Buty do biegania z bardzo dużą amortyzacją – przegląd 2021

Wiosną przedstawiłem Wam przegląd butów z najwyższą, maksymalną amortyzacją. Dziś schodzimy ,,pięterko niżej” do amortyzacji bardzo dobrej. Nadal mamy do czynienia z butami bardzo miękkimi i bezpiecznymi, ale nieco tańszymi i bardziej uniwersalnymi. W zasadzie to wszystkie przedstawione modele to najbardziej uniwersalne treningowe buty do biegania.

REKLAMA

Przeznaczenie

  • codzienny trening i raczej spokojne bieganie, choć jak będziesz chciał się rozpędzić to w nich też to zrobisz,
  • bieganie miejskie, ale jeśli poza wygodnym asfaltem biegasz też w parkach i lasach, to ten but też da sobie radę,
  • biegacz o masie ciała do około 80-90 kilogramów, dla tych cięższych są „poduszkowce”,

Wyłączając bardziej specjalistyczne zastosowania są to buty, które są podstawą treningu czy to amatora czy zawodnika profesjonalnego. Każda marka ma co najmniej jeden but tej klasy w swojej ofercie, niemniej jednak aby nie mieszać wybrałem tylko po jednym. Tym najbardziej uniwersalnym. W ten sposób znajdziemy tutaj w dużej części te najpopularniejsze i najczęściej kupowane modele.

adidas Solarglide 4

adidas Solarglide 3

W dobie flagowców i nowości pokroju Ultraboosta czy 4FWD trochę zszedł w cień, a to cały czas (wraz z bardzo podobnym Solarbosotem) bardzo uniwersalna treningówka. Oparta na wytrzymałej piance boost i równie wytrzymałej gumie Continental. Przestronny z przodu, z bardzo miękkim i nieinwazyjnym (ale trzymającym) zapiętkiem. Dobra propozycja dla osób ,,po przejściach” związanych ze ścięgnem Achillesa. But bardzo nastawiony na amortyzację pod piętą. W przedniej części buta pianki boost jest dosyć mało i przód buta, w porównaniu z tyłem, jest amortyzowany relatywnie słabo.

Waga: 318 g męski, 278 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

Asics Gel-Cumulus 23

Asics Gel-Cumulus 23

Cumulusy, czyli chmurki, w dwudziestej trzeciej już edycji, to propozycja dla osób szukających buta zapewniającego zarówno amortyzację, jak i ponadprzeciętne trzymanie stopy. Za amortyzację odpowiada tworzywo GEL umieszczone w strategicznych miejscach (pod piętą i pod śródstopiem) oraz pianka FlyteFoam. Za trzymanie opowiada dość sztywna konstrukcja i solidnie wzmocniony zapiętek. Przez te wszystkie wzmocnienia jest mniej dynamiczny, ale w końcu jego przeznaczenie (jak i reszty butów z tego zestawienia) to codzienny trening.

Waga: 280 g męski, 230 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

Brooks Ghost 14

Brooks Ghost 14

Najbardziej uniwersalny but Brooksa. Dobrze amortyzowany, optymalnie trzymający stopę, stabilny. To, czym się wyróżnia, to także przyczepność. Kiedy odwrócimy go ,,do góry kołami”, widzimy bieżnik, który wygląda niemal jak ten w butach terenowych. Z butów z tego zestawienia to but który najlepiej poradzi sobie poza płaskimi ulicami i chodnikami. Jeśli biegasz wszędzie – miasto, parki, lasy i wszędzie potrzebujesz przyczepności, to Ghost będzie najlepszy.

Waga: 281 g męski, 255 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 549 PLN

Hoka Clifton 7

Hoka Clifton 7

Bardzo specyficzna konstrukcja. Bardzo dużo pianki pod stopą co widać na pierwszy rzut oka. Przekłada się to na dużą amortyzację zarówno z tyłu jak i z przodu buta. Dodatkowo mamy tutaj niski, bo 5 milimetrowy drop, przez co stopa leży bardziej płasko i pracuje bardziej naturalnie. Aby zapewnić odpowiednią dynamikę podeszwa jest też dosyć sztywna i ,,łódkowato” wyprofilowana co przekłada się na lżejsze przetaczanie buta z pięty na palce. No i lekkość. Jak na buty o takiej dużej ,,objętości” ważą bardzo mało. To najlżejsze buty w tym zestawieniu.

Waga: 250 g męski, 215 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 629 PLN

Mizuno Wave Rider 25

Mizuno Wave Rider 25

Ridery to but który odkąd go znam czyli od edycji numer 17 zmienia się bardzo powoli. To dobrze, bo wsiadając w najnowszy model, czuję się podobnie jak w jego poprzednikach. Cały czas jest to but o bardzo dobrej amortyzacji opartej w tym przypadku na piance Enerzy. Pod tylną częścią buta znajdziemy też system Wave, czyli sztywniejszą płytkę z tworzywa, która zapewnia i amortyzację (poprzez kształt) i stabilizację (poprzez sztywność). Bardzo dobra propozycja dla osób szukających bardzo stabilnej treningówki. Ridery są jednym z najlepiej trzymających piętę butów z tego zestawienia.

Waga: 275 g męski, 230 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 599 PLN

New Balance 880 v11

New Balance 880 v11

Od lat w cieniu flagowego modelu 1080 jest model 880. Amortyzacja – dobra, oparta na piance FlyteFoam. Stabilność – dobra, oparta o klasycznie usztywniony zapiętek z dodatkowym wzmocnieniem na łączeniu podeszwy z cholewką. Przyczepność – dobra, nie aż tak ja w Ghostach, ale poza miasto też bym go zabrał. Generalnie od lat jest to but bez technicznych wodotrysków, trochę w cieniu innych modeli, ale będący bardzo solidną i dobrą konstrukcją. Warto wziąć pod uwagę.

Waga: 298 g męski, 246 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 529 PLN

Nike Zoom Pegasus 38

Nike Zoom Pegasus 38

Nie mogło go zabraknąć. Z roku na rok nabiera coraz ,,szybszego” charakteru, jednak cały czas jest to bardziej but treningowy niż startowy. Amortyzacja na piance React uzupełnionej poduszką gazową w przedniej części. To właśnie takie umiejscowienie poduszki sprawia, że porównując go z innymi butami tego zestawienia jest to but o relatywnie dużej amortyzacji pod przednią częścią stopy. Jeśli zależy Ci na amortyzacji pod przedstopiem to Pegasus będzie strzałem w dziesiątkę. Minusy? Dwa, dość wąska pięta, przez co jeśli ktoś ma tendencję do koślawienia kostek, to Pegasus będzie to uwydatniał. Dosyć wąska cholewka. Osoby o szerokich stopach mogą mieć pewien problem.

Waga: 261 g męski, 252 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 529 PLN

OnRunning Cloudswift

OnRunning Cloudswift

Im dłużej go mam tym bardziej go lubię. Dla mnie to najprzyjemniejszy asfaltowy model On Running jaki mam. Duża amortyzacja oparta na bardzo charakterystycznych ,,chmurkach”. Lekkie usztywnienie podeszwy nadające trochę dynamiki poprzez płytkę Speedboard. Rewelacyjnie wykonana cholewka – żaden z butów z tego zestawienia nie jest tak dobrze wykonany w środku i tak miło nie otula stopy. Nie jest najtańszy, ale warto spróbować szwajcarskiej jakości. Minus? Charakterystyczna podeszwa On Running z głęboką bruzdą bardzo skutecznie zbiera kamienie podczas biegów po szutrowych drogach.

Waga: 282 g męski, 261 g damski
Drop: 7 mm
Cena: 699 PLN

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.