Brooks – przegląd butów do biegania na 2019

Brooks to jedna z bardziej specjalistycznych marek butów do biegania. Wśród butów do biegania królują w nim najbardziej znane i od wielu lat produkowane modele jak Ghost, Glycerin czy Adrenaline ale marka ma w swojej ofercie buty właściwie dla każdego. Co takiego przygotowała dla biegaczy na 2019 rok?

REKLAMA

Brooks w swojej filozofii dobory butów stosuje system StrideSignature. Polega on na podzieleniu całej oferty butów na kategorie w zależności od tego czego od buta oczekujesz. I tak mamy:

 • Cushion czyli buty nastawione przede wszystkim na amortyzację,
 • Energize – buty nastawione na sprężystość i dynamikę choć nadal najczęściej dobrze amortyzowane,
 • Speed – czyli jak sama nazwa mówi buty startowe.

Poza nimi jest jeszcze kilka butów terenowych, ale po kolei…

Cushion czyli amortyzacja

Cushion to największa i najbardziej znana grupa butów do biegania Brooks. To tutaj znajdują się wszystkie najważniejsze modele butów treningowych od których wymaga się przede wszystkim amortyzacji i bezpieczeństwa. Jeśliby ubrać je w zgrabną tabele wyglądałoby to następująco:

 neutralnestabilizacja
największa
amortyzacja
GlicerynTranscend
bardzo duża
amortyzacja
GhostAdrenaline GTS
duża
amortyzacja
AduroVapor

Brooks Glycerin

Najlepiej amortyzowany but w stajni Brooksa. Przeznaczony do stopy o neutralnym przetoczeniu. Z największą ilością miękkiej pianki (DNA LOFT) pod stopą. Poza tym z racji na swoje miękkie i gąbkowe wykończenie wewnątrz bardzo miękki i komfortowy. But zarówno dla najcięższych biegaczy (+90 kg) jak i dla tych biegających bardzo dużo lub bardzo długie dystanse.

Waga: 301 g męski, 266 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 639 PLN

Brooks Glycerin 16

Brooks Ghost

Nieco mniej amortyzowany od Ghosta, ale również bardzo miękki. Z podeszwą wykonaną z tej samej miękkiej pianki co Glycerin – DNA LOFT. Również przeznaczony dla neutralnego typu stopy. Właściwie jego przeznaczenie jest bardzo podobne do Glyceriny – również sprawdzi się u osób biegających bardzo dużo po twardych nawierzchniach i bardzo długie dystanse.

Waga: 309 g męski, 269 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 539 PLN

Brooks Ghost 11

Brooks Aduro

Trzeci z neutralnych butów Brooks. O mniejszej amortyzacji niż Ghost. Porównując Aduro do Ghosta czy Glyceriny czuć że jest to but wyraźnie twardszy i nie tak „poduszkowaty”. Dobra propozycja dla lżejszych biegaczy którzy nie potrzebują na swoich nogach „poduszkowca”.

Waga: 281 g męski, 249 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 449 PLN

Brooks Aduro 6

Brooks Transcend

But dla osób szukających jednocześnie maksymalnej amortyzacji i stabilizacji. Pod kątem miękkości porównywalny z Glyceriną ale z dodatkowym systemem trzymania stopy Guidance Rail. Spokojnie da sobie radę nawet z biegaczami ważącymi ponad 90 kilogramów. Dosyć obszerny a więc nawet osoby o szerszych stopach będą się w nim czuły komfortowo.

Waga: 323 g męski, 289 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 649 PLN

Brooks Transcend 6

Brooks Adrenaline

Jeden z klasyków. Kompromis pomiędzy bardzo dobrą amortyzacją a stabilizacją. Podobnie jak Transcend stabilizacja oparta jest na systemie GuidanceRail aczkolwiek pod kątem amortyzacji można porównać go do Ghosta. Jest to mniej amortyzowany but od swojego poprednika czyli Transcend. Adrenaline to but który jako jeden z niewielu zachował głęboki bieżnik co sprawia że podobnie jak Ghost jest butem bardzo uniwersalnym.

Waga: 312 g męski, 272 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 549 PLN

Brooks Adrenaline GTS 19

Brooks Vapor

Trzeci z dobrze amortyzowanych treningowych butów ze stabilizacją. Już bez DNA LOFT i bez przesadnej „poduszkowatej” amortyzacji. Mniej technologii, mniej fajerwerków ale nadal dobra amortyzacja i stabilizacja.

Waga: 323 g męski, 281 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 449 PLN

Brooks Vapor 4

Energize czyli sprężystość

EnergizeMe to stosunkowo nowa kategoria butów do biegania Brooks. Nastawiona na sprężystość i oddawanie energii. Lepiej amortyzowane buty z tej kategorii – Levitate i Bedlam – mogą spokojnie posłużyć jako buty treningowe. Te bardziej „wyżyłowane” jak Launch czy Ravenna, mogą z powodzeniem służyć jako buty treningowo-startowe a w przypadku mniej zaawansowanych biegaczy nawet i startowe.

 neutralnestabilizacja
bardzo duża
amortyzacja
LevitateBedlam
duża
amortyzacja
Rikochet 
umiarkowana
amortyzacja
LaunchRavenna

Brooks Levitate

Główny przedstawicie butów z kategorii EnergizeMe. Przeznaczony dla osób które szukają buta dobrze amortyzowanego i jednocześnie sprężystego. W tym przypadku to kwestia zastosowanej pianki. Tak jak w typowo amortyzowanych butach mieliśmy piankę DNA LOFT tak tutaj mamy jej bardziej sprężystą odmianę DNA LOFT. Jest to pianka DNA opakowana w film poliuretanowy i stąd też bierze się charakterystyczny srebrny kolor podeszwy. Bardzo ciekawa jest też cholewka ponieważ przypomina nieco tkany sweter i z jej wnętrza pozbyto sie większości gąbek stawiając na nieco innych sposób dopasowania do stopy.

Waga: 318 g męski, 281 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 649 PLN

Brooks Levitate 2

Brooks Rikochet

Rikochet to drugi but z kategorii Energize. Łączy sprężystą piankę DNA AMP ze „zwykłą” pianką BioMoGo. Przez to jest trochę mniej amortyzowany od Levitate ale również sprawdzi się u osób szukających miękkich i sprężystych butów.

Waga: 292 g męski, 261 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 549 PLN

Brooks Ricochet

Brooks Launch

Launch to jeden z bardziej znanych modeli butów biegowych Brooks. Już bez srebrnej pianki DNA AMP. Umiarkowanie amortyzowany, dosyć sztywny ale też lekki co sprawia, że dobrze nadaje się do szybkiego biegania. Jeśli cały czas biegałeś tylko i wyłącznie w bardzo miękkich butach treningowych to Launch może być dobrą propozycją jako pierwszy but styartowy.

Waga: 255 g męski, 227 g damski
Drop: 10mm
Cena: 499 PLN

Brooks Launch 6

Brooks Bedlam

Odpowiednik buta Levitate przeznaczony dla osób które szukają większej stabilizacji. Sprężysta pianka w podeszwie DAN LOFT została tutaj uzupełniona o warstwę sztywniejszej pianki EVA, która tworzy coś na kształt ramy trzymającej stopę. Zawsze jest też coś za coś. Większa stabilność to nieco mniejsza amortyzacja. Cholewka podobnie jak w LEvitate wykonana jest w sposób przypominający tkanie i jest wykończona wewnątrz ograniczoną ilością gąbek.

Waga: 318 g męski, 281 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 699 PLN

Brooks Bedlam

Brooks Ravenna

W kategorii Energize jest też bardzo znana i lubiana Ravenna. To but z umiarkowaną amortyzacją i lekką stabilizacją. Dodatkowo z dosyć wąską i dobrze dopasowaną cholewką. Sprawdzi się jako pierwsza startówka dla osób szukających buta ze stabilizacją.

Waga: 266 g męski, 235 g damski
Drop: 10mm
Cena: 499 PLN

Brooks Ravenna 9

Speed czyli szybkość

W kategorii Speed znajdziemy już tylko najlżejsze i najszybsze buty startowe. To buty dla zaawansowanych i szybkich biegaczy:

 neutralnestabilizacja
mała
amortyzacja
HyperionAsteria

Brooks Hyperion

Główny but startowy Brooks. Dużo bardziej wymagający od Launcha czy Ravenny ale też sztywniejszy, szybszy a co za tym idzie mniej amortyzowany. Hyperion to but w którym można atakować wyniki rzędu 35 minuta na dychę czy 1:20 w półmaratonie.

Waga: 181 g męski, 162 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 449 PLN

Brooks Hyperion

Brooks Asteria

Hyperion ma też swoją nieco bardziej stabilną alternatywę. To Asteria. But startowy dla zaawansowanych którzy poza szybkością i dynamiką szukają też większej stabilizacji. Niemniej jednak podobnie jak w przypadku Hyperiona jest to but do na prawdę szybkiego biegania.

Waga: 235 g męski, 204 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 449 PLN

Brooks Asteria

Trail czyli teren

W przypadku butów terenowych również można podzielić je według tego co oferują biegaczowi. Niemniej jednak skupię się na dwóch głównych modelach dostępnych na Polskim rynku. Pierwszy z nich – Cascaidia – reprezentuje kategorię Cushion, drugi – Caldera – kategorię Energize.

Brooks Cascadia

Jeden z najbardziej znanych butów do biegania po górskich i kamienistych szlakach. Nastawiony przede wszystkim na bezpieczeństwo i amortyzację. Z dodatkowymi „pivotami” w podeszwie dającymi dodatkową stabilność. But w którym można startować nawet na najdłuższych górskich dystansach.

Waga: 337 g męski, 301 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

Brooks Cascadia 13

Brooks Caldera

Bardzo ciekawy but. Podobnie amortyzowany do Cascadii. Może trochę mniej stabilny ale bardziej od niego dynamiczny oraz sporo lżejszy. Dynamika wynika przede wszystkim z racji „łódkowego” wyprofilowania podeszwy co ma pomagać w przetaczaniu stopy. Poza tym to kawał solidnego buta i także sprawdzi się nawet na długich dystansach w terenie.

Waga: 264 g męski, 241 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 499 PLN

Brooks Caldera 3
REKLAMA

One thought on “Brooks – przegląd butów do biegania na 2019

 • 29.03.2021 o 15:13
  Permalink

  Paweł, pomyliłeś się- dwa razy piszesz o DNA LOFT a więc to żadna różnica:
  „Tak jak w typowo amortyzowanych butach mieliśmy piankę DNA LOFT tak tutaj mamy jej bardziej sprężystą odmianę DNA LOFT. „

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *