Brooks – przegląd butów do biegania 2023

20 kwietnia 2023 8 min czytania
Brooks 2023 - przegląd butów

Marki Brooks specjalnie przedstawiać nie trzeba – od wielu lat mają swoich zwolenników. Jednocześnie takie modele jak Brooks Ghost są od dawna w topie najbardziej udanych uniwersalnych butów biegowych. A to nie wszystko, bo mamy jeszcze chociażby terenową Cascadię, a ostatnio szybką serię Hyperion.

Od kilku lat Brooks dzieli też buty biegowego według klucza doświadczenia jakie ma zapewniać dany model. W ten sposób mamy buty, które w pierwszej kolejności oferują:

Cushion, czyli amortyzacja

 BUTY
NEUTRALNE
BUTY ZE STABILIZACJĄ
największa amortyzacjaGliceryn 20Glycerin GTS 20
bardzo duża amortyzacjaGhost 15Adrenaline GTS 22
duża amortyzacjaTrace 2

Brooks Glycerin 20

Brooks Glycerin 20

Najbardziej miękki najlepiej amortyzowany z oferty butów biegowych Brooks oparty o podeszwę z najbardziej miękkiej pianki, czyli DNA Loft v3 z wtryskiwanym azotem. But dla najcięższych (do około 100 kg) i biegających najwięcej. Także dla tych szukających największego komfortu bo w Brooksach to właśnie Glycerina oferuje go najwięcej. Wewnątrz także dość przestronny. Także dosyć klasyczny, bo to jeden z niewielu butów w kategorii ,,poduszkowców”, który nie poddał się jeszcze trendowi ,,dopompowania” podeszwy dodatkową ilością pianki. Ale wcale przez to nie oferuje gorszych parametrów amortyzacji co konkurencja.

Waga: 286 g męski, 258 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 799 PLN

Brooks Glycerin GTS 20

Brooks Glycerin GTS 20

Brat bliźniak klasycznej Glyceriny 20, ale o zwiększonej stabilności i stabilizacji. Podeszwa w ogólnym zarysie wykonana jest z takiego samego materiału jak w klasycznej Glycerinie, czyli jest to pianka DNA Loft v3. Różnicą są ,,skrzydełka” GuideRails widoczne w tylnej części buta na łączeniu podeszwy z cholewką. Sprawiają, że stopa pomiędzy nimi leży bardziej pewnie i stabilnie nie mając możliwości przekoślawiania się na boki. Jest to tym samym but zarówno maksymalnie amortyzowany jak i dodatkowo stabilny. Sprawdzi się zarówno u osób z nadmierną pronacją stóp, jak i tych szukających stabilności.

Waga: 298 g męski, 266 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 799 PLN

Brooks Ghost 15

Brooks Ghost 15

Ghost to najbardziej klasyczny, uniwersalny i wszechstronny but marki Brooks. Oferujący dużą (dla biegaczy do ok. 90 kg), ale wyważoną amortyzację z pianki DNA Loft v2 (bez domieszki azotu). Sprawdzi się zarówno przy spokojnym bieganiu jak i tym nieco szybszym. W dodatku jak na buty asfaltowe mamy tutaj dosyć głęboki bieżnik, co pomoże kiedy na naszych biegowych trasach mamy zarówno asfalt jak i ubitą ziemię. Jeden z najczęściej wybieranych butów do biegania, nie tylko w marce Brooks.

Waga: 286 g męski, 258 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 649 PLN

Brooks Adrenaline GTS 22

Brooks Adrenaline GTS 22

Podobnie jak mamy Glycerinę i Glycerinę GTS tak mamy bardziej stabilny odpowiednik modelu Ghost jakim jest model Brooks Adrenaline GTS 22. Technicznie jest to bliźniak modelu Ghost o podobnie dużej, ale jednocześnie wyważonej amortyzacji. Także z systemem ,,skrzydełek” GuideRails zapewniających większą stabilność. Dla osób szukających stabilności oraz dla posiadaczy stóp nadmiernie pronujących.

Waga: 289 g męski, 258 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 649 PLN

Brooks Trace 2

Brooks Trace 2

Numer trzy w ofercie Brooksa, jeśli chodzi o buty treningowe. But o dobrej amortyzacji opartej na piance BioMoGo DNA. Mniej miękki od przestawionych wyżej, ale dla lżejszych biegaczy, do 80 kilogramów zaczynających swoją przygodę z bieganiem będzie bardziej niż wystarczający. Trace to dobra opcja dla osób szukających swoich pierwszych profesjonalnych butów biegowych.

Waga: 243 g męski, 215 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 449 PLN

Energize, czyli sprężystość

 BUTY
NEUTRALNE
BUTY ZE STABILIZACJĄ
bardzo duża amortyzacjaLevitate 6Levitate GTS 6
umiarkowana amortyzacjaRevel 6

Brooks Levitate 6

Brooks Levitate 6

But dla osób szukających w treningowych butach na co dzień nieco więcej sprężystości. Zbudowany na zupełnie innej piance niż buty z kategorii ,,Cushion”, czyli na najbardziej sprężystej DNA AMP v2. Dzięki temu zapewnia bardziej płynne przetoczenie. Jednocześnie cały czas jest to bardzo dobrze amortyzowany but, mogący być wręcz alternatywą dla Brooksa Ghosta 15 – jednak zapewniającą zupełnie inne doznania pod stopą.

Waga: 297 g męski, 269 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 749 PLN

Brooks Levitate GTS 6

Brooks Levitate GTS 6

Brat bliźniak modelu Levitate ze ,,skrzydełkową” stabilizacją GuideRails. Tym samym jest to but dla osób szukających dużo amortyzacji (mamy to!), dużo sprężystości i płynności w przetoczeniu stopy (mamy to!) oraz zwiększonej stabilności (to także mamy!).

Waga: 309 g męski, 280 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 749 PLN

Brooks Revel 6

Brooks Revel 6

Budżetowa propozycja dla osób szukających bardziej sprężystego buta. Niemniej jednak za tą relatywnie niską cena idzie też raczej umiarkowany poziom amortyzacji (dla biegaczy do 80 kilogramów maksymalnie) i niższa sprężystość i dynamika wynikająca z zastosowania pianki BioMoGo DNA, która nie jest tak sprężysta jak DNA AMP v2 stosowany w Levitate. Moim zdaniem but niegodny uwagi.

Waga: 249 g męski, 229 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 449 PLN

REKLAMA

Speed, czyli szybkość

 BUTY
NEUTRALNE
BUTY ZE STABILIZACJĄ
umiarkowana dynamikaLaunch 9Launch GTS 9
duża dynamikaHyperion Tempo
bardzo duża dynamikaHyperion Max
maksymalna dynamikaHyperion Elite 3

Brooks Launch 9

Brooks Launch 9

Od kiedy powstał podział butów Brooks na ,,Cushion” i ,,Speed”, Launch znajduje się w tym drugim segmencie. Jednakże model ten może być też bardzo przyjemnym lekkim butem treningowym na co dzień dla lekkich biegaczy. Nie ma bardzo dużo amortyzacji, ale wystarczająco by pobiec w nim w zasadzie każdy trening. Dla wolniejszych biegaczy i tych, którzy szukają swoich pierwszych butów startowych, może być butem startowym na zawody od piątki do maratonu. Wreszcie jego atutem jest relatywnie niska cena.

Waga: 232g męski, 201 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

Brooks Launch GTS 6

Brooks Launch GTS 9

Braciszek Launacha ze stabilizacją to Launch GTS. Jeśli ktoś pamięta jeszcze model Ravenna to właśnie dzisiejszy Launch GTS. Stabilizacja jak w pozostałych GTSach oparta o ,,skrzydełka” GuidRail. But dla tych szukających lekkiego, szybszego buta ze stabilizacją.

Waga: 242 g męski, 212 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

Brooks Hyperion Tempo

Brooks Hyperion Tempo

Coś co tygryski lubią najbardziej, czyli pierwsze z naprawdę szybkich butów. Przy okazji te najbardziej miękkie z nich. Miękkość i dynamika oparta jest na piance DNA FLASH. Jest to bardzo miękka pianka domieszkowana azotem co zapewnia ich charakterystyczną strukturę. But w pierwszej bardzo miękki. W chwili drugiej także bardzo sprężysty, szybki i jednocześnie bezpieczny, bo amortyzacji ma całkiem sporo. Hyperion Tempo to prosty, lekki i szybki but na szybkie treningi i zawody.

Waga: 207 g męski, 189 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 649 PLN

Brooks Hyperion Max

Brooks Hyperion Max

But z kategorii supertreningówek. Podobnie jak Hyperion Tempo na piance DNA FLASH, ale o większej objętości co przekłada się na większą wysokość Hyperionów Maxów i większe parametry amortyzacji i sprężystości. But ten oferuje także zupełnie nową geometrię podeszwy. Tył i dziób buta są dosyć mocno zakrzywione aby maksymalnie usprawnić przetoczenie tego buta z pięty na palce. Mimo, że nie ma tu karbonu but sprawia wrażenie bardzo szybkiego. Może być używany jako szybki but treningowy przez bardziej zaawansowanych. Nie ma też przeciwskazań, aby posłużył w startach w zawodach od piątki do maratonu.

Waga: 221 g męski, 189 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 749 PLN

Brooks Hyperion Elite 3

Brooks Hyperion Elite 3

Crème de la crème, czyli Hyperion z płytką z włókna węglowego. Najszybszy i najbardziej dynamiczny co zapewnia właśnie wspomniany element z włókna węglowego działający jak trampolina. Przy każdym kroku delikatnie wybija stopę oddając energię włożoną w momencie lądowania. Dodatkowo podobnie jak Maxy jest to but o dosyć agresywnej geometrii podeszwy zapewniającej szybkie i płynne przetoczenie stopy. Wreszcie mamy też piankę DNA FLASH zapewniającą zarówno komfort pod kątem amortyzacji na twardych podłożach jak i sprężystą dynamiką. But dla najszybszych i najbardziej ambitnych.

Waga: 210 g
Drop: 8 mm
Cena: 999 PLN

Trail, czyli terenowe zastosowanie

 GÓRYTEREN
MIESZANY
długie spokojne bieganieCaldera 6
uniwersalneCascadia 16Divide 3
lekkie i dynamiczneCatamount 2

Brooks Caldera 6

Brooks Caldera 6

Maksymalistyczny but terenowy. Model dla osób szukających w terenie maksimum komfortu, ważących najwięcej i pokonujących największe dystanse. Dodatkowo, a raczej trochę przy okazji, model dla posiadaczy szerokich stóp bo miejsca w środku ma dość dużo. Z dosyć umiarkowanym bieżnikiem który sprawdzi się w mieszanym, ale niezbyt trudnym technicznie terenie. Idealny na lasy i góry, ale raczej nie te błotniste.

Waga: 320 g męski, 281 g damski
Drop: 6 mm
Cena: 699 PLN

Brooks Cascadia 16

Brooks Cascadia 16

Jedna z najbardziej uniwersalnych terenówek w góry. Bardzo dobrze amortyzowany but, w którym lżejsi i trochę obiegani biegacze mogą pokonywać nawet najdłuższe dystanse. Dzięki dosyć wysokim i szeroko rozstawionym kołkom bieżnika nie najgorzej poradzi sobie także w terenie lekko błotnistym, ale co do zasady jest to but na trail twardy, skalisty. Cholewka? Dosyć solidnie wzmocniona, aby zabezpieczyć stopę przed wieloma niespodziankami. Najbardziej wszechstronny but terenowy Brooksa od wielu lat i nie inaczej jest w tegorocznej edycji.

Waga: 298 g męski, 269 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 649 PLN

Brooks Divide 3

Brooks Divide 3

Divide to mało znany model o podobnej charakterystyce co Cascadia, choć niemal w każdym elemencie mu ustępuje. Mamy więc tu dużo amortyzacji, ale nie jest to aż tak długodystansowy but. Bieżnik agresywny, ale nie aż tak jak w Cascadiach. Cholewka? Umiarkowanie zabezpieczona. To uniwersalny i wszechstronny but do biegania w lekkim trailu.

Waga: 286 g męski, 255 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 499 PLN

Brooks Catamount 3

Brooks Catamount 2

Na sam koniec coś dla tych, którzy chcą pobiegać w terenie szybciej i szukają lekkich butów trailowych. Lekkich zarówno na stopie jak i w formie. Jest to wręcz but który można określić terenową startówką. Podobnie jak Hyperiony zbudowany jest na lekkiej, miękkiej azotowej piance DNA FLASH uzupełnionej o płytkę chroniącą przez ostrymi kamieniami. Sprawdzi się na kamienistych szlakach i biegach górskich na średnich dystansach.

Waga: 275 g męski, 244 g damski
Drop: 6 mm
Cena: 729 PLN

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
5 miesięcy temu

Wielka szkoda, że producent zrezygnował z linii Pure.

Blucas
Blucas
3 miesięcy temu

Jak w tej klasyfikacji wypadają mniej spotykane Brooks Defyance?

Maku
Maku
2 miesięcy temu

Czy wiadomo coś o Hyperion GTS? Widzę taki but na zalando ale na PL stronie brooks już nie.