Asics, czyli Run Natural – przegląd butów

Pierwszym i najważniejszym segmentem „Mix up your run” Asicsa jest Run Long zbierająca w sobie wszystkie buty do biegania po asfalcie. Inną z nich jest Run Natural, czyli bieganie również raczej asfaltowe ale z zacięciem biegania naturalnego czyli takiego pozbawionego dużej części amortyzacji i stabilizacji. To właśnie o tej części butów Asicsa będzie dzisiejszy odcinek.

REKLAMA

Jest to niniejszym druga część skrótu ze szkolenia/prezentacji, w jakiej brałem udział w Asicsie. Jest to też przegląd drugiego z czterech segmentów butów Asicsa:

Co to są buty naturalne?

Przede wszystkim nie wolno mylić butów naturalnych z neutralnymi. To dwie różne rzeczy. Naturalne to przede wszystkim te te z mniejszą ilością amortyzacji i stabilizacji. Są też lżejsze, bardziej dynamiczne i bardziej angażują mięśnie i stawy stopy niż klasyczne buty biegowe. Dzięki temu bieg ma być bardziej zbliżony do naturalnego czyli takiego jak byśmy biegali boso.

Natomiast buty neutralne to te które przeznaczone są dla osób ze stopą neutralną, czyli taką w której kostka podczas ruchu nie ucieka nadmiernie ani do wewnątrz ani na zewnątrz.

W Asicsie buty naturalne można streścić też jednym zwrotem „seria 33„. Jeśli w nazwie buta występuje magiczna liczba 33, to jest to but z serii naturalnych. W tej chwili seria ta składa się z 4 modeli – Gel-Excel 33, Gel-Lyte 33, Gel-Electro 33 i Gel-SuperJ 33.

A tak przy okazji… Dlaczego 33? Dlatego że bieganie opiera się na 33 stawach stopy. Tak to opisuje Asics.

Obrazowo wygląda to tak:

NEUTRALNESTABILIZUJĄCE
Gel-Excel 33Gel-Electro 33
Gel-Lyte 33Gel-Super J 33

Tak jak w Run Long główny trzon oferty marki stanowią buty tzw. „sensacyjnej szóstki” tak tutaj mamy naturalną (której na szczęście nikt nie nazywa jej sensacyjną) czwórkę. Ta czwórkę stanowią buty Gel-Excel 33, Gel-Electro 33, Gel-Lyte 33 i Gel-SuperJ 33.

Podstawowa czwórka

Buty neutralne

Gel-Excel 33 – Chyba najbardziej znany i najczęściej widywany but z tej serii. Aktualnie już w trzeciej odsłonie. But, który jest takim pomostem między klasycznymi butami do biegania z amortyzacją (Asicsowe Run Long), a butami naturalnymi. Jak na but neutralny zapewnia dużo amortyzacji (również pod piętą), a więc jest przeznaczony dla każdego niezależnie od tego jaką techniką biega. Dla mniej szybkich biegaczy (poniżej 40 min na dychę) może służyć nawet jako startówka. Drop, czyli różnica między piętą a palcami nie został w tym bucie jakoś specjalnie obniżony i wynosi 10 mm.

Asics Gel-Excel 33
Asics Gel-Excel 33

Gel-Lyte 33 – But naturalny pełną gęba. Dużo mniejsza ilość amortyzacji niż w Excelu i dużo bardziej elastyczna cholewka. But w którym czuć, że biegnie się blisko ziemi. Dodatkowo jest to but z obniżonym do 6 mm dropem. W odczuciu raczej twardy niż miękki. But zdecydowanie dla doświadczonych biegaczy biegających ze śródstopia. No i stosunkowo lekkich, tak do 70 kilogramów.

Asics Gel-Lyte 33
Asics Gel-Lyte 33

Buty stabilizujące

Gel- Electro 33 – Jedyny z tego zestawienia, którego w reku nie miałem. Odpowiednik Excela dla stopy nadmiernie pronującej, czyli nadal jak na but naturalny mamy sporą amortyzację. Cholewka też nie jest jakoś specjalnie odchudzona z elementów usztywniających. Drop również taki sam jak w Excelach czyli 10 mm. But który będzie dobrym wprowadzeniem do biegania bardziej naturalnego dla osoby ze stopą pronującą.

Gel- SuperJ 33 – Najmłodsza konstrukcja w tym zestawieniu i odpowiednik modelu Lyte ale dla stopy nadmiernie pronującej. To jeden z niewielu tak lekkich butów biegowych dedykowanych pronatorom. But z małą amortyzacją dla biegaczy do maksymalnie 70 kilogramów. Tak jak w Lyte również tutaj drop został obniżony do 6 mm i jest to but dla biegaczy, którzy zdecydowanie biegają ze śródstopia. W tych butach biega się jak w kapciach. I nie chodzi o wygodę tylko o twardość podeszwy…

Asics Gel-SuperJ 33
Asics Gel-SuperJ 33

Inne buty

Na koniec zostawiłem dwa buty, których na prezentacji nie było, a które znam, miałem w ręku i które jeszcze krążą po sklepach.

Gel-Hyper 33 – But dla stopy neutralnej, który jest (był) taką odchudzoną wersją Excela. Według mnie najładniejszy z serii 33. Technicznie przede wszystkim posiadający mniej żelu w podeszwie, a więc jest również mniej amortyzowany od Excela. Przeznaczony dla biegaczy raczej nie cięższych niż 80 kilogramów.

Gel-Volt 33 – to jeszcze jeden schodek niżej w stosunku do Hypera. Również jest to model do stopy neutralnej, ale z jeszcze mniejszą amortyzacją. But bardzo lekki, dynamiczny, ale też wymagający. Zdecydowanie dla bardziej doświadczonych i lekkich (do 75 kg) biegaczy.

Butem który jest na kolejnym stopniu niżej od Volta i który posiada od niego mniej amortyzacji jest… Lyte. Ale o nim była już mowa. Tak więc obydwa te modele – Hyper i Volt wypełniały lukę między Excelem a Lyte’m.

Na tym kończy się Asics Run Natural. Jakieś pytania? Wątpliwości?

REKLAMA

5 komentarzy do “Asics, czyli Run Natural – przegląd butów

 • 17.09.2014 o 14:21
  Permalink

  Moja aktywność ogranicza się do roweru treningowego, wiec uwazam, że zbędne są do tego specjalne buty. Ale swoją drogą, to do tej pory myślałam, że buty do biegania, to …..buty do biegania:]

  Odpowiedz
 • 30.04.2015 o 14:58
  Permalink

  A mnie interesuje Hyper 33 – tylko bardzo mało informacji o nim mozna znaleźć – głównie chodzi mi o pzoiom amortyzacji – wg Twojego opisu ma mniej żelu w podeszwie – tylko gdzie w podeszwie – na pięcie, śródstopiu? Bo wg mnie żel na pięcie jest mi zbędny jesli biegam ze śródstopia więc jeżeli śródstopie jest amortyzownae tak samo jak excel a tylko mniej żelu jest w piecie to mnie to pasi 🙂 tylko od kogo taka wiedzę uzyskać bo sprzedawcy w asicsie niestety nie wiedzą…

  Odpowiedz
 • 01.02.2018 o 23:20
  Permalink

  Czy te buty nadają się do biegania po twardych nawierzchniach?dodam że rozpoczynam przygodę z bieganie i raczej do „dyspozycji „mam właśnie twarde nawierzchnie.pytam o model Excel 33

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.