W marce adidas od ubiegłego roku nie zmieniło się wiele. Po krótkiej przerwie znów pojawiły się w ofercie buty z kategorii stabilizujących. Cały czas mocno trzyma się też linia Adizero, która jest synonimem szybkości i w tym momencie jest moim zdaniem najmocniejszą kartą w talii adidasa.
adidas generalnie dosyć mocno dzieli swoje buty na linie, zwane też kolekcjami. W ten sposób mamy buty z linii Solar – treningowe na co dzień. Mamy koncept 4D, czyli buty z podeszwą tkaną w technologii 3D. Mamy potężne Adistary. Mamy wreszcie wspomnianą we wstępie szybką linię Adizero. Jest też kolekcja Terrex, która przenika z outdooru do biegania, ale to zupełnie inna ,,para kaloszy” więc zajmiemy się tutaj wyłącznie butami do biegania po twardych asfaltowych nawierzchniach.
Dzieląc linie na grupy powiązane ze sobą przeznaczeniem możemy je podzielić na:
- buty treningowe, czyli buty do codziennego biegania
Tutaj znajdziemy linie Solar, 4D, Adistar oraz kilka innych. - buty startowe, czyli buty do szybkich treningów i na zawody
W marce adidas jest to przede wszystkim linia Adizero.
Buty treningowe
Buty treningowe to buty przeznaczone przede wszystkim do treningowego, wolnego biegania po ulicach, chodnikach i utwardzonych ziemnych drogach. Sprawdzą się jako buty do codziennego biegania, a i jak będzie trzeba wystartować w ulicznych zawodach to też dadzą radę. Jeśli możesz sobie pozwolić tylko na jedną parę butów biegowych ,,do wszystkiego” to będzie to jeden z tych modeli.
TRENINGOWE ZE STABILIZACJĄ | TRENINGOWE | |
---|---|---|
maksymalna amortyzacja | Ultraboost Light | |
bardzo duża amortyzacja | Adistar CS Solarcontrol | Solarboost 5 Adistar 2.0 Solarglide 6 4DFWD 2 |
duża amortyzacja | Supernova 2 |
adidas Ultraboost Light

Najbardziej miękki but ze stajni adidas w tym roku doczekał się znacznego odchudzenia. W podeszwie piankę boost zastąpiła pianka boost Light i do główna różnica dlaczego tegoroczna edycja jest tak lekka. Amortyzacji ma dość nawet dla najcięższych biegaczy, choć w dobie coraz większych i coraz bardziej miękkich butów, nie jest aż tak miękki jakby mogłoby się wydawać. Do tego mamy jedną z najbardziej wyróżniających się cholewek Primeknit, skonstruowanych w formie elastycznej skarpety, która dopasowuje się do kształtu stopy. Dzięki temu jest to but, który niekoniecznie nadaje się dla osób o szerokich stopach, ale na tych standardowych i wąskich leży rewelacyjnie.
Waga: 293 g męski, 262 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 949 PLN
adidas Solarboost 5

Drugi najbardziej amortyzowany but do codziennego treningu za Ultraboostem. Jednocześnie but o wyważonej (dużej, ale nie bardzo miękkiej) amortyzacji. Mniej miękki od Ultraboostów (mniej pianki boost zapewniającej amortyzację), ale bardziej stabilny (warstwa sztywniejszej pianki EVA zapewniającej stabilność). Z klasyczną cholewką o dosyć dużej przestrzeni wewnątrz, która zapewnia całkiem sporo miejsca na palce i stopę. But dla biegaczy około 85-90 kilogramów szukających komfortowego buta do codziennego biegania.
Waga: 299 g męski, 260 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 799 PLN
adidas Adistar 2.0

Adistar 2.0 to delikatne ulepszenie poprzedniej edycji Adistartów, czyli chyba najpotężniejszych butów do biegania marki adidas. W podeszwie dwie pianki: REPETITOR pod częścią przednią buta, która jest bardziej miękka oraz REPETITOR+ pod częścią tylną, która jest bardziej twarda i tworzy stabilną bułę wokół pięty. But ten zapewnia bardzo dużo amortyzacji, ale nie jest rozleniwiająco miękki. Jest też relatywnie sztywny i można w nim wyczuć delikatne wyprofilowanie pomagające przetaczać stopę z pięty na palce. Do czasu wprowadzenia Adistara CS był to najbardziej stabilny but biegowy marki adidas.
Waga: 320 g męski, 270 g damski
Drop: 6 mm
Cena: 799 PLN
adidas Adistar CS

Adistar doczekał się jednak jeszcze bardziej stabilnej odmiany. Jego nazwa oznacza Cushioned Stability. To także but zbudowany z pianek REPETITOR oraz REPETITOR+, ale z dodatkowym sztywnym elementem piankowym po stronie przyśrodkowej podeszwy. Ogranicza ona nadmierną pronację i sprawia, że jest to propozycja dla osób szukających butów o ponadprzeciętnej stabilności i ponadprzeciętnym wsparciu stopy.
Waga: 320 g męski, 289 g damski
Drop: 6 mm
Cena: 799 PLN
adidas Solarglide 6

Najbardziej uniwersalny but w ofercie marki adidas i jeden z najczęściej wybieranych butów biegowych tej marki. Dobrze amortyzowany, stabilny. Technicznie jest to but dosyć podobny do Solarboosta, aczkolwiek poprzez inne ułożenie elementów z pianek boost i EVA zapewniający nieco inny feeling. Ciężko powiedzieć czy lepszy czy gorszy. Trzeba przymierzyć i porównać. Technicznie to but dla biegaczy ważących około 80-85 kilogramów szukających komfortowego buta do codziennego biegania.
Waga: 322 g męski, 273 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 699 PLN
adidas Solarcontrol 2

Brat bliźniak modelu Solarglide ale dla osób szukających większej stabilizacji lub posiadaczy stóp nadmiernie pronujących (koślawiących do środka). Drugi but stabilizujący w ofercie marki adidas (obok Adistar CS). W podeszwie także zarówno miękki boost jak i stabilna pianka EVA. Solarcontrol to uniwersalny but do codziennych treningów dla osób o masie ciała do około 80-85 kilogramów.
Waga: 340 g męskie, 286 g damskie
Drop: 10 mm
Cena: 699 PLN
adidas 4DFWD 2

But przyciągający oko nie tylko w ofercie marki adidas, ale na całej półce butów biegowych. Podeszwa to ażurowa konstrukcja, która jest drukowana na drukarce 3D. Jest to też struktura o niejednorodnej fakturze – są miejsca gdzie przestrzenie są większe co zapewnia większe jej ugięcie i miękkość. Są miejsca gdzie struktura jest dosyć gęsta, materiał ma mniejszą tendencję do uginania się co zapewnia więcej stabilności. Pod stopą zapewnia bardzo przyjemne wrażenia aczkolwiek może występować problem z zachowaniem tego typu podeszwy w czystości. Podobnie jak w Ultraboostach, ma cholewkę wykonaną w formie skarpety jednakże skarpeta w 4DFWD jest nieco sztywniejsza niż ta w Ultraboostach.
Waga: 345 g
Drop: 11 mm
Cena: 999 PLN
adidas Supernova 2

Najmniej amortyzowany but w ofercie treningowych butów na co dzień, aczkolwiek korzystający z technologii, które znajdują się też w najbardziej amortyzowanych modelach jak miękka pianka boost. Amortyzacja jaką oferuje wystarczy dla lżejszych biegaczy ważących do około 80 kilogramów i tych, którzy nie szukają bardzo wysokiego poziomu miękkości. To dobra propozycja dla osób szukających swoich pierwszych poważnych butów do biegania i nie wydać przy okazji milinów monet.
Waga: 292 g męski, 245 g damski
Drop: 9 mm
Cena: 549 PLN
Buty startowe
Buty startowe to buty do startów w zawodach (a nie na start przygody w bieganiem) oraz do szybkich jednostek treningowych. Są to buty skonstruowane z myślą o szybkości – są odpowiednio lekkie, responsywne, dynamiczne.
WYŚCIG | TRENING | |||
---|---|---|---|---|
najlepsze | NON-RACE Prime X | 42-21 KM Adios Pro | 10 KM Takumi Sen | |
lepsze | 5 KM Adios | 5-10 KM Adizero SL | TRENING Boston |
adidas Adizero Prime X

Prime X to but, który ze swojego założenia jest butem, który wykracza poza normy przyjęte przez World Athletics. Oznacza to, że wyniki w nim osiągane są nieważne w świetle aktualnych przepisów są nieuznawane. Technicznie jest to natomiast cudo. Z masą pianki Lightstrike PRO. Z karbonowymi prętami Energy Rods dodającym mu dynamiki. Z innowacyjną cholewką Strunk, która przypomina kokon. But z którego rozwiązań skorzystają najszybsi. Teoretycznie jest to świetny but treningowy do szybkich treningów i biegów tempowych dla osób startujących na co dzień w Adiosach Pro 3.
Waga: 290 g
Drop: 9 mm
Cena: 1 299 PLN
adidas Adizero Adios Pro 3

Crème de la crème butów startowych marki adidas. Najszybszy but startowy tej marki przede wszystkim na dystanse do maratonu. Podeszwa to czterocentymetrowa mieszanka bardzo miękkiej i sprężystej pianki Lightstrike PRO z karbonowymi pręcikami Energy Rods dającym tym butom dynamikę i naprawdę piekielne odbicie. Wszystko w bardzo lekkiej formie ważącej zaledwie 238 gramów. But dla najszybszych maratończyków i tych, którzy do tego miana aspirują. Im biegasz wolniej tym mniej odczujesz dynamikę tego buta.
Waga: 238 g
Drop: 6,5 mm
Cena: 1099 PLN
adidas Adizero Takumi Sen

Trzeci muszkieter obok Prime X i Adiosa Pro. Ten najniższy, z najmniejszą ilością pianki Lightstrike PRO. Najmniej miękki, przez to może trochę mniej sprężysty i amortyzowany. Niemniej, jednak nadal piekielnie dynamiczny i przeznaczony co do zasady na dystanse krótsze niż Adios Pro. Idealne dla niego są uliczne starty na piątkę i dychę. Także but dla zaawansowanych i najszybszych. Im wolniej tym but będzie oddawał mniej, a na truchtanie po 5’00/km nie ma sensu go zakładać.
Waga: 185 g
Drop: 6 mm
Cena: 949 PLN
adidas Adizero Adios 7

Coś dla tych, którzy lubią klasykę, bo to bezpośrednia kontynuacja starych dobrych (niekarbonowych) Adiosów. Niezbyt miękka przez co w pierwszej kolejności jest to but na starty krótsze – 5 i 10 kilometrów. W podeszwie bardziej sprężysta pianka, czyli Lightstrike PRO znajduje się w części przedniej, aby dawać więcej miękkości i dynamiki w momencie odbicia stopy od podłoża. Do tego lekka cholewka, bieżnik z gumy Continental – nic co mogłoby zaskoczyć biegacza szukającego niekarbonowej, lekkiej startówki.
Waga: 237 g
Drop: 8 mm
Cena: 649 PLN
adidas Adizero SL

Najbardziej podstawowy z szybkich butów w ofercie marki adidas i budżetowa propozycja dla biegaczy szukających swojej pierwszej startówki lub pierwszego lżejszego buta biegowego. Zbudowany na najbardziej podstawowej piance, czyli na Lightstrike, co zapewnia mu relatywnie niedużą amortyzację. Mały, wręcz symboliczny element z responsywnej pianki Lighstrike PRO znajduje się w głębi pod częścią przednią, ale nie zapewnia takiej dynamiki jak chociażby ta znana z Adiosa 7, a w porównaniu z butami karbonowymi dynamikę oferuje wręcz żadną. Warto też zwrócić uwagę na rozmiarówkę. Jest bardzo mocno zaniżona w stosunku do innych butów biegowych.
Waga: 241 g męskie, 211 g damskie
Drop: 8,5 mm
Cena: 599 PLN
adidas Adizero Boston 11

Numer jeden wśród butów treningowo-startowych. W podeszwie zarówno z miękkim Lightstrike PRO jak i sztywniejszym Lightstrike. Wystarczająco dobrze amortyzowany (choć nie rewelacyjnie miękki), aby posłużyć jako but do codziennego treningu dla nieco lżejszych i nieco szybszych (dycha w około 40 minut) biegaczy. Także całkiem dynamiczny (w podeszwie znajdziemy pręciki z włókna szklanego) z niezłym przetoczeniem zapewniającym niezłą dynamikę na szybszych odcinkach. Przyjemny (choć nie lekki) kompromis między butem do codziennego biegania i na starty.
Waga: 305 g męski, 262 g damski
Drop: 8,5 mm
Cena: 679 PLN