Buty do biegania na bieżni – które wybrać?

Jakie powinny być buty do biegania na bieżni mechanicznej? Przede wszystkim mogą być mniej amortyzowane niż buty na zewnątrz, bo bieżnia mechaniczna sama w sobie też amortyzuje twój ruch. Będziesz ich używał wewnątrz pomieszczenia, więc powinny być też przewiewne. Buty z membranami czy terenowe odpadają już na starcie.

REKLAMA

Z racji mniejszej amortyzacji mogą być też lżejsze, a także mogą być to buty, które mogą posłużyć nie tylko do biegania na bieżnik ale także do treningu.

Szukamy więc:

 • mniejszej amortyzacji niż w butach na zewnątrz,
 • przewiewności,
 • lekkości,
 • uniwersalności.

Powinniście sobie też zadać jedno pytanie – jakie będzie zastosowanie tych butów na bieżni mechanicznej? Inne buty sprawdzą się kiedy bieżnię mechaniczną traktujesz jako wygodny zamiennik dla biegania na zewnątrz i wtedy lepszymi propozycjami będą te trochę bezpieczniejsze i lepiej amortyzowane. Inne sprawdzą się kiedy bieżnię wykorzystujesz do robienia szybszych treningów w czasie kiedy pogoda na zewnątrz na to nie pozwala. Przedstawiam sześć propozycji. Po trzy dla każdej z tych dwóch grup:

Bieżnia jako zamiennik biegania na zewnątrz

Under Armour Gemini 2.1

Under Armour Gemini 2.1

Pierwsza propozycja to but marki która jednoznacznie kojarzona jest z treningiem w tym także z treningiem na bieżni mechanicznej – Under Armour. To jeden z najlepiej amortyzowanych butów tej marki jednak daleko mu moim zdaniem do najlepiej amortyzowanych butów biegowych pokroju Nimbusa. Sprawdzi się przez to na bieżni a także wtedy kiedy chcielibyście poćwiczyć.

Waga: 295 g mężczyźni, 265 g kobiety
Drop: 8 mm

Nike Zoom Pegasus 33

Nike Zoom Pegasus 33

Tak, znowu Pegasus. Nic na to nie poradzę, że to jest but o tak szerokim spektrum zastosowań, że pasuje wszędzie. Dlaczego także na bieżnię? Bo jest butem bezpiecznym, bardzo dobrze amortyzuje a przy tym jest stosunkowo lekki i dynamiczny. Sprawdzi się i na zewnątrz i wewnątrz.

Waga: 281 g mężczyźni, 244 g kobiety
Drop: 10 mm, pięta: 29 mm, palce: 19 mm

Mizuno Wave Rider 19

Mizuno Wave Rider 19

Rider to alternatywa dla Pegasusów. Także bardzo dobrze amortyzowana, a przy tym jeszcze leżejsza. Od Pegasusa różni się na pewno szerokością. Wave Rider jest butem szerszym i ma zdecydowanie więcej miejsca na palce niż Pegasus. Możecie mieć tylko wątpliwość czy sztywna, dobrze trzymająca pięta sprawdzi się na bieżni. Na to pytanie nie odpowiem. Jedni tą specyfikę lubią i jej na nic innego nie zmienią. Inni czują się z nią źle. Wystarczy przymierzyć i przebiec się po sklepie.

Waga: 272 g mężczyźni, 229 g kobiety
Drop: 12 mm, pięta: 31 mm, palce: 19 mm

Bieżnia jako miejsce szybkich treningów

New Balance Zante v2

New Balance Zante v2

Z tej szybkiej trójki najlepiej amortyzowany i najbardziej miękki. Także z obniżonym dropem do 6 mm. Dobra propozycja dla lżejszych biegaczy i tych którzy nie są zdecydowani czy chcą buta bardziej bezpiecznego do klepania kilometrów na bieżni (jak pierwsze trzy propozycje) czy też także do nieco szybszych biegów.

Waga: 244 g mężczyźni, 204 g kobiety
Drop: 6 mm, pięta: 16mm, palce: 10 mm

Saucony Kinvara 7

Saucony Kinvara 7

Najszybsza propozycja. To zdecydowanie propozycja dla tych, którzy bieżnię wykorzystują w zimę do biegania szybszych odcinków. Kinvara sprawdzi się w takich przypadkach, a także, z racji bardzo niskiego dropu (4 mm), preferuje biegających ze śródstopia. Waga piórkowa – 218 g dla mężczyzn i 187 gram dla kobiet.

Waga: 218 g mężczyźni, 187 g kobiety
Drop: 4 mm, pięta: 22 mm, palce: 18 mm

Nike LunarTempo 2

Nike Lunartempo 2

Jeśli nie Saucony to Nike – najlżejszy model z tego zestawienia. Waga jeszcze minimalnie mniejsza od poprzednika – 210 gram dla mężczyzn i 172 gramy dla kobiet. Dynamika – również wysoka. Drop – obniżony, ale nie aż tak bardzo jak w Kinvarach bo tylko do 8 mm.

Waga: 210 g mężczyźni, 172 g kobiety
Drop: 8 mm, pięta: 26 mm, palce: 18 mm

Na koniec pamiętaj, że nic a nic nie zastąpi mierzenia buta. Co z tego jeśli będzie dla Ciebie idealny od strony technicznej, ale będzie ci źle leżał na stopie? Wtedy żadne walory nie sprawią, że będzie ci się w nim biegało dobrze. Strona techniczna jest ważna, ale nic nie zastąpi Twojej wygody i komfortu.

REKLAMA

2 komentarze do “Buty do biegania na bieżni – które wybrać?

 • 01.02.2020 o 14:36
  Permalink

  Niestety ani jedne z tych butów nie nadają się nawet do chodzenia o bieganiu nie wspominając. Po prostu są projektowane pod wąskie stopy z niskim podbiciem. Takie Chińskie nóżki.

  Odpowiedz
  • 29.03.2020 o 17:05
   Permalink

   Bez przesady, KInvara jest szeroka, tak samo Mizuno

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.