Amortyzacja – przegląd systemów amortyzujących

18 czerwca 2016 3 min czytania
Brooks DNA

O amortyzacji w przypadku butów do biegania mówi się najczęściej. Na jej rozwiązanie producenci stosują rozmaite sposoby, od żelowych wkładek przez „poduszki gazowe” do sztywnych pofalowanych płytek. Każde z tych rozwiązań ma dawać miękkość i amortyzację. Każde też zachowuje się trochę inaczej.

REKLAMA

Na początku jedna rzecz. Mówi się że oparta jest o żel/poduszki/boosta/cokolwiek innego. W rzeczywistości jest to tylko jeden z elementów. Poza nim większość podeszwy w butach biegowych to mniej lub bardziej zaawansowane modyfikacje pianki EVA.

Kolejność alfabetyczna bo nie da się wskazać rozwiązań lepszych czy gorszych:

adidas boost

Na początku kiedy boost wchodził do sklepów śmiano się, że to styropian. Z czasem okazało się że nowe tworzywo adidasa daje bardzo dużą miękkość i sprężystość, której czasami ciężko szukać u konkurencji. W przypadku adidasa zasada jest prosta – im więcej boosta w podeszwie tym buty bardziej miękkie. Ukoronowaniem jest Ultraboost, którego podeszwa składa się wyłącznie z pianki boost.

Adidas Energy Boost ESM - pianka boost

Asics GEL

GEL czyli po naszemu – żel. To najstarsza technologia amortyzacji. Powstała w 1986 roku i do tej pory świetnie się sprawdza. GEL jest jednym najbardziej miękkich tworzyw stosowanych w butach do biegania. Jest też dużo bardziej miękki od otaczających go pianek. Umieszczany jest w zależności od modelu w różnych miejscach. Najczęściej można go spotkać w rejonie pięty. W jego przypadku jest podobnie jak z boostem – im więcej GELu tym większa amortyzacja.

Asics Gel-Nimbus 18 - Fluid Ride

Brooks DNA

DNA to materiał o właściwościach cieczy nienewtonowskiej. Oznacza to że przy lekkim i wolnym dotyku jest bardzo miękki. Przy mocnym i szybkim staje się twardszy i dużo bardziej sprężysty. Dostosowuje się przez to do sposobu biegu. Kiedy biegniesz wolno jest miękko. Kiedy biegniesz szybko jest twardo i bardziej sprężyście.

Pierwotnie DNA miał postać widocznych na poniższym zdjęciu wkładek w kluczowych miejscach podeszwy. Obecnie namierzyć go dużo trudniej bo jest wymieszany z pianką BioMoGo.

Brooks DNA

Mizuno Wave

Najbardziej „twardy” system amortyzacji w butach biegowych. Ma postać pofalowanej płytki znajdującej się najczęściej pod piętą, ale są też odmiany gdzie Wave znajduje się na całej długości buta. W jego przypadku amortyzować ma specyficzny, pofalowany kształt płytki, która rozprasza energię na zasadzie fali. Płytka ma też na tyle dużą sztywność, że poza amortyzacją daje też dużo stabilności i ogranicza niepożądane ruchy stopy na boki. Dla lubiących stabilność w butach – świetne rozwiązanie. Dla szukających naturalności – niekoniecznie.

Mizuno Wave Rider 17 - Parallel Wave

Nike Zoom

Nie wszystkie ale część butów Nike ma poduszki gazowe Zoom. Faktycznie wyglądają jak poduszeczki, w ich wnętrzu mamy tysiące małych sprężystych nitek i wypełnione są gazem. Zachowują się jak poduszki i robią zdecydowaną różnicę w tym jak bardzo miękkie są buty. Umieszczane są w różnych miejscach podeszwy. W zależności od ilości amortyzacji i przeznaczenia poduszki Zoom mogą znajdować się pod śródstopiem, pod piętą lub w obydwu tych miejscach na raz.

Nike Zoom - przekrój

A co z New Balance, Puma, Reebok i Under Armour?

Cała reszta butów ma podeszwy zbudowane z pianek. Mają one różne nazwy i różne stopnie miękkości. Sam New Balance posiada ich co najmniej cztery rodzaje. Poza piankami nie ma w tych butach dodatkowych tworzyw, elementów i innych niespodzianek.

Czy to znaczy że są w jakiś sposób gorsze? Niekoniecznie, bo jak spojrzymy jeszcze raz na Nike, Asics, Brooks czy Mizuno to w tamtych butach większość podeszwy także stanowią pianki, które nie różnią się jakoś diametralnie od tych np. z New Balance.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
eastend
6 lat temu

Szkoda, że zabrakło Under Armour. Sam producent zapewnia, że pianki (bez względu czy to MicroG czy Charged Cushioning) są ultra-czułe i megalekkie, ale chętnie skonfrontowalibyśmy to z opinią biegacza 🙂

sportowy-styl.pl
sportowy-styl.pl
6 lat temu

W jakich butach można znaleźć Brooks DNA?
Wg Ciebie lepiej sprawdzają się te miększe, czy twardsze systemy? Dla mnie do tej pory faworytem był Gel, teraz chętnie spróbowałabym Boosta.