Buty terenowe z maksymalną amortyzacją – przegląd 2021

Buty do biegania w terenie najczęściej są mniej amortyzowane od tych przeznaczonych na asfalt. Jednak nie zawsze. W ostatniej dekadzie pojawił się nowy trend – maksymalizm, którego prekursorem była Hoka. Okazało się, że wysoka amortyzacja to jest to, czego biegacze w terenie potrzebują i czego chcą.

REKLAMA

Wiele osób utożsamia maksymalną amortyzację w terenie tylko z Hoką. Z roku na rok konkurencja w tym segmencie jest jednak coraz większa.

WysokośćDropWagaCena
Altra Olympus 4.033/33 mm0 mm303 g749 zł
Asics Trabuco Max28/23 mm5 mm294 g669 zł
Brooks Caldera 532/28 mm4 mm301 g549 zł
Hoka Speedgoat 432/28 mm4 mm312 g629 zł
Hoka Challenger ATR 631/26 mm5 mm279 g599 zł
Nike Pegasus Trail 336/26 mm9,5 mm321 g579 zł
Salomon Ultra Glide32/26 mm6 mm260 g599 zł
The North Face Enduris31/25 mm6 mm316 g599 zł

Kusiło mnie oczywiście aby umieścić tutaj więcej modeli Hoki. Modele Mafate, czy nawet Torrent spokojnie by się tutaj odnalazły. Niemniej jednak, aby nie zrobić tutaj przeglądu Hoki, a pokazać Wam alternatywy z różnych marek ograniczyłem się do dwóch najpopularniejszych modeli.

Altra Olympus 4.0

Altra Olympus 4.0

But, który na pierwszy rzut oka wygląda na jeszcze większy niż wszystkie Hoki. Pod kątem optycznej wielkości na pewno to największy but tego zestawienia i (nawet w segmencie maksymalnie amortyzowanych terenówek) bardzo miękki. Cechą charakterystyczną jest też zerowy drop, co jest jedną z cech rozpoznawczych całej marki. Z doświadczenia wiem, że przejście na zero drop przy tak wysokiej amortyzacji jest raczej bezproblemowe. Dodatkowo, kolejną cechą Altry, jest szerokość cholewki, która zapewnia bardzo dużo miejsca na palce. To zdecydowanie najszerszy but (w części przedniej) z tego zestawienia.

Waga: 303 g męski, 272 g damski
Drop: 0 mm
Cena: 749 PLN

Asics Trabuco Max

Asics Trabuco Max

Nowość w ofercie Asicsa, czyli Trabuco w wersji Max. Jego podstawową wersję możecie już znać, w końcu jest na rynku już od wielu lat. Max to jeszcze bardziej amortyzowana odmiana tego modelu. Oznacza przede wszystkim maksimum amortyzacji, oczywiście w odniesieniu do butów biegowych Asics. Porównując Trabuco Max do Hok czy Altr, to jednak miękkości jest troszkę mniej. Trabuco Max zwraca też uwagę agresywnością bieżnika – mamy tutaj dużo, bardzo drobnych ząbków. W trudnym terenie da sobie dobrze radę, ale w błoto bym go nie zabrał.

Waga: 294 g męski, 234 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 749 PLN

Brooks Caldera 5

Brooks Caldera 5

Dla osób, które znają i lubią Cascadię (klasyk nie tylko w ramach marki Brooks), Caldera będzie taką Cascadią plus. Plus, oznacza to samo co Max w Asicsie, czyli plus amortyzacji. Widać to już po wysokości podeszwy, która jest znacznie wyższa od tej w Cascadiach i dorównuje tym w Hokach. Samą swoją wysokością daje więcej miękkości niż swój bardziej rozpoznawalny brat. Jest to też but do bardziej spokojnego i mniej wymagającego ale jeszcze dłuższego biegania niż Cascadia. Widać to chociażby po bieżniku, który jest zdecydowanie mniej agresywny i na jego widok przychodzi do głowy lekki trail i leśne drogi, a nie wysokie góry.

Waga: 301 g
Drop: 4 mm
Cena: 549 PLN

Hoka Speedgoat 4

Hoka Speedgoat 4

Klasyk Hoki do biegania w górach. Jeden z najbardziej popularnych i najczęściej kupowanych butów terenowych. Wysoka, charakterystyczna dla Hoki podeszwa, dużo miękkości, wyprofilowanie podeszwy w formę ,,kołyski”. Ciężko pomylić tę specyfikę z inną marką. Do tego, jak przystało na buty w góry, mamy solidny bieżnik. Nie zabija swoją agresywnością, ale wykonanie go z gumy Vibram gwarantuje ponadprzeciętną przyczepność. Osoby o szerokich stopach powinny uważać z kupowaniem go w ciemno. Spośród Hok, Speedgoat jest tym najwęższym.

Waga: 312 g męski 263 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 629 PLN

Hoka Challenger ATR 6

Hoka Challenger ATR 6

Charakterystykę tego buta opisuje rozwinięcie skrótu ATR, czyli All Terrain, albo All Trail. Challenger jest bardzo dobrą opcją, jeśli nie biegasz w górach, a w podmiejskich lasach. Dodatkowo jest to but, który nie boi się asfaltowych dróg i dobrze sprawdza się w mieszanym terenie, gdzie biegasz jednocześnie po różnorodnym trasach: po drogach miejskich, asfaltowych, po podmiejskich szutrach i szlakach leśnych. To właśnie definicja buta do wszystkiego. Pod tym kątem to jeden z dwóch (obok Nike Pegasus Traila) tak uniwersalnych butów.

Waga: 279 g męski 229 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 599 PLN

Nike Pegasus Trail 3

Nike Pegasus Trail 3

Czytasz – Pegasus, myślisz – but do wszystkiego. Taki jest Pegasus Trail, który ze swoim asfaltowym bratem Pegasusem ma wspólną praktycznie tylko nazwę i podobny wysoki poziom amortyzacji. Poza tym to zupełnie dwa różne buty. Inna konstrukcja podeszwy, bieżnik oraz inne dopasowanie do stopy. Pegasus Trail wyróżnia się dość płytkim, ale bardzo uniwersalnym bieżnikiem oraz szerokością, która w tym przypadku jest ponadprzeciętna (ale daleko mu do Altry Olympusa). Wysoka amortyzacja i płytki, ale wytrzymały bieżnik, czynią z niego drugi (obok Hoki Challengara) but do wszystkiego – od asfaltu, przez szutry, po leśne drogi.

Waga: 321 g męski 270 g damski
Drop: 9,5 mm
Cena: 579 PLN

Salomon Ultra Glide

Salomon Ultra Glide

Ultra Glide to nowość i najlepiej amortyzowany z butów terenowych Salomona. Niemniej jednak porównując go z innymi butami tego zestawienia miękkość pianki jest nieco mniejsza. To sprawia, że nie urzeknie miękkością w porównaniu z Hokami, ale miękkości i komfortu w terenie daje dużo. To zdecydowanie najbardziej długodystansowy but Salomona. Nie można mu odmówić także uniwersalności i tego, że choć nie będzie demonem przyczepności to poradzi sobie na każdym rodzaju terenowych szlaków.

Waga: 260 g męski 220 g damski
Drop: 6 mm
Cena: 599 PLN

The North Face Vectiv Enduris

The North Face Vertiv Enduris

Najbardziej miękki i komfortowy przedstawiciel rodziny Vectiv – pierwszej linii butów do biegania w terenie z płytką z włókna węglowego. Pośród trzech modeli tej linii Enduris jest tym najbardziej komfortowym, ale niewyposażonym w carbon. Płytka wykonana została z termoplastycznego poliuretanu – jest bardziej miękka i bardziej komfortowa niż włókno węglowe. Nie trzeba też wkładać tyle siły, aby była odczuwalna pod stopą. Dzięki temu oraz dzięki dołożeniu kolejnych milimetrów pianki pod stopą, są to właśnie najbardziej miękkie Vectivy. But dla tych, którzy chcą po prostu biegać komfortowo i kończyć górskie biegi a niekoniecznie w nich zwyciężać.

Waga: 316 g męski 278 g damski
Drop: 6 mm
Cena: 599 PLN

REKLAMA

3 komentarze do “Buty terenowe z maksymalną amortyzacją – przegląd 2021

 • 16.11.2021 o 12:55
  Permalink

  Ja tam mam Nike Wildhorse 6.
  Nic więcej do szczęścia mi nie trzeba.

  Odpowiedz
  • 16.11.2021 o 21:06
   Permalink

   zaloz dynafity ,salomony albo mizuno …zrozumiesz blad 🙂

   Odpowiedz
 • 19.04.2022 o 20:09
  Permalink

  Jakie buty z dobrą amortyzacją ale w miarę szybkie wybrać? Wazę ok 92kg wzrost 180cm. Biegam 3-4 razy w tygodniu po ok 70-110 km/msc 10km rekord 46:47 (aktualnie ok 48min) polmaraton 1:52 (aktualnie ok 2h) w planach mam zrobić życiówki w tym roku. Szukam nowych bitów w zastępstwie za nike vomero 14 które bardzo dobrze mi służyły przez blisko dwa lata.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.