W teren

Buty terenowe to buty przeznaczone do biegania w trudnym terenie. Najlepiej spiszą się na leśnych ścieżkach, górskich szlakach, a także w błocie i innym niestabilnym terenie. W butach terenowych liczy się wytrzymałość, stabilność, ale również ważna jest przyczepność niezależnie od warunków.

29 maja 2023 6 min czytania

Sense Ride 5 to jeden z najbardziej wszechstronnych modeli butów do biegania w terenie i jednocześnie model którego zastosowanie w zależności od upodobań może być po trochu asfaltowe, lekko trailowe i trailowe. Brzmi to trochę jak ideał buta, jednakże tak nie jest. Szczególnie jeśli mówimy o bardziej wymagających szlakach górskich. Tam, zabierać go nie ma sensu. Do lasu? Sens jest!

26 maja 2023 6 min czytania

Czym się różni Speedgoat od Mafate? Jedna z najbardziej podobających mi się definicji jest taka, że Speedgoat to szybki i smukły niszczyciel, a Mafate to dostojny i opancerzony krążownik. Ta definicja całkiem dobrze oddaje to czego po tej linii butów możemy się spodziewać: stabilność, szerokość, przyczepność, amortyzacja… Niekoniecznie jest to but który jest speed, ale na pewno jest to godna i pewny but na biegi ultra.

14 maja 2023 6 min czytania

Dziki koń, a w zasadzie nowy koń – tak można podsumować kolejną edycję tego buta, bo producent zafundował nam dość znaczną przebudowę. Po charakterystycznej bule pod piętą i stuptucie wokół kostki obecnej, w ostatnich dwóch edycjach wracamy do klasyki. Jednocześnie cały czas w stajni mamy konia dość dzikiego, który będzie optymalnym wyborem kiedy szukamy uniwersalnego buta w trudny teren.

12 marca 2023 7 min czytania

Jak wyglądałby but który dobrze radził sobie zarówno na asfalcie jak i w lekkim terenie? But, w którym możesz komfortowo pobiec po asfaltowej drodze, dobiec do lasu i polatać po lesie niekoniecznie trzymając się szerokich duktów leśnych? Od ładnych kilku lat takim butem jest Challenger. To jeden z niewielu butów o których mówię że są 50/50 jeśli chodzi o zastosowania asfaltowe i terenowe.

21 stycznia 2023 7 min czytania

Pisząc o Ultra 100 pisałem, że Ultra 50 to nie jest po prostu o połowę mniej amortyzowany, długodystansowy model od Ultra 100. Różnic między nimi jest więcej. I tak też jest, choć co do zasady jest to but którego przeznaczenie można wyczytać z jego nazwy – biegi ultra do 50 kilometrów.

18 stycznia 2023 6 min czytania

Nike Wildhorse 7 to jeden z czterech butów w ofercie trailowej Nike. Ten przeznaczony na długie, ale niekoniecznie na ultra, dystanse. Ten najwszechstronniejszy i sprawdzający się na najbardziej różnorodnej nawierzchni. Także ten, który powinien być wybierany prawdopodobnie najczęściej pomiędzy lajtowym Pegasusem Trailem, surowym Terra Kigerem i ultraską Zegamą.

12 stycznia 2023 6 min czytania

Przeznaczenie tego modelu można wyczytać z jego nazwy. Mamy tu więc but marki Dynafit do biegów ultra na dystansach 100 kilometrów. Oczywiście należy brać poprawkę na indywidualne preferencje ale faktem jest, że nic bardziej długodystansowego w Dynaficie nie znajdziecie.

6 stycznia 2023 5 min czytania

Oferta butów biegowych Dynafita nie jest szeroka, ale jeśli szukacie… Przyczepnej w dużym błocie terenówki? Alternatywy dla Speedcrossa? Pancernego aczkolwiek nie najlżejszego buta? Glebogryzarki o małym poziomie amortyzacji? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco to jest sens abyś spojrzał na Feeline SL.

3 stycznia 2023 6 min czytania

Speedcross jest to but, który znam z własnego doświadczenia od edycji numer cztery i but którego używam raptem kilka razy do roku. Dlaczego? Prawdopodobnie, dlatego, że używam go zgodnie z przeznaczaniem: do biegania po błocie, śniegu i tam gdzie niekoniecznie zależy mi na wygodzie a na przyczepności.

25 grudnia 2022 6 min czytania

Cascadię mało komu trzeba przedstawiać. Uniwersalny but do biegania zarówno w lekkim trailu jak i w górach. Jak na tym tle wypada Divide? Bardzo podobnie. To tak samo uniwersalny model aczkolwiek o nieco niższym poziomie amortyzacji i nieco sztywniejszy. Także dla lżejszych, do 80 kilogramów, biegaczy.

13 grudnia 2022 6 min czytania

Kilka lat temu Maciek napisał, że „słowem, które mu się z Cascadią kojarzy jest „uniwersalny”, wręcz do bólu. Do tego jest to but bezpieczny, co przy moich minimalistycznych skłonnościach pozwala mi trochę odciążyć stawy i mięśnie wymęczone jak student po sesji”. Minęły dwie edycje tego buta, zyskał na amortyzacji i agresywności a słowa te nadal do tego buta pasują.

2 grudnia 2022 7 min czytania

Endorphin Trail to karkołomne połączenie. Z jednej strony to maksymalna amortyzacja i izolacji od podłoża. Z drugiej zwinność i dynamika. Z jeszcze innej to ponadprzeciętna przyczepność i masa… To but, który bardzo doborze leży na stopie, w pewnych warunkach okazuje się ponadprzeciętny i potrafi urzec zastosowanymi rozwiązaniami. Jest to też but w którym pewne cechy, niestety, wzajemnie się wykluczają.