Ciekawostka – do czego służy małe uszko z tyłu kołnierza?

Czasami grzebiąc w sprzęcie biegowym można natrafić na bardzo ciekawe rozwiązania. Takie, na które w normalnych warunkach nikt nie zwraca uwagi. Takie, o których nikt, poza ich konstruktorami, nie ma zielonego pojęcia. Na przykład: do czego służy te małe uszko z tylu kołnierza w bluzach do biegania?

REKLAMA

Ktoś jest w stanie tak po prostu odpowiedzieć?

Chodzi o takie małe odblaskowe coś co można znaleźć z tyłu kołnierzyka niektórzy biegowych ciuchów. Takie uszko jest na przykład w mojej bluzie Nike:

Nike Dri-fit wool - kołnierz

Ale maja ja też inne koszulki, bluzy czy kurtki tej firmy. I to niezależnie od typu bluzy czy kurtki. Warunek chyba jest tylko jeden – brak kaptura. A poza tym panuje pełna dowolność:

Nike - kołnierzyki

I to nie tylko w Nike, bo w odzieży Asicsa też owe tajemnicze oczko można znaleźć. Czy jest w innych markach? Skoro dwie konkurencyjne firmy to stosują, to pewnie tak, choć głowy nie dam.

Asics - kołnierzyki

Do czego to służy?

A bo ja wiem – odpowiedziałbym jeszcze kilka dni temu. Uszko to uszko. Mógłbym strzelać, że pewnie chodzi o dodatkowy odblask, bo zawiesić bluzy na tym uszku się nie da…

Natomiast tak na prawdę oczko to ma służyć do przeciągnięcia kabla od słuchawek. Umieszczenie go w tym oczku ma powodować, że nie będzie łatał tylko będzie się lepiej trzymał w miejscu. Oczko jest też elastyczne, co odkryłem też niedawno. Dzięki temu ma być łatwiej „zainstalować” w nim słuchawki.

Nike Dri-fit wool - słuchawki

W praktyce wygląda to, co najmniej dziwnie. Oczko jest tak małe, że nie ma szans przeciągnięcia przez nie nawet malej dousznej słuchawki. Jedyne, co się da przeciągnąć, korzystając z elastyczności uszka, to wtyczka czyli minijack. Wtedy zaczyna to spełniać swoje zadanie.

Problem jest tylko taki, że ciężko przeciągnąć wtyczkę mając bluzę na sobie. A zakładanie bluzy razem z pałętającymi się słuchawkami jest równie mało wygodne. W sumie trochę za dużo jest z tym kombinowania by stosować to regularnie. A czy słuchawki się lepiej trzymają? Tak samo, choć czuć, że kable się tak bardzo nie pałętają wokół szyi. Niemniej jednak ten jeden mały plus nie sprawi że zacznę to stosować czy uznam to za praktyczne.

Tak wiec oczko pozostanie nadal tylko ciekawostką.

REKLAMA

6 komentarzy do “Ciekawostka – do czego służy małe uszko z tyłu kołnierza?

 • 23.10.2014 o 09:24
  Permalink

  Sam do tego doszedłeś, czy gdzieś o tym przeczytałeś? 😀 Ja nie miałem zielonego pojęcia co to jest. Może dlatego, że nigdy jakoś specjalnie się nad tym nie zastanawiałem. Było to było. Moim zdaniem takie uszko jest dobre, jeżeli chowamy sobie odtwarzacz gdzieś z tyłu i puszczamy kabel przez plecy, żeby z przodu nam nie przeszkadzał. Jedyne w moim odczuciu przydatne zastosowanie tego.

  Odpowiedz
  • 23.10.2014 o 09:44
   Permalink

   Przeczytałem w materiałach produktowych. A później dwa dni chodziłem ze słuchawkami w tym uszku 😉

   Odpowiedz
   • 24.10.2014 o 11:12
    Permalink

    Hahaha 😀 Akurat wtyczka przechodzi dosyć łatwo przez oczko 🙂 Testowałem sobie opcje typu słuchawki z kabelkami o równej długości/słuchawki z jednym kabelkiem dłuższym drugim krótszym…

    A instrukcji tak jak znakomita większość społeczeństwa i tak domyślnie nie czytam 😉

   • 24.10.2014 o 10:33
    Permalink

    Bo nie mogłeś wyciągnąć? 😀 Właśnie dlatego należy czytać „instrukcje”. I teraz pytanie dlaczego i tak nigdy jej nie przeczytam? 😛

 • 28.10.2014 o 16:10
  Permalink

  Fajna ciekawostka 🙂 Nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Czekam na więcej takich ciekawostek.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *