Buty treningowe ze stabilizacją – przegląd 2019

Buty treningowe ze stabilizacja to dobrze amortyzowane buty treningowe z dodatkowymi rozwiązaniami poprawiającymi stabilność buta. Najczęściej są to buty dedykowane osobom ze stopą nadmiernie pronującą. Łączą zarówno bardzo dobrą amortyzację jak i właśnie stabilizację.

REKLAMA

Na początek mało pocieszające info. Wśród treningowych butów ze stabilizacja jest mniejszy wybór niż wśród butów treningowych neutralnych. Wynika to z dwóch faktów:

 • Po pierwsze osób ze stopami nadmiernie pronującymi jest mniej niż tych o stopach neutralnych. A skoro osób potrzebujących takiego typu obuwia jest mniej to też i butów ze stabilizacją jest mniej niż neutralnych.
 • Po drugie biegacze w Polsce a nawet Europie chętniej wybierają buty neutralne. Nie mając dużej nadpronacji i mogąc wybierać, biegacz raczej sięgnie po buta neutralnego. Tak samo jeśli ktoś pyta się mnie „w ciemno”, które buty wybrać to także wskażę te neutralne. To bardziej bezpieczny wybór. Tym bardziej, że wśród butów neutralnych jest większy wybór. I koło się zamyka.

Producenci butów odchodzą też od stabilizacji w tradycyjnej formie. Jeszcze kilka lat temu element stabilizujący to był sztywny plastikowy klocek po wewnętrznej stronie podeszwy. U jednego producenta większy, u innego mniejszy ale nadal klocek. W obecnej chwili coraz więcej producentów stawia na dynamiczną stabilizację. Nie mamy więc już wielkiego plastikowego klocka. Element stabilizujący jest mniejszy i mniej oddziałuje na stopę. Dynamiczny oznacza, że jeśli stopa chce się nadmiernie przekoślawić to ją lekko trzyma. Jeśli nie chce się przekoślawiać to trzyma ją mniej.

A który but i które rozwiązanie trzyma stopę najlepiej? Gdybym miał to usystematyzować w tabeli to wyglądałoby to tak:

 największa
stabilizacja
bardzo duża
stabilizacja
duża
stabilizacja
największa amortyzacja Asics Gel-Kayano,
Brooks Transcend
 
bardzo duża amortyzacjaMizuno Wave InspireAsics GT-2000,
Brooks Adrenaline,
Hoka Arahi
adidas Solarglide ST
duża amortyzacjaAsics GT-1000  

Mizuno Wave Inspire 15

Mizuno Wave Inspire 15

Jako pierwszy but który pod kątem trzymania stopy i stabilizacji jest prawdopodobnie najlepszy. W przypadku Mizuno wynika to z filozofii konstrukcji butów Mizuno. Przede wszystkim mamy tutaj w podeszwie płytkę Wave, która samą swoją sztywnością trzyma stopę „od spodu”. Aby ograniczać nadpronację płytka ta została dodatkowo „ściśnięta po stronie wewnętrznej” co ogranicza przekoślawianie stopy do wewnątrz. Uzupełnieniem tego jest solidny trzymający stopę zapiętek.

Waga: 290 g męski, 245 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 569 PLN

Asics Gel-Kayano 25

Asics Gel-Kayano 25

Uważany za najlepszy but ze stabilizacją na rynku. Na pewno jest to jeden z najdłużej istniejących butów na rynku. W podeszwie mamy dynamiczną stabilizację Dynamic Duomax a także sporą ilość pianki i elementów amortyzujących co sprawia, że but ten poradzi sobie nawet z 90 kilogramowymi biegaczami. To zarówno pianka FlyteFoam jak i GEL, który od ponad 30 lat odpowiada w Asicsie za amortyzację. Kayano nie jest też butem bardzo szerokim i będzie dobrze leżał osobom o nieco węższych stopach lub tym, którzy cenią sobie dobre dopasowanie. Kayano takie dopasowanie zapewnia.

Waga: 336 g męski, 278 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 739 PLN

Brooks Transcend 6

Brooks Transcemd 6

Transcend to najlepiej amortyzowany but ze stabilizacją w Brooksie i bezpośredni konkurent dla Kayano. W podeszwie mamy bardzo dużo miękkiej pianki DNA Loft. Mamy też zupełnie nowy system stabilizacji oparty na szynie stabilizującej Guindance Rail. Dodatkowo jest to but nie tylko „pluszowy” pod kątem amortyzacji. W jego wewnętrznym wykończeniu mamy dużo gąbek przez co daje również dużo „pluszowego” komfortu stopie. Miejsca w środku też zapewnia dużo i jest bardziej przestronnym butem od Kayano.

Waga: 323 g męski, 289 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 649 PLN

Asics GT-2000 7

Asics GT-2000 7

Nieco mniej amortyzowany (miękki) brat Gel-Kayano. Dlaczego mniej amortyzowany? Dlatego że zamiast dwóch pianek FlyteFoam jak w Kayano mamy tutaj FlyteFoam Lyte oraz SpEVA oraz mniejszą ilość GELu. Tak jak Kayano jest butem nawet dla 100 kg biegaczy tak GT-2000 jest dla biegacza ważącego do 90 kilogramów. Stabilizację dla nadpronatorów zapewnia zarówno Dynamic Duomax w podeszwie jak i dosyć sztywna specyfika całego buta, który trzyma stopę z każdej strony.

Waga: 299 g męski, 246 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 569 PLN

Brooks Adrenaline GTS 19

Brooks Adrenaline GTS 19

Nieco mniej amortyzowany but ze stabilizacją od Brooksa. Bezpośredni konkurent dla Asicsa GT-2000. Od tego roku także z nowym systemem stabilizacji Guidance Rail. Wewnątrz podobnie miękki i komfortowy co Transcend. Również z nieco większą ilością miejsca w środku. Bardzo solidny i jeden z najczęściej kupowanych butów biegowych Brooksa.

Waga: 312 g męski, 272 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 549 PLN

Hoka Arahi 3

Hoka Arahi 3

Stabilizacja dla fanów maksymalizmu. Z racji wysokiej podeszwy (ale za to z niskim dropem) trzeba tego buta przymierzyć bo leży zupełnie inaczej niż każdy z pozostałych. Pytanie czy Tobie właśnie taka specyfika „siądzie”? Jak tak to masz bardzo dobrze amortyzowanego buta z bardzo dużą ilością pianki i amortyzacji. Co ciekawe choć pianki jest o kilkadziesiąt procent więcej niż u konkurentów Arahi nie jest wcale ciężkim butem. Waży tyle samo a czasami nawet i mniej niż konkurencja.

Waga: 272 g męski, 227 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 549 PLN

adidas Solarglide ST

Adidas Solar Glide ST

Adidas spośród butów z tego zestawienia ma najbardziej subtelna stabilizację dla nadpronatorów. Ma tez najbardziej miękki zapiętek który daje najbardziej miękkie trzymanie stopy. Tym którzy poza stabilizacją szukają maksymalnego trzymania Solarglide ST może tego trzymania zapewniać za mało. Wygrywa za to miękkością ponieważ boost w podeszwie jest bardzo miękkim i sprężystym tworzywem. Dodatkowo sama pięta jak już wspomniałem jest bardzo miękka. Dla osób z problemami z obtarciami Achillesa może być to strzał w dziesiątkę.

Waga: 318 g męski, 278 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

REKLAMA

3 komentarze do “Buty treningowe ze stabilizacją – przegląd 2019

 • 23.05.2019 o 21:24
  Permalink

  Dla mnie istnieją też Nike Zoom Structure- Adidas zbyt agresywnie wspierał stopę a w Asicsach czułem jakbym zanurzył stopy w budyniu.

  Odpowiedz
 • 31.05.2019 o 20:52
  Permalink

  A ja biegam juz pięć lat w pięciu różnych rodzajach butów (Asics Kayano 19, Nike Vomero 13, Adidas Supernova ST, Saucony Guide, Brooks Ravenna 9) i nadal nie znalazłem tego najlepszego. Chociaż Brooks leży na stopie najlepiej… Obecnie przymierzam się do Transcend 6 ale ciężko go kupić.

  Odpowiedz
 • 28.06.2019 o 10:01
  Permalink

  Z racji tego, że biegam w NB Vongo to zostaje tylko HOKA ze względu na mały drop.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.