Asics, czyli Run Long – przegląd butów

“Mix up your run” to hasło przewodnie butów Asicsa. Chodzi o to, aby mieszać różne typy biegania: asfaltowe, naturalne, szybkie i terenowe. Dlatego też Asics swoje buty podzielił właśnie na cztery rodzaje. Głównym z nich jest Run Long, czyli tradycyjne treningowe bieganie po asfalcie.

REKLAMA

Skąd o tym wiem? A stąd, że ostatnio gościłem na dwudniowym szkoleniu/prezentacji w Asicsie i mam przegląd co, jak i który but z czym się je. A przynajmniej znam wszystkie ich podstawowe modele. Asics całość swojego asortymentu butów podzielił na 4 segmenty:

Run Long czyli treningowe bieganie po asfalcie

Zacznę od tego pierwszego – Run Long. W tym segmencie Asics zawarł wszystkie buty do klasycznego treningowego biegania po asfalcie.

Jest to najbardziej obszerna grupa. Run Long znaczy biegaj długo, ale nie do końca o długość tutaj chodzi. Chodzi tu o klasyczne bieganie po asfalcie. Takie codzienne nawijanie kilometrów. I to niezależnie od tego czy ktoś biega po 3 kilometry dziennie czy 30… I jedno i drugie mieści się w Run Long.

W Asicsie Run Long to przede wszystkim sensacyjna szóstka. Kiedyś pewien przedstawiciel Asicsa używał tego określenia. Teraz na prezentacji nie spotkałem się, aby ktoś, nawet z Asicsa, tego pojęcia używał, ale jest coś takiego. Chodzi o sześć podstawowych butów tej marki. Czy są sensacyjne? Raczej nie, a owa sensacyjność została wymyślona przez speców od marketingu. Niemniej jednak są to buty dobre i stanowiące trzon oferty marki. Są to modele: Gel-Kayano, GT-2000, GT-1000, Gel-Nimbus, Gel-Cumulus i Gel-Pulse.

Poza nimi jest jeszcze kilka innych butów, które znajdują się w Run Long. Są to modele Gel-Stratus, GT-3000, Gel-Kinsei oraz Gel-Divide. To te najważniejsze.

Obrazowo wygląda to tak:

 stabilizacjastabilizacjaduża
stabilizacja
największa amortyzacjaGel-Kinsei
Gel-Nimbus
Gel-Kayano 
bardzo duża amortyzacjaGel-CumulusGT-2000GT-3000
Gel-Divide
duża amortyzacjaGel-Pulse
Gel-Stratus
GT-1000 
umiarkowana amortyzacjaGel-Oberon
Gel-Pursuit
Gel-Contend
Gel-Phoenix
Gel-Virage
mała amortyzacjaPatriot

Osią jest podstawowa (niech będzie że sensacyjna) szóstka. Trzy z nich to modele dla stopy neutralnej (Nimbus Cumulus i Pulse). Trzy z nich są przeznaczone do stopy pronującej (Kayano, GT-2000 i GT-1000), a więc takiej uciekającej nadmiernie do środka. Więc po kolei:

Buty neutralne

Zaczniemy od neutrali, czy jak to widnieje w katalogu Asicsa od Neurtal Cushioning.

Sensacyjna szóstka

Gel-Nimbus – najlepiej amortyzowany but dla stopy neutralnej. Posiadający najwięcej żelu w podeszwie i sprężystych pianek. Żel, czy po angielsu – Gel – to flagowe tworzywo, na którym Asics opiera amortyzację w swoich butach. Dlatego właśnie ten but jest wręcz koszmarnie miękki. Napakowany technologiami, o których spece Asisca mogliby gadać godzinami jak Fluid-Fit, czyli dopasowująca się pod wpływem ciepła cholewka, czy też system niezależnych przelotek sznurowadeł. Najwyższa półka z najwyższą amortyzacją. Przeznaczony nawet dla 100 kilogramowych biegaczy.

Asisc Gel-Nimbus 16

Gel-Cumulus – troszkę mniej miękki brat Nimbusa. Mniejsza ilość żelu w podeszwie, a więc trochę mniejsza amortyzacja. Tak jak Nimbus był butem nawet dla 100 kilogramowego biegacza to Cumulus jest butem dla biegacza do 90 kilogramów. Dalej jednak jest to but dla osób, które potrzebują lub chcą bardzo dobrej amortyzacji. Technologicznie trochę mniej napakowany niż Nimbus.

Asisc Gel-Cumulus 16

Gel-Pulse – król sprzedaży Asicsa. But łączący dobre parametry z dobrą ceną. But z jeszcze mniejszą ilością żelu od Cumulusa i znajdujący się teoretycznie najniżej w hierarchii podstawowej szóstki, ale nadal dobrze amortyzowany. Jeśli ktoś nie waży ponad 80 kilogramów to śmiało jest to but dla niego.

Asisc Gel-Pulse 6

Gel-Pulse GTX – wersja Pulse’a z membraną goretexową. Pod kątem amortyzacji mamy w nim to samo, co w klasycznym Pulse, ale membrana sprawia, że but jest wodoodporny. Membrana też słabiej oddycha i zdecydowanie nie jest to but na lato czy inne ciepłe miesiące. Woda, kałuże, błoto, breja, śnieg – to są dla niego warunki.

Inne modele dla stopy neutralnej

Gel-Kinsei – but, który jest hybrydą najlepszych rozwiązań marki Asics. Tak wiec mamy w nim zdecydowanie największą ilość żelu ze wszystkich modeli, mamy dopasowującą się pod wpływem ciepła cholewkę i co charakterystyczne klips trzymający piętę (Clutch-Counter) jest tak duży, że aż zintegrowany z mostkiem w podeszwie miedzy pietą a śródstopiem. Dzięki dużej ilości żelu ma być maksymalnie amortyzowany, dzięki wielkiemu Clutch-Counterowi ma być maksymalnie trzymający stopę. W teorii – najlepszy but Asicsa!

Gel-Startus – model, który wraca do oferty Asicsa. Niegdyś Stratus był tym, czym teraz jest Gel-Pulse. Nowy Stratus jest to natomiast model który ma mniej żelu od Pulsa, a więc jest butem mniej amortyzowanym. W zamian ma dodatkowo stabilizowany mostek pod śródstopiem. Dzięki temu jest to taka bardziej dynamiczna wersja Pulsa.

W ofercie są jeszcze takie modele jak Gel-Oberon, Gel-Pursiut, Gel-Contend… I jeszcze inne… Wiele o nich nie ma się, co rozwodzić. Wszystkie to podstawowe modele ze zwykłymi niespecjalnymi cholewkami, w których amortyzacja oparta jest najczęściej na zwykłej piance EVA z odrobinką żelu.

Natomiast ostatnim z ostatnich jest…

Patriot – żartobliwie zwany królem patriotem. Aż się zastanawiałem czy o nim wspominać. But, który po prostu jest. But z bardzo słabą amortyzacją. Jeden z nielicznych modeli w ofercie Asicsa, który nie ma ani grama żelu. Cała amortyzacja opiera się na najtańszej piance EVA. Bardzo, bardzo, ale to bardzo podstawowy but. Generalnie to taka trochę zapchajdziura.

Buty ze stabilizacją

Tyle o butach neutralnych. Drugą częścią oferty są buty ze stabilizacją. W katalogu Asicsa zwane Structured Cushioning.

Sensacyjna szóstka

Gel-Kayano – najwyższy model dla stopy pronującej. Również (jak Nimbus) z dopasowującą się do stopy cholewką. Również z największą ilością żelu i najlepszych pianek. Tak jak Nimbus on też jest butem dla biegaczy ważących nawet 100 kilogramów. Dodatkowo wyposażony w system Dynamic Duomax zapobiegający nadmiernej pronacji stopy. Teoretycznie najłatwiej powiedzieć, że to odpowiednik Nimbusa, ale dla stopy pronującej. Niestety tak nie do końca jest, bo…. I tutaj ciekawostka. Biegałem zarówno w Nimbusie jak i w Kayano i Kayano jest odczuwalnie mniej miękki od Nimbusa. Aą się zdziwiłem.

Asisc Gel-Kayano 20

GT-2000 – Drugi w kolejności zawansowania model Asicsa dla stopy pronującej. Z trochę mniejszą ilością żelu, co, Kayano ale nadal bardzo dobrze amortyzowany. Dla biegaczy do maksymalnie 90 kilogramów. Technologicznie podobny do Cumulusa, ale mniej od niego miękki.

Asisc GT-2000 2

GT-1000 – Najmniej spośród „sensacyjnej” szóstki amortyzowany but Asicsa dla stopy pronującej. Nadal jest to dobra amortyzacja i w zupełności wystarczająca dla biegaczy około 80 kilogramów. Odpowiednik Pulse’a tyle że ze stabilizacją.

Asisc GT-1000 2

GT-1000 GTX – podobnie jak z Gel-Pulse tutaj też ten najniższy z sensacyjnej szóstki posiada wersje z membrana goretexową. Dzięki temu jest odporny na wodę, ale cholewka słabiej oddycha i jak jest ciepło stopa się w nim „ugotuje”.

Inne modele ze stabilizacją

GT-3000 – Pierwszy but dla stopy pronującej spoza „sensacyjnej” szóstki i to dosyć specjalistyczny. Klasa amortyzacji buta jest na poziomie GT-2000. Różni się od niego natomiast stabilizacją. W każdym podstawowym modelu stabilizacja podpiera przede wszystkim stopę pod lukiem stopy na długości około 1/3 buta. W GT-3000 stabilizacja to nadal około 1/3 długości podeszwy, lecz przesunięta jest bardziej do przodu. To but dla tych, którzy pronują inaczej, czyli w fazie przetaczenia i wybicia. But tak na prawdę dla wąskiej grupy biegaczy.

Gel-Divide – to jeszcze bardziej stabilna wersja GT-3000. Teoretycznie to najbardziej stabilny but w ofercie marki i jeden z najbardziej stabilnych w ogóle. System stabilizacji w podeszwie zaczyna się tutaj już pod piętą i ciągnie się przez łuk stopy aż do palców. To but dla bardzo rzadko spotykanego typu stopy, która pronuje (ucieka do wewnątrz) już podczas uderzania piata o podloże a potem w fazie przetaczania i wybicia. But dla jeszcze węższej grupy biegaczy niż GT-3000.

Gel-Phoenix – But znajdujący się półkę niżej niż GT-1000, ale już poza główną szóstką. Niezła amortyzacja, niezła stabilizacja. Poza kapką żelu i systemem stabilizacji Dynamic Doumax nie ma w nim jednak nic specjalnego. Teoretycznie but nierobiący szalu, ale łapiący się jeszcze w butach, które mogę polecać i które uważam za dobre. O ile oczywiście biegacz nie wazy za dużo (czyt. nie więcej niż 80 kilogramów).

Ostatnim modelem, jaki się czasami jeszcze pojawia jest Gel-Virage. Dalej jest już tylko czarna dziura. Znaczy się koniec…

REKLAMA

131 komentarzy do “Asics, czyli Run Long – przegląd butów

 • 13.08.2014 o 12:02
  Permalink

  Świetnie opisana marka teraz już wiem o co chodzi…co ja bym dał za odpowiednik tejże strony dla marki MIZUNO które chciałbym nabyć pozdrawiam :))

  Odpowiedz
 • 24.08.2014 o 21:46
  Permalink

  Bardzo przydatne zestawienie, oby takich jak najwięcej. Pozwalają się zorientować w ofercie producenta i jakoś to sobie uszeregować wszystko w głowie. Bez takiego porządku kupowanie jest zupełnie po omacku.

  A może by Adidasa taka „drabinka” modeli? 😉 Kiedyś znałem, ale już się pogubiłem teraz…

  Odpowiedz
  • 24.08.2014 o 22:00
   Permalink

   Adidas dorobi się „drabinki” w najbliższym czasie. W każdym razie jest w planach. Muszę tylko do niej usiąść i to ogarnąć bo Adidas w tym roku (przez boosta) trochę namieszał w swojej ofercie.

   Odpowiedz
 • 27.08.2014 o 23:34
  Permalink

  A co z gel excel33 2? Jak byś je opisał i gdzie się znajdują?

  Odpowiedz
  • 27.08.2014 o 23:37
   Permalink

   Excel to segment RunNatural, czyli bieganie bardziej naturalne (mniej amortyzacji, mniej stabilizacji) a tu opisałem RunLong. W najbliższym czasie będzie też i o Excelach.

   Odpowiedz
 • 08.10.2014 o 14:09
  Permalink

  Powiedz mi, czy Gel-Nimbus 16 nadaje się dla osoby ważącej 55kg, przebiegającej tygodniowo 30 km? Stopa neutralna
  Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
   • 09.10.2014 o 11:03
    Permalink

    Dziękuję własnie zamawiam.
    Bardzo fajny blog.
    Pozdrawiam serdecznie

 • 14.10.2014 o 15:24
  Permalink

  Witam
  To ja też mam pytanko, a mianowicie podobają mi się Gel Pulse 6 i widziałem je w sklepie w bardzo dobrej cenie bo 279 zł tyle tylko, że ważę 88 kg. 8-((
  Biegam rekreacyjnie. Czy moja waga dyskwalifikuje mnie dla tego rodzaju obuwia?
  Co działo by się z obuwiem gdybym się zdecydował na ten model. Dzięki.

  Odpowiedz
  • 14.10.2014 o 22:13
   Permalink

   Waga cię nie dyskwalifikuje. Bo waga to nie wszystko. Przy dobieraniu butów trzeba też wziąć pod uwagę regularność biegania. Jeśli biegasz rekreacyjnie co drugi, trzeci dzień po kilka kilometrów to będą dobre 🙂 Tym bardziej jak znalazłeś je w cenie 279 zł. Kupuj!

   Odpowiedz
   • 15.10.2014 o 09:15
    Permalink

    Dzięki za radę, no to cóż, do sklepu biegusiem 8-).
    Pozdrawiam

 • 27.10.2014 o 11:12
  Permalink

  Super opis fajnie ze trafiłem na twoją stronę a można prosić o małą podpowiedź bo się już gubię bo szukam butów biegam 3 razy w tygodniu i przebiegłem 3 polmaratony w tym roku szukam lepszych butów do takiego biegania dużo biegam po chodnikach i twardych nawiezchniach do tej pory mam buty adidas na których wyczytałem nazwę live strike Eva ☺ podeszwa jest nie zniszczona a mam je 2 lata jedynie mam starte pięty od strony zewnętrznej polecasz któryś model asics dzięki z góry pozdrawiam Krzysiek

  Odpowiedz
  • 27.10.2014 o 12:41
   Permalink

   Sądząc po tym, że buty masz już dwa lata i mówisz że podeszwy są starte to wypadałoby je wymienić. Z tego co wyczytałeś z butów „adidas live strike eva” wnioskuję że to jakiś bardzo podstawowy model. Z Asicsa pierwszym naturalnym wyborem dla Ciebie wydaje się Gel-Pulse.

   Odpowiedz
   • 27.10.2014 o 13:05
    Permalink

    Dzięki a ten but asics cumulus w takim razie tez mógłby być? Dumy znalazł w podobnej cenie? Chyba że on jest do innej nawierzchni dzięki za pomoc

   • 27.10.2014 o 14:10
    Permalink

    Cumulus jest jeszcze lepszym butem od Pulse. Różnią się tylko ilością amortyzacji. Cumulus ma jej więcej niż Pulse a więc będzie butem bardziej miękkim i lepiej chroniącym cię przed „tłuczeniem” o chodnik. Poza tym buty są bardzo podobne i mają dokładnie takie samo przeznaczenie.

    Jak masz do wyboru Pulse i Cumulus w tej samej cenie to wybór jest prosty – Cumulus 🙂 To po prostu lepszy but!

 • 29.10.2014 o 01:17
  Permalink

  Przepraszam za kolejne pytanie ale głowę mi susza znajomi poznaniacy co biegają bym z miast tego buta asics a kupil
  Buty do biegania Mizuno WAVE RIDER 16
  mógłbyś to ocenić nie chce twojego czasu zabierać ale mam ciężki orzech do zgryzienia plus ciśnienie żony bym w końcu doBRE kupił i się nie prosił o kolejne ☺ dzięki z góry za pomoc pozdr

  Odpowiedz
  • 29.10.2014 o 15:34
   Permalink

   Mizuno dopiero poznaję jako markę, więc ciężko mi coś konkretnego powiedzieć. Wave Ridery to napewno buty o podobnym przeznaczeniu co te dwa Asicsy. Napewno są to buty do stopy neutralnej z dobrą amortyzacją, czyli pod tym względem Pulse, Cumulus i Rider to porównywalna półka.

   Najlepiej byłoby przymierzyć jeden i drugi i wybrać ten który będzie leżał lepiej na stopie.

   Odpowiedz
 • 29.10.2014 o 01:19
  Permalink

  Ewentualnie
  Buty do biegania Mizuno WAVE RIDER 17
  tez w dobrej cenie znalazłem

  Odpowiedz
 • 01.11.2014 o 20:59
  Permalink

  Ja osobiscie zainwestowalem w asics gt 1000 i od marca maja nabite ponad 1200km w tym kolo 8treningow 30km i dziesiatki szuran 15 do 28 jak i biegi tempowe czy interaly na biezni. Spisuja sie mega dobrze a jedyny mankament to przecierajaca sie siateczka na boku. Testowalem je takze w gorach i wypadly blado poza odcinkami twardymi gdzie odrazu nabieraly szybkosci. I mam jedno pytanie czy oplaca sie przechodzic na asicsy triathlonowe ? Czy tez trzymac sie sprawdznego modelu.

  Odpowiedz
  • 01.11.2014 o 21:22
   Permalink

   GT-1000 to nie but na góry więc nie dziwię się że wypadł blado. W góry to coś z tych butów: https://pawelbiega.pl/asics-czyli-run-tough-przeglad-butow/

   Natomiast co do triatlonu to jeśli myślisz o typowo triatlonowym modelu TriNoosa, to ja bym raczej został przy GT-1000. But masz sprawdzony a TriNoosa to but raczej do startów i szybszego biegania. Ma kilka triatlonowych gadżetów i jest lżejszy, ale amortyzacji ma dużo mniej niż GT-1000. Jeśli szukasz drugiej pary to tak, TriNoosa będzie dobrym uzupełnieniem. Jeśli chcesz zmienić GT-1000 na triatlonową TriNoosę to nie. Ja bym został przy GT-1000. Jest bardziej uniwersalny.

   Odpowiedz
 • 07.12.2014 o 20:40
  Permalink

  Witam.
  Jestem początkującym „biegaczem” może 2 miesiące i biegałem w zwykłych butach. Jakiś tydzień temu kupiłem pierwsze buty do „biegania”. Są to Kalenji Ekiden 50. Uznałem, że skoro biegam niedużo bo jakieś 6km na raz, co dwa dni a w miesiącu nie więcej jak 70km to wystarcza mi właśnie one. Głównie biegam po asfalcie lub chodniku. Kosztowały mnie 40zł więc nie dużo. Wczoraj jednak zobaczyłem Asics Pulse 5 za 240zł. Czyli cena nawet spoko. Co prawda Kalenji kupiłem aby poczekać do wyprzedaży po świętach i wtedy poszukać Asics Cumulus w odpowiedniej cenie (do 250zl) bo moja waga 90kg. raczej do nich pasuje. Ale z drugiej strony Pulse są teraz w przyzwoitej cenie i nie wiem czy ich teraz nie kupić. Czy Moja waga kompletnie dyskwalifikuje mnie do używania tego obuwia? Z drugiej strony wcale długich dystansow nie robię więc może jednak? Dzięki za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • 08.12.2014 o 11:05
   Permalink

   Teoretycznie do wagi 90 kilogramów pasuje bardziej Cumulus a do 80 – Pulse. Ale to tylko teoria. Pisałem o tym jakiś czas temu, możesz sobie przeczytać: https://pawelbiega.pl/okreslenie-buty-dla-biegaczy-do-80-kg-to-bzdura/

   Myślę, że jeśli biegasz maksymalnie po 6 kilometrów i łącznie w miesiącu nie więcej jak 70 to Pulse będzie dla Ciebie bardzo dobry. Ten but z trójki (Nimbus, Cumulus, Pulse) ma niby najmniej amortyzacji ale nadal jest jej sporo. Jak na to co w tej chwili potrzebujesz – w zupełności Ci wystarczy 🙂

   No i będzie dużo lepszy od Ekidena 50.

   Odpowiedz
 • 07.01.2015 o 21:56
  Permalink

  Witam. Pisze bo mam wątpliwość. Biegam miesięcznie 200km. Ostatnio biegam w Asics GEL-Kayano 20 w najbliższym musze kupić nowe buty. Ważę blisko 90 kg. dodatkowo mam problemy z kolanami (wiązadła krzyżowe). To co mnie interesuje to bardzo duża amortyzacja i stabilizacja. Czy jest na rynku cos lepszego od Kayano?

  Odpowiedz
  • 08.01.2015 o 17:51
   Permalink

   Myślę, że raczej nie. Co najwyżej można szukać jakichś odpowiedników w innych markach, ale nie znam buta o którym mógłbym powiedzieć, że będzie lepszy od Kayano. Poza tym jeśli odpowiadała Ci poprzednia edycja tego buta, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że kolejne Kayano też będą ci dobrze leżały.

   Odpowiedz
 • 20.01.2015 o 03:17
  Permalink

  Witam Cię Pawle.Bardzo zainteresował mnie Twój artykuł (oby więcej takich w necie).Ale przechodzę do sedna sprawy.Biegam w miarę dużo (3razy w tygodniu,czasem sie zdarzy 4) i po różnych nawierzchniach ale przeważnie jest to asfalt oraz drogi leśne,dystans do 10km.Jednak na wiosnę spróbuję zaliczyć półmaraton.Moją zmorą jest waga bo około 90,91kg oraz częste bóle kości piszczelowej wynikające zapewne z powodu braku obuwia o odpowiedniej amortyzacji oraz niechęci do robienia rozgrzewki.Mimo tak dużej wagi udaje mi się osiągać dobre rezultaty w biegach.Chciałbym żebyś polecił mi jakieś porządne buciki firmy Asics.Z góry dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 04.02.2015 o 12:14
  Permalink

  Szacun za tak dobry artykuł. Świetnie to zestawiłeś 🙂 Biegam w Asicsach i biegałem dotychczas w Pulsach a zakupielm Cumulus 16 , dokładnie takie same jak w artykule na zdjecie. Ważę 82 kg ale w okresie przygotowawczym do zawodów schodzę do 79 kg. W sklepie kiedyś mówiono mi , że Pulsy mogą być do 90 kg . Okazuje się , że nie 🙂 Dzieki za świetny artykuł .

  pozdrawiam serdecznie 🙂

  Odpowiedz
  • 07.02.2015 o 13:18
   Permalink

   Pulse w ostateczności mogłby być i dla biegacza ok 90 kg ale w przypadku kiedy by biegał ze śródstopia i biegał poza asfaltem. W takim klasycznym przypadku, czyli w przypadku lądowania na pięcie i biegania po asfalcie dla wagi 90kg, Pluse to trochę za mało.

   Odpowiedz
 • 08.02.2015 o 00:26
  Permalink

  Witam. Fajne zestawienie. Dotychczas biegałem w butach neutralnych ale po bolących nogach i zrobieniu badania na bieżni wyszło że jestem pronatorem. Potrzebuję buta na długie treningi (w tygodniu asfalt, niedziela długie wybieganie las) i starty półmaraton, maraton. Waga 68kg, lądowanie na pięcie. Więc czy duża jest różnica między gt-1000 a gt-2000 i warto kupić 2000 a cenę znalazłem bardzo zbliżoną. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 20.02.2015 o 17:30
  Permalink

  Mam pytanie a Asics gel kayano 20 bedzie pasował dla osoby o wadze 70 kg i biegajacej ponad 30 km tygodniowo typ stopy nadpronacja. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 21.02.2015 o 20:42
  Permalink

  Witam. Czy mógłbyś mi poradzić jakie buty dobrać do moich problemów ze stawami kolanowymi (delikatne zmiany zwyrodnieniowe kości, niewystarczająca ilość chrząstki stawowej, przez co przy dłuższych dystansach pojawia się uporczywy ból kości). Biegam już kilka lat i noszę się z zamiarem kupna butów Asicsa. Jestem supinatorem. Biegam po twardych nawierzchniach (asfalt) ok 20 km tygodniowo, czasem więcej. Ważę 80 kg. Potrzebuję butów treningowo-startowych najlepiej z dużą amortyzacją niwelującą wsztrąsy aby odciążyć trochę stawy kolanowe.

  Odpowiedz
 • 09.03.2015 o 09:13
  Permalink

  Witam, w sklepie mierzyłem buty Kayano 20. Bardzo mi odpowiadały. Do długich wybiegań. Mam neutralną stopę. Czy mogę biegać w tych butach. W sklepie biegacza powiedziano mi, że tak, że neutralni biegacze mogą w tych butach biegać. Z kolei w nimbusach nie czułem się już tak … bezpiecznie? Badanie stopy robiłem dwukrotnie więc niewątpliwie neutralnym jestem biegaczem
  Pozdrawiam
  Jarek

  Odpowiedz
 • 12.03.2015 o 16:28
  Permalink

  Świetne porównanie. Dużo więcej wiem. Mam jednak dość złożony problem. Obecnie biegam w jakichś zwykłych Nike dart z decathlonu (które gdzieś tam w opisie miały supinacje, ale to przeczytałem po 500km jak dowiedziałem się o rodzajach stopy). Trochę się ubiły bo to zwykła pianka eva. Jednak biegam więcej i brakuje mi amortyzacji. Wygląda na to że stopa neutralna, ewentualnie pronująca. Ale czasem biegając po twardym boli mnie zewnętrzna część śródstopia prawej nogi. Dodam że mam rekonstrukcje więzadła krzyżowego lewej nogi. Pewnie nie biegnę idealnie symetrzycznie, ale zastanawiam się czy lepiej wybrać neutralne, czy pronujące. Przymierzałem Kayano i bardzo pasowały, ale też gel pulse pasowały z tym że mniejsza amortyzacja śródstopia. Subiektywnie np. nimbusy są płytsze i boję się że będą schodziły paznokcie bo dotykam palcem góry buta… Ogólnie im więcej czytam tym mniej wiem. Proszę o radę Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 12.03.2015 o 23:15
  Permalink

  Witam. A dla osoby biegajacej ok. 60 km tygodniowo, po asfalcie i 58 kg wagi-jaki model bylby optymalny? Z góry dziękuję. MC

  Odpowiedz
 • 19.04.2015 o 20:12
  Permalink

  Witam,

  mam dylemat co do zakupu obuwia; waham się pomiędzy asics gel-cumulus 16 a glide boost 7.
  biegam głównie po asfalcie, waga ok 80kg.

  Odpowiedz
  • 19.04.2015 o 20:34
   Permalink

   Najlepiej byłoby przymierzyć i jeden i drugi i wybrać ten który lepiej leży i w którym lepiej się czujesz.

   A gdybyś się w obydwu dobrze czuł to ja bym ci polecał Glide Boosta. Wg mnie to lepszy but, z lepszą dynamiką (jak na but treningowy) i o większej wytrzymałości.

   Odpowiedz
 • 20.04.2015 o 23:30
  Permalink

  Witaj Pawle,
  super artykuł , potwierdzil mnie w dobrym wyborze. Biegam w nimbusach 30-40km tyg i chcialbym zapytac z drugiej strony, jak moge ocenić ze przyszedl czas na wymianę tych butow? jak sie liczy zużycie obuwia?

  Odpowiedz
 • 19.05.2015 o 16:15
  Permalink

  Ja jednak bardziej jestem przekonany do butów New Balance, miałem już kilka par do różnego biegania po różnych terenach, w pewnym czasie troche przytyłem musiałem zmienić buty na lepiej amortyzujące mam teraz New Balance Fresh Foam Zante z profilowaną wkładką dodatkowo

  Odpowiedz
 • 04.06.2015 o 13:34
  Permalink

  Witam od dłuższego czasu biegam po 15 km , zapisałam sie na moj pierwszy półmaraton potrzebuje pilnie dobrych butów do biegania dla kobiety , wazę 66 kg . Jestem początkującym biegaczem , biegam 3-4 razy w tygodniu po 15 km potrzebuje koniecznie dobre buty nie ważne jaka cena. Tym bardziej ze startuje w maratonie wiec musze miec dobre buty… Prosze cie o pomoc . Dziekuje z góry !

  Odpowiedz
  • 09.06.2015 o 10:08
   Permalink

   Najlepiej amortyzowane buty?! Z Asicsa na pewno Gel-Nimbus (Gel-Nimbus 17 to chyba najbardziej miękki but jaki miałem) a z innych marek Nike Vomero, New Balance 1080, Saucony Triumph.

   Pamiętaj też że dobrze by było gdybyś buty przez zakupem przymierzyła, albo kupując w internecie miała możliwość zwrotu/wymiany.

   Odpowiedz
 • 15.06.2015 o 19:19
  Permalink

  Witam
  Szukałam informacji na temat butów do biegania,
  Biegam po ok 40 km tygodniowo, mam kolano po urazie, które nie daje dolegliwości , lecz pomyślałam żeby buty je oszczędzały . Obecnie biegam w asics gel pursiut 2, i przyglądam sie asics gel kayano 21.
  Proszę o opinie, czy jest to but dla mnie, stopa neutralna i 60 kg ?
  Będę wdzięczna za odpowiedz

  Odpowiedz
  • 15.06.2015 o 21:45
   Permalink

   Kayano to przede wszystkim but dla stopy nadmiernie pronującej. Jeśli masz stopę neutralną raczej polecałbym Ci coś z dwójki Nimbus, Cumulus. Obydwa są podobnie amortyzaowane do Kayano z czego Nimbus to jedne z najbardziej miękkich butów na rynku.

   No i pod kątem miękkości i amortyzacji każdy z wymienionych butów będzie o niebo lepszy od Pursiuta 🙂

   Odpowiedz
 • 17.06.2015 o 14:19
  Permalink

  Witam!

  Potrzebuję dobrych butów dla kobiety 60kg biegajacej 2 razy w tygodniu po ok 5km. Moim problemem są bolące kości piszczelowe przy uderzeniach śródstopia o ziemię, płaskostopie. Wszystko wskazuje na stopę pronującą ale obówie codziennego użytku zdeptuję na zewnątrz.Już sie pogubiłam proszę o pomoc w wyboże odpowiedniego obuwia

  Odpowiedz
  • 17.06.2015 o 20:58
   Permalink

   Główne pytanie brzmi czy masz stopę neutralną czy pronującą. Płaskostopie najczęściej powiązane jest z nadmierną pronacją ale nie zawsze. Brak wyraźnego ścierania butów po stronie wewnętrznej może znowu sugerować stopę neutralną. Fajnie by było gdyby ktoś (np. w specjalistycznym sklepie biegowym) obejrzał Cię na żywo. Na pewno byłby w stanie powiedzieć o Twoich stopach coś więcej.

   Natomiast jeśli nie masz takiej możliwości, a nie jesteś przekonana jaki typ stopy posiadasz, to ja na podstawie Twojej wagi i częstotliwości biegania zaproponowałbym coś z butów neutralnych. Dobrym wyborem byłby Gel-Pulse. Bardzo dobrym, z racji większej od Pulse’a amortyzacji, Gel-Cumulus.

   Odpowiedz
 • 24.06.2015 o 17:02
  Permalink

  Pytanie moje jest następujące;D
  Polecono mi buty ASISC GEL CULUMUS 16 kwota mniej więcej w sklepach 300-340 zł
  wchodzę do sklepu aż tu nagle patrze i widzę kwotę 199zł z tym ze na bucie napisane jest ASISC CULUMUS 16 bez przedrostka Gel i co mam sobie mysleć? błąd w nadruku? Podróbka?Przecież ta firma nie wydała tej serii bez przedrostka Gel, czy się mylę? prosze o pomoc 150zł droga nie chodzi.
  Z pozdrowieniami,
  Amatorka Paulina

  Odpowiedz
  • 25.06.2015 o 11:31
   Permalink

   Jednoznacznie ci nie powiem. Z Cumulusów 16 które miałem w ręku wszystkie na zapiętku w napisie miały GEL-CUMULUS a nie CUMULUS. Wszystkie też w pełnej nazwie mają GEL-CUMULUS a nie CUMULUS. Nie widziałem tych butów ale uważałbym na taki zakup.

   Odpowiedz
   • 25.06.2015 o 15:26
    Permalink

    Byłam dziś ponownie w tym sklepie…
    Spać przez te buty nie mogłam, czytałam, sprawdzałam, oglądałam, rano wpadam i co widzię ….napisane GEL CUMULUS.Blondynka totalna. Nie wiedziałam, czy się smiać czy płakać;D Buty kupiłam of course mam zamiar dziś podbić w nich świat. W ogóle cały wieczór siedziałam tu u ciebie, literatura pochłonęła mnie totalnie i poszłam za radą, przymierzałam tez inne modele nawet słynnego pegasusa, ale osobiście Cumulus odpowiadał mi bardziej. Pozdrawiam i głowy już nie zawracam.
    P.s ale na pewno będę tu często wpadać! Bardzo przydatne informacje!

 • 03.07.2015 o 10:28
  Permalink

  Ktoś już ten temat poruszył tj. po jakim kilometrażu (przynajmniej teoretycznie) powinno się zmieniać buty? Biegam Asics Gel Pulse 5 ok 150 km miesięcznie w zasadzie tylko po asfalcie (dystanse miedzy 10-14 km, waga ok 77 kg) i mam wrażenie że po 800 km są już mocno wybite… Czy jest jakaś złota reguła dotycząca dystansu po którym but traci amortyzację? Dodatkowo mam pytanie czy większa amortyzacja oznacza automatycznie mniejszą dynamikę? Nie mam butów startowych stąd moje Asicsy służą zarówno do startów jak i treningu…

  Odpowiedz
  • 03.07.2015 o 20:34
   Permalink

   W największym skrócie przyjęło się, że taką granicą jest 1000 km tylko to też jest uzależnione od wielu czynników. Od samej wytrzymałości amortyzacji w danym modelu, od wagi biegacza, od jego techniki… Czytając informacje producentów najczęściej pojawiają się określenia typu 800-1000 km lub 1000-1200 km. Więcej nikt teoretycznie nie „gwarantuje”.

   W praktyce jest też podobnie. Po ponad 1000 kilometrów but jest już najczęściej mocno ubity. Wiadomo też że but się zbija powoli. Nie jest tak że po 990 kilometrach jest dobry, a po 1000 nagle „trach!” i po amotyzacji. Dlatego ciężko to określić. Ale można przyjąć te 1000 kilometrów jako punkt wyjścia.

   Odpowiedz
   • 04.07.2015 o 09:30
    Permalink

    Dzięki 🙂 ps jeszcze co do dynamiki – czy faktycznie im niższa amortyzacja to przynajmniej teoretycznie but jest „szybszy”?

   • 04.07.2015 o 14:29
    Permalink

    Teoretycznie tak i w praktyce tak to działa, bo im większa amortyzacja tym najczęściej też wyższa waga co raczej nie dodaje „szybkości”. Dodatkowo łatwiej się odbić z nieco twardszej powierzchni (twardszej podeszwy) niż z bardzo miękkiej.

    A na koniec warto pamiętać, że i tak najwięcej szybkośći dają własne mięśnie a nie buty 😉

 • 07.07.2015 o 11:10
  Permalink

  Witaj 🙂
  Fajny artykuł , sporo się dowiedziałem lecz w dalszym ciągu nie jestem wstanie zdecydować co kupić . Mam problem ze stawem skokowym ( kilka razy miałem skręconą kostkę ) i buty typu ” poduszkowiec ” chyba nie są dla mnie.
  Móglbyś mi poradzić jak model wybrać , ważę 85kg , stopa neutralna.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 07.07.2015 o 17:07
   Permalink

   Poduszkowce mogą powodować, że stopa będzie mniej stabilna na boki. Akurat Nimbus choć jest właśnie takim poduszkowcem to jest butem stabilnym. Natomiast jeśli chodzi o twoją wagę i typ stopy to na pewno któryś z dwójki Pulse/Cumulus.

   A jak chcesz alternatywę z innej marki to Mizuno Wave Rider – dobra amortyzacja i (choć to buty dla stopy neutralnej) świetna stabilność. Polecam przymierzyć 🙂

   Odpowiedz
 • 09.07.2015 o 20:46
  Permalink

  Biegam rekreacyjnie, a raczej truchtam (50+)4-5 razy w tygodniu po 8-9 km (około godzinki), waga 60 kg. Mój problem to płaskostopie poprzeczne i haluksy. Generalnie mam specjalne wkładki w butach do biegania, ale potrzebuję obuwie z dużą amortyzacją. Odnośnie numeru: Adidas 38 były za małe (mimo ,że noszę zazwyczaj 37). Czy Asics też mają nieco mniejszą numerację? Jak z szerokością buta? Miałam kiedyś 38, ale jeszcze nie nosiłam wkładek, a nie mogę nigdzie znaleźć 38,5. Które byłyby lepsze : Asics GT 2000 czy Cumulus 16 – te biorę pod uwagę… Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 13.07.2015 o 23:07
  Permalink

  Witam! Jakie Asicsy zaproponujesz dla cieżkiego biegacza (100kg), który biega na śródstopie. Nie potrzebuje żelu pod piętą a raczej pod śródstopiem. Powinieniem szukać w naturał run ale tam nie ma dużej amortyzacji którą ja potrzebuje.

  Odpowiedz
 • 14.07.2015 o 01:35
  Permalink

  Cześć. A co sądzisz o modelu Gel-Pursuit 2?

  Odpowiedz
 • 28.07.2015 o 20:39
  Permalink

  Witam, umysł trochę jaśniejszy ale i tak mam problem z zakupem butów. Bieganie max 3 razy w tygodniu, 5-10km, asfalt, stopa neutralna, trochę pobolewają mnie kolana. Proszę o radę

  Odpowiedz
  • 28.07.2015 o 21:45
   Permalink

   Jeszcze chciałbym znać Twoją wagę. Jak ważysz więcej to Gel-Cumulus, jak ważysz mniej to Gel-Pulse.

   Dla Ciebie Cumulus i Pulse to dwie pierwsze i najbardziej naturalne propozycje. Pulse to ten z trochę mniejszą amortyzacją. Cumulus to ten z lepszą. Jak nigdy nie biegałaś w takich stricte biegowych butach to (teoretycznie słabszy) Pulse będzie też dla ciebie bardzo dobrym wyborem.

   Odpowiedz
 • 03.08.2015 o 17:31
  Permalink

  jak okreslić czy stopa jest pronująca

  jakie były by najlepsze dla mnie tzn
  1. wzrost 182 cm – waga 88 kg
  2. biegam 3-4 razy w tygodniu po ok 5km w czasie 4,3 min na km
  3 stopa naturalna
  4. biegam wyłącznie po asfalcie
  5. cena do 250 zł jakby było niewiel wiecej tez bedzie

  mysle o pulse bo za cumulusa trzeba dac 100 wiecej

  Odpowiedz
  • 04.08.2015 o 11:27
   Permalink

   Jak sprawdzić? Jest wiele sposobów. Najlepiej w jednym ze specjalistycznych sklepów biegowych. Samemu pozostaje test mokrej stopy, bo najczęściej osoby o niskim/małym łuku podłużnym stopy mają też nadmierną pronację. Tutaj piszę o więcej o pronacji.

   Natomiast z butów to najlepiej faktycznie Pulse. Tym bardziej że to dobry but i w twoich warunkach się sprawdzi. Możesz też poszukać w innych markach. Najlepszą i godną polecenia alternatywą dla Pulsa jest Saucony Jazz.

   Odpowiedz
   • 04.08.2015 o 13:15
    Permalink

    mierzyłem buty w jednym z oddziałów waszego sklepu i tam mi zaproponowano Zaraca 3 ale raczejchyba ze wzgledu na to ze ten był w moim rozmiarze. Czy w sklepie biegacza mozna zwrócic buty jesli zamów sie przez internet.

   • 04.08.2015 o 15:23
    Permalink

    Tak jak najbardziej. Do butów powinien być dołączony protokół zwrotu/wymiany towaru. Wystarczy go wypełnić i razem z paragonem i butami odesłać na adres sklepu który buty wysłał.

 • 04.08.2015 o 13:20
  Permalink

  mam jeszcze jedeno pytanie czy duża jest róznica pomiedzy pulse 6 a 7 ponieważ mam w sklepie 7 mogłbym ja przymierzyć a nieukrywam ze zewgledu na cene kupiłbym 6

  Odpowiedz
  • 04.08.2015 o 15:26
   Permalink

   Pomiędzy Pulse 6 a Pulse 7 jest minimalna różnica. Tak więc jeśli pasował ci jakiś rozmiar z Pulse 7 to śmiało zamawiaj/kupuj Pulse 6.

   Odpowiedz
 • 05.08.2015 o 14:06
  Permalink

  Czy mogłby mi Pan jeszcze polecić jakies tanie skarpetki tylko nie stopki najlepiej jakby były w sklepie biegacza bo zamowiłbym razem z butami

  Odpowiedz
 • 08.08.2015 o 23:14
  Permalink

  Bardzo ciekawy artykuł i dyskusja.
  Wtrącę moje 3 grosze, czy oprócz doboru butów nie zastanowić się nad treningiem oraz stylem biegania – w przypadku tych osób uskarżających się na bóle? Osobiście testuje teraz bieganie „z śródstopia” czasem nawet na twardym bieganie „z palców” ( a mam halluksy). Co sądzisz o zmianie lądowania na pięcie na coś innego, dla osób z dolegliwościami?
  Mi dolegliwości kolanowe przeszły na razie dość szybko. Biegam w Reebokach, szału nie ma.

  Odpowiedz
 • 09.08.2015 o 19:41
  Permalink

  Witam.
  Jakie ma Pan zdanie nt. Gel-galaxy8 i Gel-pursuit2? Poszukuję w miarę dobrych butów. Mam 180cm, 90 kg, biegam 3-4 razy w tygodniu po ok 8 km. Pozdrwaiam.

  Odpowiedz
 • 09.08.2015 o 20:44
  Permalink

  Dodam jeszcze tylko, że mam haluksy, jeżeli to ma jakieś znaczenie. I wydaje mi się że lewa stopa ucieka do środka bardziej niż stopa prawa. Tak zauważyłem na lidl-owych butach do biegania ale obcierały mi mi pięty za każdym razem gdy w nich biegałem i poszły out. zresztą na butach które mam obecnie nike revolution2 jest to samo. Ale chce je zmienić na inne bo dobierałem je w sklepie na styk i teraz jest masakra w palcami. Więc chciałbym ostatni raz po raz trzeci w tym sezonie zmienić buty na odpowiednie dla mnie, ale już na porządne. Wymieszczę się w =/- 200 zł?

  Odpowiedz
 • 17.08.2015 o 21:56
  Permalink

  Super artykuł! Mam pytanie. Czy cumulusy przetrwają jesień i zimę ? Jeśli nie to czy pulse gtx to jedyny model z taka amortyzacja czy sa cumulusy lub nimbusy gtx? Wazę póki co 97 kg robię 3 treningi tygodniowo po ok 25 km. Dzieki za info i powodzenia

  Odpowiedz
 • 19.08.2015 o 14:54
  Permalink

  Od kilku lat biegam i biegam wyłącznie w marce ASiCS. Mój problem to siateczka, która zawsze się przeciera co wizualnie strasznie (jak obdartus) wygląda no i podczas deszczu mam problem… Co zrobić z takim problemem? To jakość butów czy może jakiś mój błąd?
  Czy inni tez mają takie problemy? (koleżanka – biegaczka tez tak miała z asics ami)

  Odpowiedz
 • 20.08.2015 o 14:26
  Permalink

  Jaki model polecisz najbardziej dla osoby ważącej 58 kg, biegam głównie po asfalcie, dystans 5 i 10 km, dwa razy w tygodniu, mam płaskostopie. Szukam butów typowo do biegania, na siłownię mam inne;) Czekam z niecierpliwością na odpowiedź. W sobotę chcę kupić jakieś fajne 😉

  Odpowiedz
   • 24.08.2015 o 09:53
    Permalink

    Być może. Nie znam oferty Intersportu. W Sklepie Biegacza są 🙂

  • 24.08.2015 o 09:53
   Permalink

   Z tego co jest wymienione w artykule to GT-1000. Amortyzacja wystarczająca do twojej wagi, a dodatkowa stabilizacja przyda ci się aby stopy nie uciekały nadmiernie do wewnątrz (co się bardzo często zdarza przy płaskostopiu).

   Odpowiedz
 • 11.09.2015 o 12:46
  Permalink

  Witaj czytam twój wpis już któryś raz z rzędu 🙂 i proszę o pomoc. Zastanawiam się który model wybrać Gel-Nimbus czy Gel-Cumulus ? Dodam tylko że przygotowuję się do maratonu obecnie biegam 20-30 km tygodniowo, ale wiem że z czasem te trasy będą się wydłużać 🙂 obecnie biegam na butach Gel-Stratus, ważę 64kg noga neutral . Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • 12.09.2015 o 10:46
   Permalink

   Dla ciebie jest to wybór między dobrym a dobrym. Nimbus ma większą amortyzację od Cumulusa ale i jeden i drugi będzie pod kątem Twojej wagi/kilometrażu (nawet wydłużającego się) odpowiedni. Nimbus jako ten bardziej miękki i amortyzowany może wystarczyć na dłużej.

   No i w porównaniu ze Stratusem, Cumulus i Nimbus to dużo bardziej amortyzowane buty 🙂

   Odpowiedz
  • 15.09.2015 o 12:36
   Permalink

   Cześć
   Od listopada 2014r. mam buty Gel-Pulse. Obecnie biegam 4-5 razy w tygodniu (długie wybiegania, podbiegi, rytmy, biegi tempowe itp. urozmaicenia) gdyż przygotowuje się do pierwszego maratonu. Mam pytanie odnoście jakie buty zakupić po tym sezonie gdyż nie wiem czy moje obecne buty są dobre na tak długie dystanse. Przebiegłem w nich już sporo km i 2 półmaratony zaliczyły. Ważę 66-68 kg w zależności ile treningów zrobię i ile zjem na kolację 🙂 Czy prz takiej wadze zmienić na np. Gel-Cumulusz myślą ze będę biegał w przyszłym roku maratony i może jakiś ultra się trafi???
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 26.09.2015 o 13:36
  Permalink

  Witaj.
  W tej chwili biegam w butach Puma Faas 500 v1. Buty mają już 3 lata i chciałbym je zmienić. W przeszłości miałem problem z kolanami i dlatego teraz chcę kupić buty z możliwie największą amortyzacją. Chce kupić Asics Gel Kayano 20, ważę 84kg, biegam około 30km tygodniowo, ale chcę się przygotować na dłuższe trasy. Głównie asfalt. Czy te buty do dobry wybór?
  Z góry dzięki za odpowiedź i pomoc.

  Odpowiedz
 • 09.10.2015 o 18:49
  Permalink

  Zrobiłeś Kolego kawał dobrej roboty.
  Gratulacje:-)

  Odpowiedz
 • 24.10.2015 o 07:28
  Permalink

  Profesjonalna strona. Gratuluje! Rzeczowe,pomocne informacje. Pomogles mi wybrac buty dla mnie i dziewczyny.

  Odpowiedz
 • 09.11.2015 o 21:50
  Permalink

  Witam.Obecnie biegałam w cumulusach przez 9 mies ,teraz zakupiłam nimbus 17 i założyłam je dzis pierwszy raz i biegłam jak zwykle 15 km ,ktore robie 3 razy w tyg.Powiem szczerze,ze srednio jestem zadowolona może to przejscie na inne buty i taka moja reakcja na nie.Faktycznie puch, wyjątkowo w nich ciepło i miękko. czytałam przed zakupem mnóstwo opinii testów i faktycznie myślałam ze są super może się do nich przekonam, ale na pierwszy raz średnio …..Z cumulusów byłam bardzo zadowolona przy pierwszym załozeniu, a dzis po nimbusach mnie bolą nogi więc nie wiem o co chodzi ??/

  Odpowiedz
 • 15.11.2015 o 08:02
  Permalink

  Witam,
  mam problem z doborem buta – proszę o wskazówkę 🙂
  Biegam 3-4 x w tygodniu, dystanse 8-12km. Teren twardy. Waga ok 90kg.
  Chcę zmienić stare ascics gel rozmiar 10,5 44,5 kupione w usa na nowe cumulus lub gt2000.
  Pierwsza wątpliwość: cumulusy czy gt2000?
  Stopa neutralna, nie wiem czy stabilizacja będzie mi przeszkadzać? jeśli nie to cena będzie wyznacznikiem.
  Druga wątpliwość: zmierzyłem stopę 28,8cm (czyli 29cm). Według tabeli rozmiarów musiałbym wziąć 46 !!! co absolutnie jest za dużo. Przymierzyłem Cumulusa 17 i GT2000 3 i tak: rozmiar 44 – przy bieganiu czuję delikatnie nacisk dużego palca na but; rozmiar 44,5 – ok cm luzu przed dużym palcem, Czy to nie za dużo?
  Stare buty 44,5 miałem kilka lat i były super, ale kupione zagranicą, długość mojej gołej stopy to 28,8cm …zaczynam dostawać świra 🙂 linijkę mam „made in PRC” czy co…
  Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
  • 15.11.2015 o 12:17
   Permalink

   Jeśli masz stopę neutralną to zdecydowanie Cumulus. Stabilizacja w GT-2000 nie jest mocno wyczuwalna ale to i tak (niepotrzebna) ingerencja w ruch stopy.

   Natomiast co do rozmiaru… Hmmm… Myślę, że raczej te większe. But poza luzem w palcach powinien się dobrze trzymać stopy czyli powinno być tak – z przodu luźno za to w śródstopiu i w pięcie powinien być dobrze dopasowany. Jak tak jest to więcej luzu w palcach nie zaszkodzi. A jak będzie cię ten palec lekko uwierał to po 12 kilometrach możesz wrócić z jakimś otarciem czy innym problemem.

   Odpowiedz
 • 29.11.2015 o 11:26
  Permalink

  Kinsei 5 stanowczo odradzam. Dwie pary mialem i dwa razy zawiodly. Konfort i wyglad naprawde super ale jakosc materialu cholewki nie wztrzymuje w moim przypadku wiecen niz dwa miesiace. Na but za taka kase to nieporozumienie,

  Odpowiedz
 • 16.01.2016 o 16:30
  Permalink

  Czy móglbyś powiedzieć coś o szerokości asicsów ? Najbardziej interesuje mnie jak sie ma szerokość gt 1000 do brooks cascadia 🙂 szerokość w palcach. Zwykle małym palcem robię dziure w tych siateczkach z boku. Cascadie są chyba pierwsze, w których tak się nie stanie ale potrzebuje jeszcze taniego buta na asfalt

  Odpowiedz
  • 17.01.2016 o 23:34
   Permalink

   Szczerze, to zielonego pojęcia nie mam, bo nie biegałem w GT-1000. Natomiast w porównaniu z Cascadią to Cascadia jest butem terenowym, który z zasady ma dużo mocniejszą i trwalszą cholewkę i dużo trudniej będzie ci w nich wydrzeć dziurę niż w asfaltowych Asicsach.

   A co do Asicsa to zobacz Gel-Pulse lub jeśli nie musi być to Asics to Saucony Jazz.

   Odpowiedz
   • 19.01.2016 o 10:23
    Permalink

    Dzieki za odpowiedź. Jazzy i Gel Pulsy są supinujące a ja podobno pronuję czy dziury na malym palcu sugerują coś innego ? Podbicie niby zawsze miałem raczej niskie, do teraz mialem tylko trailowe buty wiec problemu nie było.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.