Asics, czyli Run Tough – przegląd butów

Run Tough to trochę niefortunna nazwa jednego z segmentów biegowych butów Asicsa. Obejmuje wszystkie buty do biegania w trudnym terenie – górach, błocie, kamieniach, śniegu a nawet lodzie… Run Tough to przede wszystkim linia Fuji ale też kilka innych, bardzo podstawowych modeli.

REKLAMA

Jest to niniejszym trzecia część przeglądu butów biegowych marki Asics. Kolejne części odzwierciedlają kolejne składowe idei MixUpYourRun czyli mieszania różnych stylów biegania. Tak więc mamy:

Nazwa run Tought jest dla mnie najmniej fortunna ze wszystkich czterech. O ile Run Long, Run Natural czy Run Fast kojarzą się jednoznacznie i nawet osoby bez wielkiej znajomości angielskiego rozszyfrują, co się w tych kategoriach mieści tak Run Tought jest problematyczne. Tutaj w pierwszej chwili niekoniecznie wiadomo, o co chodzi.

Asics RunTough

Run Tought znaczy „biegaj mocno” i obejmuje cały segment butów terenowych. W tym segmencie nie da się tak po prostu wydzielić butów neutralnych i stabilizujących, bo… takiego podziału nie ma. W butach terenowych dodatkowa stabilizacja jest praktycznie rzeczą zbędną, bo stopa i tak ląduje na ziemi pod różnymi katami. W butach terenowych praktycznie nie ma butów ze stabilizacją. Praktycznie… bo Asics i taki model ma w swojej ofercie.

Buty terenowe Asicsa to tak na prawdę przede wszystkim linia Fuji. Linia będąca profesjonalnymi butami do biegania w trudnym terenie. Linia, która oferuje cały wachlarz butów terenowych. Od dobrze amortyzowanych, zabudowanych, ciężkich butów przez modele lżejsze aż do tych bardzo lekkich, wręcz terenowych startowych. Ciężko tu powiedzieć, żeby pierwsze były lepsze od ostatnich. Każde z nich mają zupełnie inne przeznaczenie.

AMORTYZACJAGel-FujiSensor
Gel-FujiTrabuco
Gel-FujiSetsu
Gel-FujiAttack
Gel-FujiElite
Gel-FujiTrainer
DYNAMIKAGel-FujiRacer

Poza nimi Asics ma też kilka bardziej podstawowych modeli.

Linia Fuji

Gel-FujiSensor

Najbardziej naszpikowany technologiami but terenowy Asicsa. W podeszwie same najlepsze materiały znane z najlepszym modeli Asicsa czyli Gel, pianki Solyte i SpEva. Mający bardzo dobrą amortyzację i zewnętrzny zpiętek (Clunch counter) poprawiający trzymanie stopy. Mający też (jak cała seria Fuji) zatopioną w śródstopiu dodatkową płytkę chroniącą przed kamieniami. Razem daje to najlepszego buta terenowego, jakiego tylko Asics mógł stworzyć.

Waga: 350 g mężczyźni, 290 g kobiety; Drop: 9 mm.

Gel-FujiTrabucco

Asics Gel-FujiTrabuco
Asics Gel-FujiTrabuco

Terenowa klasyka Asicsa. But bardzo dobry. Również oparty na materiałach wysokiej jakości Gel i Solyte. Również z dużą ilością amortyzacji. Zewnętrzny zapiętek poprawiający trzymanie pięty również tu jest. Dodatkowo jest to jeden z niewielu na świecie butów do biegania w terenie mający wsparcie dla pronatorów. Tak wiec i dobra amortyzacja i dobra stabilizacja i jeszcze terenowy.

Waga: 340 g mężczyźni, 280 g kobiety; Drop:10 mm.

Gel-FujiSetsu GTX

Trzeci z mocarzy wśród butów terenowych Asicsa. Raczej rzadko spotykany, bo to but do biegania po… lodzie. A raczej po bardzo śliskich nawierzchniach i w tym celu wyposażony w metalowe kolce w podeszwie. Oczywiście ma też żel, pianki czy płytkę w podeszwie, ale to kolce stanowią znak rozpoznawczy FujiSetsu. Jako że jest to też but na śnieg i lód z automatu wyposażony jest w membranę Gore-tex.

Waga: 340 g mężczyźni, 280 g kobiety; Drop 10 mm.

Gel-FujiAttack

Lżejsza terenówka od Asicsa. But na lżejszy teren niż FujiSensor, FujiTrabucco i Fuju Setsu. FujiAttack to propozycja na przełaje, bezdroża, błoto. Gdybym miał cos z Run Tough wybrać dla siebie do biegania po Puszczy Bolimowskiej pewnie wybrałbym właśnie FujiAttack. To taki kompromis między najcięższymi i najmocniej zabudowanymi modelami a tymi najlżejszymi i najszybszymi.

Waga: 305 g mężczyźni, 260 g kobiety; Drop: 10 mm.

Gel-FujiElite

Asics Gel-FujiTrainer
Asics Gel-FujiTrainer

Bardzo podobny but do Fuli Attack. Podobna ilość amortyzacji i podobna specyfika. Od FujiAttack różni się posiadaniem zewnętrznego zapiętka Clunch counter i niższym o dwa milimetry dropem. To najmniej poznany przeze mnie but do biegania z linii Fuji.

Waga: 280 g mężczyźni, 235 g kobiety; Drop: 8 mm.

Gel-FujiTrainer

Pierwszy z lekkiej i szybkiej terenowej dwójki. FujiTrainer to taki terenowy but treningowo-startowy. Z jednej strony lekki, ale nie aż tak jak Fuji Racer. Z drugiej strony całkiem nieźle amortyzowany, ale nie aż tak jak Fuji Attack. Na pewno nie but dla każdego, ale raczej dla tych, którzy chcą szybko pobiegać w terenie a tak lekkiego buta jak FujiRacer jeszcze nie potrzebują.

Waga: 285 g mężczyźni, 215 g kobiety; Drop: 8 mm.

Gel-FujiRacer

Asics Gel-FujiRacer
Asics Gel-FujiRacer

Najlżejszy terenowy but z serii Fuji. Taka terenowa starówka Asicsa. Najlżejszy, najszybszy i najbardziej wyżyłowany but terenowy. Bardzo dynamiczny i elastyczny, a przez to najbardziej wymagający. Zdecydowanie przeznaczony dla zaawansowanych biegaczy i dla takich, którzy chcą się pościgać w terenie.

Waga: 245 g mężczyźni, 200 g kobiety; Drop 8 mm.

Podstawowe modele

Poza serią Fuji można znaleźć jeszcze kilka mniej zaawansowanych technicznie modeli. Modeli z bardzo małą ilością żelu, bez dodatkowej płytki w podeszwie chroniącej przed kamieniami. Bez pianki Solyte… W tych butach tak naprawdę został tylko żel w śladowych ilościach:

Gel-TrailLahar GTX

Pierwszy spoza serii Fuji. Podstawowy but terenowy z niedużą amortyzacją, umiarkowanie agresywnym bieżnikiem i jedyne, czym się wyróżniający to zastosowania membrany gore-tex. Jeden z tańszych butów z gore-texem na rynku.

Gel-TrailTambora

Podstawowy model. Podobnie jak TrailLahar z umiarkowana amortyzacja, umiarkowanie agresywnym bieżnikiem i tym razem bez gore-texu. Taka podstawowa terenówka dla początkujących.

Gel-Enduro

But podobny do Trail Tambora. Również bardzo podstawowy, również z odrobiną żelu i również dla początkujących.

REKLAMA

21 komentarzy do “Asics, czyli Run Tough – przegląd butów

 • 01.11.2014 o 14:53
  Permalink

  Ech… szkoda, że na ten moment ograniczam wydatki :((

  Odpowiedz
  • 01.11.2014 o 21:12
   Permalink

   To żaden problem. Buty te były i będą w ofercie Asicsa. Nie znikną za tydzień, miesiąc czy nawet za rok 😉

   Odpowiedz
 • 23.01.2015 o 20:09
  Permalink

  Panie Pawel z nieba mi Pan spada…od dwóch dni przeszukuje internet w poszukiwaniu butów dla córki na górski obóz biegowy. Chciałbym aby miały GTX i wybór pada na FuJi Trabuco 3 GTX… z tym, że córka znacznie pronuje jedna nogą. Do codziennych treningów po wielu analizach zdecydowaliśmy się na GT1000 i wcześniej wystepujące naciągnięcia mięśni ustapiły. Zatem pytanie: czy stabilizacja w GT1000 i w Fuji Trabuco 3 jest na podobnum poziomie?
  Pozdrawiam
  Jarek

  Odpowiedz
  • 27.01.2015 o 13:28
   Permalink

   Stabilizacja w FujiTrabucco jest nieco słabsza niż w GT1000. Niemniej jednak jest to jeden z naprawdę nielicznych butów do biegania w terenie ze stabilizacją dla pronatorów. W terenie też stabilizacja nie jest tak ważna jak na asfalcie bo stopa w terenie co chwilę ląduje pod trochę innym kątem. Dlatego stabilizacja jeśli już występuje w butach terenowych jest na słabszym poziomie.

   Odpowiedz
 • 15.02.2015 o 12:15
  Permalink

  Panie Pawle,

  Świetne zestawienie. Korzystając z Pana wiedzy chciałbym zapytać o Pana opinie w kwesti wtybory butów terenowych. Na chwilę obecną posiadam model FujiTrainer3, który świetnie się sprawdza na zawodach z cyklu City Trail, albo szybkich treningach. Niestety przy dłuższym wybieganiu stają się niewygodne. Przygotowuje się na czerwiec-lipiec do biegów crossowych na poziomie ok 30-50 km i chciałbym zapytać co Pan poleca dla osoby, która biega tygodniowo ok 50 km po lesie. Moja waga ok 80 kg. Do tej pory rozglądałem się za butami Brooksa albo Salomona, ale może poleci Pan coś z Asicsa?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 13.11.2015 o 12:13
  Permalink

  Witam.
  Jestem kolejną osobą czerpiącą garściami cenne informacje z Twojego bloga. Jak większości czytelników tak i mi nasuwają się pytania i wątpliwości. Blog pomógł mi w dokonaniu wyboru butów „na asfalt”. Dał mi także pewien obraz butów terenowych. Chciałem jednak zapytać Cię o opinię na temat butów asics gel sonoma. Co możesz o nich powiedzieć?

  Odpowiedz
 • 17.08.2016 o 17:25
  Permalink

  A co z butami gel-sonoma? Nigdzie nie wymieniłeś sonoma.

  Odpowiedz
  • 16.06.2020 o 20:08
   Permalink

   Chwaliłem sobie do tej pory Asics. Miałem dwie pary butów do biegania, wytrwały 10 lat przebiegły 3 maratony. Ale gel sonoma 4, po pół roku – dziurawe poprzecierane boki, prujące się nici i szybko scierające podeszwy. Ja i moja partnerka kupiliśmy ten sam model w tym samym czasie. Ja użytkuję częściej, więc moje pewnie jeszcze max pół roku i do wyrzucenia. Partnerka używa rzadziej, ale już widać te same uszkodzenia. Szczerze nie polecam! Na rok czasu to lepiej wydać 1/4 ceny i kupić buty w Lidlu.

   Odpowiedz
   • 07.12.2021 o 20:06
    Permalink

    Potwierdzam częściowo, ale dotyczy to tylko Sonomy. Moja „trójka” wytrzymała tylko 400 km. Materiał jest niskiej jakości, szybko robią się dziury. Pozostałe buty Asicsa które miałem, oceniam wysoko. Stratus, Fujitrabuco, Pulse (2 pary). Dziś założyłem po raz pierwszy Fujisetsu. Na lodzie zero poślizgu, zobaczymy jaka będzie trwałość.
    10 lat biegania w 2 parach to raczej nieporozumienie, chyba że na przemian z innymi butami, albo okazjonalnie.
    Pozdrawiam Pana Pawła, od którego wiedzę można czerpać „pełnymi garściami”.

 • 10.11.2016 o 09:12
  Permalink

  Jak ma się sprawa odprowadzania wody z buta w Asicsach? Czy mają one ten system tak jak w Salomonach czy Reebokach All Terrain?

  Odpowiedz
  • 12.11.2016 o 15:39
   Permalink

   Z tych tutaj obecnych żaden nie będzie tak dobrze odprowadzał wody jak All Terrainy. W All Terrainach biegłem Spartana i odprowadzanie wody było rewelacyjne.

   Z Salomonami natomiast nie mam porównania.

   Odpowiedz
 • 17.11.2016 o 23:03
  Permalink

  Pytanie nieco innego rodzaju. Jaki model buta poleciłbyś na trasę typu maraton? Bieg z obciążeniem~15kg, asfalt + drogi terenowe, w terenie górzystym ( bieszczady ). Dodam że maraton wykonywany po czterech dniach „ostrej” turystyki górskiej. Pora roku- przedwiośnie.

  Odpowiedz
  • 20.12.2018 o 17:51
   Permalink

   Podłącze się pod pytanie. Czyżby kolega szykował się do selekcji ? 🙂

   Odpowiedz
 • 27.06.2017 o 22:29
  Permalink

  Jaka jest różnica między Fuji 5a6 warto przepłacać. Miałem 3 i byłem z nich zadowolony.

  Odpowiedz
 • 14.02.2018 o 14:59
  Permalink

  Biegam z mężem od ok 2 miesięcy w tym momencie biegamy 8 km po równej nawierzchni(asfalt). Chcemy kupić buty i ktoś nam polecił właśnie asicsy jako najlepsze buty do biegania. Czytam opisy ale mimo to nie wiem, który model będzie dla nas tym strzałem w 10. Może tutaj uzyskam jakąś konkretną podpowiedź:) Który model będzie dla nas odpowiedni?

  Odpowiedz
 • 22.04.2018 o 09:19
  Permalink

  Agnieszko, niezależnie czy to Asics, Mizuno, NB…. buty i tak trzeba dobrać do własnych stóp i przymierzyć. Najlepiej będzie, jak odwiedzicie kilka sklepów z obuwiem biegowym i przymierzycie modele od różnych producentów. Sprzedawcy na pewno coś Wam doradzą.

  Odpowiedz
 • 26.08.2021 o 22:55
  Permalink

  Smart Communications

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.