Większość butów ma swoje odpowiedniki zarówno w kolekcji męskiej jak i damskiej. Idealnie by było aby każdy biegał w ,,swoich”, ale nie zawsze jest to możliwe. Zdarza się to kiedy mężczyzna szuka butów w rozmiarze mniejszym niż 42 EU albo kobieta szuka butów większych niż 42 EU. Wtedy naturalnie padają pytania o różnicę między butami męskimi i damskimi.
Rozmiar 42 EU to taka symboliczna granica. Nie jest sztywna, ale znalezienie butów męskich poniżej rozmiaru 42 EU i damskich powyżej rozmiaru jest trudne. Takie buty to raczej sporadyczne przypadki.
Inne kolory dla kobiet i mężczyzn
Złośliwi powiedzą że kolorem i tak naprawdę mają trochę racji, gdyż najczęściej inne wersje kolorystyczne przygotowywane są dla mężczyzn, a inne dla kobiet.
Nie jest to jednak żelazna zasada bo czasami występują buty, które mają taką samą kolorystykę dla butów męskich i damskich. Dotyczy do wszelkich edycji specjalnych, najbardziej zaawansowanych startówek (zarówno asfaltowych jak i terenowych) czy kolców lekkoatletycznych.

Buty do biegania dla kobiet są węższe
To najbardziej odczuwalna i istotna różnica. Kobiety mają mniejsze i węższe stopy od mężczyzn, a co za tym idzie damskie buty produkowane są na nieco węższym kopycie. Patrząc na suche oznaczenia butów wszystkie buty damskie mają szerokość B, a wszystkie męskie – szerokość D. Oznacza to że mając dwa buty w takim samym rozmiarze ten damski będzie o kilka milimetrów węższy a ten męski, szerszy. I to nie tylko w palcach, ale też w pięcie.
W praktyce jeśli kobieta o dużej stopie kupuje buty męskie, które są szersze kluczowym pytaniem jest – czy but nie jest za szeroki? Czy stopa nie ,,pływa” w nim na boki? Czy dobrze dopasowuje się do stopy? Jeśli nie ma nadmiernych luzów i leży dobrze to śmiało może w nim biegać.
Mężczyźni małą łatwiej pod tym kątem, że męska mała stopa jest najczęściej też stosunkowo wąska. Dzięki temu mniejsza szerokość damskich butów zazwyczaj nie jest problemem. Mężczyźnie łatwo dopasować sobie węższe damskie buty. Często za to największym praktycznym problemem jest… kolor. Ciężko znaleźć damskiego buta bez różów, fioletów czy lawendy. A mało który facet chce biegać w (choćby trochę) różowych damskich butach.

Różnice w wysokości podeszwy i dropie
Buty męskie i damskie często też nie są identyczne pod kątem wysokości podeszwy. Regularnie zdarza się, że but damski ma o milimetr czy dwa niższą podeszwę od buta męskiego. Na pewno dotyczy do części butów biegowych Asics oraz Hoka. O tych mam informacje, ale jestem przekonany, że podobny zabieg stosują też inni producenci. Mniejsza ilość pianki w damskim bucie oznacza mniejszą amortyzację w butach damskich niż w męskich, ale kobiety są zazwyczaj lżejsze od mężczyzn, także wszystko się zgadza.
Dużo rzadziej występują różnice w dropie, czyli różnicy w wysokości buta między piętą a palcami. Dziewięćdziesiąt dziewięć procent butów biegowych jest taka sama pod względem dropu dla kobiet i dla mężczyzn. Jest jednak procent butów, które dla kobiet mają inny drop dla kobiet i dla mężczyzn. Dotyczy to (nie wszystkich) edycji Gel-Kayano czy Gel- Nimbus, które w przypadku kobiet mają drop 13 mm a w przypadku mężczyzn 10 mm.
To ukłon w stronę kobiet, które regularnie chodzą w butach na wysokim obcasie i mają najczęściej przykurczone ścięgno Achillesa. Wyższe ułożenie pięty sprawia, że Achilles jest mniej narażony na rozciąganie i zarazem bezpieczniejszy. Nie jest to coś niezbędnego i większość kobiet nie zawraca sobie tym głowy i biega w butach o takim samym dropie jak mężczyźni.
Podsumowanie
Podsumowując, kluczowa z punktu widzenia biegaczek i biegaczy jest szerokość. Trzeba pamiętać, że but o takiej samej długości wkładki i rozmiarze EU będzie szerszy w wersji męskiej i węższy w wersji damskiej. Warto też pamiętać, że to właśnie długość wkładki w centymetrach jest najbardziej uniwersalnym parametrem określającym rozmiar buta. To za jej pomocą należy szukać odpowiedników w butach płci przeciwnej.
PS Jest to aktualizacja wpisu oryginalnie opublikowanego w lutym 2017 roku.
Męski buty do biegania nie różnią się od damskich, ale czasami kobietom podobają się bardziej typ męski i je kupują, albo z tego względu, że są dostępne większe rozmiary.
Ja jestem zmuszony biegać w damskich, bo mam bardzo małe stopy. Biało – fioletowe i ultra wygodne 😛
Nie jesteś jedyny 😉 Wbrew pozorom łatwiej dobrać damskie buty mężczyźnie niż męskie kobiecie. U mężczyzn barierą jest kolor 😉 U kobiet fakt, że męskie buty są szersze od damskich i często jest problem z dopasowaniem („latają” na stopie).
Męski but w moim rozmiarze ma długość wkładki (wg tabeli) 25 cm, damski tej samej firmy i tego modelu – 25,5. Czemu? Męski podoba mi się bardziej, ale obawiam się, ze buty będą za ciasne, a ja mam dość szeroką stopę, więc nie wpisuję się w zwyczajowy trend, że kobiety mają wąskie stopy 🙂 Pewnie kupię damskie, bo mam już buty tej firmy w tym rozmiarze i są super, ale jednak to ciekawe, że męski but jest mniejszy.
Generalnie kiedy dobieram męskie buty kobiecie lub damskie mężczyźnie to w ogóle nie patrzę na rozmiarówkę EU, UK czy US, a kieruję się długością wkładki w cm. To najbezpieczniejsze w takich przypadkach.
Ciekawy materiał! Buty sportowe nie mają płci 🙂
Nie wiem jak buty do innych sportów ale te biegowe mają 😉
Główna różnica to szerokość. Wystarczy kobiecie czy mężczyźnie którzy mają stopę 41-42 dać do porównania buty damskie i męskie 😉 O ile mężczyzna nie zawsze zauważy różnicę (buty damskie będą dla niego po prostu trochę bardziej dopasowane), tak kobieta zauważy, że but męski jest szerszy i że jej „stopa lata”.
Jaki to rozmiar ?
Ja już kupiłem 4 pary butów „damskich”: New Balance, Saucony, Mizuno. Każdy w innym stylu biegania. Dlaczego? Bo tak rzadki damski rozmiar 43 można kupić na wyprzedażach za grosze (w moim przypadku 165 czy 300zl) za buty, których męski odpowiednik to 500zl i mocno w górę. Mogę sobie pozwolić kupić i te męskie w wysokiej cenie, ale nie widzę absolutnie żadnego sensu przepłacać. A co do koloru, to są bardziej widoczne:D Różowe mi się nie trafiły, a ten jeden model w najbardziej „damskich” kolorach to wodoodporny przełaj na jesień/zimę co wszystko tłumaczy:D
Szukam butów i mam problem – dlatego trafiłam na ten artykuł.
Potrzebuję buty 42/43. Stopa bardziej wąska niż szeroka, wysokie podbicie, pronująca. Do tego waga 85kg, ciężki chód. Męskie niestety są mi za szerokie, damskie szybko się rozlatują… Także zgodzę się, że łatwiej mężczyźnie z wąską stopą 😀