Altra Superior 3.0 – zaczynamy

Lekkich butów terenowych na rynku jest całkiem sporo. Lekkich butów terenowych z obniżonym dropem? Mniej. Tych które mają drop obniżony do zera? Praktycznie się nie spotyka. Jednym z nich jest Altra Superior – lekka terenówka z zerowym dropem.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – umiarkowana
3/6
 
 
▪ drop – zerowy
0 mm
 
 
▪ waga – średnia
300 g
 
 
▪ cena katalogowa – 529 zł
529 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Altra Superior to propozycja dla biegaczy szukających lekkiego buta terenowego. To co w nim najbardziej charakterystyczne to niska waga, bo to zaledwie 300 gram w rozmiarze 12 US i zerowy drop. Z racji zerowego dropu może nie być to but dla każdego, ale dla szukających zerowego dropu w bucie terenowym, może nie mieć alternatywy.

Altra Superior 3.0

Cholewka

Cholewka jak przystało na buta terenowego jest dosyć zabudowana. Nie jest wykonana z siateczki ale z gęstego materiału/tworzywa. Nie jest to żadna wodoodporna membrana, ale wygląda bardzo solidnie. Błoto będzie miało utrudniony dostęp aby się w nią „wgryźć”, ale woda już nie. Siatkowe elementy są stosunkowo cienkie. Woda i powietrze będzie łatwo się przez nie przedostawać.

Altra Superior 3.0 - cholewka

Wokół palców i bocznej części stopy mamy też sporych rozmiarów otok. Z jednej strony jego zadaniem jest wzmocnienie cholewki w tym miejscu. Otok chroni też przed dostaniem się wody przez tą część buta. Z drugiej strony taki element będzie też dodatkowo trzymał stopę podczas ruchów bocznych.

Ciekawym elementem, który z początku można pominąć jest zaczep na stuptuty znajdujący się z tyłu cholewki. Jest to klapka zapinana na rzep za którą można zaczepić… No właśnie… Co można za nią zaczepić? Nie każde stuptuty dadzą się w tym miejscu przymocować, ale idea jest ciekawa.

Tak ten element wygląda zamknięty.

Altra Superior 3.0 - gaiter tap

A tak otwarty. Jestem pewny, że część użytkowników Superiora nie ma o nim pojęcia.

Altra Superior 3.0 - gaiter tap open

To co też charakterystyczne w Altrze czyli mamy dużo miejsca z przodu buta. Nawet dla niewprawionego oka widać, że but z przodu przypomina płetwę. To przejaw filozofii Altry która zakłada właśnie dużą ilość miejsca na palce i na pracę stopy. Podczas ruchu poza oczywistym zapasem w palcach na długość, przydaje się też miejsce na szerokość ponieważ i w tą stronę przy nacisku stopa się poszerza. Altra wychodzi temu na przeciw.

Altra Superior 3.0 - foot shape

W przypadku Altry zdarza się, że rozmiarówka znacznie się rozjeżdża. Tak jak w każdej marce niemal w ciemno wchodzę w 12 US tak tutaj bywa z tym różnie. Mierząc również terenowego, ale znacznie lepiej amortyzowanego, Olympusa, nawet rozmiar 13US był dla mnie za mały. W przypadku Superiora jest lepiej. Moje 12 US to mój właściwy rozmiar. Nie mam potrzeby szukania większego czy też mniejszego buta.

Nie musi to być jednak zasadą i rozmiar trzeba sprawdzić przed zakupem.

Podeszwa

Jeśli chodzi o podeszwę czyli podwozie Superior raczej jest z tych nisko osadzonych. Nie jest to na pewno but o dużej czy bardzo dużej amortyzacji. Nie jest to ten typ, który będzie super wygodnym i miękkim butem do robienia dużych kilometraży i długich wybiegań. Amortyzacja jest umiarkowana i trochę surowa. Od buta będącego lekką terenówką tego się powinno wymagać. Dzięki temu zachowuje dobrą dynamikę i czucie terenu.

Altra Superior 3.0 - amortyzacja

Warto też pamiętać że jest to but o zerowym dropie. Oznacza to dokładnie tyle, że pięta i przodostopie znajduje się na tej samej wysokości. To ewenement, bo choć czasami słyszy się i mówi o obniżonym dropie, to niewiele jest butów które oferują zerowy drop. Najczęściej zerowy drop jest w połączeniu z bardzo małą amortyzacją, dużo mniejszą niż ta którą oferują Superiory.

Altra Superior 3.0 - zero drop

Z racji zerowego dropu nie są to też raczej buty dla każdego. A przynajmniej nie od razu. Zerowy drop bardziej obciąża ścięgno Achillesa i wymaga trochę innego stawiania stopy. Na zerowy drop warto przechodzić powoli. Biegając kilka lat w butach o standardowym 10-12 milimetrowym dropie, warto najpierw spróbować buta z obniżonym dropem do 4 czy 6 milimetrów. Jeśli jest ok, możesz pobiec na zerówkach.

Ciekawym dodatkiem jaki można znaleźć z butami jest dodatkowa wkładka chroniąca przed ostrymi krawędziami. Umieszcza się ją pod właściwą wkładką i działa podobnie jak sztywniejsze płytki zatopione w podeszwie. Przez swoją sztywność mają ograniczać odczuwanie sztywnych krawędzi jak kamienie czy korzenie przez stopę. Jak to rozwiązanie sprawdza się w postaci wkładki? Czas pokaże.

Altra Superior 3.0 - stone guard

Bieżnik jeden z tych bardziej agresywnych. Stosunkowo prosty bo składający się z pazurków ustawionych raz w jedną raz w drugą stronę. Jest na tyle agresywny, że raczej nie będę próbował w nim robić terenowych treningów z dobiegiem. Superiory to but który lubi las i trail niekoniecznie w połączeniu z asfaltem.

Patrząc na podeszwę widać też coś co przypomina odcisk stopy. Nie ma ona żadnego technicznego znaczenia. To taki „podpis” i znak naturalnej filozofii marki.

Altra Superior 3.0 - bieżnik

Podsumowanie

Jestem ciekaw tego buta. Nie obawiam się zerowego dropu, choć na pewno nie rzucę się na to aby biegać tylko w nim. W każdym razie sprawdzę go na swoich krosowych ścieżkach i mam nadzieję, że się polubimy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *