Buty na City Trail – które byłbyby najlepsze?

Biegi typu CityTrail to specyficzne biegi. Z jednej strony to jak sama nazwa wskazuje biegi trailowe i ich trasa nie prowadzi po asfalcie. Z drugiej do biegów górskich im daleko. Można w nich pobiec niemal w każdych butach. Są jednak takie, które będą się spisywały najlepiej.

REKLAMA

Co mieć powinny:

 • Powinny mieć całkiem niezłą amortyzację, ponieważ biegi typu City Trail to nie góry a ziemne drogi i ścieżki. Często ubite więc amortyzacja się przyda.

Czego mieć nie powinny:

 • Nie powinny mieć grubego, głębokiego bieżnika. Taki bieżnik najlepiej sprawdza się na błocie a nie na terenowych ścieżkach w parkach i miejskich lasach.

Salomon Wings Pro

Propozyzja numer jeden z Salomona. Wings to jeden z najbardziej uniwersalnych butów terenowych tej marki. Ważą najwięcej z przedstawionej tutaj piątki, ale też zapewniają najlepszą amortyzację. Dobrze też izoluje od podłoża dzięki wbudowanej w podeszwę sztywnej płytce ProfeelFilm. Sprawdzi się zdecydowanie u osób które ważą trochę więcej oraz tych którzy zaczynają swoją przygodę z biegami terenowymi.

Waga: 332 g mężczyźni, 285 g kobiety
Drop: 10 mm, pięta: 27 mm, palce: 17 mm

Salomon Wings Pro 2

Asics GEL-Fuji Attack

Jeden z lepiej amortyzowanych butów z linii Fuji od Asicsa. Z GELem pod piętą i pianką SpEVA. Z solidnie trzymającą piętą, ale poza nią stosunkowo elastyczny. Także z płytką w śródstopiu chroniącą przed ostrymi kamieniami. Jako jedyny (na plus) oprócz Salomona z tego zestawienia posiada w języku kieszonkę do schowania nadmiaru sznurowadeł. Jako jedyny (na minus) z tego zestawienia wykończony za pomocą szwów.

Waga: 298 g mężczyźni, 244 g kobiety
Drop: 10 mm, pięta: 20 mm, palce: 10 mm

Asics Gel-FujiAttack-

Nike Zoom Wildhorse

Jedna z dwóch propozycji Nike do biegania w terenie. Ta bardziej rozbudowana, bardziej amortyzowana i bardziej izolująca od podłoża. Za amortyzację i komfort odpowiada tutaj poduszka gazowa Zoom pod piętą. Za ochronę przed kamieniami płytka Rock Plate pod śródstopiem. Generalnie to jedna z najwygodniejszych terenówek.

Waga: 270 g mężczyźni, 252 g kobiety
Drop: 8 mm, pięta: 26 mm, palce: 18 mm

Nike Zoom Wildhorse 2

New Balance 690

Najprostszy i najtańszy w tym zestawieniu. Konstrukcyjnie najprostszy i z mniejszą amortyzacją. Nie posiada dodatkowej płytki w śródstopiu więc i izolacja śródstopia przed ostrymi krawędziami także będzie mniejsza. Na kamienne, górskie szlaki są dużo lepsze buty, ale w miejskich parkach i lasach się sprawdzi. Na jego plus można na pewno zaliczyć bezszwowe wykończenie cholewki, niską wagę i niezłą elastyczność.

Waga: 259 g mężczyźni, 203 g kobiety
Drop: 12 mm

New Balance 690

Salomon Sense Pro

Na koniec znowu Salomon. Tym razem jednak coś lżejszego od Wings Pro. Mowa o Sense Pro – bucie z założenia przeznaczonym na lekki teren, właśnie taki jak City Trail. Jest lekki, dynamiczny ale z wszystkimi dobrymi rozwiązaniami Salomona jak sznurowanie QuickLace i płytka w podeszwie ProfeelFilm. Posiada stosunkowo mało amortyzacji ale za to nadrabia bardzo fajną dynamiką. Sam jakbym chciał się pościągać w City Trailu to prawdopodobnie wybrałbym ten właśnie model.

Waga: 265 g mężczyźni, 245 g kobiety
Drop: 6 mm, pięta: 23 mm, palce: 17 mm

Salomon Sense Pro 2

Lista nie jest oczywiście zamknięta i w biegach City Trail można startować również w wielu innych modelach butów. Grunt aby to właśnie Tobie biegało się w nich najlepiej. A sam City Trail startuje w 10 miastach Polski już w październiku.

Być może w tym roku z moim udziałem.

REKLAMA

3 thoughts on “Buty na City Trail – które byłbyby najlepsze?

 • 02.05.2017 o 21:53
  Permalink

  Właśnie kupiłem NB 910v3. Bedę biagał po naturalnym parku i lekkich górkach celem wzmocnienia przed startami w MTB. Może zaatakuję jakiś citytrail, kto wie. Możesz jakoś ocenić ten but? Nigdzie nie ma info… jakby nikt go nie używał. p.s. sorry za email, nie doczytałem info.

  Odpowiedz
  • 03.05.2017 o 13:23
   Permalink

   Na pewno go ktoś używał 🙂 Był w sprzedaży chociażby u nas w Sklepie Biegacza. Sam natomiast go nie używałem i nie znam nikogo kto w nim biega. Generalnie to jeden z lepiej amortyzowanych butów terenowych i przeznaczony raczej do komfortowego biegania w terenie (da sobie radę nawet w trudniejszych warunkach niż park i lekkie górki) niż do ścigania. Myślę, że dobrze wybrałeś.

   Odpowiedz
 • 30.06.2017 o 12:38
  Permalink

  Ciekawe zestawienie, a najbardziej zainteresowala mnie Twoja opinia o Salomon Sense Pro, ponieważ sama ich używam na podmiejskich ścieżkach (z dobiegiem asfaltem 1.5km )i jestem nimi zachwycona, czego się nie spodziewałam, kupując trochę w ciemno. Najbardziej cieszy mnie ich dynamika i lekkość. Przyznam natomiast, że miałam spory problem z doborem rozmiaru. Rozmiar 39 1/3 (taki mam w Speedcrossach 4) był duuużo za duży, naprawdę „kłapał”, wymieniony został na 38 2/3, który…cisnął w palce. Naprawdę nie wiem jak to możliwe. Dwie pary mokrych skarpet trekkingowych i dwugodzinny spacer do domu rozwiązał problem i jeszcze w tym samym dniu zrobiłam w nich 14km, z dużą uciechą. Co ciekawe, mój M.też musiał swoje Sense Pro wymienić na mniejsze, choć mnie musiał nic potem kombinować. Generalnie uwielbiam ten model i rozważam zakup kolejnej pary.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *