Boli? Nie biegaj! Łatwo powiedzieć!

Boli? Nie biegaj! Łatwo powiedzieć trudniej wykonać. Niemniej jednak, aby jakakolwiek moja czy Twoja walka z kontuzją miała sens musisz sobie dać czas na regenerację. Ja od tygodnia nie biegam i choć nie jestem z tego powodu szczęśliwy to wiem, że tak trzeba.

REKLAMA

W zeszłym roku próbowałem rozbiegać kontuzję. Bolało, to jednego dnia nie biegałem. Drugiego dnia mniej bolało to też profilaktycznie odpuszczałem. Trzeciego nie bolało to wychodziłem biegać. A potem po 3 kilometrach – trach! I kolano znowu boli. Albo nie boli tylko nap… bardzo boli. Przy takim podejściu można wydąć majątek na leki, lekarzy, fizjoterapeutów a i tak nic to nie da.

Bez odpoczynku cała reszta to nic

Bo owszem! Jak coś cię boli i nie wiesz co, to powinieneś iść do lekarza. Albo może do fizjoterapeuty? Do którego nie pójdziesz będzie dobrze. A może obłóż sobie nogę lodem? To też nie głupi pomysł. Może wysmaruj ją maścią przeciwzapalną? Czemu nie, jeśli masz stan zapalny to też pomoże. Ale odpoczynek?! Pójdę do fizjoterapeuty, obłożę się po pachy lodem, posmaruje maścią i pojutrze pójdę znowu jak gdyby nigdy nic pójdę biegać. Jasne!

I w tym momencie cały misterny plan… szlag trafił.

To, po co w ogóle tą kontuzję leczyć? Chrzanić lekarzy! Chrzanić fizjoterapeutów! Chrzanić ich diagnozy i zalecenia! Lód i leki też chrzanić! Najlepiej to jeszcze od razu dla pewności strzelić sobie w kolano. Albo najlepiej w obydwa!!

RICE – czyli Rest, Ice, Compression, Elevation

Jest taka stara biegowa zasada postępowania z kontuzjami. Nazywa się RICE, co w bezpośrednim tłumaczeniu na język polski znaczy… ryż. Nie o to jednak chodzi. RICE to pierwsze litery od słów:

 • R jak Rest, czyli odpoczynek,
 • I jak Ice, czyli po polsku lód,
 • C jak Compression, czyli po polsku ucisk,
 • E jak Elevation, czyli po polsku uniesienie.

Generalnie cała ta formuła sprawdza się najlepiej w przypadku jakichś skręceń, zwichnięć, zbić i innych tego typu urazach mechanicznych. W bardziej poważnych, przeciążeniowych kontuzjach to za mało. Ale co by nie było zawsze, ale to zawsze zaczynać należy od R czyli odpoczynku.

Park Śląski - odpoczynek

Skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą

Też warto odróżnić ból od BÓLU. Czasami po szybszych, mocniejszych dłużnych treningach następnego dnia coś boli. To najczęściej jakieś bóle mięśniowe czy inne drobne mikrourazy. Im masz większy biegowy staż tym bardziej wiesz, że to nic poważnego bo już je przerabiałeś wielokrotnie. Takie rzeczy da się rozbiegać. Na takie nie ma, co zwracać specjalnej uwagi.

Przy mniejszych bólach i drobnych kontuzjach wystarczy czasem ograniczenie kilometrażu na kilka dni, czy stosowanie zimnych okładów lub maści przeciwzapalnych. Czasami zamiast ograniczania kilometrażu warto bardziej odpuścić i zafundować sobie dzień, dwa czy trzy dni wolnego. Często takie kilka dni wolnego ratuje nas przed wielotygodniową przerwą. Czyli znowu – przede wszystkim odpoczynek.

Natomiast jak ból mimo ograniczenia kilometrażu, czy nawet przerwy w bieganiu nie przechodzi po kilku dniach albo się nasila i uniemożliwia normalne bieganie to jest problem. To wtedy po pierwsze odpoczynek, po drugie RICE, a po trzecie i najważniejsze lekarz czy fizjoterapeuta. Im masz podejrzenie większej kontuzji tym bardziej warto skonsultować się ze specjalistą. Im szybciej się dowiesz, co się stało i jak to wyleczyć tym przerwa w bieganiu będzie krótsza.

Poza tym odpoczynek jest ważny jeszcze z jednego powodu. Nie oszukujmy się, większość osób i tak do lekarza czy fizjoterapeuty nie pójdzie, tylko będzie się leczyła domowymi sposobami. Ewentualnie szukając informacji w Internecie lub u znajomych biegaczy (którzy lekarzami nie są). Niemniej jednak fachowców ominą szerokim łukiem. I wtedy, oczywiście nie w każdym przypadku, ale to właśnie czas będzie tym czynnikiem który ich uleczy. Dlatego też jeśli nie masz zamiaru iść do specjalisty, to chociaż nie biegaj. Pamiętaj – odpoczynek przede wszystkim.

Wiem, że nie jest łatwo

Wiem, że nie jest łatwo nie biegać, ale po zeszłorocznych, jakże nieudanych, próbach rozbiegania kontuzji wiem, że to nieuniknione. Inaczej się po prostu nie da. A im bardziej się teraz przyłożę do ćwiczeń, tym szybciej znowu będę biegał. Bo albo nie biegasz i się leczysz, albo się nie leczysz!

A że to jest trudne? To wiem, bo od tygodnia nie biegam, tylko się rozciągam, masuję, roluję i wiem, że będzie dobrze! Tylko potrzeba czasu! Czasu niestety bez biegania…

REKLAMA

4 komentarze do “Boli? Nie biegaj! Łatwo powiedzieć!

 • 27.10.2014 o 15:42
  Permalink

  Pawle, dasz rade.
  Trzymam kciuki za twoj szczesliwy i mozliwie szybki powrot do biegania!

  Odpowiedz
 • 29.10.2014 o 10:08
  Permalink

  Kontuzja wpisana jest w życie sportowca niestety. Z drugiej jednak stron, po przerwie spowodowanej kontuzją, wraca się z takim sportowym głodem, co potrafi dać niezłego kopa. Oby tak było i w Twoim przypadku. 🙂

  Odpowiedz
 • 29.01.2015 o 23:47
  Permalink

  Mam podobne doświadczenia na koncie i wiem przez co przeszedłeś. Niestety, dopiero po którejś z kolei kontuzji uczymy się podstawowej prawdy, że jedynym słusznym lekarstwem jest odpoczynek. Wracam po niemal roku przerwy do regularnego biegania i za Twoją sprawą rownież do pisania bloga. Pozdrawiam i zapraszam do siebie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.