Buty startowe – przegląd jesień 2023

10 września 2023 8 min czytania
Buty do biegania startowe

Buty startowe, w przeciwieństwie do treningowych, zaprojektowane są pod kątem jak najszybszego biegu, wzmacniania dynamiki kroku i poprawy jego ekonomii. Nie bez znaczenia jest też amortyzacja, która zapewnia pewien stopień bezpieczeństwa i ogranicza zmęczenie mięśni. Jednak który model z gąszcza butów do biegania wybrać? Na jakie modele zwrócić uwagę?

Dla kogo?

Buty startowe, zwane także butami do biegów na zawodach, są przeznaczone dla:

  • Przede wszystkim dla biegaczy o pewnym poziomie doświadczenia, którzy mają za sobą już pewną liczbę treningów i zawodów. Osoby początkujące mogą nie odczuwać korzyści z takich butów i zazwyczaj powinny zaczynać starty w zawoadach od butów treningowych.
  • Biegaczy, którzy biorą udział w zawodach biegowych takich jak maratony, półmaratony, biegi na 10 i 5 kilometrów oraz innych. Dzięki swojej lekkości i technologiom mają za zadanie pomóc w osiąganiu lepszych czasów na długich trasach.
  • Biegaczy dążących do poprawy wyników. Buty startowe są zaprojektowane w taki sposób, aby zwiększyć dynamikę kroku i umożliwić biegaczom osiągnięcie swojego pełnego potencjału, co może przekładać się osiąganie lepszych wyników.

Porównanie danych technicznych

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Adios Pro 339/336,52152151099
Asics Metaspeed Sky+39/3452052051139
Brooks Hyperion Elite 335/2782302301099
Hoka Rocket X 236/3152362361179
Mizuno Rebellion Pro39/336220b.d.999
New Balance SuperComp Elite v340/364228b.d.1099
Nike Alphafly Next% 239/3182491981399
Nike Vaporfly Next% 340/3281901501229
On Cloudboom Echob.d.82201901199
Puma Fast-R Nitro Elite35/2782251871299
Saucony Endorphin Pro 339/3182041761199
Saucony Endorphin Elite39,5/31,582041851399

Przeglad butów startowych

adidas Adizero Adios Pro 3

adidas Adizero Adios Pro 3

adidas jak zawsze ma szczęście być pierwszy w zestawieniach, więc zaczynamy od Adiosa Pro 3. But ten jest głównym konkurentem Nike Vaporfly w kategorii palmy ,,najszybszego buta do biegania”. W podeszwie stosuje lekką i responsywną pianką Lightstrike PRO oraz dosyć oryginalny układ elementów z włókna węglowego. Zamiast płytki, jak w większości tego typu modeli, mamy paski i karbonowy ,,widelec” ENERGYRODS. Jego zadanie jest takie samo jak pełnowymiarowej płytki – zapewnienie dynamiki, która jest tutaj bardzo wysoka. Przy wolnym bieganiu może natomiast wydawać się dość niestabilny. Wykończenie bieżnika to niezawodna na suchym i mokrym guma Continental.

Wysokość podeszwy: 39/33 mm
Waga: 215 g męski, 215 g damski
Drop: 6,5 mm
Cena: 1099 PLN

Asics Metaspeed Sky+

Asics Metaspeed Sky

Jedna z bardziej ,,normalnych” propozycji w tym gronie. Zbudowana w bardzo standardowy sposób dla butów karbonowych, a mianowicie mamy tu miękką piankę, w tym przypadku FFBlast Turbo, która daje miękkość, bezpieczeństwo, amortyzację i część dynamiki. Mamy też płytkę z włókna węglowego dającą w zasadzie tylko i wyłącznie dynamikę. Do tego znajdziemy tu profil podeszwy ułatwiający przetaczanie z pięty na palce, cienką cholewkę i całkiem sporo miejsca w części przedniej. But dla zaawansowanych, ale nie tylko… To też bardzo dobra i całkiem bezpieczna propozycja na pierwsze karbonowe startówki.

Wysokość podeszwy: 39/34 mm
Waga: 205 g męski, 205 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 1139 PLN

Brooks Hyperion Elite

Brooks Hyperion Elite 3

Propozycja od Brooksa. Zbudowana w klasyczny, dla karbonowych startówek, sposób. Bazą jest miękka i responsywna pianka DNA FLASH, w której wnętrzu znajduje się pełnowymiarowa płytka z włókna węglowego. Dodatkowo but ten wyróżnia charakterystyczny profil pod częścią piętową, który dosyć szybko ,,nakazuje” nam przetaczać stopę dalej. Ze startówek z tego zestawiania relatywnie najmniej miękki, by nie powiedzieć że twardy.

Wysokość podeszwy: 35/27 mm
Waga: 230 g męski, 230 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 1099 PLN

Hoka Rocket X 2

Hoka Rocket X 2

Hoka w końcu wprowadziła na rynek prawdziwy superbut z płytką karbonową. Oparty na podeszwie z responsywnej pianki PEBA, której jest znacznie więcej niż w poprzedniej edycji tego modelu. Z pełnowymiarową płytką z włókna węglowego dla większej dynamiki. To już nie ,,bezpieczny” Carbon X, który pozwala na spokojny bieg. To but, który prosi, aby nie zwalniać poniżej tempa 4’00/km. Minusy? To drugi najcięższy model w tym zestawieniu.

Wysokość podeszwy: 36/31 mm
Waga: 236 g męski, 236 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 1179 PLN

Mizuno Rebbellion Pro

Mizuno Wave Rebellion Pro

But o chyba najbardziej agresywnym profilu spośród startówek z tego zestawiania. Mocno sugerujący bieg ze śródstopia i mocno napędzający ruch stopy do przodu. Tak mocno, że może się to wydawać nienaturalne i trzeba poświęcić chwilę, aby ,,nauczyć” się w nich biegać. W podeszwie pianka Enerzy Lite i płytka będąca rozwinięciem systemu Wave znanego z butów treningowych. Płytka w Rebellionach także ma delikatny kształt fali i składa się w 30% z włókna węglowego i w 70% z nylonu. But dla już szybkich, obieganych i zaawansowanych. Nie do zakupu w ciemno!

Wysokość podeszwy: 39/33 mm
Waga: 220 g
Drop: 6 mm
Cena: 999 PLN

New Balance SuperComp Elite v3

New Balance Supercomp Elite 3

New Balance FuelCell SC Elite V3 to najbardziej zaawansowane technologicznie buty biegowe marki New Balance. Podeszwa została wykonana z pianki FuelCell, w której umieszczona jest płytka z włókna węglowego. Na szczególną uwagę zasługuje sposób umieszczenie płytki i pozostawienie pustego kanału biegnącego przez środek buta. Dzięki temu efekt ugięcia się pianki i pracy płytki jest nieco większy. To but, którym ugięcie podeszwy (a przy okazji amortyzacja) jest bardzo mocno zaznaczone. Stabilność także na nienajgorszym poziomie.

REKLAMA

Wysokość podeszwy: 40/36 mm
Waga: 228 g
Drop: 4 mm
Cena: 1099 PLN

Nike Alphafly Next%

Nike Air Zoom Alphafly Next 2

Najszybszy i najbardziej zaawansowany. Wyposażony w pełnowymiarową płytkę karbonową i dwie dodatkowe gazowe poduszki umieszczone pod przednią częścią stopy. Te dwie poduszki zapewniają niesamowite odbicie, a w połączeniu z włóknem węglowym zapewniają odpowiednią sztywność i dynamikę. Całość otoczona jest bardzo dużą ilością lekkiej pianki ZoomX. W porównaniu z Vaporfly’em jest to but bardziej stabilny i mimo wszystko bardziej bezpieczny nawet dla biegaczy, którzy nie są w stanie utrzymywać prędkości poniżej 4’00/km. Z racji dużo większej amortyzacji skierowany raczej na biegi półmaratońskie i maratońskie niż piątki i dychy.

Wysokość podeszwy: 39/31 mm
Waga: 249 g męski, 198 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 1399 PLN

Nike Vaporfly Next%

Nike ZoomX Vaporfly Next 3

Powszechnie uważany za najszybszy i najczęściej wybierany but startowy. Od trzech lat w zbliżonej formie z miękką i responsywną pianką ZoomX i pełnowymiarową płytką z włókna węglowego. Pieruńsko dynamiczny, miękki, w trzeciej edycji nieco szerszy od poprzedników. Także jeden z mniej stabilnych, jeśli chcesz w nim biegać wolno. Przy szybkim biegu to wrażenie zanika. Od lat najlżejszy lub jeden z najlżejszych i taki, którego nie czuje się na stopie. Dobry dla zaawansowanych biegaczy w zasadzie na każdy dystans, od piątki do maratonu.

Wysokość podeszwy: 40/32 mm
Waga: 190 g męski, 150 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 1229 PLN

On Cloudboom Echo 3

On Cloudboom Echo

On Cloudboom Echo to kolejna interesująca opcja wśród butów startowych z płytką karbonową przeznaczonych od piątki do maratonu. Drugi ,,nie miękki” but obok Brooksów Hyperionów Elite. Zbudowany w klasyczny dla marki On sposób, czyli z wykorzystaniem systemu chmurek Cloud. Tuż nad nimi jest płytka z włókna węglowego. Wyprofilowanie, które mocno napędza większość butów karbonowych tutaj jest bardzo delikatnie wyczuwalne. Pod stopą układa się dosyć neutralnie i niczego nie wymusza. Wydaje się też, że jest to but nieco bardziej wszechstronny niż większość startówek, co pozwala na wykorzystanie go także podczas wolniejszych biegów.

Waga: 220 g męski, 190 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 1199 PLN

Puma Fast-R Nitro Elite

Puma Fast R Nitro Elite

Nowość w zestawieniu. Dosyć futurystyczna. Z podeszwą przedzieloną na dwa oddzielne segmenty wykonane z responsywnej NITRO Elite, które mają działać trochę bardziej niezależnie (a przy okazji odchudzamy buta z pianki). Pomiędzy nimi, niczym most rozpięta jest pełnowymiarowa płytką z włókna węglowego PWRPLATE. Efektem tego jest fakt, że w części środkowej włókno węglowe jest tu zupełnie nieosłonięte. Ma to za zadanie zwiększyć dźwignię i zapewnić jeszcze więcej odbicia. W praktyce okazuje się, że to rozwiązanie bardzo mocno angażuje stopę i łydkę podczas biegu. To but dla zaawansowanych biegaczy i raczej na krótsze dystanse, do półmaratonu włącznie. Podobnie jak Rebellion, nie polecam kupowania w ciemno!

Wysokość podeszwy: 35/27 mm
Waga: 225 g męski, 187 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 1299 PLN

Saucony Endorphin Pro 3

Saucony Endorphin Pro 3

Moim zdaniem to jedna z bardziej stabilnych startówek w tym zestawieniu. Drugi, obok Metaspeed Sky+ but, który mogę polecić jako pierwsze karbonowe startówki. W podeszwie znajdziemy znajdziemy tu SPEEDROLL, która jest niczym innym jak wyprofilowaniem pomagającym w szybkim przetaczaniu stopy. Wreszcie mamy płytkę z włókna węglowego w kształcie zbliżonym do litery S, aby było jeszcze bardziej szybko. Wreszcie znajdziemy piankę amortyzująca PWRRUN PB opartą na mieszance polimerów PeBa. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do wielu karbonowych startówek tutaj pianka tworzy relatywnie szeroką i stabilną podstawę. Może dzięki temu nie będzie najszybciej ale nieco bezpieczniej.

Wysokość podeszwy: 39/31 mm
Waga: 204 g męski, 185 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 1199 PLN

Saucony Endorphin Elite

Saucony Endorphin Elite

Dla tych którzy szukając prędkości bez kompromisów jest natomiast Endorphin Elite. But mocno technologiczny, który można porównywać z Nike Alphafly Next%. Pianka w tym modelu to PWRRUN HG, która charakteryzuje się większą twardością, przyczyniając się tym samym do większego zwrotu energii i sprężystości. Płytka na tutaj kształt „widelca”, co ma zapewniać bardziej dynamiczną pracę i jeszcze większą szybkość. Wreszcie cholewka, futurystyczna, cienka, zbudowana w części z pasków oplatających stopę wokół. To but dosyć wymagający, raczej dla najbardziej zaawansowanych biegaczy chcących walczyć o najbardziej ambitne wyniki.

Wysokość podeszwy: 39,6/31,5 mm
Waga: 204 g męski, 185 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 1399 PLN

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
12 dni temu

I znów udało się Panu trafić idealnie w punkt moich poszukiwań 🙂 człowiek już trochę biega ale teraz do mnie dotarło ;), że może by tak szybciej pobiegać. Jak Pau uważa czy wybór Adidas pro jest dobrym wyborem na początek z karbonem?

Bartosz
Bartosz
12 dni temu
Reply to  Andrzej

Jak biegasz na zawodach <4:00/km to tak. Mam te buty i na prędkościach 4:10+ ten but jest koszmarnie niestabilny i zle się w nim biegnie.
Ale za to przy odcinkach po 3:30 to czysta przyjemność 🙂

Andrzej
Andrzej
11 dni temu
Reply to  Bartosz

ok dzięki

MariuszMi
MariuszMi
7 dni temu

Super porównanie, właśnie szukam butów na wiosenny maraton. Na jesień już nie będę wariował. Czy po za protokołem mógłby Pan słowo powiedzieć jeszcze o dwóch modelach Hoka Mach X, Nike Zoom Fly 5. Zastanawiam się nad wyborem między tymi modelami i Saucony Endorphine Pro3 z powyższego zestawienia.

Andrzej
Andrzej
6 dni temu
Reply to  MariuszMi

Sam też byłem w fazie wyboru pierwszych karbonów i nie ukrywam, że ten materiał mi pomógł. I wybrałem się do sklepu biegacza i po przymierzeniu wielu modelów wybór padł na Saucony Endorphine Pro3 i jak masz kupować to najlepiej teraz bo zaczyna się robić okres przecen.

Marek
Marek
6 dni temu

Miałem chęć na Vaporfly, ale bałem się ze nie naucze się w nich biegac. Po przymiarce rozumiem zachwyty nad nimi. Sam zdecydowałem sie na bardziej naturalne dla mojej stopy Saucony Pro. Po pierwszym treningu nie żałuję.

Rafał
Rafał
3 dni temu

Wybrał bym chyba asics bo tak jak pisze są najnormalniejsze z wyglądu. Na zawodach biegam po 3:40 ale w normalnych butach.

Kamil
Kamil
3 dni temu

cześć, w zestawieniu zabrakło budżetowych decathlonowych startówek – Kiprun KD900X, czy są one porównywalne do reszty stawki? 🙂