Buty trzeba rozbiegać… szczególnie przed maratonem!

Nie istnieje coś takiego jak buty, których nie trzeba rozbiegać. Każde buty trzeba rozbiegać – to niby taka prawda oczywista, ale i tak, co chwile znajduje się ktoś, kto wpada za pięć dwunasta po buty, w których za chwilę będzie biegł maraton. To się może udać, ale to się może też skończyć bardzo spektakularną katastrofą…

REKLAMA

Jest taki drobiazg, który mnie drażni i zadziwia w łazienkach czy przebieralniach przed największymi maratonami – pudełka po butach!! Nie wierzę, że wszystkie, ale większość z nich to pudełka po butach kupionych dzień wcześniej na expo. Ci ludzie nawet w nich nie chodzili dłużej niż 5 minut, a za chwile chcą biec w nich maraton!! No chyba ich…. na głowę upadli!!

Po co w ogóle but rozbiegiwać?

Odpowiedz jest prosta – aby sprawdzić buty. Dzięki rozbieganiu ich będziesz miał pewność, że w trakcie tego najważniejszego startu (im dłużej trenowałeś do tych zawodów tym to ważniejsze) but cię nie zawiedzie. Bo co jak na przykład but jest świetny, wygodny, doskonale trzyma stopę i czadersko wygląda, ale po 15 kilometrze zaczyna obcierać ci mały palec? Niby nic. Z początku to zignorujesz, ale po 30 kilometrze mały palec urośnie do rangi narodowej katastrofy. Co wtedy? No nic! Jeśli nie przetestowałeś butów na treningu to Twoja wina! Klnij pod nosem i biegnij przed siebie!!

Poza tym każdy but potrzebuje czasu, aby się „ułożyć”. Niektórzy producenci maja nawet specjalne cholewki, które dopasowują się do stopy pod wpływem ciepła wydzielanego przez organizm. Takie cholewki wręcz wymagają tego, aby w tych butach wcześniej pobiegać, aby się dopasowały do stopy. Ale nawet bez tego każdy but potrzebuje kilku treningów, aby się do stopy ułożyć i ostatecznie dopasować.

Nike LunarGlide+ 5 - tyłem

Ile trzeba buty rozbiegiwać?

To zależy… Od docelowego dystansu. Sam nigdy tego nie określałem. Jeśli to krótszy start, powiedzmy 5, 10 kilometrów czy nawet półmaraton to tak na prawdę wystarczą mi dwa, trzy, góra cztery treningi na podobnym dystansie. Może z jeden szybszy. Przed półmaratonem podobny dystans to jakieś 15 kilometrów. Generalnie chodzi mi o to żeby trochę but ułożyć i aby wykluczyć ewentualnie otarcia czy inny dyskomfort. Jeśli nic się nie dzieje – mogę biegać. Tyle teorii, natomiast w praktyce tak rzadko biegam zawody na dychę, że najczęściej startuje w nich w tych samych butach, które sprawdziły się w półmaratonie. A na półmaraton zabieram te sprawdzone na maratonie.

Natomiast na maraton butów nie zabiorę jeśli nie przebiegłem w nich choćby jednego długiego, czyli ponad dwudziestokilometrowego wybiegania po asfalcie. Kilka długich wybiegań byłoby jeszcze lepsze. Do tego jakieś krótsze treningi. Generalnie im więcej (ale bez przesady!!) tym lepiej. A kiedy mam do wyboru dwa sprawdzone i obiegane na długich wybieganiach buty: jeden, który mam od miesiąca i drugi, który mam od pół roku, to częściej biorę tego z większym stażem. Może i jest trochę bardziej ubity, ale też i bardziej sprawdzony. Tym bardziej sprawdzonym butom po prostu bardziej ufam. Tym nie sprawdzonym w ogóle, nie ufam wcale.

Ufaj tylko sobie!

Nie ufaj też nigdy sprzedawcy w sklepie, czy tez na stoisku expo, który gwarantuje ci, a wręcz momentami zarzeka się, że w tym właśnie, w tym jedynym modelu nie będziesz miał absolutnie żadnych problemów. Nie ma takich butów, których nie trzeba rozbiegać. No chyba, że biegniesz jakiś krótki dystans, traktujesz start wybitnie treningowo i biegniesz wolno w stosunku do swoich możliwości. Wtedy możesz pobiec w czymkolwiek.

Natomiast, jeśli zależy ci na dobrym wyniku, albo nie chcesz mieć problemów (a ktoś je chce?!), to ufaj tylko sobie. Ufaj tylko tym butom, które sprawdziłeś na treningach lub wcześniejszych zawodach.

REKLAMA

8 myśli na temat “Buty trzeba rozbiegać… szczególnie przed maratonem!

 • 30.08.2014 o 20:02
  Permalink

  „Nie ufaj też nigdy sprzedawcy w sklepie, czy tez na stoisku expo, który gwarantuje ci, a wręcz momentami zarzeka się, że w tym właśnie, w tym jedynym modelu nie będziesz miał absolutnie żadnych problemów”. – serio, spotkałeś takich sprzedawców? bo ja w życiu…a co do tytułu, to kilka razy testowałam buty w boju, od razu na maratonie – zawsze się sprawdzały. Niestety, działało to również i w drugą stronę – egzemplarze, w których przebiegłam wcześniej wiele kilometrów na zawodach wyrządzały mi znaczne szkody.

  Odpowiedz
  • 30.08.2014 o 21:52
   Permalink

   Tak, spotkałem.

   Natomiast wyjątki się zawsze znajdą. Nikt nie da 100% pewności, że sprawdzone buty nie zawiodą na zawodach. Ale sprawdzone i rozbiegane buty to dużo mniejsze ryzyko niż takie kupowane dzień przed startem.

   Odpowiedz
  • 29.03.2019 o 10:16
   Permalink

   Dokładnie tak jest. Chciałem kupić nowe buty Nike Vomero 14 w waszym sklepie. Miałem wcześniej model 10, z którego byłem mega zadowolony. Przebiegłem w nim ponad 1500 km i pomimo braku widocznego zuzycia/znisczenia stweirdziłem, że czas je zmienić. Sprzedawca wychwalał Brooks Ghost 11 jako alternatywa a niebiosa lepsze od tych Nike. I oczywiście, buty mają dobrą opinie etc. ale właśnie – skusiłem się na polecany model, bo w sumie, czego by nie spróbować czegoś nowego…i teraz żałuję a lada chwilę będę je reklamował, lewy but nie nadaje się do biegania – ma jakąś wadę gdzie po 6-7 km drętwieje mi stopa i nie mogę normalnie biec, po 70 km stwierdzam, że nie jest to normalne i jakby miał sie ułożyć to by się ułozył… więc warto trzymać się swojego. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • 31.08.2014 o 20:00
  Permalink

  Stare (może nie aż tak stare) buty najlepsze! Ja mam trochę nietypowe stopy i nie wyobrażam sobie biegu w maratonie w nowym obuwiu.

  Odpowiedz
 • 01.09.2014 o 08:33
  Permalink

  Buty z Lidla nie wymagały rozbiegania – sprawdziłem je na 1-2km i od razu wiedziałem, że są w porządku (inna sprawa, że już takie miałem a te były tylko nowsze)

  Odpowiedz
 • 02.08.2016 o 15:40
  Permalink

  Z tym jest różnie. Biegałem w butach adidasa, ułożone do stóp, wybiegały sporo kilometrów. Raz postanowiłem zrobić dystans 21 km i….zrobił mi się odcisk a jeden z paznokci zaczął proces schodzenia. Nie ma gwarancji, różnie może być.

  Odpowiedz
 • 19.10.2018 o 18:14
  Permalink

  Wystarczy zrobić jedno dłuższe wybieganie 20+ w nowych butach i można lecieć na maraton 😉

  Odpowiedz
  • 19.10.2018 o 18:24
   Permalink

   Zgodzę się. Jak na długim wybieganiu nie będziesz miał problemów w danych butach to możesz śmiało startować w nich w maratonie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *