Buty terenowe

Buty terenowe to buty przeznaczone do biegania w trudnym terenie. Najlepiej spiszą się na leśnych ścieżkach, górskich szlakach, a także w błocie i innym niestabilnym terenie. W butach terenowych liczy się wytrzymałość, stabilność, ale również ważna jest przyczepność niezależnie od warunków.

1 czerwca 2024 6 min czytania

Co można powiedzieć o nowych Dynafitach. Że są solidnie wykonane i prawdopodobnie poradzą sobie z każdymi warunkami? Owszem! Że mają uniwersalny przyczepny bieżnik i trzymają się „jak żaba liścia”? Owszem! Że są bardzo miękkie i niepodobne tym samym do wszystkich poprzednich modeli Dynafita jakie miałem na swoich nogach! To jest niespodzianka, ale przyjemna niespodzianka, która sprawia, że Ultra Pro 2 to nie tylko but dla ultrasów i biegaczy górskich ale także tych mniej zapalonych biegaczy trailowych.

8 maja 2024 5 min czytania

Genesis to nazwa, która brzmi znajomo. W roku 2022 Salomon wprowadził na rynek model S/Lab Genesis, który był przełomowy, ponieważ był to pierwszy model marki Salomon z tak dużą amortyzacją. Dziś marka prezentuje jego „cywilną” wersję, która nie jest w znaczący sposób gorsza – nadal oferuje tak samo doskonałą amortyzację, wytrzymałą cholewkę z materiału Matryx i klasyczną wszechstronną formę.

19 lutego 2024 6 min czytania

Caldera 7 to najpotężniejszy but do biegania marki Brooks. Jego założeniem jest maksymalny komfort w terenie co powinni docenić ultrasi. Jednakże jest to też na tyle komfortowy but, że można go wykorzystywać niemal wszędzie i wcale nie musisz biegać po kilkaset kilometrów na raz by cieszyć się jego wygodą. W codziennym bieganiu po podmiejskich ścieżkach leśnych też da sobie doskonale radę. Szczególnie jeśli nie jesteś lekkim biegaczem.

2 lutego 2024 6 min czytania

Więcej trailu, jeszcze więcej trailu. To zdają się mówić buty New Balance More Trail v3. Pierwszy rzut oka wystarczy aby stwierdzić, że są ogromne. Co oferują? Maksymalną amortyzację, jak można się spodziewać. Dodatkowo, co jest miłym zaskoczeniem mamy tu dosyć wysoki, vibramowy bieżnik. To buty zarówno na suchy trail jak i w pewnym stopniu na mokry.

12 listopada 2023 6 min czytania

Thundercross to but próbujący łączący kilka rzeczy, które niekoniecznie są oczywiste. Znajdziemy tutaj przede wszystkim doskonałą przyczepność i pewny „chwyt” miękkiego gruntu. Znajdziemy nieco większą i bardziej długodystansową amortyzację. Wreszcie znajdziemy dużo szerokości i przestrzeni wewnątrz buta.

2 listopada 2023 6 min czytania

Pierwszy rzut oka na Sestriere daje nam obraz wszechstronnego buta o szerokim zastosowaniu. Trawa, błoto, szuter czy mokre skały nie powinny być dla niego problemem. Także, jeśli szukasz buta „door to trail” czyli takiego w którym możesz komfortowo dobiec do swoich trailowych szlaków to będzie to but odpowiedni. Choć nie wygląda, kryje się w nim dużo zalet.

REKLAMA
4 października 2023 6 min czytania

Saucony Peregrine to ciekawy but. W przeciągu ostatnich lat uległa licznym przeobrażeniom, które czasami diametralnie go zmieniały. Tegoroczna 13 edycja to raczej dopieszczenie konstrukcji z zeszłego roku. To kilka milimetrów pianki więcej, dosyć uniwersalne terenowe przeznaczenie i tak samo agresywny charakter jak poprzednik. Na technicznych i trudniejszych szlakach poradzi sobie bardzo dobrze.

13 września 2023 6 min czytania

Salomon Pulsar Trail to jeden z bardziej lajtowych modeli marki Salomon – marki z iście trailowym DNA. Jednakże jest tam miejsce zarówno na buty stricte górskie w teren hardcorowy jak i buty, które najlepiej spiszą się… w miarę szybkim bieganiu po ziemnych i szutrowych drogach. Właśnie w takich warunkach najchętniej widziałbym model Pulsar Trail.

6 września 2023 6 min czytania

Nike Ultrafly nie jest to pierwszy but z karbonem w terenie. Nie mam pewności czy jest najszybszym karbonowym butem terenowym. Mam jednak pewność, że but ten potrafi przyjemnie zaskoczyć. Szczególnie jeśli odnotujemy, że jego podeszwa nie jest maksymalistyczna i w dłoniach wcale nie wydaje się taka miękka jak ZoomX znany z butów asfaltowych. A potem go założymy…

22 sierpnia 2023 7 min czytania

Jedna z najbardziej uniwersalnych terenówek doczekała się całkiem dużej aktualizacji. Jest nieco wyższa z zupełnie przeprojektowaną podeszwą środkową. Korzysta z rozwiązań szybszego Catamounta ale to zdecydowanie bardziej długodystansowy i bardziej spokojny but. Znów znajdziemy w niej dużo uniwersalności ale w nowym wydaniu.

13 sierpnia 2023 7 min czytania

Tecton X 2 to wyjątkowy, bo karbonowy model butów przeznaczonych do biegania w terenie. Jego projekt opiera się na koncepcji doskonałej amortyzacji, wyjątkowej szybkości oraz niezawodnej wytrzymałości. Możemy śmiało określić ten model jako wręcz „trailową startówkę” choć nie jest to but tylko przeznaczony na starty w terenie. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

7 lipca 2023 6 min czytania

Szybki i lekki but terenowy wcale nie musi być mało amortyzowany. Pulsar Trail Pro 2 amortyzacji ma więcej niż można się spodziewać. Ma też bardzo przyjemną charakterystykę pozwalającą mu się rozpędzić na mniej trudnych terenowych szlakach. To tego ta nieco futurystyczna „skarpetowa” cholewka. To model naprawdę godny uwagi.

REKLAMA
4 lipca 2023 6 min czytania

Nike Terra Kiger 9 to dosyć duża metamorfoza w stosunku do poprzedników. Choć but wizualnie zmianił się, jego przeznaczenie i cel pozostaje niezmienione. To nadal but zaprojektowany z myślą o szybkich biegach i zwinności. To ciekawa propozycja jeśli szukasz buta do krótszych terenowych wyścigów lub treningów szybkościowych w trailu.

25 czerwca 2023 6 min czytania

Jedynki okazały się całkiem udanym modelem więc nic dziwnego, że po dwóch latach dostajemy… to samo! Na pierwszy rzut oka Ultra Glide 2 od swojego poprzednika odróżnić jest bardzo ciężko. Zwarta konstrukcja, lekkie wyprofilowanie, uniwersalna faktura bieżnika, nawet wzmocnienia na cholewce są w tych samych miejscach. To tak samo dobra terenówka jak jego poprzednik.

13 czerwca 2023 6 min czytania

O pierwszej edycji tego buta pisałem, że to doskonałe uzupełnienie Cascadii. Drugi kontynuuje tą tradycję. Przeszedł w porównaniu z poprzednikiem kilka zmian, ale nadal jest to godny but o charakterystyce, której na półkach sklepów biegowych jest niewiele. Mowa o bucie niemaksymalistycznym, ale jednak miękkim, bezpiecznym i naprawdę bardzo żwawym.

29 maja 2023 6 min czytania

Sense Ride 5 to jeden z najbardziej wszechstronnych modeli butów do biegania w terenie i jednocześnie model którego zastosowanie w zależności od upodobań może być po trochu asfaltowe, lekko trailowe i trailowe. Brzmi to trochę jak ideał buta, jednakże tak nie jest. Szczególnie jeśli mówimy o bardziej wymagających szlakach górskich. Tam, zabierać go nie ma sensu. Do lasu? Sens jest!

26 maja 2023 6 min czytania

Czym się różni Speedgoat od Mafate? Jedna z najbardziej podobających mi się definicji jest taka, że Speedgoat to szybki i smukły niszczyciel, a Mafate to dostojny i opancerzony krążownik. Ta definicja całkiem dobrze oddaje to czego po tej linii butów możemy się spodziewać: stabilność, szerokość, przyczepność, amortyzacja… Niekoniecznie jest to but który jest speed, ale na pewno jest to godna i pewny but na biegi ultra.

14 maja 2023 6 min czytania

Dziki koń, a w zasadzie nowy koń – tak można podsumować kolejną edycję tego buta, bo producent zafundował nam dość znaczną przebudowę. Po charakterystycznej bule pod piętą i stuptucie wokół kostki obecnej, w ostatnich dwóch edycjach wracamy do klasyki. Jednocześnie cały czas w stajni mamy konia dość dzikiego, który będzie optymalnym wyborem kiedy szukamy uniwersalnego buta w trudny teren.