Brooks Running – przegląd treningowych butów do biegania
Dlaczego Brooks ma tak dobrą renomę wśród biegaczy? Może dlatego, że to jedna z niewielu marek która specjalizuje się tylko w bieganiu?! Nie ma jej w piłce nożnej, siatkówce, nie prowadzi butów lifestylowych. Za to w swojej ofercie ma kilka bardzo specyficznych i specjalistycznych modeli.
Całość treningowych butów do biegania Brooks możemy podzielić na kilka grup:
- Neutral – buty treningowe dla stopy neutralnej, najbardziej uniwersalne,
- Guidance – buty treningowe z lekkim wsparciem,
- Support – buty treningowe z dużym wsparciem dla stopy nadmiernie pronującej
- Control – buty treningowe (w Polsce niedostępne) z gigantycznym wsparciem.
Poza nimi mamy jeszcze dwie linie – Lightweight i Trail. W linii Lightweight znajdują sie przede wszystkim buty z serii Pure, trail to natomiast buty terenowe. Ani jednymi ani drugimi nie będę się teraz zajmował. Skupię się na butach treningowych z pierwszych czterech kategorii. Po ich rozrysowaniu mamy taką oto tabelkę:
NEUTRAL | GUIDANCE | SUPPORT | MOTION | |
---|---|---|---|---|
największa amortyzacja | Gliceryn | Transcend | Beast/Ariel Addiction | |
bardzo duża amortyzacja | Ghost Defyance Dyad | Ravenna | Adrenaline GTS | |
duża amortyzacja | Aduro | Vapor | ||
umiarkowana amortyzacja | Launch |
A tak wyglądają poszczególne modele:
Neutral – po prostu buty do biegania
Neutral to cała linia butów treningowych do biegania dla stopy neutralnej. Jeśli nie znasz lub masz możliwości sprawdzenia swojego typu stopy, to wybieraj buty neutralne. W ten sposób to najbardziej uniwersalne buty z całej oferty. Mamy tu:
Brooks Glycerin
Topowy i najlepiej amortyzowany model. Na całej długości podeszwy mamy mieszankę pianki BioMoGo oraz DNA. Ten drugi to materiał, który odpowiada za amortyzację i zachowuje się jak ciecz nienewtonowska. Przy wolnym nacisku i wolnym biegu jest bardzo miękki. Przy szybkim nacisku i szybkim biegu staje się bardziej sprężysty. Tą technologię Brooks stosuje w wielu butach. Do tego bezszwowa cholewka ze szkieletowym nadrukiem będącym jej wzmocnieniem. Do tego sporo innych ciekawych rozwiązań. Po prostu – najlepszy but Brooksa.
Waga: 320 g mężczyźni, 264 g kobiety
Drop: 10 mm
Brooks Ghost
Ghost to znaczy duch. But o trochę mniejszej amortyzacji od Glycerine ale i tak bardzo miękki. Z bardzo podobnymi rozwiązaniami w podeszwie. Z bardzo uniwersalnym, głęboko żłobionym bieżnikiem. W porównaniu go topowej Gliceryny cholewka została wykonana z tradycyjnego meshu i nie została wzmocniona szkieletowym nadrukiem. Jedyny z tego zestawienia w którym biegałem. Wrażenia miałem pozytywne, a to co najbardziej rzucało mi się w oczy to bardzo miękkie i mięsiste wykończenie cholewki w środku.
Tak jak linia „neutral” jest najbardziej uniwersalną linią tak Ghost jest w niej najbardziej uniwersalnym butem. Nie wiesz jakie buty do biegania kupić? Kup Ghosta.
Waga: 292 g mężczyźni, 249 g kobiety
Drop: 12 mm
Brooks Aduro
Trzeci z trzech podstawowych treningowych butów do biegania w linii neutral. Z trójki (Glideryne, Ghost, Aduro) ma najmniej amortyzacji ale i tak jest miękki. Cały czas w podeszwie mamy solidną ilość BioMoGo oraz DNA. Bieżnik minimalnie mniej agresywny, ale nadal składa się z tej wszędobylskiej charakterystycznej kostki. Cholewka bardzo podobna do tej z Ghostów. W kilku słowach – bez wodotrysków ale bardzo solidny but.
Waga: 302 g mężczyźni, 248 g kobiety
Drop: 12 mm
Brooks Launch
Launch to przedstawiciel butów treningowo-startowych czy też lekkich treningowych. Mniejsza waga, mniejsza amortyzacja. Ograniczono w nim liczbę systemów. Dla wolniejszych czy cięższych biegaczy może posłużyć jako startówka na dystansach od 5 km do półmaratonu.
Waga: 283 g mężczyźni, 248 g kobiety
Drop: 10 mm
Brooks Defyance
Defyance to pierwszy z kilku modeli Brooksa wymykający się wszelkim standardom i klasyfikacjom. Ten model stanowi przeniesienie rozwiązań znanych z modelu Adrenaline GTS do buta neutralnego. Tak więc mamy bardzo dobrą amortyzację (na poziomie Ghosta) i dobrą stabilność, ale bez wsparcia dla nadmiernych pronatorów. Można powiedzieć że to taka Adrenalina bez stabilizacji. W Polsce niedostępna.
Waga: 315 g mężczyźni, 264 g kobiety
Drop: 12 mm
Brooks Dyad
Kolejna intersująca i niszowa propozycja. But dedykowany osobom o płaskiej stopie, ale stopie neutralnej. Tacy ludzie i stopy istnieją, bo brak łuku stopy nie oznacza automatycznie że ktoś ma stopę nadmiernie pronującą. Nie znam żadnych innych butów dedykowanych do takiego rodzaju stopy. W Polsce niedostępne.
Waga: 357 g mężczyźni, 298 g kobiety
Drop: 12 mm
Guidance – między neutral a support
Linia Guidance znajduje się pośrodku między butami neutralnymi. To taki pomost pomiędzy butami z kategorii Neutral a tymi z kategorii Support. Jedynym jego przedstawicielem jest:
Brooks Ravenna
But treningowy dla osób ze stopą neutralną oraz lekko nadpronującą. Stabilizacja dla nadpronatorów w Ravennie jest umiarkowana. Tak jak w tych najlepiej stabilizowanych modelach oparta jest na 3 piankach różnej gęstości i twardości tak w Ravennie oparta jest tylko na jednej. Dzięki temu stabilizacja jest umiarkowana. Pod kątem amortyzacji na poziomie mniej więcej Ghosta. To miękki but.
Waga: 303 g mężczyźni, 249 g kobiety
Drop: 10 mm
Support – buty dla nadpronatorów
Support to ni mniej ni więcej jak po prostu buty ze stabilizacją – dla nadpronatorów.
Brooks Transcend
Najlepiej amortyzowany but z kategorii Support. Alternatywa dla Glyceriny jeśli chodzi o amortyzację i miękkość, ale dla osób ze stopą nadmiernie pronującą. Co ciekawe stabilizacja w tym bucie jest rozwiązana zupełnie inaczej niż w Ravennie, Adrenalinie czy Vaporze i polega na trzymaniu stopy w stawie skokowym, a nie na podpieraniu jej po wewnętrznej stronie stopy. Przez to Transcend jest butem o umiarkowanej stabilizacji. Ideą tego modelu jest aby z jednej strony stabilizował, a z drugiej nie zakłócał naturalnego stylu biegania.
Waga: 337 g mężczyźni, 281 g kobiety
Drop: 8 mm
Brooks Adrenaline GTS
Pod kątem amortyzacji słabszy od Transcend i od Glyceriny. Najbliżej mu do neutalnego Ghosta. Ma jednak co czym bije na głowę wszystkie wyżej wymienione modele – bardzo mocna stabilizację dla osób ze stopą nadmiernie pronującą. Jest wyraźnie wyczuwalna i umiejscowiona jest na całej długoci buta. Wykonana z trzech różnych pianek różnej gęstości. To najlepiej stabilizujący but z kategorii Support.
Waga: 312 g mężczyźni, 261 g kobiety
Drop: 12 mm
Brooks Vapor
Vapor to „młodszy brat” Adrenaliny. Mający trochę mniej amortyzacji i mający ją inaczej rozwiązaną. W Vaporach nie mamy zintegrowanej pianki BioMoGo z DNA ale obydwa te materiały występują oddzielnie. DNA oczywiście pod piętą i śródstopiem. Stabilizacja również nie tak rozbudowana jak w Adrenaline. Można o nim napisać to samo co o Aduro – bez wodotrysków ale solidnie.
Waga: 323 g mężczyźni, 291 g kobiety
Drop: 12 mm
Control – dla „mega” nadpronatorów
Linii Control w Polsce nie uświadczysz. To buty z taką stabilizacją i tak pancerne, że Adrenalina to pikuś. W katalogu widnieją tu dwa (a w zasadzie trzy) modele:
Brooks Beast / Ariel
Największe monstrum. Z nieco absurdalną już stabilizacją. Z absurdalną amortyzacją w której pianka BioMoGo i DNA występują oddzielnie i na całej długości podeszwy. Waga katalogowa też jest absurdalna – 391 gramów. A pamiętajmy, że w katalogu najczęściej podawana jest waga buta w rozmiarze 9US czyli 42EU.
Waga: 391 g mężczyźni, 340 g kobiety
Drop: 12 mm
Brooks Addiction
Ostatni but z listy butów treningowych Brooks. Mniej przerośnięty i już nie wyglądający tak monstrualnie jak Beast. Z klasyczną amortyzacją opartą na mieszance BioMoGo z DNA. Również bardzo ciężki choć minimalnie lżejszy od Beasta.
Waga: 382 g mężczyźni, 337 g kobiety
Drop: 12 mm
Na tym koniec butów treningowych marki Brooks. Generalnie polecam się zainteresować tą marką. Jest mniej znana, ale to tylko dlatego że specjalizuje się w butach do biegania. I to naprawdę dobrych butach. Warto spróbować.
Brooks Beast / Ariel to chyba pod amerykańskie rozmiary 😉
Jest szansa na przegląd pozostałych modeli tej marki?
Jest szansa. Jak znajdę czas to usiądę do takiego zestawienia.
Prosze o doradzenie obecnie biegam w Asics kayano 21 buty z duza amortyzacja najwyzszy czas zmienic buty myslalem o Brooks Adrenaline 15 ale czy Brooks maja tak dobra amortyzacje jak Kayano prosze o podpowiec jakie buty kupic dla pronatora Pozdrawiam
Adrenaline klasyfikowany jest jako but o trochę mniejszej amortyzacji od Kayano. Różnica jest jednak nieduża i Adrenaline może być z powodzeniem konkurencją dla Kayano.
Poza tą dwójką masz na rynku jeszcze jedną świetną alternatywę dla Kayano – Nike Zoom Odyssey – ani amortyzacją ani stabilizacją nie ustępuje Kayano.
Glownie chodzi mi o wieksza amortyzacje bo biegam z piety i pomyslalem tez o kayano 22 ale chcialbym sprubowac brooks moze mi jakies brooksy polecisz dla pronatora pozdrawiam i dziekuje
W Brooksie tak na prawdę masz dwa modele do wyboru:
– Brooks Transcend, który będzie miał większą amortyzację ale mniejszą stabilizację dla pronatorów,
– Brooks Adrenaline, który będzie miał większą stabilizację dla pronatorów ale mniejszą amortyzację.
Jeśli bardziej ci zależy na amortyzacji to w pierwszej kolejności Transcend.
Witam,
Dopiero zaczynam biegać i nie oczekuję, że będę zdobywała nagrody i medale. Biegać będę częściowo po asfalcie, w części po mocno ubitej drodze leśnej, więc buty do trailu chyba odpadają. Też nie za szybko, bo nie zależy mi na wynikach.
Proszę o pomoc w doborze butów. Mam nadwagę, najprawdopodobniej stopy supinujące, bo w butach zdarta jest zewnętrzna krawędź. Mam wąskie stopy, bez wysokiego podbicia. Z Twoich informacji wynika, że pewnie przydałyby się buty z dużą amortyzacją, ale na co jeszcze mam zwrócić uwagę?
Czy mógłbyś mi polecić najlepszy dla mnie model?
Fajnie by było, gdyby model miał opcję z kolorem niebieskim.
Z góry dziękuję za pomoc,
Renata
Szukam butów na asfalt. Czy Brooks Transcend się nada? Te buty mają coś z gel’a? Rozważam jeszcze ASICS Gel DS Racer, który będzie lepszy dla moich kolan?
Zdecydowanie Transcend. Nie ma nic z GELa bo GEL to tworzywo wymyślone i opatentowane przez Ascisa. Transcend ma amortyzację na piance DNA i co dla Cienie najważniejsze ma tej pianki naprawdę sporo 🙂 DS Racera sobie odpuść. To startówka co znaczy że ma minimalną amortyzację.
Dzięki,
Miałem kiedyś jakie Nike, które miały taką płynna podeszwę, genialnie amortyzowały
Witam … od niedawna biegam połówki w większości miejskie czyli asfalt kostka itp. w butach adidasa duramo 7 wiem ze to tani but z małą amortyzacją. Z racji ze mam prawie 50siątkę i moje stawy źle znoszą to wszystko chciał bym spróbować jakiś butów które zminimalizują choć odrobinę to że moje kolana dostają w du….
Szukam ale co biegacz to opinia … zastanawiam się na adidas bost ale zaciekawił mnie ten brooks
co mógłbyś polecić zeby miało dobrą amortyzację i nie zabiło mnie ceną 300/ 400 zł
Zastanawiam się też nad butami do biegania po górach
może INOV 212