Asics – przegląd butów do biegania na 2017

23 czerwca 2017 10 min czytania
Asics - logo

Asics to marka, której wśród butów biegowych jest cały czas numerem jeden w Polsce. Posiada też najszerszą ofertę butów biegowych. Można tradycyjnie podzielić ją na segmenty: Fast, Road, Easy i Trail. Każdy z nich odpowiada na różne potrzeby i oczekiwania biegaczy. W każdym z nich znajdziemy inne modele butów. Jakie i czym się wyróżniają?

REKLAMA

To jest wpis archiwalny. Kliknij i zobacz aktualne zestawienie

Poprzednie zestawienia Asicsa zrobiłem w 2014 roku. Wtedy Asics dzielił się na 4 kategorie – runLong, runFast, runTough i runNatural. Od tego czasu najmniej zmieniła się grupa RunLong czyli treningowe buty na asfalt. To te zdecydowanie najlepiej amortyzowane.

Obecnie wśród butów biegowych Asicsa można wyróżnić cztery główne kategorie:

  • Fast, czyli przede wszystkim trzy nowe modele FlyteFoam Trio – to buty z pogranicza butów treningowo-startowych i lekkich treningowych. Nastawiona na szybsze bieganie. To coś czego w Asicsie kilka lat temu bardzo brakowało.
  • Road, czyli to czego biegacze używają najczęściej – treningowe buty na twardą nawierzchnię. Najbardziej bezpieczne stanowiące to z czym marka Asics jest najbardziej identyfikowana. Można tutaj tradycyjnie wyróżnić sensacyjną szóstkę oraz podział na buty neutralne i stabilizujące.
  • Easy, czyli buty do wszystkiego. Skierowane do miejskich biegaczy dla których bieganie to urozmaicenie stylu życia.
  • Trail, czyli jak sama nazwa wskazuje – buty terenowe.

Co znajduje się w poszczególnych kategoriach?

Fast, czyli przede wszystkim FlyteFoam Trio

Trzon tej grupy to buty z FlyteFoam Trio ale poza nią mamy też jeszcze jedną typowo rasową startówkę – DS Racera.

 AMORTYZACJASTABILIZACJAWAGA 12 US
DynaFlytedużaumiarkowana308 gram
Noosa FFumiarkowanaduża286 gram
DS-Trainerumiarkowanaduża248 gram

Asics DynaFlyte

Asics DynaFlyte

Pierwszy prawdziwie lekki but treningowy od Asicsa. Kompromis dla bardzo dobrej amortyzacji porównywalnej nawet z Cumulusem i właśnie lekkości. Waży 275 gram a w moim rozmiarze 308 gramy, co czyni go jedną z najlżejszych treningówek jakie miałem w rękach. Lżejszą od Cumulusa o kilkadziesiąt gramów. Przeznaczony jest dla biegaczy o masie do około 85 kg. Na pewno nie dla tych najcięższych.

Waga: 275 g męski, 230 g damski 
Drop: 8 mm, pięta: 20 mm, palce: 12 mm

Asics Noosa FF

Asics Noosa FF

Następca dawnej TRI-Noosy, ale zbudowany właściwie od nowa. But treningowo-startowy z nastawieniem na triathlon. Amortyzacja trochę mniejsza niż w DynaFlyte, ale but nadrabia stabilnością i stabilizacją. Ta rozwiązana jest w niecodzienny sposób bo za pomocą elementu będącego jednocześnie elementem bieżnika. To też jeden z najbardziej przewiewnych butów do biegania. Podobnie jak DynaFlyte jest to but dla nieco lżejszych biegaczy o masie do 85 kg.

REKLAMA

Waga: 255 g męski, 225 g damski
Drop: 10 mm, pięta: 24 mm, palce: 14 mm

Asics DS-Trainer 22

Asics DS-Trainer 22

Najlżejszy i najmniej amortyzowany but z FlyteFoamTrio. Przeznaczony do szybszych treningów lub do startów w zawodach dla biegaczy, którzy jeszcze nie biegają na takim poziomie aby ubierać na zawody rasową startówkę w postaci DS-Racra. DS-Trainer jest też jednym z niewielu butów treningowo-startowych z dodatkowym wsparciem dla pronatorów.

Waga: 255 g męski, 185 g damski
Drop: 10 mm, pięta: 20 mm, palce: 10 mm

DS-Racer 11

Asics DS-Racer 11

Rasowa startówka, najlżejsza, przeznaczona dla najszybszych biegacza. Jedyna aktualnie w Asicsie. Od kilku lat zmiany w niej wprowadzane to czysta kosmetyka.

Waga: 185 g męski, 160 g damski
Drop: 8 mm, pięta: 18 mm, palce: 10 mm

Long, czyli amortyzacja

W butach treningowych na asfalt nastawionych na amortyzację następuje powolna ewolucja. Zmieniają się głównie rozwiązania w poszczególnych modelach. Tutaj także pojawia się nowa pianka FlyteFoam a także co widać buty stają się coraz bardziej bezszwowe. Nie zmieniają się natomiast same modele.

 TRENINGOWETRENINGOWE
ZE STABILIZACJĄ
TRENINGOWE
Z DUŻĄ STABILIZACJĄ
największa amortyzacjaGel-NimbusGel-Kayano 
bardzo duża amortyzacjaGel-CumulusGT-2000GT-3000
duża amortyzacjaGel-Pulse
Gel-Pursue
GT-1000 
umiarkowana amortyzacjaGel-Contend,
Gel-Excite
Gel-Phoenix
Gel-Exalt

Podstawowa (sensacyjna) szóstka

Trzon stanowi cały czas sześć modeli – Nimbus, Cumulus, Pulse, Kayano, GT-2000 i GT-1000. To buty określane też czasami sensacyjnej szóstki. Najczęściej spotykane, najbardziej promowane i takie które dorobiły się już sporej grupy lojalnych użytkowników.

Asics Gel-Nimbus 19

Asics Gel-Nimbus 19

Klasyk i w moim odczuciu cały czas jeden z najbardziej miękkich butów na rynku. Od najnowszej dziewiętnastej edycji z pianką FlyteFoam – lżejszą i bardziej sprężystą. Poza nią mamy też drugą piankę, bardziej stabilną SpEVA i oczywiście GEL pod piętą i pod śródstopiem. Dodatkowo ma bardzo wygodną i w pełni bezszwową cholewką. Przeznaczony dla najcięższych biegaczy, nawet tych ponad 100 kilogramowych i tych którzy chcą mieć niemożliwie miękkiego buta na nodze.


Waga: 315 g męski, 252 g damski
Drop: 10 mm, pięta: 23 mm, palce: 13 mm

Asics Gel-Cumulus 18

Asics Gel Cumulus 18

Drugi najlepiej amortyzowany but w Asicsie. Aktualnie (jeszcze?!) nie na piance FlyteFoam a na piankach SpEVA i Solyte. Dodatkowo z elementami GELu w strategicznych miejscach pod piętą i śródstopiem. Przeznaczony maksymalnie dla biegaczy około 90 kilogramowych. Aktualnie mamy jego osiemnastą edycję wyposażoną podobnie jak Nimbus w bezszwową cholewkę.

Waga: 315 g męski, 270 g damski
Drop: 10 mm, pięta: 23 mm, palce: 13 mm

Asics Gel-Pulse 8

Asics Gel Pulse 8

Kompromis pomiędzy ceną a dobrą amortyzacją. Aktualnie w ósmej edycji. O mniejszej amortyzacji od Cumulusa, dla biegaczy maksymalnie około 80 kilogramowych. Zbudowany na prostszej piance SpEVA i z mniejszą ilością elementów GELowych. Także cholewka jest nieco prostsza i nie wykończona w pełni bezszwowo. Pulse ma też stosunkowo sztywny zapiętek i daje bardzo dużo stabilności i kontroli stopy.

Waga: 320 g męski, 270 g damski
Drop: 10 mm, pięta: 22 mm, palce: 12 mm

Asics Gel-Kayano 23

Asics Gel Kayano 23

Model o porównywalnej konstrukcji i amortyzacji do Nimbusa. Może minimalnie twardszy, a to z tego powodu że posiada dodatkową stabilizację pronacji, ale powinien dać sobie radę nawet ze 100 kg biegaczami. Także skonstruowany na nowej piance FlyteFoam, stabilniejszej SpEVA i dodatkowych elementach amortyzacji w postaci GELu. Można go nazywać „Nimbusem ze stabilizacją”. Najnowsza 23 edycja jest już w pełni bezszwowa.

Waga: 300 g męski, 230 g damski
Drop: 10 mm, pięta: 22 mm, palce: 12 mm

Asics GT-2000 5

Asics GT-2000 5

Drugi z modeli ze stabilizacją. Z trochę mniejszą amortyzacją niż Kayano. Bardzo podobny w konstrukcji do Cumulusa (w odczuciu trochę od niego twardszy). Również w ostatnich latach zmienia się przede wszystkim pod kątem cholewki, która staje się coraz bardziej bezszwowa. Przeznaczony do codziennego biegania dla biegaczy maksymalnie około 90 kilogramowych ze stopą nadmiernie pronującą.

Waga: 310 g męski, 255 g damski
Drop: 10 mm, pięta: 22 mm, palce: 12 mm

Asics GT-1000 6

Asics GT-1000 6

Trzeci z głównych modeli ze stabilizacją. Pod kątem amortyzacji trochę słabszy model od GT-2000. Zbudowany też na najprostszych piankach. Ma trochę inną stabilizację (Duomax) od Kayano i GT-2000 (Dymanic Duomax). Różnica w nazwie oznacza też różnicę w twardości pianki. „Zwykły” Duomax jest twardszy od Dynamic Duomaxa, przez co choć GT-1000 ma mniej amortyzacji to będzie najlepiej stabilizował stopę. Przeznaczony do codziennego biegania dla biegaczy maksymalnie około 80 kilogramowych ze stopą nadmiernie pronującą.

Waga: 290 g męski, 235 g damski
Drop: 10 mm, pięta: 22 mm, palce: 12 mm

Pozostałe modele treningowe

Poza podstawową (sensacyjną) szóstką mamy też kilka innych modeli. Są to albo buty prostsze, mniej amortyzowane typu Excite albo bardziej specjalistyczne typu GT-3000.

Asics GT-3000 5

Asics GT-3000 5

Bardzo niszowy model dla osób które bardzo mocno pronują i bardzo mocno koślawią stopy do środka. Element stabilizujący znajduje się tutaj na całej długości buta po stronie wewnętrznej i dlatego powinien być wybierany bardzo świadomie. Pod katem amortyzacji jest to but podobny do GT-2000 i sprawdzi się u biegaczy maksymalnie 90 kilogramowych.

Waga: 305 g męski, 240 g damski
Drop: 10 mm, pięta: 22 mm, palce: 12 mm

Asics Gel-Pursue 3

Asics Gel Pursue 3

Bardzo podobny model do Gel-Pulse, ale z dwoma istotnymi zmianami. Po pierwsze to zmieniony mostek Trusstic w podeszwie, który zapożyczony został z butów stabilizujących. Dzięki temu choć jest to but neutralny to ma trochę większą stabilność. Po drugie to zewnętrzny zapiętek, podobny do tych z Nimbusa czy Kayano, który ma dawać dodatkową stabilność stopie. Choć to but neutralny to bardzo stabilny.

Waga: 300 g męski, 270 g damski
Drop: 10 mm, pięta: 22 mm, palce: 12 mm

Asics Gel-Phoenix 8

Asics Gel Phoenix 8

Jeden z prostszych butów z kategorii stabilizującej (dla osób z nadmierną pronacją) o dobrej amortyzacji. W Phoenixach GEL występuje raczej symbolicznie pod piętą, a za amortyzację odpowiada pianka SpEVA. Na jego plus można zaliczyć, że w ostatnich latach do zaczęło do niego docierać bezszwowe wykończenie kluczowych elementów cholewki.

Waga: 290 g męski, 240 g damski
Drop: 10 mm

Asics Gel-Exalt 3

Asics Gel Exalt 3

Jeden z prostszych butów z kategorii stabilizującej (dla osób z nadmierną pronacją) o dobrej amortyzacji. Podobnie jak w Phoenixach w Exaltach GEL występuje w małej ilości pod piętą, a za amortyzację odpowiada pianka SpEVA. Klasyczny, solidnie wykończony za pomocą szwów. Jeden z tych, które raczej się nie zmieniają z roku na rok.

Waga: 300 g męski, 250 g damski
Drop: 10 mm

Asics Gel-Excite 3

Asics Gel Excite 3

Jeden z dwóch prostszych i tańszych butów do biegania Asicsa z niezłą amortyzacją. Mamy z nim odrobinę GELu pod piętą i klasyczne wykończenie za pomocą szwów.

Waga: 260 g męski, 240 g damski
Drop: 10 mm

Asics Gel-Contend 3

Asics Gel Contend 3

But na który jak się patrzy to wygląda jakby się od 10 lat nie zmienił. Zbudowany podobnie jak Excite na najprostszej piance EVA z odrobiną GELu i z najprostszą cholewką. Właściwie ciężko o prostszego buta.

Waga: 300 g męski, 230 g damski
Drop: 10 mm

Easy, czyli buty nie tylko biegowe

Modele z tej kategorii to buty łączące w sobie funkcje buta biegowego i takiego który będzie nieźle wyglądał poza treningiem. To coś dla osób, które szukają buta w którym będą mogli czasem pobiegać, czasem pójść na fitness a czasem na miasto.

TRENINGOWE
duża amortyzacjafuzeX
fuzeX Lyte
umiarkowana amortyzacjafuzeX Rush

Asics fuzeX

Asics fuzeX

Flagowy modeli linii fuzeX. Najbardziej miękki, oparty nie na piance i elementach GELowych ale na mieszance pianki z GELem i jednorodnym materiale podeszwy. Sprawdzi się u biegaczy ważących maksymalnie do około 80 kilogramów. W wersji pierwszej ma jeden zasadniczy minus – mało oddychającą cholewkę.

Waga: 295 g męski, 240 g damski
Drop: 8 mm, pięta: 20 mm, palce: 12 mm

Asics fuzeX Lyte

Asics FuzeX Lyte 2

Trochę mniej amortyzowana ale zdecydowanie lżejsza odmiana fuxeX. Konstrukcja podeszwy oparta na tej samej mieszance pianki i GELu co fuzeX. Amortyzacja także bardzo podobna do „zwykłego” fuzeX. Główna różnica to cholewka – zdecydowanie prościej wykonana, ale za to bardzo przewiewna.

Waga: 255 g
Drop: 8 mm, pięta: 20 mm, palce: 12 mm

Asics fuzeX Rush

Asics FuzeX Rush

Najlżejsza i najbardziej lifestylowa wersja fuzeX. To także najmniej amortyzowany i miękki but w linii fuzeX. Lekki but do lekkich zastosowań.

Waga: 255 g męski, 207 g damski
Drop: 8 mm, pięta: 19 mm, palce: 11 mm

Trail, czyli przede wszystkim Trabuco

W trailu z wielu modeli Fuji został właściwie jeden główny model:

Asics Gel-Fuji Trabuco 6

Asics Gel-Fuji Trabuco 6

Najbardziej rozpoznawalny i uniwersalny but terenowy Asicsa. Przeznaczony raczej na skały i kamienie czemu służy też dodatkowa płytka w podeszwie chroniąca przed ostrymi krawędziami. Raczej nie na piach i błoto gdzie może brakować mu przyczepności. Sprawdzi się i w kamienistych górach i w nizinnych lasach gdzie będzie butem bardzo uniwersalnym.

Waga: 325 g męski, 265 g damski
Drop: 8 mm, pięta: 18 mm, palce: 10 mm

Asics Gel-Sonoma 3

Asics Gel-Sonoma 3

Tańsza opcja dla chcących biegać w Asicsach w terenie. Prostszy i tańszy od FujiTrabucco. Różnice w porównaniu do Trabuco? Więcej szwów w wykończeniu buta i brak płytki w podeszwie chroniącej przed ostrymi krawędziami. Podobne jest natomiast jego przeznaczenie. To skały, kamienie i lasy a nie piach i błoto.

Waga: 320 g męski, 245 g damski
Drop: 10 mm, pięta: 20 mm, palce: 10 mm

Zdaję sobie też sprawę, że to nie wszystkie modele Asicsa jakie można na rynku znaleźć. Część, wycofanych czy mniej istotnych pominąłem celowo, część mogłem pominąć niechcący. Jeśli Wam czegoś brakuje. Piszcie i pytajcie. Postaram się odpowiedzieć.

REKLAMA

Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
21 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
6 lat temu

A te GT 2000 to już nie czasem 5 edycja? 😉
Jakoś jeszcze nigdy nie biegałem w ASICS… wydają się takie… niewygodne 🙂

Mateusz
Mateusz
6 lat temu

No baa z uwagą czytam każdy wpis. 🙂 I czekam z niecierpliwością na jakiś wpis o butach New Balance… zmajstrowali chyba jakieś nowe modele dla platfusów. Jako, że Nike Zoom Structure w wersji 20 o odpowiednim numerze i zabarwieniu jest prawie nie do zdobycia (za rozsądne pieniądze) to zastanawiam się nad NB Vazee Pace 2 bądź NB Fresh Foam Vongo. Troche mniej stabilizacji (fizjoterapeuta kazał spróbować)… ale jak to się spiszę w praniu pod względem amortyzacji to nie wiadomo. NB 860 i 1260 wydają mi się za mało dynamiczne.

Freeman
Freeman
6 lat temu

Mam 1260 i są nawet ok, mam tez 1080v7

Mateusz
Mateusz
6 lat temu
Reply to  Freeman

Masz stopę pronującą? Jak radzisz sobie w 1080?

Freeman
Freeman
6 lat temu
Reply to  Mateusz

Robiłem badania i lekko mam lewa nogę. Mam tez NB1260v6. W 1080 genialnie mi się biega mam zrobione w nich 200 km. Napisz do mnie na Twitterze @freemanadalbert to pogadamy.

Zgred
Zgred
6 lat temu

Paweł, dostaję jużzawrotu głowy od poszukiwań, akurat „kończą” mi się wszystkie pary i będę kupował 2 nowe. Ważę 92kg, biegam maraton 3:40, pół 1:42, dyszka 44. Potrzebuję coś na starty dłuższe/krótsze oraz na trening. Myślałem o ASICS GEL-KAYANO 23 i GEL-DS TRAINER 22, czy to byłby dobry wybór? Czy może kupić 3 pary? Co myślisz? Z góry dzięki za odp 🙂

Mateusz
Mateusz
6 lat temu
Reply to  Zgred

Jesteś pronatorem, że Gel-Kayano chcesz kupić?

Zgred
Zgred
6 lat temu
Reply to  Mateusz

Myślałem, że się nada do treningu żeby zadbać o kolana, czemu uważasz, że to błąd?

PapaSmurf
PapaSmurf
6 lat temu

Kiedy test Cumulusów 19, bo widzę, że na nasz rynek już weszły, a w jednej dużej sieciówce nawet w super cenie? Jakoś od 2 lat czytam twoje testy i recenzje, i na nich się opieram. Do innych jakoś nie mam pełnego zaufania 🙂

Teo
Teo
6 lat temu
Reply to  PapaSmurf

Witam! Mieszkając w Norwegii zazwyczaj biegam w teren, mam Fuji-Trabuco i Fuji-Pro, ale szukam właśnie czegoś na twardą nawierzchnię, stopa neutralna, waga 90 kg, biegam ok. 30-40 km tygodniowo, 10-12 km trening, co polecisz? myślałem o Cumulusie, może Dynaflyte, albo coś innej marki? dzięki, pozdrawiam

AdamP
AdamP
6 lat temu

Zdecydowanie Dynaflyte. Wg mnie ten but może spokojnie zastąpić wszystkie kapcie dla neutralnej stopy – może poza Nimbusem. Nabiegane mam ponad 400km, pojedynczy trening max. 38km – zero problemów.

Szczesiu
Szczesiu
6 lat temu

Witaj,

Mam 183,5 cm wzrostu, ważę 74 kg, obecnie biegam w butach Asics Gel Windhawk (model chyba tylko dla Decathlona). Trasa, którą biegam to ok. 13 km o mocno zróżnicowanej nawierzchni:
las ze wszystkimi dobrodziejstwami / drogi polne – utwardzone i nie / szutry / beton / asfalt, biegam 3-4 razy w tygodniu.

Na okres jesienno-zimowy, z uwagi na warunki (ciemność, błoto, kałuże, mokra trawa, śnieg) potrzebowałbym butów z membraną. Waham się pomiędzy modelami Cumulus 19 G-TX a Gel Sonoma 3 G-TX. Czy jest między nimi jakaś większa różnica, poza bardziej terenowym bieżnikiem i minimalnie większą wagą modelu Sonoma?

Czy Asics ma na tyle wyrównaną rozmiarówkę, że używając już butów w rozmiarze 46 (leżą idealnie) mogę zakupić któryś z wymienionych modeli w sklepie online i powinien pasować?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za jakąś poradę!

igasonia
igasonia
6 lat temu

Witam
Paweł które buty damskie dla stopy neutralnej lub supinującej polecisz do interwałów na bieżni elektrycznej? Ważę 54 kg, biegam już ładnych kilka lat, ok. 40 – 90 km tygodniowo, od 2 lat mniej więcej połowę treningów robię na bieżni (mieszkam 2 km od Grawitanu 😀 ), zimą głównie bieżnia, więc powiedzmy że mam jakieś tam doświadczenie na bieżni mam. Podczs jednego treningu na bieżni robię ok. 10 – 15 km, z prędkością 10 – 16 km/h. Dużo pracuje nad techniką, biegam drobnymi krokami z palców i śródstopia (dużo nad tym pracowałam). W mojej kolekcji są Lyte 33 3, DFA2, Hyper tri i moje ulubione Hyper Speed. Tak z tych najnowszych to nie bardzo widzę jakiś model dla siebie. Rozważam Dynaflyte, Noosa FF albo Fuzex Lyte lub Rush.
Pozdrawiam
Edyta

Mariusz
Mariusz
5 lat temu

Gdzie w tym zestawieniu plasują się asicsy z decathlona model ziruss nigdzie indziej ich chyba nie ma i żadnych informacji nie mogę o nich zdobyć??

@28cali
5 lat temu

A gel kanaku 2?

Tomek
Tomek
5 lat temu

Witam,
a ja jako ogromny amator mam pytanie do specjalisty….
Zaczynam biegać by zrzucić kg… Na tą chwilę mam 116… zszedłem już z 125 😉 Wzrost 185cm
Biegam tygodniowo ok 35-40 km boję się trochę o stawy… Zaczyna mi się ta forma wysiłku podobać
Przerażają mnie ceny Nimbusów 20…. Możecie coś Panowie innego zaproponować ? Stopa – normal (minimalna supinacja)

Marcin
Marcin
5 lat temu

Hej. Dziekujemy za zestawienie, jak zawsze bardzo pomocne. Mam dwie pary Trabucco i zaiste, świetnie sprawdzają sie na skalach. Niemniej poszukuje tez czegos na lzejszy teren… piach, bloto. Co z marki Asics (i innch) polecisz? Waga 70kg, neutral, bez Gore. Z gory dziekuje.

Daniel
Daniel
5 lat temu

A mnie zastanawia jedna rzecz.. Zakupiłem
właśnie asics gel ziruss i nigdzie nie ma żadnych opisów o tych butach.. Czemu? Raczej droższa półka..

Marcin
Marcin
4 lat temu

Szukam czegoś najbardziej podobnego do Asics Gel-Trounce, w których dobrze mi się biega. Miałem na nogach GT-1000, ale w trakcie biegu spinają mi się… łydki.

Jest lekki (63 kg) i potrzebuję stabilizacji. Co najlepiej spróbować? Phoenixy?