Asics Novablast 3 – ja bym biegał!

17 września 2022 5 min czytania
Asics Novablast 3

Trzecia edycja Novablastów różni się znacznie od tego co oferował ten but w momencie wejścia na rynek. Zyskał stabilność i lekkość, nie tracąc jednocześnie amortyzacji i responsywności. To but, który zdobył w moich oczach i but, w którym można dużo. Można pobiegać na co dzień po parkowych alejkach. Można też stanąć na starcie maratonu.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Asics
  • rok premiery: 2022
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: tempo/interwały
  • cena regularna: 679 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość podeszwy: średnia
31/23 mm
drop: klasyczny
8 mm
waga: lekka
286 g

Przeznaczenie

Asics Novablast to but treningowo-startowy do biegania po twardych nawierzchniach, niemniej jednak dużo więcej jest w nim treningowego codziennego zastosowania niż startowego. To bardzo dobra propozycja dla osób, które szukają buta do codziennych treningów na twardych nawierzchniach, ale także takiego, który pozwoli im pobiec szybciej na zawodach. Pod kątem typu stopy dla jakiego jest przeznaczony jest to but neutralny.

Asics Novablast 3

Asics – co jest co?

W oficjalnej klasyfikacji butów według marki Asics model Novablast znajduje się w kategorii ,,Biegaj szybciej” i jest najbardziej miękkim, najbardziej bezpiecznym i jednocześnie ,,najwolniejszym” z szybkich butów tej marki. Jest to też odczuwalne na nogach. Dlatego właśnie jest to but, w którym dużo więcej jest treningowego charakteru niż startowego.

 TRENINGOWE
STABILIZACJA
TRENINGOWE
NEUTRALNE
TRENINGOWE
NEUTRALNA
„Ride”
TRENINGOWO-
STARTOWE
STARTOWE
największa amortyzacjaGel-Kayano
(Kayano Lite)
Gel-Nimbus
(Nimbus Lite)
MetaRide
bardzo duża amortyzacjaGT-2000Gel-Cumulus GlideRideNovablastMetaspeed Sky/Edge
duża amortyzacjaGT-1000Gel-PulseEvoRide NoosaTriMagic Speed
mała amortyzacja  Metaracer

Alternatywy

Szukajac alternatyw dla Novablast znajdujemy zarówno typowe buty treningowo-startowe jak adidas Boston 11 i treningówki „z pazurem” jak choćby Hoki Cliftony 8. Novablast czerpie coś zarówno z jednej jak i z drugiej grupy butów. Może być też alternatywą zarówno jako but treningowo-startowy jak i „szybszy” treningowy. Ciężko go tak jednoznacznie zakwalifikować.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas Adizero Boston 11271 g8,5 mm679 zł
Asics Novablast 3253 g8 mm679 zł
Hoka Clifton 8250 g5 mm629 zł
Nike Infinity React 3293 g9 mm639 zł
Nike Zoom Fly 4272 g8 mm749 zł

Co w bucie? Amortyzacja!

O pierwszej edycji tego buta pisałem, że to ,,rakieta z zaciągniętym hamulcem ręcznym”, bo do pełni szczęścia (dynamiki) brakuje mi w nim sztywnych elementów, na przykład z włókna węglowego. W trzeciej edycji także ich nie ma, ale biegowa praktyka pokazała, że bez nich but także dobrze sobie radzi.

Asics Novablast 3 - FF Blast+

Cała jego podeszwa wykonana jest z pianki FF Blast+, która jest nieco lżejszą odmianą pianki FF Blast stosowanej w poprzednich modelach. Ilość pianki jest też całkiem duża – 31 milimetrów pod pietą i 23 milimetry pod przednią częścią stopy. To wystarczająco, aby Novablast zapewniał poziom amortyzacji porównywalny nawet do Cumulusów czy Nimbusów. Da sobie radę nawet z biegaczami do 90 kilogramów.

Pod kątem odczuwalnej miękkości i responsywności Novablast jest też zdecydowanie powyżej średniej. Podeszwa jest zarówno bardzo miękka jak i odpowiednio „odbija” podczas każdego kroku. To coś czego w klasycznych Asicsach pokroju Cumulusów, Nimbsuów, Kayano i butów z ,,sensacyjnej szóstki” nie znajdziemy. Novablast zupełnie ich nie przypomina (co jest jego wielką zaletą) i jest zdecydowanie bardziej sprężysty. Potrafi zachęcić do szybszego biegu jak mało które Asicsy.

Asics Novablast 3 - amortyzacja

Waga też jest lekka i z edycji na edycję coraz bardziej obiecująca, czyli jeszcze lżejsza. Pierwsza edycja Novablast w moim rozmiarze 12 US ważyła 320 gramów, druga edycja to 302 gramy. Numer trzy jest zdecydowanie najlżejszy i waży w rozmiarze 12 US tylko 286 gramów. Jak na tak miękkie buty do biegania to mało. Kilkadziesiąt gramów mniej od średniej. Jest lekko zarówno na wadze jak i na nodze.

Stabilność!

Szczególnie pierwsza edycja miała z nią problem. Bardzo miękka podeszwa w połączeniu z miękkim zapiętkiem to było połączenie, które sprawiało, że stopa potrafiła ,,pływać” na boki podczas biegu. W kolejnych edycjach zostało to zmienione szczególnie jeśli spojrzymy na sztywność i trzymanie zapiętka. Zamiast lekkiego i dosyć miękkiego trzymania zastosowano sztywny zapiętek i stabilność Novablastów znacząco wzrosła.

Asics Novablast 3 - stabilność

Nie jest to oczywiście but dla osób z nadmierną pronacją lub tych koślawiących stopy do środka, ale stabilność jest na dobrym poziomie. Nie brakuje jej.

REKLAMA

Cholewka w sam raz!

Cholewka to klasyczna, techniczna, bezszwowo wykończona siatka. Wygląda dobrze, co jest zasługą ciekawego designu i sprawia wrażenie przewiewnej. Na pewno niezbyt grubej. W cieplejsze dni lub na zawodach, wtedy kiedy stopa wytwarza więcej ciepła, nie powinno być problemu.

Asics Novablast 3 - toebox

Dopasowanie dobre i bardzo bezpieczne. Nie jest ani za szeroko, ani za wąsko. Nie ma najmniejszego problemu z niedopasowaniem cholewki do stopy po zasznurowaniu. Nie ma też przesadnej ilości na palce (przy bardzo szerokiej stopie może być problem) w części przedniej, ale jest wystarczająco swobodnie, aby zdecydowana większość biegaczy czuła się komfortowo.

W zapiętku także nieprzesadnie. Usztywnienie jest solidne a od wewnątrz opakowane umiarkowaną ilością gąbki. Tworzy ono zarówno kołnierz wokół kostki, jak i wypełnia wnętrze zapiętka, ale z gąbkami jest podobnie jak z przestrzenią – nie za dużo, nie za mało lecz w sam raz.

Asics Novablast 3 - zapiętek

Bieżnik w miasto!

Novablast jest butem przeznaczonym przede wszystkim na utwardzone drogi – asfaltowe, szutrowe, wyłożone kostką… Bieżnik jest mało agresywny, płaski i bez większych kostek. Poza utwardzonymi drogami, w trudnym terenie, raczej nie zapewni odpowiedniej przyczepności.

Asics Novablast 3 - bieżnik przód

Pewną wątpliwość może budzić fakt, że w przeciwieństwie do typowych treningówek i wielu z szybkich butów, guma pokrywa tylko około połowy powierzchni buta. Niezasłonięta gumą pianka może się nieco szybciej zużywać. Z drugiej strony, w poprzednich edycjach wyglądało to bardzo podobnie i raczej nie spotkałem się z narzekaniem na ich słabą wytrzymałość.

Asics Novablast 3 - bieżnik tył

Podsumowując

Mimo pewnych wątpliwości, które miałem biorąc kiedyś do ręki i mierząc pierwszą edycję Novablastów, teraz uważam, że to zdecydowanie lepszy but niż kiedyś. Zyskał na stabilności, już nie ,,pływa” pod stopą aż tak bardzo. Jest miękko i dynamicznie zarazem. Z założenia jest to but ,,szybki”, ale zapewnia tyle komfortu, że można w nim zarówno biegać komfortowo na co dzień jak i szybciej na zawodach. Ja bym biegał!

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mystery
mystery
2 lat temu

A do bieguw ultra asfalt lepszym wyborem jest altra torin 5 czy asics novablast 3 ? Ktury jest lepiej amortyzowany? i bendzie lepszym wyborem pod biegi ultra po asfalcie ?

Maku
Maku
1 rok temu

Brooks hyperion max czy novablast 3? Który będzie lepszy jako but na szybkie jednostki treningowe i starty po asfalcie?

Kasia
Kasia
5 miesięcy temu

Biegam w nich aktualnie. Zadnych zastrzeżeń.