Buty do biegania z maksymalną amortyzacją – przegląd 2021

Amortyzacja to jedna z głównych cech odróżniająca buty do biegania od pozostałych. Marki prześcigają się w tym który but jest bardziej miękki, bardziej amortyzowany. I choć maksymalna amortyzacja nie jest remedium na wszelkie biegowe kontuzje, to sprawia że biega się bezpieczniej i wygodniej. A w sumie to o to na co dzień chodzi.

REKLAMA

Każda licząca się na rynku biegowym marka ma w swojej ofercie buty, które można określić mianem maksymalnie amortyzowanych. Biegacze często nazywają je trochę pieszczotliwie „poduszkowcami”. Są to buty skierowane przede wszystkim dla osób które:

  • biegają bardzo dużo, 
  • ważą dużo lub bardzo dużo, 
  • szukają maksymalnego komfortu. 

I aby nie faworyzować żadnej marki zrobimy to alfabetycznie:

adidas Ultraboost 21

adidas Ultraboost 21

Od lat najbardziej miękki spośród butów adidasa. W najnowszej edycji doczekał się jeszcze większej amortyzacji pod tylną częścią stopy. To właśnie w tym miejscu jest jej najwięcej. Z przodu tej amortyzacji i miękkości jest zauważalnie mniej. Bardzo dobra propozycja dla osób, które właśnie pod piętą potrzebują najwięcej bezpieczeństwa. Kolejna ciekawa rzecz w tym bucie, to jego cholewka – elastyczny, przypominający skarpetę, primeknit który zapewnia bardzo dobre dopasowanie do stopy.

Waga: 340 g
Drop: 10 mm
Cena: 749 PLN

Asics Gel-Nimbus 23

Asics Gel-Nimbus 23

Model od którego zaczęło się już niejedno zestawienie maksymalnie amortyzowanych butów. Technologie które to zapewniają od lat są podobne. To przede wszystkim najlepiej amortyzowane tworzywo czyli GEL, który znajdziemy pod piętą i śródstopiem. To dużo miękkiej pianki. W tym przypadku to miks dwóch odmian pianki FlyteFoam. To również dużo wszelkich elementów usztywniających buta a zarazem trzymających i kontrolujących stopę. Nimbusy poza bardzo dużą dawką amortyzacji dają też bardzo dużo stabilności.

Waga: 300 g męski, 250 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 759 PLN

Asics Gel-Kayano 27

Asics Gel-Kayano 27

Podobnym, niemal bliźniaczym, modelem do Nimbusa jest Kayano. To co je przede wszystkim odróżnia to stabilizacja. Tak, jeszcze większa od tej w Nimbusie. Zapewnia to dodatkowy system Duomax oraz zewnętrzny zapiętek, który solidnie (jeszcze bardziej niż Nimbus) trzyma piętę. Dla co niektórych biegaczy aż za solidnie. Jeśli chodzi o poziom amortyzacji jest właściwie na tym samym poziomie co Nimbus, lecz przez większą stabilizację niż Nimbus wydaje się od niego nieco mniej miękki.

Waga: 309 g męski, 244 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 759 PLN

Asics Metaride

Asics Metaride

Najbardziej oryginalny z Asicsów z maksymalną amortyzacją. Przede wszystkim z racji na GuideSole czyli specyficzne wygięcie podeszwy tego buta. Takie sztywne łódkowate wyprofilowanie znacznie pomaga w biegu. Sprawia, że przetoczenie stopy z pięty na palce jest szybsze i pochłania mniej energii. Żaden inny but z maksymalną amortyzacją nie oferuje aż takiej pomocy. Haczyk? Jest jeden – drop, czyli spadek pomiędzy piętą a palcami w Metaride wynosi 0 mm, co może być problematyczne. Większość butów do biegania ma drop na poziomie od 8 do 12 mm i do takiego dropu większość biegaczy jest przyzwyczajone. Zerowy drop jest bardziej naturalny ale też mocniej angażuje stopę i ściegno Achillesa. Trzeba na to uważać.

Waga: 300 g męski, 275 g damski
Drop: 0 mm
Cena: 999 PLN

Brooks Glycerin 19

Brooks Glycerin 19

Najlepiej amortyzowany but treningowy Brooksa. Amortyzacja oparta na miękkiej piance DNA LOFT. Z miękką konstrukcją cholewki. Do tego dużo stabilności w takim , trzeba przyznać, klasycznym wydaniu. Amortyzacja jaką oferuje jest wysoka choć w odczuciu wydaje się jej mniej niż chociażby w Nimbusie. Jeśli szukasz dużej amortyzacji ale nie chcesz aby but był przesadnie miękki w odczuciu to Glycerina będzie bardzo dobrą opcją.

Waga: 289 g męski, 255 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 679 PLN

Brooks Glycerin GTS 19

Brooks Glycerin GTS 19

Brooks ma też buta z największą amortyzacją i stabilizacją. Nazywa się… Glycerin GTS. To bliźniacza konstrukcja do „zwykłej” Glyceriny. Z taką samą amortyzacją i niemalże identyczną cholewką. Na stopie leży bardzo podobnie do swojego neutralnego brata. Różni się od niej obecnością dodatkowej szyny GuidanceRail. Tworzy ona takie „korytko” chroniące stopę przed niepożądanymi ruchami ma boki.

Waga: 303 g
Drop: 10 mm
Cena: 699 PLN

Hoka Bondi 7

Hoka Bondi 7

Czas na największego z największych, czyli Bondi. Buta z podeszwą nie tylko o największej amortyzacji ale też największej objętości z tego zestawienia. Nie znaczy to jednak, że jest to but najcięższy, bo mimo tego wysokiego koturna nie jest to najcięższy but z tego zestawienia. Dodatkowo poza gigantyczną amortyzacją mamy tu inne charakterystyczne cechy Hoki. Pierwszą z nich jest łódkowate wyprofilowanie podeszwy poprawiające (ale nie aż tak jak w Asics Metaride) przetoczenie. Druga to foot frame, czyli podniesione krawędzie podeszwy poprawiające stabilność stopy. Razem tworzy to niepodrabialną specyfikę Hoki, której lepiej nie kupować w ciemno. Chyba, że już ją znasz…

Waga: 303 g męski, 252 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 679 PLN

Mizuno Wave Sky 4

Mizuno Wave Sky 4

Czas na Mizuno i najlepiej amortyzowanego buta tej marki. Wbrew nazwie nie znajdziemy tutaj systemu WAVE w formie klasycznej płytki z tworzywa. Wave został tu osiągnięty dwoma warstwami pianki ułożonymi na kształt fali. Brzmi to może trochę jak naciąganie rzeczywistości, ale… Przez pozbycie się sztywnych elementów, uzyskano buta o wiele, wiele bardziej miękkiego od najpopularniejszego Wave Ridera. W moim prywatnym rankingu przeraźliwie miękkich butów jest na podium. Obok Hoki Bondi i Nike Invicible.

Waga: 335 g
Drop: 10 mm
Cena: 699 PLN

New Balance 1080 v11

New Balance 1080 v11

Najlepiej amortyzowany spośród butów NB. W ubiegłym roku jego poprzednik oznaczony cyferką 10 wygrał nawet nasz sklepowy plebiscyt na buty roku 2020. W budowie dosyć podobny do adidas Ultraboosta. Tak więc pod spodem mamy dużo miękkiej pianki, w tym przypadku FreshFoam X. Nad i wokół stopy miękki i bardzo elastyczny pleciony materiał, czyli w tym przypadku Hypoknit. Materiał ten dopasowuje się do kształtu stopy przez co jest to najlepsza propozycja dla osób mających np. halluksy. Jest to też jedna z najlepszych propozycji dla posiadaczy nieco szerszych stóp. Miejsca w przedniej części jest ponadprzeciętnie dużo.

Waga: 263 g męski, 230 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 649 PLN

Nike Invicible

Nike Invicible

Zdecydowanie najbardziej miękki w odczuciu but z tego zestawienia. Szczególnie w tylnej części, pod piętą, gdzie znajduje się wielka i szeroka poducha z pianki ZoomX. Tak, tej samej co w Alphafly’u, którego żywotność ocenia się na 200-400 kilometrów. W Invicible pianki jest więcej, tworzy o wiele szerszą platformę, więc może wytrzymać dłużej. Jak długo? To jest dobre pytanie na które nie umiem w tym momencie odpowiedzieć. Uzupełnieniem tej bardzo miękkiej podeszwy jest bardzo miękka flyknitowa cholewka o umiarkowanej grubości. Wygody i miękkości jest w nim aż za dużo.

Waga: 314 g męski, 253 g damski
Drop: 9 mm
Cena: 799 PLN

Nike React Miler 

Nike Miler React

Najbezpieczniejszy spośród dobrze amortyzowanych Nike’ów. Z podeszwą wykonaną z pianki React, która choć jest nieco mniej miękka niż ZoomX, to jednak bardziej wytrzymała. Podobnie jak w Invicible pianka ta tworzy dużą i szeroką platformę pod piętą. To oraz wszelkie usztywnienia cholewki w tym rejonie czynią z niego buta o ponadprzeciętnej stabilności. Szeroko jest też z przodu, gdzie szeroka jest zarówno podeszwa (co daje jeszcze więcej stabilności) jak i cholewka (co daje jeszcze więcej miejsca na palce). Pod kątem ilości miejsca na palce może się równać z NB1080.

Waga: 321 g męski, 257 g damski
Drop: 9,5 mm
Cena: 579 PLN

Nike Zoom Vomero 15

Nike Zoom Vomero 15

Przez wiele lat but będący synonimem maksymalnej amortyzacji wśród butów Nike. Ostatnie dwie edycje to już nie tylko typowe „poduszkowce” a hybryda owego poduszkowca i „czegoś szybszego”. Technicznie mamy w nim wszystko po trochu: piankę React, poduszkę gazową, nieco szybszy profil podeszwy, niezłe trzymanie stopy… Pod kątem przeznaczenia jest to też but do wszystkiego po trochu: do wolniejszych rozbiegań, do szybszych odcinków… Jeśli macie, znacie i lubicie kultowego Pegasusa to jest to taki „Pegasus na sterydach”.

Waga: 280 g męski, 230 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 649 PLN

REKLAMA

One thought on “Buty do biegania z maksymalną amortyzacją – przegląd 2021

  • 18.05.2021 o 09:12
    Permalink

    Nie będę ukrywał, że jak zaczynałem swoją przygodę z bieganiem to pierwsze hasło w wyszukiwarce internetowej było „buty z największą amortyzacją”. Tak zresztą trafiłem na Pana blog…i już mi tak zostało :). Z tą amortyzacją to tak naprawdę to człowiek sam musi doświadczyć co mu pasuje najlepiej. Nie zawsze super miękko znaczy bardzo dobrze. Z tego zestawienia miałem przyjemność biegać w Kayano (leżał mi ten but super), Nimbus (tu okazało się trochę za miękko). Teraz na długich wybiegania sprawdzam Brooks Glycerin 19 i tu trafiłem w but idealny z dużą amortyzacją.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.