Buff na lato?! Nie tylko Original Buff…

Buff – synonim uniwersalnej chusty tunelowej ale też Buff – hiszpańska firma produkująca takie chusty. Flagowym produktem jest klasyczny buff zwany „Original Buff”. Ale poza nim jest jeszcze kilka innych rodzajów tej chusty. Wyglądają bardzo podobnie, zapewniają taką samą funkcjonalność, ale od niej delikatnie się różnią.

REKLAMA

A tak w ogóle, co to jest buff?

Buff to rura z cienkiego materiału. Najczęściej z mikrofibry. Nie skalana żadnym szwem czy to po długości czy po szerokości. To po prostu materiał który jest tubą. Rozciąga się tylko w jedną stronę a mianowicie po szerokości. Dzięki temu da radę dopasować go do każdej głowy, szyi i nadgarstka. Wzdłuż materiał się nie rozciąga. W trakcie użycia nie gniecie i nawet kiedy chusta była trzymana cały dzień wciśnięta w kieszeń tego po niej nie widać. Można z niej zrobić czapkę, chustę, osłonę na szyję, osłonę na twarz, nadgarstek, bandanę… Według miejskich legend sprawdza się też jako knebel dla psa, a po zawiązaniu jednego końca – jako torba…

Klasyczny Buff produkowany jest w wymiarach, 53 x 62 cm, z tym że jak pisałem wyżej – na szerokość materiał się rozciąga, na długość – nie.

Dodatkowo Buff jest gładki od wewnątrz i zadrukowany od zewnątrz. Wzorów jest dużo, w porywach do bardzo dużo, na pewno ponad setka i jest też możliwość zamawiania „niskonakładowych” wersji własnych buffów. Dodatkowo często widać jakieś serie limitowane. Jak na przykład seria National Geographic czy Star Wars.

Na tekturkach jest też łatwe do zrozumienia określenie grubości buffa. To ta mała skala w prawym rogu podpisana „thermal insulation”. Jedynka (najniższy słupek) to chusty typowo letnie. Mamy to wszystkie klasyczne buffy wykonane w całości z mikrofibry i tkaniny coolmax. Numer dwa to chusty cieplejsze wykonane z wełny. Numer trzy i cztery to wersje zimowe, czy to z polarem czy z windstoperem.

Buff Skala

Tutaj będzie mowa o tych oznaczonych najniższym słupkiem, czyli przede wszystkim…

Original Buff

Original Buff to ten prawdziwy buff. To ten, o którym myślimy gdy myślimy „buff”. Wykonany jest z mikrofibry, która bardzo dobrze chłonie wilgoć. Materiał jest cienki, bardzo wytrzymały i da się przez niego oddychać. Jest na tyle cienki i wytrzymały, że niezależnie co z niego zrobimy, daje radę. Czy to jako czapka, czy jako bandana, czy jako opaska na czoło/szyję/twarz.

Original Buff produkowany jest w dziesiątkach, jak nie setkach wersji kolorystycznych. Na półkach zawieszone są na kartonikach przedstawiających raz męską raz damską twarz. Oficjalnie jednak nie ma podziału na buffy damskie i męskie. Zdarzają się buffy na męskich kartonikach, których bym nie założył, a nie miałbym problemu z noszeniem wzoru znajdującego się na kartoniku damskim.

Original Buff są dostępne w Sklepie Biegacza

Original Buff

A co z osobami dla których standardowe wymiary są za duże? Dla nich jest…

Slim Fit Buff

Czyli linia Buffów o nieco mniejszych wymiarach pasujących w założeniu na damską szyję. Materiał jest dokładnie ten sam. Wzornictwo jest bardzo podobne. Chusta ma tylko mniejsze wymiary czyli 50 x 55 cm. Po przyłożeniu jednej chusty do drugiej widać różnicę w rozmiarach. A jak zauważyć różnicę przed przymierzeniem chusty? Szukać napisu SlimFit lub takiego oto znaczka.

Slim Fit Buffów można też szukać w Sklepie Biegacza

Buff Slim Fit

High UV Buff

Kolejnym typem Buffa jest ten oznaczony napisem High UV. Jak łatwo się domyślić jest to buff który ma dodatkową ochronę przed promieniami UV. Ochrona ta polega na zastosowaniu włókna coolmax, które poza lepszymi właściwościami oddychającymi jest odporne na promienie UV. Ochrona ta zapewnia odbijanie 95% promieniowania UV. Z tego też powodu jest raczej dedykowany na lato ale tak na prawdę można go używać jak zwykłego buffa.

W praktyce i jeden (High UV Buff) i drugi (Original Buff) zachowują się podobnie i są nie do odróżnienia.

Czy ten filtr wraz z czasem słabnie, czy się spiera? Raczej nie, skoro jest to jedna z właściwości tkaniny.

High UV Buff są dostępne w Sklepie Biegacza

Buff High UV

High UV Buff with Insect Shield

Ostatnia odmiana chust Buff to Insect Shield. To też chusty High UV, a więc wykonane z materiału coolmax. Pod tym względem są technicznie identyczne z chustami High UV. Różną się tylko filtrem odstraszającym owady – Insect Shield. Polega on na nasączeniu materiału specjalnym preparatem – permentyną. Preparat ten jest stosowany w naturalnych odstraszaczach na owady. Dla człowieka jest bezwonny, bezinwazyjny i nie da się odróżnić Insect Shielda od „zwykłego” High UV.

Nie jest za to nieśmiertelny i według producenta wytrzymuje do 70 prań.

Original Buff with Insect Shield w Sklepie Biegacza

Buff with Insect Shield

I to tyle co do strony technicznej.

Na sam koniec i tak najważniejszy jest kolor i wzór na chuście.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.