Asics – co nowego w butach do biegania 2019

Asics to cały czas jedna z trzech najbardziej znanych marek butów do biegania. Tej jesieni pokazują przede wszystkim odświeżone klasyki czyli Kayano czy Cumulusa czy Pulse. Ale także kilka mniej znanych. Co więc ma w tym roku Asics do zaoferowania?

REKLAMA

Asics podobnie jak kilka innych marek segmentację swoich modeli oparł o schemat tego czego przede wszystkim od buta oczekujemy. Tak powstały trzy grupy:

  • I Move Further – co znaczy biegać dalej. Do tego segmentu butów trafiły jak łatwo przewidzieć wszystkie buty treningowe od których wymaga się w pierwszej kolejności amortyzacji i komfortu. Tak więc mamy tu praktycznie wszystkie najbardziej znane modele butów Asicsa. Od Kayano i Nimbusa, przez Cumulusy, serię GT i podstawowe modele. Jeśli ktoś śledzi bardziej to jak Asics segmentuje swoje buty to jest to dawne „Run Long”.
 treningowe
neutralne
treningowe ze stabilizacjątreningowe z bardzo dużą stabilizacją
największa amortyzacjaMetaRide
Gel-Nimbus
  Gel-Kayano
bardzo duża amortyzacjaGel-Cumulus
Gel-Pursue
GT-2000 GT-4000
duża amortyzacjaGel-Pulse  GT-1000
umiarkowana amortyzacjaGel-Contend
Gel-Excite
  Gel-Exalt
mała amortyzacjaPatriot  
  • I Move Faster – co znaczy „Biegać szybciej”. Tutaj znalazły się buty w których na pierwszym miejscu stawiana jest szybkość, lekkość i dynamika. To buty startowe i treningowo-startowe. Dawny segment „Run Fast”.
 neutralnestabilizacja
największa amortyzacja  
bardzo duża amortyzacjaDynaFlyte 
duża amortyzacjaRoadhawk FFDS-Trainer
umiarkowana amortyzacja  
mała amortyzacjaTartheredge 
  • I Move Beyond – co znaczy „biegać poza (asfaltem)”. Tutaj trafiły buty terenowe gdzie na pierwszym miejscu stoi przyczepność i bezpieczeństwo w trudnych warunkach. Jest to dawny segment „Run Tough”.
 neutralne
największa amortyzacja 
bardzo duża amortyzacja 
duża amortyzacjaGel-FujiTrabuco
umiarkowana amortyzacjaSonoma
mała amortyzacja 

I Move Further, czyli treningowe ze stabilizacją

Asics Gel-Kayano 26

Największa premiera tego roku. Dwudziesta szósta edycja wszystkomającego Kayano. Jest to przede wszystkim but o zarówno niemal maksymalnej amortyzacji (tuż za Nimbusem) jak i bardzo dużej stabilizacji. Skierowany w pierwszej kolejności do osób ze stopą nadmiernie pronującą. W porównaniu z poprzednikiem mamy nieco zmieniony układ GELu pod piętą jak i nieco lżejszą odmianę pianki FlyteFoam Lyte co jednak nie wpływa na zmniejszenie amortyzacji a wręcz może jej jeszcze dodać. Jeśli chodzi o stabilizację mamy tutaj kilka elementów. Po pierwsze element stabilizujący po wewnętrznej stronie podeszwy Duomax. Po drugie szeroki mostek w podeszwie Trusstic ograniczający ruchy skrętne. Po trzecie zewnętrzny zapiętek Clutch Counter. To wszystko zapewnia solidne trzymanie jakże charakterystyczne dla Kayano.

Waga: 315 g męski, 260 g damski
Drop: 10 mm męski, 13 mm damski
Cena: 739 PLN

Asics Gel-Kayano 26

Asics GT-4000

Do serii GT już zdążyliśmy się przyzwyczaić ale numer 4000 pojawia się po raz pierwszy. To but z najbardziej rozbudowaną a co za tym idzie najmocniejszą stabilizacją. Duomax jako element stabilizacji buta jest tu zdecydowanie największy. Mostek Trusstic który w Kayano czy w GT-2000 solidnie ogranicza ruchy skrętne buta tutaj jest jeszcze większy i bardziej rozbudowany. Dodatkowo od wewnętrznej strony cholewki mamy dodatkowy panel trzymający samą stopę. But dla osób o bardzo dużej nadpronacji.

Waga: 310 g męski, 250 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 649 PLN

Asics GT-4000

Asics GT-2000 7

Uniwersalny but treningowy ze stabilizacją dla nadpronatorów. Z nieco mniejszą amortyzacją od Kayano. Z bardzo dobrą, nie aż tak przesadną, stabilizacją nadpronacji jak GT-4000. Podobny w swej konstrukcji do Kayano z niemal takim samym zestawem rozwiązań zapewniających stabilizację. Mamy więc Duomax i Trusstic) ale zabrakło zewnętrznego zapiętka Cluth Countera. Solidna, klasyczna konstrukcja. Dotychczasowi użytkownicy GT-2000 nie będą zaskoczeni.

Waga: 300 g męski, 245 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 579 PLN

Asics GT-2000 7

Asics Gel-Pursue 5

Trzecia z uniwersalnych treningówek od Asicsa. Na tym samym poziomie amortyzacji co GT-2000 i GT-4000 ale mniejszej stabilizacji. Z systemów stabilizujących został tutaj tylko poprzeczny mostek Trusstic. Nie ma klasycznego systemu Duomax ograniczającego przekoślawianie kostek (nadmierną pronację) więc może być alternatywą także dla osób o stopie neutralnej. Właściwie to jedyny but Asicsa o którym można powiedzieć że sprawdzi się zarówno przy stopie neutralnej jak i nadmiernie pronującej.

Waga: 295 g męski, 240 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 579 PLN

Asics Gel-Pursue 5

Asics GT-1000 8

Porównując go do poprzedników jest to but najmniej amortyzowany. Niemniej jednak jest to cały czas dobrze amortyzowana treningówka. Ulepszona w najnowszej edycji ponieważ cała podeszwa, obydwie jej warstwy wykonane zostały z pianki FlyteFoam co jest największą zmianą. Za stabilizację odpowiada jak w poprzednikach system Duomax wraz z poprzecznym moskiem Trusstic.

Waga: 295 g męski, 245 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 499 PLN

Asics GT-1000 8

Asics Gel-Exalt 5

Ostatni but z kategorii stabilizacji to niejaki Exalt. Najprostszy w konstrukcji but ze stabilizacją. Zbudowany na nowej piance SpevaFoam, z której wykonana jest cała podeszwa. W jej tylnej części mamy GEL odpowiadający za amortyzację. W części przyśrodkowej Duomax, odpowiadający za stabilizację nadmiernej pronacji. I to wszystko.

Waga: 299 g męski, 250 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 369 PLN

Asics Gel-Exalt 5

I Move Further, czyli treningowe neutralne

Asics MetaRide

MetaRide to but którego można traktować trochę jak prototyp najnowszego bolidu, na którym marka pokazuje co jest w stanie zrobić i dokąd zmierzają jej produkty. MetaRide jest z jednej strony bardzo dobrze amortyzowanym butem treningowym. Z drugiej strony butem bardzo innowacyjnym i specyficznym. Przede wszystkim z racji tak sztywnego wyprofilowania podeszwy jakiego nie znajdziemy nigdzie w Asicsie i poza nim. Dodatkowo mamy tutaj dosyć wysoką i miękką, wykonaną z dwóch warstw FlyteFoam’u podeszwę. Pomiędzy dwie warstwy pianki wciśnięto też odrobinę GELu. Dzięki takiej konstrukcji wcale nie ustępuje miękkości Nimbusowi a w odczuciu jest nawet od niego bardziej miękki. Do tego bardzo przyjemna tkana cholewka i zewnętrzny zapiętek Clutch Counter.

Jedyne co mi w jego filozofii nie do końca pasuje to zerowy drop.

Waga: 300 g męski, 275 g damski
Drop: 0 mm
Cena: 1024 PLN

Asics MetaRide

Asics Gel-Nimbus 21

Klasyk, jeśli potrzebujesz maksymalnie amortyzowanego i dobrze trzymającego stopę buta. No i nie potrzebujesz stabilizacji ponieważ Nimbus to but o neutralnej charakterystyce. W porównaniu do poprzednika gdzie z pianki FlyteFoam wykonana była tylko jedna warstwa podeszwy tutaj mamy ją wykonaną z dwóch warstw pianki FlyteFoam. Dodatkowo zmieniono materiał cholewki ale to cały czas „stary dobry Nimbus”. Bardzo miękki, dla osób które biegają bardzo dużo lub ważą nieco więcej.

A i tak jak w Kayano drop w bucie męskim to 10 mm a w bucie damskim 13 mm.

Waga: 310 g męski, 255 g damski
Drop: 10 mm męski, 13 mm damski
Cena: 739 PLN

Asics Gel-Nimbus 21

Asics Gel-Cumulus 21

Drugi treningowy klasyk Asicsa dla osób ze stopą neutralną. Z nieco mniejszą amortyzacją od Nimbusa a co za tym idzie też z nieco niższą ceną. Podobnie jak on to miękki i komfortowy towarzysz codziennych treningów. W podeszwie dwie warstwy FlyteFoam uzupełnione GELem. Zmiany w najnowszym Cumulusie 21 w porównaniu z Cumulusem numer 20 są kosmetyczne. Nie wiesz co wybrać z Asicsów? Wybierz Cumulusa!

Waga: 295 g męski, 240 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 579 PLN

Asics Gel-Cumulus 21

Asics Gel-Pulse 11

Pulse to but treningowy o dobrej amortyzacji, ale mniejszej od Cumulusa i od Nimbusa. Zazwyczaj wykonany też najprościej co ma odzwierciedlenie w niższej cenie. Przez wiele lat Asics przy tym modelu nie kombinował a zmiany były kosmetyczne. W tym roku Pulse zmienia się nie do poznania. W podeszwie mamy nową piankę AmpliFoam. GEL nie znajduje się już pomiędzy dwoma warstwami pianek a jest bliżej podłoża. Oczywiście nadal pod piętą. Wydaje się, że jest go też nieco więcej. Do tego nowa lżejsza cholewka i odchudzenie buta o 16 gramów. Nie miałem okazji testować tego buta w żadnej odsłonie ale spodziewam się, że 11 będzie leżeć zupełnie inaczej od poprzednich edycji.

Waga: 308 g męski, 260 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 399 PLN

Asics Gel-Pulse 11

Asics Gel-Excite 6

Pierwszy z prostszych i budżetowych modeli treningowych. Z niezłą amortyzacją. W podeszwie podobnie jak w Gel-Pulse mamy piankę AmpliFoam z GELem ukrytym bezpośrednio pod piętą. Cholewka wykonana z żakardowego meshu. Do tego konstrukcja zapewniająca niezłą stabilność i charakterystyczne dla Asicsa trzymanie stopy.

Waga: 273 g męski, 225 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 329 PLN

Asics Gel-Excite 6

Asics Gel-Contend 5

Drugi z prostszych i budżetowych modeli. Podobny do Exite. O podobnej do niego umiarkowanej amortyzacji. W podeszwie mamy piankę Amplifoam z ukrytym małym elementem GELowym pod piętą. Od Excite najbardziej odróżnia go cholewka, która nie jest wykonana bezszwowo.

Drop: 10 mm
Cena: 269 PLN

Asics Gel-Contend 5

Asics Patriot 11

Jest i on. Najprostszy i najtańszy but biegowy w ofercie Asics. Spośród wszystkich tutaj zaprezentowanych także najmniej amortyzowany. Podeszwa wykonana z pianki AmpliFoam. Bez nawet grama GELu. Niezły na początek, niezły jak jesteś lekkim biegaczem.

Drop: 10 mm
Cena: 199 PLN

Asics Patriot 11

I Move Faster, czyli startowe

Asics DynaFlyte 4

DynaFlyte to but który przez swoją amortyzację może być taktowany jako but treningowy. Natomiast z racji niskiej, o kilkadziesiąt gramów niższej niż buty treningowe, wagi może być butem treningowo-startowym. Bardzo dobrze amortyzowany z podeszwą wykonaną w całości z pianki FlyteFoam. Główna zmiana to cholewka. Zamiast Adapt Meshu mamy Engineered Knit. Przez to but może leżeć trochę inaczej niż „trójka” ale ogólna charakterystyka buta się nie zmienia. To niemal dokładnie ten sam but z taką samą amortyzacją co poprzednik. Tylko o 10 gramów lżejszy.

Waga: 240 g męski, 200 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 649 PLN

Asics Dynaflyte 4

Asics Roadhawk FF 2

Mniej znany but ale mogący być alternatywą dla DynaFlyte. Również bardzo dobrze amortyzowany. Również na podeszwie z pianki FlyteFoam (ale na jej nieco twardszej, bardziej dynamicznej odmianie) o niemal identycznej wysokości. To co go odróżnia od DynaFlyte to cieńsza i nieco prostsza, po części szyta, meshowa cholewka. Na stopie leży jednak bardzo przyjemnie.

Waga: 265 g męski, 212 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

Asics Roadhawk FF 2

Asics DS-Trainer 24

Wbrew nazwie Trainer nie jest butem treningowym. To but treningowo-startowy. Ma na tyle sporo amortyzacji, że szybszym biegaczom posłuży jako treningówka. Jest też na tyle lekki i (mimo wszystko) amortyzowany, że może z powodzeniem posłużyć jako pierwszy but startowy lub startówka na długie dystanse z maratonem włącznie. W podeszwie pianka FlyteFoam , która jest nieco odchudzona i mniej skompresowana niż w poprzedniku. Dodatkowo system Duomax, zapewniający kontrolę nadpronacji i zupełnie nowa cholewka.

Waga: 245 g męski, 200 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 599 PLN

Asics DS-Trainer 24

Asics Tartheredge

Na sam koniec mamy jeden but który jest rasową startówką dla zaawansowanych. W podeszwie znajdziemy FlyteFoam ale daleko mu do jakiegokolwiek amortyzowanego buta. W zewnętrznym bieżniku w przedniej części mamy pełno poliuretanowych ząbków dających jeszcze lepszą przyczepność przede wszystkim właśnie z przodu. Bardzo lekki. Asics definiuje, że optymalne tempo dla tego buta jest poniżej 3’45/km. I coś w tym jest. Jeśli nawet do takiego tempa się nie zbliżasz to nic z tego buta nie wyciągniesz.

Waga: 185 g męski, 160 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

Asisc Tartheredge

I Move Beyond, czyli terenowe

Asics Gel-FujiTrabucco 7

W butach terenowych Asics nie dzieje się ostatnio dużo. Cały segment butów terenowych opiera się o buta FujiTrabucco. Dobrze amortyzowaną terenówkę (pierwsza edycja na FlyteFoam) z solidnym bieżnikiem. Solidne jest także w niej trzymanie stopy, płytka rock protection plate chroniąca przed kamieniami i ostrymi krawędziami a także bieżnik. Występuje w kilku odmianach. Poza klasyczną wersją całoroczną mamy wersję G-TX czy dosyć różną od klasycznej wersji, wersję PRO.

Waga: 330 g męski, 270 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 564 PLN

Asics Gel-FujiTrabucco 7

Asics Gel-Sonoma 4

Dla mniej wymagających jest Sonoma. But na prostszej piance AmpliFoam. Z mniej agresywnym bieżnikiem i bez płytki RPP. Prosta i solidna konstrukcja. Podobnie jak Trabucco występuje także w wersji z G-TX.

Waga: 340 g męski, 275 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 339 PLN

Asics Gel-Sonoma 4
REKLAMA

One thought on “Asics – co nowego w butach do biegania 2019

  • 20.08.2019 o 09:16
    Permalink

    A buty asic Quantum 360 czy ten but jest bardziej amortyzowany niż nimbus ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *