Buty dla supinatorów? Czy istnieją i czym się różnią?

W przypadku nadpronacji sprawa jest względnie prosta. Jeśli ktoś ma problem z uciekaniem/koślawieniem kostki do środka lepszym wyborem będą dla niego buty ze stabilizacją. Buty takie od strony wewnętrznej są odpowiednio wzmocnione co nadmierną pronację ogranicza. Ale co z supinatorami? Czy są buty dla supinatorów?

REKLAMA

W wielkim skrócie zamieszanie bierze się z tego, że możemy wyróżnić trzy typy przetaczania stopy:

  • nadmiernie pronującą,
  • neutralną,
  • supinującą.

Oraz dwa typy butów:

  • ze stabilizacją,
  • neutralne.

W skrócie obuwia ze stabilizacją powinni używać przede wszystkim osoby o stopach nadmiernie pronujących. Obuwia neutralnego osoby o stopach neutralnych i supinujących. Dlaczego? Wszystko zaczyna się od pronacji…

Klika słów o pronacji

Pronacja to ruch w stawie piętowym. Występuje podczas chodu a tym bardziej biegu u każdego, niezależnie od tego jaki typ stopy posiada. Możemy wyróżnić trzy typy przetaczania stopy:

Supinacja neutral pronacja

Nadmierną pronację – występuje w przypadku kiedy ruch w kostce jest nadmierny. Wtedy kostka przekoślawia się do środka a łuk stopy opada powodując płaskostopie podłużne. Im stopa bardziej przekoślawia się do środka tym bardziej ma tendencję do przetaczania się po swojej wewnętrznej krawędzi. Często w sytuacji kiedy kostki mają tendencję do uciekania do środka to samo dzieje się z kolanami, które zbliżają sie do siebie a nogi tworzą literę „X”.

Neutralną pronację – o neutralnej pronacji mówimy kiedy ruch w kostce występuje ale nie powoduje ani jej przekoślawiania do środka ani do zewnątrz. Stopa wtedy przetacza się po esowatym torze od pięty, przez kości śródstopia (od piątej do pierwszej) do wybicia z dużego palca.

Niedostateczną pronację czyli supinację – to sytuacja przeciwna do nadmiernej pronacji. Ruch w kostce występuje w stopniu minimalnym przez co cała stopa przetacza się bardziej po swojej zewnętrznej krawędzi. Często jest to też połączone z szerokim ustawieniem kolan i tzw. szpotawością kolan. Mówiąc prościej nogi wyglądają jakby „prostowane na beczce”.

Kilka słów o obuwiu

Typy obuwia mamy dwa:

Obuwie ze stabilizacją – jest to obuwie które zostało odpowiednio wzmocnione aby przeciwdziałać nadmiernej pronacji czyli przekoślawianiu się kostek do środka. Rozwiązane jest to często przez dodatkowy element po wewnętrznej (przyśrodkowej) części podeszwy. Jest od twardszy i sztywniejszy niż pianka po drugiej stronie buta i ma za zadanie ograniczać nadmierny ruch w kostce do środka. Takie buty dedykowane są osobom z nadmierną pronacją.

Brooks Adrenaline GTS 18 - stabilizacja

Obuwie neutralne – przeciwieństwem jest obuwie neutralne. Są to buty pozbawione wzmocnień ograniczające nadpronację. Podeszwa po obydwu stronach wykonana jest z tego samego rodzaju pianki i nie ingeruje w neutralny ruch przetoczenia stopy.

Adidas SolarGlide - Propulsion Rail

Takie obuwie dedykowane jest dla osób zarówno o stopie neutralnej jak i supinującej. Dlaczego także supinującej? Dlatego że supinacja, czyli przetaczanie stopy po zewnętrznej krawędzi nie wymaga od buta dodatkowych elementów stabilizujących. Nie trzeba i nie należy tego ruchu w żaden sposób blokować. Po prostu jeden przetacza stopę prosto (neutralnie) inny bardziej po zewnętrznej krawędzi (supinując). Potrzebują natomiast dokładnie takich samych butów.

Czy „neutralne” i „neutralne/supinujące” to to samo?

Jest to natomiast często mylone przez sprzedawców w sklepach on-line. Przeglądając strony sklepów internetowych natrafiamy na niezły galimatias. Na jednej stronie dany but opisany jest określeniem „neutralny”, na innej dokładnie ten sam model buta opisany jest jako „neutralny/supinacja”. Wprowadza to zamieszanie ale obydwa sklepy mają rację bo to dokładnie ten sam but. Pod kątem konstrukcji niczym się nie różnią bo nie ma czegoś takiego jak buty dla stopy supinującej.

To dokładnie te same modele i te same konstrukcje co dla stopy neutralnej.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *