Festiwal Biegowy – 3 dni i 3 powody dlaczego lubię tą imprezę

To mój trzeci festiwal i za każdym razem, choć nie zawsze jestem zadowolony z wyników, to wracam z uśmiechem na twarzy i masą pozytywnych wspomnień. W Krynicy po prostu jest pozytywnie, jest inaczej. To nie jest jeden bieg. Jest ich conajmniej kilkanaście. To też nie jeden dzień, ale trzy. I to jeden z powodów, dzięki któremu panuje tu tak tak sympatyczna atmosfera.

REKLAMA

Trzydniowa impreza

Festiwal Biegowy to impreza trzydniowa. To nie jest tak że wchodzisz, bierzesz pakiet, startujesz, dostajesz medal i jedziesz do domu. Szczerze, to nie wiem czy chciałoby mi się jechać 6 godzin samochodem tylko po to aby pobiec w takim półmaratnie i wrócić. Tutaj natomiast impreza trwa trzy dni. Przez trzy dni działa Expo, przez trzy dni trwają biegi. Przez trzy dni trwają pogadanki z ekspertami. Poza tym nie zapominajmy, że Krynica-Zdrój to miasteczko uzdrowiskowe. Poza biegaczami kręci się po nim cała masa innych wypoczywających. Generalnie cały czas coś się dzieje.

Najlepiej też przyjechać tutaj z większą ekipą. Najlepiej taką, kiedy każdy z ekipy startuje w różnych biegach. Jeden biegnie na 10 kilometrów, drugi w maratonie a jeszcze inny niech atakuje Bieg 7 Dolin. Wtedy jest okazja i pokibicować i samemu pobiegać. Wieczorem natomiast można wyskoczyć na piwo do jednej z wielu knajpek i restauracji.

Zawody dla każdego i na każdym dystansie

Festiwial Biegowy to zawody dla każdego. Są biegi dla dzieciaków. Są biegi dla dorosłych. Dla najbardziej ambitnych jest Koral Maraton i Bieg 7 Dolin. Można sobie coś dobrać do własnych preferencji i własnych możliwości. Nawet jak jesteś mocno weekendowym biegaczem to możesz sobie przetruchtać jeden czy dwa krótsze biegi i z Krynicy wrócisz z medalem.

Co ważne oferta Festiwalu też się z roku na rok zmienia i rozwija. Odkąd tam jeżdżę pojawił się morderczy cykl Iron Run. Pojawił się półmaraton. Od tego roku meta biegów górskich nie wypada w jakiejś górskiej wiosce, gdzie nikogo nie ma na mecie, ale każdy finiszuje na deptaku w Krynicy. Harmonogram jest też tak poukładany, że cały czas trwają jakieś biegi. Większości z nich nawet nie ogarniam które i kiedy są. Tak rozbudowany jest kalendarz Festiwalu, że nawet nie próbuje za tym nadążyć. Orientuję się co najwyżej w tych biegach największych typu B7D, Maraton, Półmaraton oraz w tych w których sam startuję.

Szeroka oferta to też okazja by co roku próbować sił w innych zawodach. Tych które najbardziej ci w danym momencie odpowiadają i na które masz ochotę. W Krynicy dwa razy przebiegłem maraton, raz półmaraton, raz milę a jak za rok przyjadę to mogę pobiec jeszcze coś zupełnie innego.

Niesamowici ludzie na wyciągnięcie ręki

Festiwal Biegowy przyciąga praktycznie cały biegowy świat w jedno miejsce. Jeśli biegasz już od jakiegoś czasu to tutaj niemal na pewno spotkasz kogoś znajomego. Świat jest mały i już wielokrotnie w Krynicy spotykałem osoby, które znam z innych biegów. Z jednej strony takie spotkania zdarzają się na każdych biegach – w końcu tak się poznaliśmy. Z drugiej – co roku na końcu Polski w Krynicy spotykam znajomych biegaczy z okolicy Warszawy. Przypadek? Nie sądzę.

Poza tym można pokręcić się na Expo, które nie jest w tym przypadku tylko obowiązkowym punktem w drodze po pakiet, ale mniej lub bardziej żyje przez trzy dni. Expo to okazja pogadania o sprzęcie, pooglądania butów a także spotkania ciekawych ludzi i najlepszych biegaczy jak Kamil Leśniak (który wygrał bieg na 34 km), Bartek Olszewski (drugi w maratonie) czy Krzysiek Dołęgowski (współautor „Szczęśliwi biegają ultra”). Poza tym przez całą Krynice przewija się cała masa mniej znanych osób i biegaczy. I do każdego tak na prawdę możesz podejść, pogadać, przybić piątkę i strzelić sobie fotkę.

Expo Krynica
fot. M. Garczarczyk

Taka jest po prostu specyfika tego miejsca i tego wydarzenia. Tym bardziej cieszy, że zyskuje nowych sponsorów, że rozwija ofertę biegową, że z roku na rok poziom jest jakby za każdym razem ciut wyższy.

Tak trzymać!

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *