adidas – przegląd butów na asfalt 2019

Tegoroczna oferta adidas to kontynuacja wprowadzonej w ubiegłym roku linii Solar. Do tego dostaliśmy odświeżone wersje flagowych startówek: Adiosa i Bostona. Główną nowością i debiutem w ofercie jest natomiast Pulseboost, który zapełnia lukę między Solarami a Adizero.

REKLAMA

Patrząc na całą ofertę adidasa nie zmieniło się wiele. Ot najpierw mamy typowe miękkie treningówki zaczynając od ULTRA w postaci Ultraboosta. Za nimi są równie miękkie i równie treningowe buty z linii SOLAR. Przerwę pomiędzy treningówkami a startówkami wypełnia debiutant czyli PULSE. Kończymy tradycyjnie na butach startowych z linii ADIZERO.

Tak to można ująć w tabeli. Na górze tabeli największe „poduszkowce”. Im niżej tym lżejszy i szybszy but, ale z mniejszą amortyzacją.

buty
neutralne
stabilizacja
ULTRAUltraboost 19
SOLARSolarboost 19
Solarglide 19
Solardrive 19
Solarboost ST 19
Solarglide ST 19
PULSEPulseboost HD
ADIZEROAdizero Boston 8
Adizero Adios 4
Adizero Takumi SEN 5

Więc po kolei…

adidas Ultraboost 19

Najbardziej miękki but w ofercie adidas. W tym roku zbudowany został właściwie na nowo. Dostał jeszcze więcej pianki i choć może wydawać się to niemożliwe jest jeszcze bardziej miękki i poduszkowaty niż poprzednie Ultraboosty. Dostał też zupełnie nową cholewkę, która wykonana jest w technologii pełnej skarpety i otacza stopę zarówno po bokach jak i od spodu. Właśnie przez skarpetkową cholewkę leży też niewiarygodnie dobrze. But dla tych lubiących maksymalny komfort i maksymalną amortyzację. Jeden z najbardziej miękkich butów do biegania nie tylko w adidasie ale na całym rynku.

Waga: 309 g męski, 269 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 749 PLN

adidas UltraBoost 19

adidas Solarboost 19

Najbardziej uniwersalny z treningowych butów adidasa. Bardzo miękki, że pozwala robić spokojne, długie wybiegania. Wystarczająco dynamiczny (mimo nie najniższej wagi) aby robić w nim nawet nieco szybsze jednostki. W podeszwie mamy PropulsionRail dający dodatkową stabilność. Cholewka, choć już nie tak dobrze dopasowana jak w Ultraboostach jest też dość elastyczna przez co zgrabnie okala stopę. Zmieniła się od ubiegłego roku – „gumowe” wzmocnienia cholewki zniknęły a pojawiły się szycia, mające za zadanie wzmocnienie cholewki w newralgicznych miejscach. Jak nie wiesz co wybrać – bierz Solarboosta. To but w którym zrobisz praktycznie wszystko.

Waga: 314 g męski, 278 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 679 PLN

adidas SolarBoost 19

adidas Solarboost ST 19

W największym skrócie to Solarboost z dodatkową stabilizacją nadmiernej pronacji. Stabilizacja ta opiera się o fakt, że po przyśrodkowej stronie podeszwy (nadmierna pronacja to uciekanie stóp właśnie do środka) pianka boost została bardziej zagęszczona. Większe zagęszczenie i „upakowanie” więcej kulek boosta sprawia, że podeszwa w tym miejscu jest sztywniejsza i daje opór nadmiernej pronacji. Reszta buta to klasyczny Solarboost.

Po zniknięciu z rynku Ultraboosta ST można powiedzieć, że to właśnie Solarboost ST przejmuje pałeczkę lidera stabilizacji w adidasie.

Waga: 314 g męski, 278 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 679 PLN

adidas SolarBoost ST 19

adidas Solarglide 19

Jeśli nie Solarboost to Solarglide – drugi bardzo miękki but adidasa do codziennego biegania po twardych nawierzchniach. Ja te dwa buty proponuję właściwie na zmianę. Solarglide oferuje również bardzo dobrą amortyzację. Również znajdziemy w nim stabilizującą szynę PropulsionRail, bieżnik Continental i generalnie podstawa w obydwu butach jest właściwie taka sama. Amortyzacja jest także na tym samym poziomie. Różnią się cholewką. Ta w Solarglide jest nieco grubsza i oferuje wewnątrz więcej miejsca. Tym samym Solarglide sprawdzi się tam gdzie Solarboost jest zbyt wąski.

Waga: 286 g męski, 240 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

adidas Solar Glide 19

adidas Solarglide ST 19

Czyli Solarglide ze stabilizacją. Amortyzacja ta sama co w Solarglide. Cholewka bardzo podobna do Solarglide. Główną różnicą jest właśnie stabilizacja. Podobnie jak w Solarboost ST ma formę twardszej, bardziej zagęszczonej podeszwy po stronie przyśrodkowej co ma za zadanie ograniczać nadmierną pronację.

Waga: 302 g męski, 266 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

adidas Solar Glide ST 19

adidas Solardrive 19

Ekonomiczna wersja Solarów. Również jest to miękki but na twarde nawierzchnie jednak porównując go z Ultraboostami, Solarboostami i Solarglide’ami oferuje ten amortyzacji najmniej. W porównaniu do reszty Solarów ma mniej boosta, mniej rozbudowany PropulsionRail i bieżnik bez gumy Continental, ale… Jeśli szukacie zarazem miękkiego, wygodnego, wytrzymałego ale i niedrogiego buta na asfalt, to jest właśnie Solardrive.

Waga: 318 g męski, 278 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

adidas Solar Drive 19

adidas Pulseboost HD

O tym bucie swego czasu napisałem, że jest to but dla osób dla których Ultraboost jest zbyt miękki. Dodałbym też, że jest to but dla których klasyczny but pokroju Ultraboosta czy Solarboosta jest za wysoki (ma zbyt grubą podeszwę). W Pulseboostach stopa leży zdecydowanie niżej i bliżej podłoża niż w jakimkolwiek Solarze, co przekłada się na lepsze czucie podłoża i pośrednio na dynamikę. Mamy tutaj też nieco niższy drop – 8 mm. Jest to dobra opcja dla osób które nie chcą mieć na nodze typowego „masywnego” buta treningowego a szukają czegoś „lżejszego na stopie”.

But ten występuje też w wersji Winter z wodoodporną cholewką wzmocnioną nylonem balistycznym.

Waga: 340 g męski, 260 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 599 PLN

adidas PulseBoost HD

adidas Adizero Boston 8

Najbezpieczniejszy but startowy w ofercie adidasa. But co do którego były w tym roku pewne obawy. Adidas po kilku latach nie ruszania Bostona a tylko zmieniania cyferki na cholewce postanowił bardziej zaszaleć. Zmienił minimalnie podeszwę i dosyć gruntownie zmienił cholewkę. Patrząc na zdjęcia ciężko było powiedzieć czy nie „przekombinował”. Okazało się, że na szczęście nie zmienił za dużo. Podeszwa to nadal dosyć lekka startowa konstrukcja ze sporą amortyzacją pod piętą. Cholewka nadal jest dość wąska (jak to w Bostonie) ale przez bardziej miękki materiał wydaje się nieco luźniejsza. Jako bezpieczną startówkę – polecam w ciemno!

Waga: 244 g męski, 202 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

adidas Adizero Boston 8

adidas Adizero Adios 4

Nie jest to najlżejsza i najszybsza startówka adidasa (jest jeszcze Takumi) ale Adios to but który jest jedną z najlepszych startówek. Przygotowany do biegania ze śródstopia i nie wybaczający słabej techniki biegu, ale za to potrafiący pomóc w walce z czasem zarówno na piątce, dyszce jak i w maratonie. Najnowsza wersja Adiosa podobnie jak Boston przeszła niewielkie zmiany w obrębie cholewki. Elementów zamszowych już nie ma. Jest lżej, smuklej ale spora ilość miejsca z przodu pozostała. Zostało też to co w nich najlepsze – podeszwa z boostem i Continentalem. W dobie pojawiania się startówek na dobrze amortyzowanych, wysokich podeszwach – najlepsza startówka ze „starej” szkoły.

Waga: 226 g męski, 186 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

adidas Adizero Adios 4

adidas Adizero Takumi SEN 5

Najlżejsza i najszybsza startówka w ofercie adidas. Tak wyżyłowana, lekka i wymagająca, że nawet czołówka biega w nich maksymalnie na dystansie 5 kilometrów. Niektórzy mówią, że to „kolce” bez kolców. Za to z masą poliuretanowych ząbków pod przednią częścią stopy.

Waga: 170 g
Drop: 9 mm
Cena: 679 PLN

adidas Adizero Takumi SEN 5
REKLAMA

6 myśli na temat “adidas – przegląd butów na asfalt 2019

 • 11.10.2019 o 13:11
  Permalink

  No, to z tego co czytam, to PulseBoost chyba są stworzone dla mnie – bo właśnie UltraBoosty zawsze wydawały mi się za bardzo „chmurkowe” i właściwie nie wiem, jak bym się czuła w jeszcze bardziej poduszkowatej wersji 😀

  Odpowiedz
 • 12.10.2019 o 19:32
  Permalink

  Witam,
  Panie Pawle prosiłbym o poradę. Mam 175cm i około 85kg. Z racji operowanych kolan (zerwanie ACL w obu) i nienajlepszego stanu chrząstek w kolanach szukam czegoś z bardzo dobrą amortyzacją. Biegam 4 razy w tygodniu po 8-10 km w spokojnym tempie 6-6:20/km. Zaczynałem od Adidas Supernowa ostatni model , następnie przerzuciłem się na Solar Boost. W obu biegało się dobrze, bez kontuzji i dyskomfortu . Zastanawiam się teraz nad dwiema opcjami:
  1. Dalej Adidas, moje typy to Solar Boost 19 , Ultra Boost , adidas Ultraboost ST Parley.
  2. Zupełnie coś innego (Mizuno, Brooks, NIke).
  Na co dzień chodzę w Asics Nimbus 20 i jakoś specjalnie nie czuję ich miękkości.
  Przy pierwszym zakupie sugerowałem się Pana artykułem ( https://pawelbiega.pl/adidas-supernova-9-jeszcze-wiecej-boosta-w-booscie/ ) i się nie zawiodłem;). Mógłby mi Pan coś doradzić.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 25.10.2019 o 15:06
  Permalink

  Witam
  Panie Pawle
  Pytanie mam odnosnie szerokosci buta .Czy oprócz gildów są jeszcze jakies modela z szerszą cholewką np.pulseboost?

  Odpowiedz
  • 30.10.2019 o 17:26
   Permalink

   PulseBoost powinien być bardziej zbliżony do UltraBoosta więc raczej węższy i napewno bardziej opinający stopę. Najbliżej szerokością do SolarGlide będzie zbliżony SolarDrive.

   Odpowiedz
 • 20.08.2020 o 18:32
  Permalink

  Witam,
  jaki model butów zastąpił Adidas Vengeful?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *