Hoka – przegląd butów do biegania 2022

Hoka to marka, która w świadomości biegaczy kojarzona jest przede wszystkim z maksymalną amortyzacją: Clifton, Bondi, Speedgoat, Challenger to nie tylko najbardziej znane, ale też jedne z najlepiej amortyzowanych butów na ryku. Tylko, że to nie wszystko. Mniej amortyzowane, szybsze modele to także mocni gracze w swoich segmentach.

REKLAMA

Segmenty, czyli jak to się dzieli

W Hoce buty dzielą się na trzy główne segmenty: GLIDE, FLY i SKY. Można znaleźć w nich w zasadzie wszystko: klapki, kolce i buty terenowe z cholewką za kostkę. O nich nie będę pisał. Skupimy się na butach biegowych:

  • GLIDE Neutral, czyli buty treningowe neutralne – trzon butów do biegania po asfalcie. Znajdują się tu zarówno największe ,,poduszkowce” jak Bondi, w którym amortyzacji i podeszwy jest tyle, że rozpędzić się ciężko, ale też takie modele jak Rincon, które spokojnie można używać też do szybszego biegania.
  • GLIDE Stability, czyli buty treningowe ze stabilizacją, uzupełnienie kategorii neutralnej dla osób, które potrzebują większej stabilizacji.
  • FLY, moja ulubiona kategoria butów treningowo-startowych, szybkich, ale jednocześnie na tyle uniwersalnych butów, że można w nich biegać zarówno wolno jak i szybko, choć szybko zazwyczaj wychodzi im zdecydowanie lepiej.
  • SKY, czyli terenowe, to czym Hoka najmocniej stoi. Można je spróbować ułożyć od tych najbardziej miękkich i przeznaczonych na najdłuższe dystanse, do tych amortyzowanych mniej na dystanse krótsze.

GLIDE Neutral, czyli treningowe na co dzień

Aby było łatwiej najlepiej połączyć linię treningową GLIDE wraz z szybkimi butami FLY. Otrzymujemy wtedy zestawienie butów treningowych Hoka na twarde nawierzchnie.

GLIDE:
treningowe
neutralne
GLIDE:
treningowe
stabilizujące
FLY:
szybkie
największa amortyzacjaBondi
Bondi X
Gaviota
bardzo duża amortyzacjaClifton
Kawana
ArahiCarbon X
duża amortyzacjaRincon Mach
umiarkowana amortyzacjaRocket X

Hoka Bondi 7

Hoka Bondi 7

Największy z największych. Nazywam go ukoronowaniem maksymalizmu, bo nawet wśród modeli Hoki, wyróżnia się on wielkością amortyzacji i objętością podeszwy. Jest to też spotęgowane tym, że cechą charakterystyczną Hoki jest fakt, że stopa leży niejako ,,w podeszwie”, a nie ,,na podeszwie”, przez co z zewnątrz wydaje się tego buta jeszcze więcej niż w rzeczywistości. Warto też docenić relatywnie dużo miejsca w części przedniej. Bondi to typowy ,,poduszkowiec” dla najcięższych i/lub na najdłuższe dystanse. Rozpędzić się w nim jest ciężko.

Wysokość podeszwy: 33/29 mm męski, 31/27 mm damski
Waga: 303 g męski, 252 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 679 PLN

Hoka Bondi X

Hoka Bondi X

But pełen paradoksów i zupełnie inny od swojego imiennika bez iksa. Maksymalnie amortyzowany, przez co sprawdzający się podczas długich biegów i osób potrzebujących maksimum amortyzacji. Dodatkowo jak wszystkie buty z iksem, posiadający zatopioną w piankę płytkę z włókna węglowego, która bardzo mocno go usztywnia i zapewnia mu znacznie większą dynamikę. Choć oficjalnie jest to but w segmencie treningowych neutralnych, to według mnie najlepiej spisuje się na szybszych i dłuższych jednostkach jak np. biegi ciągłe. Dla ciężkich biegaczy może być on nawet startówką na maraton.

Wysokość podeszwy: 33/28 mm męski, 31/26 mm damski
Waga: 300 g męski, 257 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 999 PLN

Hoka Clifton 8

Hoka Clifton 8

Klasyk i najbardziej uniwersalny but biegowy Hoki na asfalt i twarde nawierzchnię. Niezmiennie doceniany zarówno za dużą amortyzację, jak i lekkość w porównaniu do ogromu buta. Jest w nim też trochę dynamiki z racji specyficznego ,,łódkowatego” kształtu podeszwy. Clifton to uniwersalny but do codziennego biegania przede wszystkim po twardych nawierzchniach, ale nie boi się również szutrowych dróg.

Wysokość podeszwy: 29/24 mm męski, 27/22 mm damski
Waga: 252 g męski, 204 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 629 PLN

Hoka Rincon 3  

Hoka Rincon 3

Numer trzy w ofercie treningowych butów do codziennego pochłaniania kilometrów od Hoki. Na podeszwie o dokładnie tej samej wysokości co Clifton, więc na zbliżonym (wysokim) poziomie amortyzacji. To co go odróżnia od Cliftona to przede wszystkim inna odmiana pianki EVA (inaczej formowana) oraz bardziej agresywne wyprofilowanie podeszwy w ,,łódkowaty” kształt. Do tego znacznie niższa waga sprawia, że Rincon ma w sobie całkiem dużo dynamiki jak na but do codziennego biegania.

Wysokość podeszwy: 29/24 mm męski, 26/21 mm damski
Waga: 218 g męski, 204 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 499 PLN

Hoka Kawana

Hoka Kawana

W ofercie Hoki teoretycznie najmniej biegowy. But łączący zastosowania biegowe i dobrą amortyzację z zastosowaniem codziennym i wybraniem się na trening niebiegowy. Pod kątem biegowym na bardzo podobnym poziomie co Clifton, aczkolwiek cięższy oraz zdecydowanie szerszy.

Wysokość podeszwy: 30/25 mm męski, 27/22 mm damski
Waga: 283 g męski, 237 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 629 PLN

GLIDE Stability, dla tych szukających więcej stabilizacji

Hoka Gaviota 4

Hoka Gaviota 4

Niedostępny w Polsce but będący połączeniem maksymalnej amortyzacji i stabilizacji. Zestawiając go z butami z kategorii neutral, jest to odpowiednik modelu Bondi. Także dla najcięższych i dla biegających najdłuższe dystanse. Dodatkowo z większą kontrolą nadmiernej pronacji, czyli dla osób mających tendencję do koślawienia kostek. Nie miałem na nogach, ale dynamika jest pewnie na podobnie nikłym poziomie jak w modelu Bondi.

Wysokość podeszwy: 31/26 mm męski, 29/24 mm damski
Waga: 322 g męski, 265 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 849 PLN

Hoka Arahi 6

Hoka Arahi 6

Najbardziej uniwersalny but do codziennego biegania po twardych nawierzchniach dla osób potrzebujących większej stabilności i stabilizacji. Połączenie bardzo dużej amortyzacji (na poziomie Cliftona, którego jest odpowiednikiem) z większą stabilizacją nadmiernej pronacji. Dynamika jak na tak amortyzowane buty także całkiem niezła.

Wysokość podeszwy: 29/24 mm męski, 27/22 mm damski
Waga: 264 g męski, 216 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 629 PLN

FLY, do szybszych treningów i na zawody

Hoka Carbon X

Hoka Carbon X

Pokuszę się o stwierdzenie, że to w tej chwili najbardziej uniwersalny carbonowy but na rynku. Dobrze amortyzowany, ale bez zapadania się w podeszwę, co przeszkadzałoby przy szybkim biegu. Wystarczająco dynamiczny przez obecność płytki z włókna węglowego na całej długości podeszwy. Jest to but carbonowy, który żadnego tempa się nie boi. Przyjemnie i bardzo komfortowo truchta się w nim rozbiegania po 5’30/km. Równie przyjemnie i lekko biega się w nim interwały po 3’30/km. Żadne inne buty carbonowe z żadnej marki nie są pod tym kątem tak wszechstronne. Jest to też doskonały but startowy na dystanse półmaraton-maraton.

Wysokość podeszwy: 32/27 mm męski, 30/25 mm damski
Waga: 232 g męski, 192 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 799 PLN

Hoka Mach 5

Hoka Mach 4

Mach to lekki but treningowo-startowy. Technicznie zbudowany na dokładnie tej samej piance co Carbon X więc można powiedzieć, że jest to taki Carbon X bez carbonu ale byłoby to zbytnie uproszczenie. Brak płytki z włókna węglowe sprawia, że Mach jest bardziej elastyczny, może trochę wolniejszy, ale bardziej plastyczny. W moim osobistym odczuciu jest to model Hoki w którym ,,łódeczkowate” wyprofilowanie czuję w najmniejszym stopniu. Wolniejsze treningi, nawet te dłuższe, są w nim bardzo przyjemne. Podczas szybszych odcinków brakuje mi tego czegoś co dają Carbon X.

Wysokość podeszwy: 29/24 mm męski, 27/22 mm damski
Waga: 232 g męski, 192 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 629 PLN

Hoka Rocket X

Hoka Rocket X

Następca dawnego Carbon Rocketa, czyli najszybsza z Hok wyłączając oczywiście kolce lekkoatletyczne, które w swojej ofercie także ta marka posiada. Rocket X to najniższy z carbonowych butów Hoki. Jest co prawda tylko o 2 milimetry niższy od Carbon X, ale w odczuciu zdecydowanie twardszy. Co do zasady to but na szybkie treningi i starty na dystanse 5-10 kilometrów.

Wysokość podeszwy: 30/25 mm
Waga: 210 g
Drop: 5 mm
Cena: 719 PLN

SKY czyli buty w teren i góry

Buty do biegania w terenie Hoka umieszcza w jednym segmencie FLY. Dla ułatwienia i zrozumienia co jest na co zasadny wydaje się podział na ATR, czyli buty na teren mieszany, buty na długie biegi w górach i na buty dynamiczne na krótsze biegi w górach.

SKY:
all terrain
SKY:
długie biegi
SKY:
szybkie biegi
największa amortyzacjaStinson ATRMafate
bardzo duża amortyzacjaChallenger ATRSpeedgoatTecton X
duża amortyzacjaTorrent
umiarkowana amortyzacjaZinal

Hoka Stinson ATR 6

Hoka Stinson ATR 4

Największy czołg i to dosłownie. Jedyny but biegowy Hoki ocierający się o wysokość podeszwy w granicach 4 centymetrów. Dzięki temu maksymalnie amortyzowany, a co za tym idzie przeznaczony dla najcięższych biegaczy i na najdłuższe dystanse. Jednocześnie jest to but z kategorii ATR, czyli All Terrain. Oznacza to, że wyposażony jest w uniwersalny bieżnik (4 mm kołki) i jest to w zasadzie but, w którym komfortowo pobiegamy po mieście jak i wpakujemy się w teren.

Wysokość podeszwy: 37/32 mm męski, 34/29 mm damski
Waga: 332 g męski, 278 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 799 PLN

Hoka Challenger ATR 6

Hoka Challenger ATR 6

Drugim butem All Terrain jest Challenger. Zdecydowanie bardziej znany i będący jednym z trzech filarów Hoki (obok Cliftona i Speedgoata). To but o dobrej, ale nie maksymalnej amortyzacji, dzięki czemu jego zastosowanie jest bardziej uniwersalne. Podobnie jak Stinson jest to but, w którym komfortowo biega się zarówno po asfaltowych drogach jak i w trudnym terenie. Idealny do codziennego biegania po lesie. Także wtedy, kiedy trzeba dobiec do lasu.

Wysokość podeszwy: 29/24 mm męski, 26/21 mm damski
Waga: 279 g męski, 229 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 599 PLN

Hoka Mafate Speed 4

Hoka Mafate Speed 4

Jeden z dwóch topowych butów do biegania ultra po górach od Hoki. Ten, który zazwyczaj polecany jest najdłuższe dystanse. To wręcz taki ,,krążownik” – szeroki, stabilny, większy. Przez specyficzną konstrukcję podeszwy nawet jego 5 milimetrowe kołki Vibarm Megagrip wyglądają na większe. Zapewni optimum komfortu, przyczepności i stabilności nawet po wielu godzinach na nogach.

Wysokość podeszwy: 33/29 mm męski, 31/27 mm damski
Waga: 316 g męski, 268 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 899 PLN

Hoka Speedgoat 5

Hoka Speedgoat 5

Największy klasyk w ofercie marki Hoka, czyli Speedgoat. Utożsamiający wszystko co najlepsze w Hoce i zaprojektowany pod kątem długiego, ale również szybkiego biegania po trudnych technicznie szlakach. Tak jak Mafate był ,,krążownikiem”, tak Speedgoat jest ,,niszczycielem” i jego szybszą wersją. Za przyczepność, podobnie jak w Mafate, odpowiada mieszanka gumy Vibram MegaGrip z 5 milimetrowymi kołkami. Jeden z pierwszych wyborów, nie tylko w Hoce, na górskie biegi ultra.

Wysokość podeszwy: 33/29 mm męski, 31/27 mm damski
Waga: 291 g męski, 242 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 749 PLN

Hoka Tecton X

Hoka Tecton X

Tectona nie ma z czym porównać. Jest to przedstawiciel bardzo wąskiej grupy butów terenowych wykorzystujących włókno węglowe w swojej budowie. To but zbudowany z myślą o szybkości i wzmocniony przez bieżnik Vibram Megagrip z 4 milimetrowymi kołkami. Można go wręcz nazywać terenowym Carbon X’em. To najlżejszy but terenowy marki Hoka i but dla tych, którzy w terenie chcą biegać naprawdę szybko.

Wysokość podeszwy: 32/27 mm męski, 30/25 mm damski
Waga: 240 g męski, 196 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 1049 PLN

Hoka Torrent 2

Hoka Torrent 2

Jeden z dwóch lekkich i mniej amortyzowanych butów do biegania w terenie. Najmniej zaawansowany, tylko dobrze amortyzowany i bez wodotrysków, którymi można się zachwycać. Do szybszego biegania brakuje mu ,,tego czegoś”, ale z codziennym bieganiem w umiarkowanie trudnym terenie radzi sobie doskonale.

Wysokość podeszwy: 23/18 mm męski, 21/16 mm damski
Waga: 264 g męski, 215 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 599 PLN

Hoka Zinal

Hoka Zinal

Lekki, szybki i zwinny but do biegania w trudnym terenie. Można porównać go do modelu Mach, dla którego może być terenową alternatywą. Na stopie leżą podobnie. Zinal jest najmniej amortyzowany, ale w jego przypadku nie o to chodzi. W Zinalach ma być lekko, dynamicznie i przyczepnie, za co odpowiada bieżnik Vibram MegaGrip z 4 milimetrowymi kołkami. Bardzo przyjemny but na szybsze krosy w trudniejszym terenie.

Wysokość podeszwy: 22/18 mm męski, 21/17 mm damski
Waga: 242 g męski, 199 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 719 PLN

REKLAMA

2 komentarze do “Hoka – przegląd butów do biegania 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.