Altra Olympus 3.0 – maksymalizm na zerowym dropie

30 października 2018 5 min czytania
Altra Olympus 3.0 - detal

Myślicie, że szukając butów maksymalistycznych jesteście skazani na Hokę? Nic bardziej mylnego. Dla osób szukających maksymalnej amortyzacji w terenie jest też Altra Olympus. Dodatkowo jest to but na zerowym dropie, co oznacza, że stopa w środku leży idealnie płasko.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Altra
  • rok premiery: 2018
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: biegi ultra
  • cena regularna: 659 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
wysokość podeszwy: wysoka
33/33 mm
drop: zerowy
0 mm
waga: ciężka
375 g

Przeznaczenie

Altra Olympus to but terenowy z maksymalną amortyzacją. Przeznaczony jest dla osób szukających w terenie zarówno dobrej przyczepności jak i największego możliwego komfortu. Z racji tak dużej amortyzacji będzie też idealny na biegu na dystansach ultra.

Altra Olympus 3.0

Altra

Altra ze swej natury charakteryzuje się tym, że drop w ich butach wynosi zero a więc nie ma spadku między pietą a palcami. Z tego też powodu buty, także terenowe, można usystematyzować względem tego jak wysoką podeszwę posiadają. Jest to też wyznacznik amortyzacji. Wszak im więcej pianki pod stopą tym amortyzacja lepsze.

 MODEL BUTÓWWYSOKOŚĆ PODESZWY
maksymalna amortyzacjaOlympus33 mm
duża amortyzacjaTimp29 mm
umiarkowana amortyzacjaLone Peak
Superior
King MT
25 mm
21 mm
19 mm
Altra Olympus 3.0 - tyłem

Alternatywy

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że główną alternatywą dla Olympusa jest… Hoka. Tak naprawdę można tutaj wymienić kilka modeli tej marki. Ja ograniczę się do dwóch – Speedgoata i Challengera.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
Altra Olympus 3.0303 g0 mm659 zł
Hoka Challenger ATR 4254 g5 mm569 zł
Hoka Speedgoat 2278 g5 mm599 zł

Waga

Widząc tak mocarnego buta można mieć wrażenie że waży tyle co pustak. Jednak nie. W rozmiarze 12 US Olympus waży 375 gramów. To całkiem dużo jak na but do biegania ale wcale nie tak dużo jak na but do biegania o tak wysokiej podeszwie.

Jeśli już można go jakkolwiek do czegoś porównać to do Hoka Bondi. To but co prawda asfaltowy ale również z 33 mm pianki pod piętą i 29 mm pod przodostopiem. Bondi 5 ważył 372 gramów. Olympus 375 gramów. Niemal tyle samo.

Altra Olympus 3.0 - detal

Co w bucie?

Przede wszystkim dużo mięsa. Podeszwa wręcz tutaj przytłacza swoim ogromem. Jest jej bardzo dużo. Dodatkowo przedstawiona tutaj wersja kolorystyczna mam wrażenie, że jest trochę niefortunna. Olympus potrafi wyglądać lżej.

Jak pisałem wcześniej podeszwa choć z zewnątrz wygląda jakby była minimalnie podniesiona z tyłu w rzeczywistości jest płaska. A dokładniej jest płaska w miejscu gdzie leży stopa. Ta wysokość to 33 mm zarówno pod piętą jak i pod śródstopiem. Daje to zerowy drop co jest charakterystyczne, bez wyjątku, dla wszystkich butów Altry.

Altra Olympus 3.0 - amortyzacja

Dookoła tego płaskiego wnętrza mamy natomiast minimalny otok. Tworzy ramę wokół stopy aby przy tej wysokiej podeszwy leżała odpowiednio stabilnie. Tworzy coś w rodzaju platformy czy też „korytka”. Te „korytko” ma w tylnej części nieco wyższe krawędzie niż niż z przodu co daje wrażenie, że pięta jest jakby nieco wyżej niż palce. W rzeczywistości stopa w środku leży płasko.

Bieżnik solidny i dosyć agresywny. Dosyć uniwersalny dzięki czemu sprawdzi się i w lekkim trailu i na skałach czy kamieniach. W błocie już pewnie trochę mniej.

Altra Olympus 3.0 - bieżnik

Wykonany jest z gumy Vibram, choć… nie do końca. Tak naprawdę mamy tutaj trzy różne materiały. Tworzywa o trzech różnych twardościach mają kontakt z podłożem. Najtwardsza jest cześć leżąca na zewnętrznych krawędziach bieżnika. Nieco mniej twarda, ale również zdecydowanie bardziej twarda niż miękka jest część leżąca dalej od zewnętrznych krawędzi. Sam środek natomiast jest bardzo miękki i jest to właściwie tylko pianka. Ta sama z której wykonana jest podeszwa.

O ile solidności i wytrzymałości Vibrama można być pewnym to co można powiedzieć o piankowej części bieżnika? Jak z jego wytrzymałością? Czy nie będzie się szybko zużywał? Mam wątpliwości.

Altra Olympus 3.0 - Vibram megagrip
REKLAMA

Co w cholewce?

Cholewka jak przystało na buta terenowego jest odpowiednio wzmocniona i wykonana z gęstej siatki. Wygląda bardzo solidnie. Część łączeń cholewki wykonana została bezszwowo czy za pomocą nadruków na cholewce. Kluczowe łącznia zostały natomiast przeszyte a cholewka ma być przede wszystkim solidna i odporna na warunki zewnętrzne. Solidności dodaje też fakt, że w środku język został po części zintegrowany z cholewką. Ogranicza w ten sposób dostawanie się drobinek do środka poprzez łączenie języka z cholewką.

Altra Olympus 3.0 - cholewka

Nie jest zaskoczeniem duża ilość miejsca z przodu buta. Altra wyznaje filozofię FootShape, która oznacza projektowanie buta z uwzględnieniem dużej ilości miejsca na palce. Stopa ma mieć możliwość pracy zarówno w przód (co oczywiste) ale także i rozpłaszczania się na boki. Tak też jest. But jest szeroki w przedniej części i choć widziany z góry może przypominać płetwę do daje bardzo dużo miejsca z przodu.

Ciekawostką są dodatkowe uchwyty na stuptuty. Przy sznurowadłach zaczep ten ma formę plastikowego oczka. Po bokach zaczepy ukryte są w materiale cholewki a na napiętku zaczep ma formę rzepa. Przyznaję, że nie próbowałem jeszcze jak te zaczepy się sprawują i czy ułatwiają zakładanie stuptutów. Wiem jednak, że i bez nich do każdych butów można założyć stuptuty.

Altra Olympus 3.0 - Gaiter Tap

Plusy

  • bardzo dobra amortyzacja,
  • relatywnie niska waga jak na buta o takiej amortyzacji,
  • bardzo dużo miejsca w środku, odpowiedni dla osób o szerszych stopach,
  • przyczepny bieżnik Vibram Megagrip,
  • dodatkowe uchwyty ułatwiające zakładanie stuptutów.

Minusy

  • wysoka cena – 659 złotych,
  • bieżnik w części wykonany z miękkiej pianki.
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments