Prime X Strung – technologiczne cudo

14 listopada 2022 7 min czytania
adidas Adizero Prime X Strung

Prime X Strung to jeden z bardziej technologicznych butów adidasa. To połączenie dynamiki opartej na karbonowej technologii wykorzystywanej w startowych Adiosach Pro z nowatorską, przypominającą kokon, cholewką Strung. Technicznie to natomiast but raczej do szybkich jednostek treningowych. Idealny na biegi tempowe czy interwały.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Adidas
  • rok premiery: 2022
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: tempo/interwały
  • cena regularna: 1199 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
wysokość podeszwy: wysoka
50/41 mm
drop: klasyczny
9 mm
waga: średnia
310 g

Przeznaczenie

Adizero Prime X Strung to but treningowo-startowy do biegania po twardych nawierzchniach. Bardzo dobrze, wręcz maksymalnie amortyzowany a jednocześnie pieruńsko dynamiczny. To idealny but na szybsze jednostki treningowe, a zarazem but treningowy dla osób startujących na co dzień w Adiosach Pro 3. Przeznaczony wyłącznie na płaskie, najlepiej asfaltowe, drogi.

adidas Adizero Prime X Strung

adidas – co jest co?

Prime X to najwyższy i najgrubszy but startowy adidasa. To jeden z trzech butów karbonowych w ofercie marki:

  • Takumi Sen – ten najniższy, a zarazem najlżejszy i przeznaczony na dystanse 5 i 10 km. Takumi Sen to but zdecydowanie nabardziej wymagający.
  • Adios Pro – ten środkowy, wysoki i przeznaczony na zawody na dystansie 21-42 km. Adios Pro to flagowa startówka marki adiadas.
  • Prime X – ten najwyższy i jednocześnie na tyle wysoki, że zarazem przekracza dopuszczalne przez World Athletics normy dotyczące wysokości butów biegowych dopuszczonych do startów w zawodach. Producent określa go mianem butów ,,Non Race Day”. Przeznaczony do zasady na szybkie treningi.
PRZEZNACZENIEMODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY
tempo/interwałyAdizero Prime X Strung50/41 mm
starty 21-42 kmAdizero Adios Pro 339.5/33 mm
starty 5-10 kmAdizero Takumi Sen33/27 mm

Można też spojrzeć na sprawę szerzej. Tak klasyfikuje się Prime X w całej szybkiej ofercie butów adidas. Im bliżej lewej strony tabeli tym buty „szybsze” i bardziej wyścigowe. Im bliżej prawej strony tabeli tym buty „wolniejsze” i bardziej treningowe.

WYŚCIGTRENING
najlepsze NON-RACE
Prime X
42-21 KM
Adios Pro
10 KM
Takumi Sen
lepsze5 KM
Adios
TRENING
Boston
TRENING
SL 2.0
dobre TREN-START
Adizero RC

Alternatywy

Najbardziej oczywistymi alternatywami dla PrimeX są takie buty jak New Balance Fuelcell Supercomp Trainer i Nike Alphafly Next%. Nieco dalszą, ale także alternatywą, może być też Hoka Bondi X.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas Adizero Prime X Strung264 g9 mm1199 zł
New Balance FuelCell SuperComp Trainer320 g8 mm999 zł
Hoka Bondi X300 g5 mm999 zł

Amortyzacja i dynamika

Wysokość podeszwy to nie jedyna rzecz według której PrimeX nie jest zgodny z wymaganiami World Athetics. Jest jeszcze budowa podeszwy i ilość zastosowanych karbonowych elementów i ich ułożenie. Patrząc na podeszwę buta to w jej wnętrzu możemy wyróżnić aż pięć warstw. Idąc od góry jest to:

  • Lightstrike Pro – bardzo miękka i responsywna pianka będąca jednym z dwóch kluczowych elementów (obok elementów z włókna węglowego) butów karbonowych. Górna warstwa pianki jest zdecydowanie grubsza w części przedniej i nieco cieńsza w części piętowej. Dzięki temu but odczuwalnie jest bardziej responsywny i miękki w części przedniej.
  • Energy Rods – czyli pięć prętów z włókna węglowego. Widoczne w przerwie podeszwy pomiędzy przednią a tylną częścią buta. Jest to trochę analogia do pięciu palców i pięciu kości śródstopia. Rozdzielenie elementów karbonowych ma za zadanie sprawić że będą pracować nieco bardziej niezależnie niż gdyby był to jeden element z włókna węglowego.
  • Lightstrike Pro – druga warstwa pianki. Znajduje się tym razem tylko w przedniej części buta i rozdziela warstwy elementów karbonowych.
  • Energy Rods po raz drugi – tym razem w formie trzech prętów z włókna węglowego. To te fioletowe elementy widoczne w przedniej części buta.
  • Lightstrike Pro po raz trzeci jako dolna warstwa podeszwy na całej jej długości.
adidas Adizero Prime X Strung - podeszwa

Całościowo tworzy to bardzo wysoką, na 50 milimetrów pod tylną częścią stopy i 41 milimetrów pod przednią częścią stopy, podeszwę. Jako że wiele elementów konstrukcyjnych podeszwy pokrywa się z tymi stosowanymi w Adiosach Pro można powiedzieć, że to taki podrasowany Adios. Pianki i miękkości jest więcej, dynamika bardziej agresywna a wybicie spod palców jeszcze mocniejsze. Przy założeniu czuć, jak ja to mówię, „efekt WOW”. But sam ciągnie do przodu a efekt odbicia i sztywny, szybki profil buta jest mocno wyczuwalny. Jednocześnie przez olbrzymią ilość pianki jest to but na swój sposób komfortowy.

Podobnie jak większości butów karbonowych stabilność nie jest jego mocną stroną. Mierząc go „na sucho” można mieć wręcz wrażenie, że stoi się na poduszce sensomotorycznej czyli na „berecie”. Stopa a zarazem całe ciało chce uciekać zarówno na boki z powodu bardzo miękkiej podeszwy, jak i w przód z powodu agresywnego wyprofilowania przedniej części buta. Aby się utrzymać mięśnie głębokie muszą popracować! W biegu, szczególnie tym szybkim, dużo mocniej wykorzystujemy dynamikę przedniej części buta i to wrażenie zanika, ale nie jest to but który grzeszy stabilnością. Dla osób wolniejszych, ze słabszym aparatem ruchu i mniejszą kontrolą techniki biegu, nie polecam.

adidas Adizero Prime X Strung - amortyzacja

Reasumując mimo, że jest to but z załozenia nie na dzień startu to przy wolniejszym bieganiu może być niestabilny a jednocześnie nie wykorzystamy całej technologii włożonej w przednią częsć buta, która ma zapewniać dynamikę. Jeśli już używałbym go tylko na szybkich treningach.

Cholewka bardziej niż tkana

Cholewka jest równie technologiczna co podeszwa. Mamy tutaj technologię Strung, która pozwala precyzyjnie umieszczać każdą nić w dowolnym kierunku i według dowolnych wskazań. Technicznie to szybko zasychający polimer a efekt jest taki, że dostajemy coś co jest trochę jak dzianina a jednocześnie nie jest dzianiną tylko zlepkiem lin czy też włókien. Najlepszą analogią jaką można się tu posłużyć jest kokon. Cholewka Strung najbardziej przypomina kokon.

adidas Adizero Prime X Strung - toebox

Z praktycznego punktu widzenia jest to cholewka cienka, bardzo ale to bardzo przewiewna i zupełnie nierozciągliwa. Nie jest to zarzut czy też ich wada bo swoista nierozciągliwość materiału w połączeniem z wytrzymałym splotem włókien tworzy cholewkę która bardzo dobrze siedzi na stopie. Pomaga w tym też fakt zintegrowania w dużej części języka ze cholewką. Dzięki temu wszystkiemu cholewka opina stopę dosyć stabilnie a jednocześnie zostawia trochę przestrzeni tam gdzie to potrzebne.

W palcach przestrzeni jest bardzo dużo. Szczególnie jeśli mówimy o ogólnej objętości i wysokości przodostopia. Jest to przestrzeń porównywalna bardziej z szerokimi butami treningowymi niż z wąskimi startówkami. Dla osób szukających przestrzeni z przodu? Tak!

adidas Adizero Prime X Strung - zapiętek

Zapiętek przypomina te stosowane w innych startówkach. Z zewnątrz mamy bardzo gęstą dzianinę Strung a wewnątrz tylko miękki kołnierz dookoła kostki. Brak w Prime X natomiast sztywnego klipsa wewnątrz. Zapiętek składa się jak harmonijka i jest bardzo elastyczny. Tym samym trzymanie pięty jest też ograniczone i to jeden z czynników, dzięki którym Prime X wydaje się butem niestabilnym i nie trzyma stopy wystarczająco.

REKLAMA

Bieżnik czyli Continental

Najbardziej klasyczncą częścią buta jest jego bieżnik. To guma Continental stosowana w wielu modelach butów adidas. Ceniona za swoją przyczepnośc szczególnie na mokrych nawierzchniach. W Prime X jest jej dużo i jest umieszczona klasycznie dla „szybkich” butów. Najwięcej jej jest z przodu czyli tam gdzie następuje wybicie stopy podczas szybkeigo biegu. Nieco mniej jest jej z tyłu gdzie umieszczona jest tylko na krawędziach.

Nacięcia na gumie są dosyć płaskie a co za tym idzie jest to bieżnik raczej mało agresywny i przeznaczony wyłącznie na płaskie asfaltowe drogi. W jakimkolwiek terenie problemem mogą być też wszelkie otwory i przestrzenie w podeszwie, zarówno w przedniej jak i środkowej części.

adidas Adizero Prime X Strung - bieżnik

Waga lekka jak na karbonową treningówkę

Według materiałów producenta adidas Prime X Strung waży 264 gramy. W moim rozmairze 12 US waży natomiast 310 gramów co jest dosyć dużą wartością jak na buty o szybkim charakterze. Wyrażnic cięższe są jednak tylko takie modele jak NB Supercomp Trainer (341 gramów) czy Hoka Bondi X (343 gramy). Można więc powiedzieć że Prime X Strung to dosyć lekki but jak na tak wysoką, karbonową treningówkę.

adidas Adizero Prime X Strung - detal

Podsumowując

Mam mieszane uczucia do tego aby wydawać niemałe pieniądze na buta, który oficjalnie może mi służyć tylko na szybkie treningi. Wolałbym zainwestować od razu i tylko w Adiosa Pro. Doceniam jednak Prime X Strung. Choć niezgodny z aktualnymi wytycznymi światowej federacji to jest to bardzo technologiczny but pokazujący w którą stronę idzie adidas i jego technologie butów do biegania. A Ci którzy zdecydują się na Strunga będą mieli w jego postaci doskonałego i szybkiego buta. Pod kątem szybkościowym nie ustępuje Adiosom Pro czy konkurentom od Nike.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments