Buty z maksymalną amortyzacją – najlepsze propozycje 2017

Szukając butów z największą amortyzacją kilka lat temu i teraz można natknąć się na te same modele. Choć nazwy zostały przez kilka lat zmieniły się nieco a także pojawiły się nowe, ciekawe propozycje w postaci Cliftona z Hoki.

REKLAMA

Asics Gel-Nimbus 19

Cały czas uważam, że jeśli ktoś szuka największej możliwej amortyzacji to powinien skierować się w stronę Nimbusa. Od prawie dwudziestu lat jest to synonim największej miękkości i wygody. W ostatnim czasie zmianie uległy materiały tworzące podeszwę. Pojawiła się nowa, bardziej sprężysta pianka FlyteFoam. To co najlepsze w amortyzacji Asicsa, czyli GEL pozostał na swoich miejscach. Znajduje się pod piętą i w dwóch miejscach pod śródstopiem. Taka konstrukcja daje bardzo dużą i bardzo miękką stabilizację.

Waga: 315 g męski, 255 g damski
Drop: 10 mm

Asics Gel-Nimbus 19

adidas Ultraboost

Ultraboost to najbardziej miękki z butów marki adidas. Podeszwa składa się w 100 procentach z bardzo miękkiej pianki boost i w przeciwieństwie do Energy czy Supernovy nie ma w niej ani grama „zwykłej” EVA. Całość wykończona jest bieżnikiem Continental, który choć stosunkowo gładki to bardzo dobrze radzi sobie pod katem przyczepności.

Jedyną uwagą do tego buta jest jest bardzo elastyczna konstrukcja. W przypadku kiedy ktoś potrzebuje w bucie bardzo dobrej stabilizacji i oczekuje, że but będzie mocno kontrolował ruch stopy to Ultraboosty mogą być zbyt elastyczne. Przez to mogą wydawać się niestabilne.

Waga: 313 g mężczyźni, 266 g kobiety
Drop: 10 mm

Adidas Ultra Boost

Saucony Triumph ISO 3

Najlepiej amortyzowany but Saucony. W ostatnich latach wzbogacony o piankę Everun, przypominającą w swej strukturze boosta. Bez niej Triumphy były bardzo miękkim butem. Z nią są teoretycznie jeszcze lepiej amortyzowane ale przy tak miękkich butach jest to różnica bardzo subtelna. Być może osoby, które biegają w tej linii od lat tą różnicę poczują. Z przedstawionych tu butów jest to też jeden z szerszych w przodostopiu modeli. Ma też nieco niższy 8 mm drop.

Waga: 298 g mężczyźni, 261 g kobiety
Drop: 8 mm

Saucony Triumph ISO 3

Brooks Glycerin 15

W zestawieniu nie mogło zabraknąć Gliceryny. Miękkość zawdzięcza piance wymieszanej z tworzywem nieniutonowskim czyli takim które przy wolnym lekkim nacisku jest miękkie a przy szybkim i krótkim – bardziej sprężyste. Tak mówi teoria. Praktyka jest taka, że tego bardzo miękkiego materiału jest w podeszwie bardzo dużo przez co but zapewnia największą amortyzację w butach biegowych Brooks.

Waga: 300 g mężczyźni, 260 g kobiety
Drop: 10 mm

Brooks Glycerin 15

Nike Zoom Vomero 12

W chwili obecnej Nike ma dwa modele butów naturalnych opartych na dwóch poduszkach gazowych. Pegasus i właśnie Vomero. Wydawać by się mogło że dają taką samą amortyzację. Jednak nie. W Vomero poduszki gazowe (jedna pod śródstopiem, druga pod piętą) otoczone są dużo bardziej miękką pianką niż w Pegasusach. Przez to but daje więcej amortyzacji i jest najlepiej amortyzowaną propozycją od Nike.

Waga: 314 g męski, 267 g damski
Drop: 10 mm

Nike Zoom Vomero 12

New Balance 1080 v7

Najlepiej amortyzowany but do biegania w ofercie NB. Od kilku edycji oparty na jednolitej piance FreshFoam z której składa się cała podeszwa. Jeden z tych bardzo miękkich ale o nieco niższym dropie – 8mm. Podobnie do Saucony Triumpha dający dużo miejsca z przodu buta i będący niezłą alternatywą dla osób o szerszych stopach.

Waga: 309 g męski, 261 g damski
Drop: 8 mm

New Balance 1080 v7

Hoka One One Clifton 4

Debiutant w takim zestawieniu ale także nie mogło go zabraknąć. Buty Hoki charakteryzują się grubą, przerośniętą podeszwą dającą bardzo dużo i bardzo miękkiej amortyzacji. W przypadku Cliftona jest to 29 mm pianki pod piętą i 24 pod śródstopiem. To najbardziej miękki z butów asfaltowych tej marki dostępny w Polsce i śmiało może być alternatywą dla poprzedników.

Waga: 255 g mężczyźni, 215 g kobiety
Drop: 5 mm

Hoka One One Clifton 4
REKLAMA

5 thoughts on “Buty z maksymalną amortyzacją – najlepsze propozycje 2017

 • 09.10.2017 o 22:48
  Permalink

  A czy możliwa byłaby recenzja nowości adidasa adizero primeknit? Bo przyznaję, że waga buta powala 😉

  Odpowiedz
 • 06.11.2017 o 11:16
  Permalink

  Jestem na etapie wyboru kolejnych treningówek. Nie mierzyłem wszystkich z twojego zestawienia ale większość i najlepiej leżą mi Hoki Cliftony i Brooksy Gliceryny. Wiem, że ile osób tyle opinii ale chciałbym poznać Twoją. Gdybyś miał wybrać z tej dwójki to co by to było?

  Odpowiedz
 • 08.11.2017 o 13:44
  Permalink

  Z tą niestabilnością UltraBoosta to trochę przesada. Jeśli ktoś nie biega jak pokraka i ma choćby przyzwoitą technikę biegu to niestabilności z powodu elastyczności UltraBoosta nie odczuje. Sam mam już drugą parę i cały czas czułem się w nich pewnie i stabilnie. A biegowym orłem nie jestem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *