adidas – przegląd butów do biegania na 2017

24 marca 2017 5 min czytania
Adidas Climaheat - logo

W adidasie 2017 zmienia się sporo. Przy okazji nowej Supernovy pisałem, że przestaje być Glide’m. Tak samo znika stary Sequence a pojawia się nowa Supernova ST. A to nie wszystkie zmiany jakie pojawiły się w kolekcji adidas tej wiosny.

REKLAMA

Zobaczcie co się zmieniło i jak teraz jest podzielona linia butów adidas?

Nadal można w niej wyróżnić kilka podstawowych segmentów.

 buty
neutralne
stabilizacjatrail
ULTRAUltraboost
Ultraboost X
Ultraboost ST
ENERGYEnergy Boost
SUPERNOVASupernova
Supernova ST
RESPONSEResponse +
Vengeful Response TR
ADIZEROAdizero Boston
Adizero Adios
Adizero Tempo
Takumi Ren
Takumi Sen

ULTRA

Ultraboost

Adidas Ultra Boost

Na czele od trzech lat stoi Ultraboost. Pierwsza edycja miała kilka problemów wieku dziecięcego jak łatwo ścieralny bieżnik, ale adidas uczy się na błędach i już od 2016 roku mamy nowe, lepsze Ultra z nowym, bardziej wytrzymałym bieżnikiem. To but o niesamowitej wręcz wygodzie i dopasowaniu. Także bardzo miękki. Minus? Ultraboosty nie słyną z trzymania i stabilizowania stopy.

Waga: 313 g mężczyźni, 266 g kobiety
Pianka boost: 100%

Ultraboost Uncaged

Adidas Ultra Boost Uncaged

Butem który jest odpowiedzią adidasa na zapotrzebowanie rynku jest but adidas Ultraboost Uncaged. Jest to nic innego jak klasyczny Ultraboost bez dodatkowej plastikowej klatki w rejonie śródstopia. Otóż, po wypuszczeniu Ultra na rynek pojawiła się grupa ludzi, którzy kupowali Ultra tylko po to aby własnoręcznie wyciąć klatkę. Otrzymywali w ten sposób skarpetkowatego i świetnie wyglądającego Ultra niekoniecznie do biegania. Adidas zadanie im ułatwił wypuszczając Ultraboost Uncaged.

Waga: 280 g mężczyźni, 235 g kobiety
Pianka boost: 100%

Ultraboost ST

Adidas Ultra Boost ST

Ultraboost występuje też w wersji ze stabilizacją – nazywa się wtedy Ultraboost ST. Stabilizacja w tym bucie jest ciekawe rozwiązana. Nie ma w nim po wewnętrznej stronie podeszwy dużej sztywnej wstawki a wsparcie opiera się o większą gęstość boosta w części wewnętrznej podeszwy.

Waga: 325 g mężczyźni, 274 g kobiety
Pianka boost: 100%

Ultraboost X

Adidas Ultra Boost X

Czwartym i ostatnim butem w palecie Ultra jest Ultraboost X.  To ten z charakterystyczną dziurą pomiędzy podeszwą a cholewką. But ten skierowany jest do kobiet a oryginalny otwór zapewnia przede wszystkim inne dopasowanie cholewki do buta.

Waga: 234 g kobiety
Pianka boost: 100%

ENERGY

Energy Boost

Adidas Energy Boost 3

Król pozostał na tronie. Energy Boost to pierwszy model na piance boost i utożsamiany z boostem. Od kilku lat przechodzi małe ewolucyjne zmiany. Zmienia się zapiętek, cholewka a klatka w śródstopiu stała się bardziej miękka. Ma trochę mniej pianki boost niż Ultra ale jest również butem o maksymalnej amortyzacji. Lepiej przy tym trzyma stopę i łączy w sobie świetną amortyzację, dobre trzymanie stopy i dynamikę.

Waga: 292 g mężczyźni, 250 g kobiety
Pianka boost: 80%

SUPERNOVA

Supernova

Adidas Supernova 9

Supernova 9 to stary Supernova Glide Boost. Ze zmianą nazwy przyszły też znaczne zmiany w samym bucie. Model zyskał przede wszystkim zupełnie nową podstawę z większą ilością pianki boost. Teraz jest jej aż 75%. Zmienił się też zapiętek na bardziej naturalny. Przez to but może u niektórych sprawiać wrażenie niestabilności czy mniejszej stabilności w porównaniu z modelami Glide od 6 do 8. Też to słabsze trzymanie pięty czułem podczas przymiarek. Podczas biegu to wrażenie znika.

Waga: 307 g mężczyźni, 257 g kobiety
Pianka boost: 75%

Supernova ST

Adidas Supernova ST

Uzupełnieniem jest Supernova ST czyli dawny Supernova Sequence. Jest to konstrukcja analogiczna do „zwykłej” Supernovy – więcej boosta, bardziej naturalny zapiętek. Stabilizacja została rozwiązana tak samo jak w Ultr Boost ST. Zamiast dużego sztywnego elementu jak w Sequence mamy bardziej skompresowaną piankę boost.

RESPONSE

Response +

Adidas Response plus

Od tego roku mamy zupełnie nowego Response +, który jest trochę prostszą wersją Supernovy. Jest podobnie miękki i ma tylko o 5% boosta mniej od swojego starszego brata. Ma też trochę prostszą, nie tak dobrze dopasowującą się do stopy cholewkę i bieżnik, choć tak samo ukształtowany, to wykonany ze „zwykłej” gumy a nie gumy Continental.

Waga: 351 g mężczyźni, 285 g kobiety
Pianka boost: 70%

Vengeful

Adidas Vengeful

Zupełnie nowy w ofercie jest także Vengeful. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się but, który można określić jako „Response ze stabilizacją”. Ma bardzo podobną cholewkę, bieżnik i różni się tylko konstrukcją podeszwy. W niej mamy stabilizację rozwiązaną w stary sposób czyli poprzez duży element z pianki EVA po wewnętrznej stronie buta.

Waga: 299 g mężczyźni, 252 g kobiety
Pianka boost: 50%

Response TR

Adidas Response TR

Response występuje też w wersji terenowej Response Trail. Z wyglądu dziwny zawiera w sobie wszystkie główne technologie adidasa jak boost czy Continental, z którego wykonany jest głęboki bieżnik. Poza oryginalnością jest bardzo praktyczny i zbiera dużo pozytywnych opinii pośród biegaczy górskich.

Waga: 326 g mężczyźni, 287 g kobiety
Pianka boost: 50%

ADIZERO

Adizero Boston

Adidas Adizero Boston

W linii Adizero zmieniło się najmniej. Nadal mamy z niej dwie główne startówki. Ta najbardziej popularna, która wybacza pewne braki w technice to oczywiście adidas Adizero Boston.

Waga: 250 g mężczyźni, 219 g kobiety
Pianka boost: 55%

 

Adizero Adios

Adidas Adizero Adios

Ta bardziej wyżyłowana, która już nie wybacza i przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych to oczywiście adidas Adizero Adios.

Waga: 226 g mężczyźni, 166 g kobiety
Pianka boost: 80%

Adizero Tempo

Adidas Adizero Tempo

Trzecim butem z linii adizero jest Adizero Tempo. Jest to jeden z niewielu butów startowych z dodatkową stabilizacją w podeszwie.

Waga: 256 g mężczyźni, 208 g kobiety

Adizero Takumi Ren

Adidas Adizero Takumi Ren

Na samym końcu oferty marki adidas mamy dwie najbardziej zaawansowane startówki, które gdyby miały wkręty w podeszwie mogłyby być kolcami lekkoatletycznymi. Takumi Ren to ten z wyższą podeszwą na nieco dłuższe dystanse.

Waga: 192 g

Adizero Takumi Sen

Adidas Adizero Takumi Sen

Natomiast adidas Takumi Sen to ten z niższą podeszwą na najszybsze i najkrótsze biegi. Największa petarda w ofercie adidas.

Waga: 175 g

Tak na wiosnę 2017 roku wygląda trzon butów biegowych marki adidas. Nie są to oczywiście wszystkie modele w ich szerokiej ofercie, niemniej jednak wszystkie znaczące.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
12 Comments
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
5 lat temu

Adidas Takumi Ren i Takumi Sen, to też kolekcja AdiZero.

Jacek
Jacek
5 lat temu

Super gdyby było jeszcze jakieś konkretne info na temat Pure Boost 2017. Mam straszny dylemat między nimi a Ultra Boostami. Generalnie staram się biegać ze śródstopia, a Pure Boosty mają obniżony drop do 8mm.

Łukasz
Łukasz
5 lat temu

Na uwagę zasługuje także fakt, że but Energy , nie ma gumy continental . Bez tej gumy, bieżnik szybko się ściera.

adsf
adsf
5 lat temu

daj zdjęcia butów ST od wewnątrz bo tam była stable frame… a teraz jest tylko pianka?

lukaug
lukaug
5 lat temu

Pawle, to nieprawda ze Supernova 9 przestaje być Glide’m. Adidas w specyfikacji technicznej dodał suffix Glide. Choć zgoda, ze but jest inny od 3 ostatnich edycji i wrażenie jest bardziej w kierunku ultra boosta. Dla mnie, osoby ważącej ok 100kg 9-tka jest lepsza od tak chwalonej 8-ki. Nie jest tak toporna i ma więcej amortyzacji, a przy tym nie jest takim kapciem jak Nimbus 17. Dla osób poniżej 85kg 8-ka będzie fajna.

Mick
Mick
5 lat temu

Cześć Pawle, jeżeli miałbys wskazać Adidasy najbardziej zblizone do Asics Pulse 8 to który to byłby model? Zużywam już drugą parę pulsów i oprócz tego że biega mi się jak w kajdanach w tempie poniżej 4min/km to naprawdę niewiele mam im do zarzucenia, po prostu mogłyby być „szybsze” przy podobnej amortyzacji, stabilizacji. Moja waga 70kg.

sadsafsaf
sadsafsaf
5 lat temu

Hej Paweł,
czy wiesz może gdzie jeszcze można kupić buty męsie Adidas Supernova Glide 7 lub 8? Albo ewentualnie które z nowszej serii opisywanej przez Ciebie najbardziej przypominają te buty wyżej wspomniane?
Pozdrawiam

Lukasz85
Lukasz85
4 lat temu

Szukam nowych butów do biegania na dystansie 7-15km w tempie 4:30 do 5:30 min/km. Mają zastąpić wysłużone już NB 870V4. Te akurat były jak dla mnie idealnie dopasowane, ale teraz szukam czegoś z trochę większa amortyzacja. Właśnie najbardziej wpadł mi w oko Adidas Supernowa ST i opisany tutaj w innym artykule Saucony Guide 10. Który model powinien lepiej mi podpasować?

Maslo
Maslo
3 lat temu

Adidas Adizero Tempo nie łapie się do butów że stabilozacja? Buty przeznaczone dla biegaczy ze stopą neutralna czy pronatorów?