Asics Gel-Nimbus 17 – pierwsze wrażenie

Kilka razy czepiałem się Asicsa, że konserwatywnie trzyma się cholewek które są poprzeszywane w każdą możliwą stronę. Takie były i nadal są Kayano, Cumulus, Pulse, GT-2000 i GT-1000. Ale to się zmienia. Właśnie pojawił się pierwszy bezszwowy Nimbus – Gel-Nimbus 17. To chyba pierwszy Asics który mi się podoba. W Sklepie mamy go w wersji czarnej z zielonymi i niebieskimi akcentami. W ręku mam natomiast wersję zieloną z czarnymi srebrnymi dodatkami. Obie mi się podobają.

REKLAMA

Technicznie

Technicznie Nimbus 17 w stosunku do poprzednika zmienił się sporo. Technicznie w podeszwie nowych Nimbusów mamy:

 • FluidRide 2.0 – czyli udoskonalony FluidRide z poprzednich Nimbusów. FluidRide to warstwowa (niektórzy mówią, że kanapkowa) konstrukcja podeszwy, na którą składają się:
  • SuperSpEva – czyli udoskonalona pianka SpEva, odpowiadająca za amortyzację. Jej struktura została zacieśniona i jej sprężystość poprawiła się o 20%. Pianka ta tworzy górną warstwę podeszwy Nimbusa.
  • GEL – flagowe tworzywo amortyzujące Asicsa, które obchodzi w tym roku 30 lecie istnienia. Gel umieszczony jest pod piątą i w dwóch miejscach pod śródstopiem. Położenie Gelu w strosunku do Nimbusa 16 nie uległo większej zmianie.
  • SuperSolyte – czyli udoskonalona pianka Solyte. Druga z pianek odpowiadających za amortyzację. Położona poniżej SpEva i Gelu. Struktura tej pianki została dla odmiany rozszerzona. W stosunku do Solyte jest o 15% lżejsza.
 • AHAR+ – tradycyjne wykończenie bieżnika twardą gumą węglową.
 • Guidance Line – linia na całej długości podeszwy, wspomagająca przetaczanie stopy. W stosunku do poprzednika została przesunięta nieco na środek i skrócona.

Efekt zmian? Sporo osób, które już miało okazję biegać w tym bucie twierdzi że Asics Gel-Nimbus 17 jest bardziej miękki od poprzedniego Nimbusa 16. Hmm… Ciekawe, bo Gel-Nimbus 16, to but który był tym jednym z najlepiej amortyzowanych i najbardziej miękkim w ofercie Asicsa. A tu ma być jeszcze bardziej miękko? Jeśli tak to prawdopodobnie mamy do czynienia z bardziej miękką wersją najbardziej miękkiego buta.

Asics Gel-Nimbus 17

Cholewka technicznie zawiera te same elementy co poprzednik, czyli

 • FluidFit – to wielokierunkowo wykonana, przewiewna siateczka idealnie dopasowująca się do stóp biegacza.
 • 3M Reflective™ – materiały odblaskowe poprawiające widoczność w ruchu ulicznym po zmierzchu.

Tak więc z pozoru to samo co w poprzedniku. Niemniej jednak cholewka jest kompletnie inna niż w poprzedniku. Jest bezszwowa, czyli nie jest poprzeszywana w każdą możliwą stronę, a wykonana jest z jednego kawałka materiału. Materiał ten wzmocniony jest specyficznym kratkowanym nadrukiem który widać po obydwu stronach cholewki. Razem z zmienionym i bardziej miękkim FluidRide, daje to zupełnie innego Nimbusa niż w roku ubiegłym.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *