Asics, czyli Run Fast – przegląd butów

RunFast to czwarty i ostatni segment butów do biegania marki Asics. To buty najlżejsze, najszybsze i przeznaczone generalnie do startów w zawodach tak stricte biegowych jak i triatlonowych. Grupa raczej dla wybranych i najszybszych niż dla mas.

REKLAMA

RunSpeed stanowi jeden z elementów większego systemu Asics MixUpYourRun. Chodzi o to aby nie biegać stale w jeden i ten sam sposób a urozmaicać swoje bieganie. Temu urozmaiceniu mają służyć cztery segmenty:

Run Speed jest najmniejszy z nich. To raptem pięć modeli. Te z nieco większą amortyzacją posiadają również dodatkową stabilizację. Dodatkowo Asics jako jedyna marka ma kilka (no dobra – dwa) butów startowych dedykowanych triathlonowi. To modele Noosa Tri oraz Noosa Fast. Obrazowo wygląda to tak:

NEUTRALNESTABILIZACJA
Gel-DS Trainer
Gel-Noosa Tri
Gel-Noosa Fast
Gel-Hyperspeed
Gel-DS Racer

A po kolei według modeli wygląda to tak:

Gel-Hyper Speed

Asics Gel-Hyper Speed

Flagowa i najbardziej klasyczna starówka. Bardzo lekka, bardzo szybka i bez dodatkowych systemów. Raczej do zawody biegowe do 10 kilometrów niż do maratonu. Znam sporo osób, które tego buta sobie bardzo mocno chwalą. Dla niektórych to najlepsza startówka na rynku.

Waga: 160 g mężczyźni, 130 g kobiety; Drop: 10 mm.

Gel-DS Racer

But podobny do Hyper Speeda, wręcz bliźniaczy, ale z delikatnym wsparciem dla pronatorów. Można powiedzieć, że to taki Hyper Speed dla pronatorów. Wizualnie podobny i również lekki i bardzo szybki.

Waga: 200 g mężczyźni, 145 g kobiety; Drop: 6 mm.

Gel-DS Trainer

Asics Gel-DS Trainer

Pierwszy z dwóch cięższych butów z tej kategorii. Ważący 275 gram. But, którego nie nazwę startowym, bo nim nie jest. To raczej lekki but treningowy do szybkich treningów. Dodatkowo posiadający lekkie wsparcie dla pronatorów. Przyda się ono przede wszystkim pronatorom, ale też tym którzy chcą potraktować go jako but startowy na długie dystanse. Nie na darmo mówi się, że po 30 kilometrze maratonu każdy jest pronatorem. Ta stabilizacja trochę ją ogranicza.

Waga: 275 g mężczyźni, 230 g kobiety; Drop: 10 mm.

Gel-Noosa Tri

Asics Gel-Noosa Tri

But na mniej więcej tym samym poziomie amortyzacyjnym, co DS Trainer. Również z delikatną stabilizacją. Bo tak jak po 30 kilometrze maratonu każdy jest pronatorem, tak samo schodząc z roweru na dłuższych traitlonowych dystansach, występuje pronacja zmęczeniowa.

Poza tym but ma kilka rozwiązań przydatnych triatlonistom: inna, bardzo dobrze odprowadzająca wodę cholewka czy dodatkowe silikonowe wstawki pozwalające wciągać buta nawet mokrymi rękami.

Waga: 280 g mężczyźni, 230 g kobiety; Drop: 10 mm.

Gel-Noosa Fast

Na samym końcu jest Noosa Fast, czyli znacznie odchudzona z amortyzacji i ze stabilizacji wersja Noosy Tri. But lekki i szybki i raczej na krótkie dystanse. Nie znam się na triatlonie ale tak maksymalnie do 1/4 IronMana. Na dłuższe dystanse zostaje Tri Noosa.

Waga: 186 g mężczyźni, 150 g kobiety; Drop: 8 mm.

REKLAMA

16 komentarzy do “Asics, czyli Run Fast – przegląd butów

 • 29.11.2014 o 11:43
  Permalink

  Niedawno kupiłam Hyper Speed 6 i biega się rewelacyjnie. W zasadzie nogi same biegną 😀 (ale drop to chyba mają 6 mm)

  Odpowiedz
 • 29.11.2014 o 13:20
  Permalink

  Świetny przegląd butów! Kiedyś właśnie zastanawiałem się nad DS Trainerem i fakt nie wyglądał mi na typową startówkę (dodatkowo jestem zbyt powolny na startówki :D).

  Odpowiedz
  • 30.11.2014 o 10:27
   Permalink

   Też jestem zbyt powolny by ze startówek wyciągnąć to co najlepsze. Ale dla takich wolniejszych biegaczy z powodzeniem jako but na szybsze zawody może posłużyć coś z kategorii lekkich butów treningowych. Czyli np. DS Trainer.

   Odpowiedz
 • 29.11.2014 o 14:06
  Permalink

  Hyper Speed najlepsza startówa na rynku . Super dynamika niesie jak petarda (:

  Odpowiedz
  • 30.11.2014 o 10:18
   Permalink

   Wiem, wiem 🙂 Jak taki gość jak Ty, z życiówką 31:31 na dychę mówi, że to najlepsza startówka na rynku to coś w tym musi być 🙂 Mogę ją z czystym sercem polecać.

   Odpowiedz
   • 30.11.2014 o 21:51
    Permalink

    No jest fajowa 😀 tylko ja mam wstręt do tych duromaxów/torsionów. wstawki w śródstopiu jakoś mnie odrzucają 😉 chyba że w bucikach halowych pokroju adidas stabil. W biegówkach jakoś mi tak mega utwardzają buta a przynajmniej tak mi się wydaje.

 • 26.01.2016 o 13:19
  Permalink

  A ja w Asics Tarther 2 przebiegłem 20 maratonów i gdyby tylko dało się je jeszcze kupić, to chętnie kupił bym następne, byle nie te w okropnym pomarańczowym kolorze.. Niestety nie kupi się 🙁 Na najbliższy maraton kupię chyba DS Racer 10… tak mi na oka dość podobnie wyglądają…

  Odpowiedz
 • 03.04.2016 o 00:33
  Permalink

  A porównał ktoś Asics GEL-Hyper Speed z NB 1500v2 ?
  Ciekawy jestem do jakiego tempa, który jest lepszy i do jakich dystansów.

  Odpowiedz
 • 15.02.2017 o 21:56
  Permalink

  Też kupiłam niedawno hyper speed 6. Wzięłam je na bieżnię elektryczną. Rzeczywiście biegło się w nich bosko. Tyle że mnie obtarły do krwi… Powie mi ktoś dlaczego? Jakiś trefny egzemplarz? Kupione w normalnym sklepie biegowym tyle że przez Internet. A takie lekkie dynamiczne fajne buty. I co ja mam teraz zrobić? Ma ktoś jakiś pomysł?

  Odpowiedz
  • 16.02.2017 o 09:29
   Permalink

   Czy ja wiem czy trefny egzemplarz. Może spróbuj z innymi skarpetkami. HyperSpeedy jak to startówka są stosunkowo siermiężnie wykonane (mało gąbek w środku) i może stąd otarcia.

   Odpowiedz
 • 31.05.2017 o 13:05
  Permalink

  Czym się różną buty Asics Hyper Tri od Noosa Tri ? Na jakie dystanse, czy prędkości sa przewidziane te modele ? Jak do tych butów mają np. Racery ?

  Odpowiedz
  • 02.06.2017 o 06:46
   Permalink

   HyperTri jest najbardziej podobny do HyperSpeeda, różnią się tylko cholewką. Ta w HyperTri ma lepiej odprowadzać wodę stąd został Tri 😉 DS-Racer od tych dwóch różni się tym, że posiada lekką stabilizację pronacji. Wszystkie trzy to rasowe startówki. Tak na dychę poniżej 39 minut i połówkę poniżej 1:25.

   Natomiast NoosaTri to już but treningowo-startowy, w porównaniu z tą trójką dużo lepiej amortyzowany, mniej dynamiczny i już nie tak lekki. Na dychę od 45 do 39 minut i półmaraton od 3:30 do 3:00. Choć to też są zakresy indywidualne.

   Odpowiedz
   • 06.10.2017 o 20:27
    Permalink

    Szybka piłka: Triathlon dystans Ironman czyli biegu mamy 42,2 km, zakładam czas 3:00, waga 80 kg
    Które buty wybrac?

   • 08.10.2017 o 11:26
    Permalink

    Z Asics najlepszą opcją będzie DS-Trainer (aktualny różni się od tego z artykułu). Z innych marek fajne propozycje do rozważenia – Saucony Kinvara czy Adidas Adizero Boston.

 • 16.09.2017 o 19:54
  Permalink

  Paweł a czy Hyper Tri jest węższy od powiedzmy normalnych modeli Asicsa?Nie miałem okazji przymierzać ale wydaje mi się, że jest jakiś taki zwężany z przodu i przy mojej szerokiej stopie zastanawiam się czy nie wziąć pół numeru dodatkowego zapasu?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.