Brooks – przegląd butów do biegania 2021

Brooks to jedna z bardziej specjalistycznych marek wśród butów do biegania. Wśród osób niebiegających właściwie nieznana. Przez wielu biegaczy uwielbiana. Co ma do zaoferowania w 2021 roku?

REKLAMA

W Brooksie buty można podzielić ze względu na to czego od nich oczekujemy. Mamy więc:

 • cushion – czyli amortyzacja. Tu nie trzeba wiele tłumaczyć. To buty nastawione przede wszystkim na amortyzację i bezpieczeństwo.
 • energize – czyli energia. To właściwie także dobrze amortyzowane buty treningowe ale z nieco większą dynamiką. Z nieco bardziej sprężystą podeszwą.
 • speed – czyli szybkość. Buty lżejsze. Mniej amortyzowane od poprzednich za to ułatwiające szybkie bieganie.
 • trail – czyli teren. Buty do biegania po lasach, krzakach, kamieniach i górach.

Cushion, na spokojny trening

 neutralnestabilizacja
największa amortyzacjaGlicerynGlycerin GTS
bardzo duża amortyzacjaGhostAdrenaline GTS
duża amortyzacjaTrace

Brooks Glycerin 19

Najbardziej miękki najlepiej amortyzowany z oferty butów biegowych Brooks. Dla biegaczy biegających bardzo dużo i ważących bardzo dużo. But który jest mocno nastawiony na komfort zarówno ten pod stopą (cała podeszwa wykonana z pianki DNA LOFT) jak i wokół niej (dużo gąbek i miękka cholewka). Glycerin to też taka dosyć klasyczna ale i bardzo stabilna konstrukcja, która da sobie radę w bardzo wielu miejscach.

Waga: 289 g męski, 255 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 679 PLN

Brooks Glycerin 19

Brooks Glycerin GTS 19

W wielkim skrócie jest to model Glycerin ze stabilizacją. To też następca modelu Transcend. Pod kątem amortyzacji na tym samym poziomie co „zwykła” Glycerina. Też dla osób biegających dużo i ważących dużo. Także dla tych potrzebujących większej stabilizacji w rejonie kostki. Mamy w nim (w przeciwieństwie do „zwykłej” Glyceriny) system Guidance Rail. Trzyma on piętę jeszcze bardziej i sprawdzi się zarówno w przypadku osób ze stopą nadmiernie pronującą jak i tych potrzebujących maksimum stabilizacji.

Waga: 303 g męski, 255 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 699 PLN

Brooks Glycerin GTS 19

Brooks Ghost 14

Klasyk wśród klasyków. Dobrze amortyzowany but treningowy na twardą nawierzchnię. W podeszwie miks pianek DNA LOFT i BioMoGo DNA. Z jednej strony dużo amortyzacji, a z drugiej nie na tyle by w niej tonąć. Dla takiego „nie za grubego” biegacza jak ja w sam raz. Do tego sporo bieżnika, który jest na tyle głęboko żłobiony, że daje sobie bardzo dobrze radę poza asfaltem i ubitymi drogami. Wreszcie sporo stabilności jak na but neutralny. Dla mnie ideał buta treningowego.

Waga: 281 g męski, 255 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 549 PLN

Brooks Ghost 14

Brooks Adrenaline GTS 21

Jeśli natomiast komuś mimo wszystko brakuje stabilności w Ghostach jest jeszcze Adrenaline. But będący jego bliźniakiem ale ze zwiększoną stabilizacją. Podobnie jak w Glycerinie GTS mamy tutaj dodatkową „szynę” Guidance Rail, która zapobiega przekoślawianiu się stóp na boki. Bieżnik? Nie identyczny jak w Ghostach ale podobnie uniwersalny i dający sobie radę także poza asfaltem.

Waga: 295 g męski, 258 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 599 PLN

Brooks Adrenaline GTS 21

Brooks Trace

Wreszcie ostatni z typowych butów treningowych na asfalt – Trace. But który pojawia się w miejsce Aduro, którego ostatni raz widzieliśmy w ubiegłym roku. Jest to nieco, prostsza wersja Ghosta. Już bez pianki DNA LOFT a tylko na klasycznej BioMoGo DNA. Właściwie to bardzo mi przypomina Ghosta sprzed kilku sezonów. Pod kątem amortyzacji wiele mu nie odbiega. Pod kątem uniwersalności jest to but który sprawdzi się i na asfalcie i w lekkim terenie.

Waga: 198 g męski, 226 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 449 PLN

Brooks Trace

Energize, na szybki trening

 neutralne
bardzo duża amortyzacjaLevitate
duża amortyzacjaRikochet
umiarkowana amortyzacjaRevel

Brooks Levitate 5

But na srebrnej podeszwie – po tym na początku można było go poznać. Pod kątem parametrów jest to but podobny do Ghosta: bardzo dobra amortyzacja, treningowe przeznaczenie, bez dodatkowej stabilizacji. Natomiast pod kątem wykonania jest to but zupełnie inny. W podeszwie inna, bardziej sprężysta, pianka DNA AMP. Cholewka też zupełnie innaczej wykonana. W dużej części ma formę dzianej, przewiewnej „skarpety”. Całość daje bardzo miękkiego buta treningowego o nieco bardziej sprężystej charakterystyce.

Waga: 286 g męski, 255 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 699 PLN

Brooks Levitate 4

Brooks Ricochet 3

Nieco mniej amortyzowany, ale nieco bardziej sprężysty. Taki jest Ricochet. Mniejsza amortyzacja a większa sprężystość to zasługa podeszwy. W tym przypadku połączenia miękkiego „srebrnego” DNA AMP z pianką BioMoGo DNA. To właśnie ta druga pianka odpowiada za mniejszą amortyzację ale większą sprężystość. Pod kątem cholewki i jej dopasowania przypomina Levitate – jego cholewka to także przewiewna elastyczna dzianina.

Waga: 255 g męski, 226 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 499 PLN

Brooks Ricochet

Brooks Revel 5

Ostatni z tych sprężystych. Najmniej miękki, w teorii najbardziej sprężysty. Jeśli chodzi o podeszwę to w Levitate mieliśmy tylko DNA AMP, w Ricochetach miks DNA AMP oraz BioMoGo DNA, a w Revelu mamy tylko piankę BioMoGo DNA. Sprawia to że spośród butów linii Energize jest najlżejszy, najmniej amortyzowany i teoretycznie najbardziej dynamiczny, choć brakuje mi w nich efektu WOW.

Waga: 252 g męski, 223 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 449 PLN

Brooks Revel

Speed, na zawody

 neutralnestabilizacja
umiarkowana dynamikaLaunchLaunch GTS
duża dynamikaHyperion Tempo
bardzo duża dynamikaHyperion Elite

Brooks Launch 8

Launch w klasyfikacji butów Brooksa znajduje się w najszybszej kategorii „speed”. Niemniej jednak jest to but który umieściłbym gdzieś pomiędzy butami treningowymi a startowymi. Treningowymi bo ilość pianki w podeszwie jest całkiem spora (choć amortyzacja jest raczej umiarkowana). Startowymi bo jednak but jest dosyć sztywny, niekoniecznie bardzo miękki co przekłada się na jego dynamikę. Szybsi i lżejsi biegacze mogą go traktować jako treningówkę. Dla wolniejszych może służyć wręcz jako but startowy.

Waga: 249g męski, 224 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 449 PLN

Brooks Launch 8

Brooks Launch GTS 8

Podobnie jak Glycerina i Ghost mają swoje bardziej stabilne odpowiedniki tak i Launch ma taki odpowiednik. Nazywa się Launch GTS i jest następcą modelu Ravenna. Jest to but o takiej samej specyfice co „zwykły” Launch lecz z systemem stabilizacji „Guidance Rail”. Coś dla tych szukających lekkiego, szybszego buta ze stabilizacją.

Waga: 250g męski, 230 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 449 PLN

Brooks Launch GTS 8

Brooks Hyperion Tempo

Coś co tygryski lubią najbardziej, czyli pierwsze z naprawdę szybkich butów. Przy okazji te najbardziej miękkie z nich. Ich miękkość i dynamika oparta jest na piance DNA FLASH. Jest to bardzo miękka pianka domieszkowana azotem. But w pierwszej chwili też jest bardzo miękki. W chwili drugiej okazuje się też bardzo sprężysty, szybki i bezpieczny, bo pianki i amortyzacji jak na but startowy ma całkiem sporo. Generalnie prosty, lekki i szybki but na szybkie treningi i zawody.

Waga: 207 g męski, 170 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 549 PLN

Brooks Hyperion Tempo

Brooks Hyperion Elite 2

Hyperion Tempo ma też swoją carbonową odmianę dla harpaganów. Nazywa się Hyperion Elite. Nadal mamy tu tą samą ultra lekką i miękką piankę DNA FLASH, ale uzupełnioną wewnątrz o płytkę z włókna węglowego. Pianka daje dużo miękkości i sprężystości. Carbon dodatkowe wybicie. Łódkowaty profil również ma na celu przyspieszenie buta i przyspieszenie przetaczania stopy. But dla najszybszych i najbardziej ambitnych.

Waga: 198 g
Drop: 8 mm
Cena: 999 PLN

Brooks Hyperion Elite 2

Trail, w trudny teren i góry

 neutralne
długie spokojne bieganieCaldera
uniwersalneCascadia
lekkie i dynamiczneCatamount

Brooks Caldera

Kawał buta w trudny teren. Przede wszystkim z racji wysokiej amortyzacji. Powiedziałbym, że ponadprzeciętnej jeśli chodzi o buty w teren. Pod tym kątem jest to jeden z butów, który może być porównywany z Hokami. Pod kątem bieżnika i przeznaczenia jest to but na lekki teren, ewentualnie na teren skalisty. Jego wysoka amortyzacja i niski ale uniwersalny bieżnik sprawią że także „dobieg” do lasu czy innego terenu będzie bardzo komfortowy.

Waga: 301 g męski, 255 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 599 PLN

Brooks Caldera 5

Brooks Cascadia

Ostatni będą pierwszymi tak mawiali. W tym przypadku prawie na samym końcu znalazł się jeden z najbardziej znanych i najczęściej wybieranych modeli Brooksa, czyli właśnie Cascadia. To uniwersalna terenówka w starym dobrym stylu. Amortyzacji jest wystarczająco, ale raczej nikt nie powie, że jest to but bardzo miękki. Na pewno nie powie tak nikt to już mierzył Calderę. Stabilności też jest w nim dużo i nawet jak teren robi się mocno techniczny to Cascadia całkiem zwinnie go pokonuje. Wreszcie jest w nim sporo uniwersalności, nie boi się szutrów, skał, kamieni i także od czasu do czasu asfaltu.

Waga: 312 g męski, 278 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 549 PLN

Brooks Cascadia 15

Brooks Catamount

Rzadko spotyka się tę kategorię butów – terenowe startówki. Za takiego można uznać Catamount. Jest to but podobnie jak Hyperion Tempo na lekkiej, miękkiej azotowej piance DNA FLASH. Jest to też but z dosyć lekką (startową) cholewką. Choć jest to but terenowy ilość wzmocnień, jak to w szybkich butach, ograniczono do minimum. Właściwie głównym wzmocnieniem jest gumowany otok wokół podstawy cholewki. Do tego wszystkiego dołożono typowo terenowy bieżnik i płytkę chroniącą stopę przed ostrymi krawędziami i kamieniami. No i Voila!! Mamy szybkie buty w teren!!

Waga: 263 g męski, 250 g damski
Drop: 6 mm
Cena: 549 PLN

Brooks Catamount
REKLAMA

2 komentarze do “Brooks – przegląd butów do biegania 2021

 • 14.07.2021 o 22:07
  Permalink

  kupilem Rykoszeta, ale w wersji jedynka, czyli starocia, pałętał się po wyprzedażach. Jestem też Ghosterem, to są buty wybitnie dla mnie (85kilo). Rykoszet – 8mm dropu czuć, cholewka jest świetna i but w mojej ocenie – rzeczywiście lżejszy niż poduszkowce. Markę Brooks polecam całym serduszkiem

  Odpowiedz
 • 17.07.2021 o 08:31
  Permalink

  Moje doświadczenia z butami Brooksa:
  Cascadia 13 – po dwóch miesiącach zaczęły się pruć w okolicach cholewki. Bieganie utrudnione gdyż spod gąbki zaczął uwierać plastik. Oddałem do reklamacji w internetowym sklepie Brooksa – reklamacja odrzucona
  Ghost 13 – ogólnie Ok. Słaby zapiętek i bardzo słaba wentylacja. W ciepłe dni noga spocona.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *