Bieganie wcześnie rano – jak to się robi?

Zasadniczo nie biegam wieczorami. Kiedy wracam z pracy już mi się wieczorem nie chce. Kiedy nie pracuje mam często inne plany na wieczór. Dlatego biegam rano. W lato jest łatwo, bo nawet o 6:00 jest już widno. Teraz jest ciemno i wstać jest trudniej. Ale da się! Jak się chce to się da!

REKLAMA

Trzeba tylko wszystko zaplanować wieczorem…

Biegać czy nie biegać?

To chyba najważniejsza decyzja, bo bez niej można całą resztę tego rozumowania wywalić do śmieci. Nie biegam codziennie, ale i nie mam sztywnego planu, kiedy biegam. Natomiast decyzję czy biegam rano czy nie, podejmuję wieczorem. Jak biegam, to ustawiam budzik na 6:00. Jak nie biegam to na, powiedzmy, 7:30.

Dzięki temu wtedy, kiedy chcę biegać mam czas na bieganie, a kiedy nie biegam to mogę się dłużej wyspać.

Wieczorem też już wiem, co z grubsza rano biegnę. Czy to asfalt, czy las… O 6:00 rano przed pracą, robie głownie asfaltowe rozbiegania, leśne krosy (tutaj las determinuje to jak bardzo się zmęczę), ewentualnie jakaś siła biegowa, czy przebieżki na koniec. Dłuższe czy bardziej ambitne treningi robię w dni wolne. Wtedy mogę zrobić 2 w 1 czyli i wstać o 7:30 i iść biegać.

Szósta rano

Ciuchy, czyli wszystko na swoim miejscu

Często czytałem historie o tym żeby przygotować strój na poranne bieganie przy łóżku tak by rano nie myśleć i się po prostu ubrać. Z tym układaniem go przy łóżku czy składaniem w kostkę to lekka przesada. Nigdy nawet nie próbowałem tak robić i jakoś żyję. I co ciekawe cały czas biegam!

Ważne jest tylko, aby wiedzieć gdzie, co jest. A czy to będzie szafka nocna, krzesło, fotel, podłoga czy też będą wisiały na łazienkowej suszarce to już bez znaczenia. Nie robi mi problemu wzięcie ciuchów z suszarki, buffa z komody, zegarka z biurka i butów z szafki z butami. Póki wszystko jest tam gdzie być powinno jest dobrze i nie muszę myśleć. Bo jak myślę za dużo, to myślę, aby iść z powrotem spać…

W ten sposób szukanie rano rzeczy psuje cały ten misterny plan.

Śniadanie, czyli małe conieco

Wieczorem powinieneś wiedzieć czy przed porannym treningiem coś zjesz czy nie. Niektórzy nie jedzą, niektórzy jedzą. Mi, przyznaje się, że wychodzi to rożnie, ale generalnie wychodzę z założenia, że trzeba coś dać organizmowi po nocy, a przed wysiłkiem, do zjedzenia. Takie coś u mnie zawsze ma taka sama postać. Jest to: kromka chleba pełnoziarnistego posmarowana cienko nutellą (ewentualnie majonezem, dżemem, czymkolwiek). To pierwsze (chleb) to węglowodany, to drugie daje mi trochę smaku. Zjadam taką jedną, maksymalnie dwie takie kromki, popijam wodą i lecę biegać.

I jak nie marudzę to zajmuje mi to maksymalnie 15 minut. Tak się właśnie biega o 6 rano.

REKLAMA

5 myśli na temat “Bieganie wcześnie rano – jak to się robi?

 • 17.12.2014 o 21:19
  Permalink

  Pawle, super! – osobiście nie mam problemów z bieganiem rano, ale tekst napisany tak zachęcająco, że z pewnością nie jeden sięskusi 😉

  Warto jeszcze wspomnieć o jednym: rozgrzewka, może być krótka, ale koniecznie całościowa.
  Gdzieś czytałem, że organizm potrzebuje chyba około 45 minut na to by się „obudzić” i przestawić procesy metaboliczne po spaniu. Oczywiście jest to z pewnością bardzo osobnicza właściwość i powiązana z wieloma czynnikami. Ja wychodzę z założenia, że robiąc poranną gimnastykę (od szyji do kostek), robię codziennie, trochę szybciej budzę ciało do życia. Oczywiście w dniu biegania dodaję jeszcze kilka ćwiczeń na nogi.

  Odpowiedz
 • 29.03.2016 o 19:40
  Permalink

  Jeszcze nie tak dawno nie miałem innej opcji jak bieganie przed pracą albo wcale. Tylko, że do pracy miałem na 6. Normalne wstawanie to 5:15 a opcja z bieganiem to 4, czasem 3:50 hehe
  Dało się? Dało!!!
  I teraz, kiedy wybiegam po pracy (po 23) tęsknię za porankowym biegiem. Inaczej się biega rano. Lepiej. Przynajmniej dla mnie. Pozdro600!

  Odpowiedz
 • 04.04.2017 o 18:25
  Permalink

  Nie wiem jak można się tak zrywać o 5 czy 6 aby sobie pobiegać!!

  Odpowiedz
 • 01.07.2018 o 11:46
  Permalink

  Ja wstaje do pracy o 6 więc musiałbym wstawać o 4.30 mmm, trzeba spróbować

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *