adidas – przegląd kluczowych modeli na asfalt 2022

23 kwietnia 2022 9 min czytania
adidas - przegląd butów do biegania 2022

adidas to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek wśród butów biegowych. Jeszcze kilka lat temu ich oferta postrzegana była przez pryzmat boosta – miękkiej ,,styropianowej” pianki. W 2022 roku oferta ich butów to wiele czasami bardzo różnych linii – od asfaltowych Solarów przez szybkie Adizero. Dodatkowo okraszone takimi innowacyjnymi modelami jak Adistar czy 4DFWD.

REKLAMA
To jest wpis archiwalny. Kliknij i zobacz aktualne zestawienie

Tutaj skupię się na najważniejszych modelach do biegania po twardych nawierzchniach. W tym przypadku po asfalcie, chodnikach i ubitych ziemnych drogach. Im dalej w las tym będzie w nich biegało się gorzej.

TRENINGOWETRENINGOWO-
STARTOWE
STARTOWE
PÓŁMARATON/MARATON
STARTOWE
5/10 km
maksymalna
amortyzacja
Ultraboost
bardzo duża
amortyzacja
Adistar,
Solarboost,
Solarglide,
4DFWD
Adizero Prime X
duża
amortyzacja
Adizero Adios Pro
umiarkowana
amortyzacja
Supernova+Adizero BostonAdizero Takumi Sen,
Adizero Adios 6
mała
amortyzacja
Adizero Pro,
Adizero RC

Buty treningowe

Tradycyjna linia butów treningowych w adidasie to linia oparta na piance boost. Bardzo łatwo w nich odnaleźć gradację od najbardziej miękkiego Ultraboosta, poprzez dwa modele Solar, aż do relatywnie najmniej miękkiej z nich Supernovy. W ostatnich latach pojawiły się tu dwa modele oparte na zupełnie innej konstrukcji i zupełnie innych piankach/materiałach. Pierwszy to Adistar, którego spokojnie można zakwalifikować do grupy maksymalnie amortyzowanych butów oraz 4DFWD oparty o podeszwę drukowaną na drukarce 3D.

adidas Ultraboost 22

adidas Ultraboost 22

Chyba najbardziej znany model butów biegowych marki adidas. Ukoronowanie dwóch technologii, którymi adidas stoi – boosta i primeknitu. Boost odpowiada przede wszystkim za amortyzację. W Ultraboostach jest potężna szczególnie w części piętowej. W tym miejscu pianka wylewa się wręcz na boki zapewniając jednocześnie amortyzację jak i stabilność. Dużym kontrastem do amortyzacji pod piętą jest amortyzacja pod przednią częścią stopy. Tutaj boosta jest zdecydowanie mniej i tym, którzy lubią mieć mocno amortyzowane śródstopie, może tego brakować. Druga główna technologia, czyli primeknit, to tkana cholewka. Zmienia się z edycji na edycję, ale zapewnia bardzo szczelne ,,skarpetkowe” dopasowanie. Tak dobre, że w wielu przypadkach sznurówki pełnią funkcję tylko dekoracyjną. Uzupełnieniem jest bieżnik wykonany z przyczepnej gumy Continental.

Waga: 333 g męski, 289 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 799 PLN

adidas Adistar

adidas Adistar

Nowość w ofercie butów biegowych adidas. Pierwszy z tej marki, o którym można powiedzieć, że jest maksymalistyczny, co widać już na pierwszy rzut oka. Tak wysokie buty kojarzone są z największą amortyzacją i poduszkowatą wręcz miękkością, ale Adistar trochę zaskakuje. Pianka nie jest rozleniwiająco miękka i choć zapewnia bardzo dużo amortyzacji to nie da się w niej ,,utopić”. Zasługa to też tego, że nie jest to jednolity element piankowy. Pianka pod przednią częścią, czyli REPETITOR, jest bardziej miękka, pianka pod tylną częścią buta, czyli REPETITOR+ jest twardsza. Wraz z rozbudowaną ,,bułą” pod piętą zapewnia to odpowiednią stabilność w części tylnej. To najstabilniejsza treningówka adidasa na ten moment.

Waga: 320 g męski, 270 g damski
Drop: 6 mm
Cena: 599 PLN

adidas Solarboost 4

adidas Solarboost 4

Jeden z dwóch najbardziej uniwersalnych butów treningowych obok Solarglide. W podeszwie dwie technologie. Boost odpowiadający za amortyzację i EVA odpowiadająca za stabilność buta. Do tego dosyć przestronna cholewka z miękko otulającym stopę zapiętkiem. Pod kątem amortyzacji nieco mniej miękki od Ultraboosta (mniej pianki boost), ale zdecydowanie bardziej stabilny za co odpowiada sztywniejsza pianka EVA, czego nie ma w Ultraboostach.

Waga: 305 g męski, 270 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 679 PLN

adidas Solarglide 5

adidas Solarglide 5

Druga z dwóch uniwersalnych treningówek. But, który na początku 2022 roku przeszedł największą metamorfozę w porównaniu do poprzedniej edycji. W podeszwie nadal mamy te same dwa materiały, czyli boost odpowiadający za amortyzację i pianka EVA odpowiadająca za stabilność, ale jej układ w porównaniu z poprzednikiem uległ zmianie. Nie da się też nie zauważyć, że Solar jakby trochę urósł. Materiał cholewki w porównaniu z poprzednikiem uległ zmianie, a ilość miejsca na palce zmniejszyła się, ale… leży lepiej! I to potwierdza wielu biegaczy.

Waga: 335 g
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

REKLAMA

adidas 4DFWD

adidas 4DFWD

Najbardziej futurystyczny but w ofercie adidas i jeden z bardziej futurystycznych w całej ofercie butów biegowych. Podeszwa to ażurowa konstrukcja drukowana na drukarce 3D. Druk i struktura nie jest jednolita a dostosowana do biegowej specyfiki – tam gdzie but ma być bardziej stabilny tak struktura jest gęstsza, tam gdzie ma amortyzować tam przestrzenie są większe. Całościowo daje to bardzo przyjemne wrażenia i dużą dawkę amortyzacji. Natomiast cholewka, podobnie jak w Ultraboostach, wykonana jest w technologii skarpety. Dopasowuje się elastycznie do stopy, aczkolwiek jeśli mam porównywać to cholewka w Ultraboostach jest bardziej elastyczna i dopasowuje się do stopy bardziej.

Waga: 333 g
Drop: 11 mm
Cena: 849 PLN

adidas Supernova +

adidas Supernova +

Podstawowy dobrze amortyzowany model w ofercie butów biegowych adidas. Nazwą nawiązujący do linii znanych przed laty, ale z kultowym Supernova Glidem ma niewiele wspólnego. W podeszwie również znajdziemy piankę boost – w newralgicznych miejscach, czyli pod piętą i pod śródstopiem. Nie da się jednak ukryć, że w porównaniu z poprzednikami pianki tej jest mniej a but ma nieco niższą podeszwę od butów z linii Solar. Tym samym choć oferuje dobrą amortyzację to nie jest to but dla osób, które szukają maksimum komfortu. To dobra propozycja dla osób szukających swoich pierwszych poważnych adidasów i tych, którzy wcale nie muszą mieć gigantycznie amortyzowanych butów.

Waga: 320 g męski, 279 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

Buty trenignowo-startowe

Treningowo-startowe to grupa butów, które mogą posłużyć na treningu (komfortowe długie wybiegania) jak i podczas startu (szybkie bieganie zarówno na zawodach jak i na szybkich jednostkach treningowych). W tym segmencie adidas ma jedną, ale za to bardzo dobrą propozycję.

adidas Adizero Boston

adidas Adizero Boston 10

Choć Boston jest butem treningowo-startowym to jego konstrukcja dużo bardziej nawiązuje do startówek niż komfortowych Solarów. W podeszwie mamy dwie pianki – Lightstrike i Lightstrike PRO, co zapewnia odpowiednią amortyzację, choć patrząc na to, że mamy tutaj prawie 4 centymetry pianki pod stopą nie jest to but za miękki. Zapewni odpowiednią amortyzację a z doświadczeń biegaczy można usłyszeć, że piankę trzeba trochę ,,rozbiegać”. Dodatkowo w piance zatopione zostały pręciki z włókna szklanego, które zapewniają odpowiednią sztywność i dynamikę. Działają dwojako. Ich sztywność utrzymuje podeszwę buta w formie kołyski, a także podczas pracy stopy lekko uginają się i oddają energię napędzając biegacza do przodu. Pewnym minusem może być ich spora masa, ale nie zapominajmy, że to też but o zastosowaniu treningowym. A lekkości w innych modelach starówek adidas ma dużo.

Waga: 273 g męski, 239 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 649 PLN

Startowe na półmaraton/maraton

W przypadku butów startowych na półmaraton i maraton liczą się dwie rzeczy. Po pierwsze, co oczywiste, dynamika i to żeby but faktycznie dodawał coś od siebie podczas szybkiego biegania (mówimy o tempach około 4’00/km i szybszych), ale także odpowiednio chronił i amortyzował na długich dystansach.

adidas Adizero Adios Pro 2

adidas Adizero Adios Pro 2

Najszybszy maratoński but od adidasa. W podeszwie ultralekka i bardzo sprężysta pianka Lightstrike PRO. Jej duża, prawie czterocentymetrowa grubość, zapewnia z jednej strony komfort na długim dystansie a z drugiej jej sprężystość jest jednym z elementów zapewniających mu ponadprzeciętną dynamikę. Drugą i główną technologią są Energy Rods czyli karbonowe pręciki, które uginając się i oddając energię napędzają do szybszego biegu. Aby w pełni z tych technologii i z tej pomocy skorzystać trzeba też mieć odpowiednią technikę i prędkość. Truchtanie w nim po 5’30/km nie wyciągnie tego COŚ z Adiosów a im szybciej tym lepiej. Jak szybko? Sky is the limit!

Waga: 213 g
Drop: 10 mm
Cena: 899 PLN

REKLAMA

adidas Adizero Prime X

adidas Adizero Prime X

But nielegalny z punktu widzenia przepisów World Athletics. To jeszcze bardziej dopompowana odmiana Adiosa Pro. Pianki jest tu na tyle dużo, że przekracza dopuszczalne przez światową federację 4 cm grubości. Rekordy świata w nim ustanowione nie będą uznane. Co do własnych życiówek pozostawiam to każdemu z osobna. Ja choć chętnie bym go potestował, jednak nie zabrałbym ich na żaden start. Poza tym zastosowano tu dokładnie te same technologie co w Adiosach. Mamy więc piankę Lightstrike PRO. Mamy Energy Rods. Mamy to COŚ co pozwala im wręcz samym biec.

Waga: 263 g
Drop: 8,5 mm
Cena: 1 099 PLN

Buty startowe na 5/10 km

W przypadku butów statowych na krótsze dystanse główny nacisk położony jest na dynamikę i to, aby but pomagał przy szybkim tempie biegu (około 4’00/km i szybszych) a w mniejszym stopniu amortyzował. Na krótkich dystansach amortyzacja nie jest kluczowa. Zapewnia natomiast lepsze czucie podłoża, czego może brakować w startówkach na półmaraton/maraton.

adidas Adizero Takumi Sen

adidas Adizero Takumi Sen

Tak samo jak wcześniej pisałem, że Prime X to dopompowana wersja Adiosa Pro tak Takumi Sen to Adios Pro po sesji odsysania tłuszczu. Miękkiej i sprężystej pianki Lightstrike PRO jest mniej co sprawia, że jest to but dedykowany raczej do krótszych startów czyli tych na 5 i 10 kilometrów. Energy Rods, czyli pręciki zapewniające odpowiednie odbicie i oddanie energii zostały wykonane tu z włókna szklanego a nie węglowego (a szkoda) co teoretycznie nieco zwiększa wagę buta. Pisałem teoretycznie ponieważ i tak jest to jeden z najlżejszych (185 gramów) butów tego zestawienia.

Waga: 185 g
Drop: 6 mm
Cena: 849 PLN

adidas Adizero Adios 6

adidas Adizero Adios 6

Klasyczny niekarbonowy but startowy, który w porównaniu z poprzednią wersją urósł o kilka milimetrów. Adios 6 to też startówka dla tych, którzy szukają czegoś w starym dobrym stylu – bez karbonu i ,,tych innych dziwactw”. W podeszwie znajdziemy dwie pianki – Lightstrike i Lightstrike PRO co zapewnia odpowiednią (ale nie za dużą) amortyzację. Dodatkowo bardziej miękka pianka Lightstrike PRO znajduje się w przedniej części buta co przydaje się podczas szybkiego biegania, kiedy wykorzystujemy w dużej cześć wybicie z przedniej części stopy.

Waga: 231 g
Drop: 8 mm
Cena: 549 PLN

adidas Adizero Pro

adidas Adizero Pro

Niskoprofilowy karbonowy but startowy. Jeszcze niższy niż Takumi i gdybym miał to ocenić to najmniej amortyzowany i przeznaczony na bardzo krótkie dystanse. Maksymalnie do 5 kilometrów, choć to oczywiście kwestia bardzo indywidualna. But technicznie trochę mniej zaawansowany, oparty w większości na piance Lightstrike oraz niedużej ilości pianki boost pod piętą. W to wszystko wbudowana jest pełnowymiarowa płytka z włókna węglowego zapewniająca odpowiednią dynamikę.

Waga: 235 g
Drop: 9,5 mm
Cena: 749 PLN

adidas Adizero RC 4

adidas Adizero RC 4

Najprostsza i jedna z najlżejszych (230 gramów) startówek w ofercie adidas. Prostota objawia się zastosowaniem klasycznej pianki Lightstrike nieuzupełnionej włóknem węglowym czy szklanym, przez co dynamika wynikająca z działania karbonowej sprężyny w tym modelu nie występuje. Za dynamikę odpowiada system TorisionRods, który jest hybrydą mostka Torsion z pręcikami Energy Rods w przedniej części podeszwy. W RC te zazwyczaj dwa oddzielne elementy zostały połączone w jedność. Można powiedzieć, że to jeszcze prostsza i bardziej surowa wersja Adiosa 6.

Waga: 230 g
Drop: 8 mm
Cena: 399 PLN

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments