Hoka – przegląd butów do biegania 2023

4 sierpnia 2023 11 min czytania
Hoka - buty do biegania 2023

Buty marki Hoka cieszą się niezmienną popularnością zarówno wśród biegaczy amatorów, jak i profesjonalistów. Wyróżniają się ponadprzeciętną amortyzacją czym zmniejszają obciążenia na stawy podczas biegania po różnych powierzchniach. W ofercie marki znajdziemy zarówno buty do wolnych biegów na długich dystansach, buty do biegów szybkich jak i biegów w trudnym, górskim terenie. Zobaczmy co marka ma w swojej ofercie w 2023 roku.

Trzy filary, czyli jak to się dzieli

Hoka podzieliła swoje buty biegowe na trzy główne segmenty: GLIDE, FLY i SKY. W każdym z tych segmentów znajdziemy wiele różnorodnych modeli, które odpowiadają na konkretne potrzeby biegaczy:

GLIDE Neutral, czyli treningowe na co dzień

W segmencie GLIDE znajdują się buty treningowe, które dzielą się dodatkowo na neutralne i stabilizujące. Stanowią główny trzon oferty marki Hoka do biegania po asfalcie. W tej kategorii znaleźć można różnorodne modele, w tym zarówno największe ,,poduszkowce”, takie jak Bondi. W tej samej kategorii znajdują się też modele, takie jak Rincon, które posiadają mniejszą objętość podeszwy, a co za tym idzie, mniejszy poziom amortyzacji.

TRENINGOWETRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
największa amortyzacjaBondi 8Gaviota 5
bardzo duża amortyzacjaClifton 9
Kawana
Arahi 6
duża amortyzacjaRincon 3 

Hoka Bondi 8

Hoka Bondi 8

Bondi to typowy ,,poduszkowiec”, który doskonale sprawdza się dla biegaczy o większej wadze ciała lub tych, którzy preferują najdłuższe dystanse. Dzięki najwyższemu poziomowi amortyzacji zapewnia niezrównany komfort i ochronę stawów podczas długotrwałego biegania. Jednakże, ze względu na swoją dużą objętość oraz masę buta, rozpędzenie się w nim do większych prędkości może być nieco trudniejsze. To but odpowiedni dla spokojnych treningów i biegów o umiarkowanym tempie.

Bondi jest doskonałym wyborem dla osób ceniących wygodę i komfort na najdłuższych trasach, a także dla tych, którzy potrzebują dodatkowej ochrony podczas biegania.

Wysokość podeszwy: 33/29 mm
Waga: 306 g męski, 252 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 799 PLN

Hoka Gaviota 5

Hoka Gaviota 5

Połączenie maksymalnej amortyzacji i stabilizacji, co czyni go bardziej stabilnym odpowiednikiem modelu Bondi. Podobnie jak Bondi, jest przeznaczony dla najcięższych biegaczy i tych, którzy pokonują najdłuższe dystanse. Jednak jego dodatkową zaletą jest większa kontrola nadmiernej pronacji. Tym samym jest szczególnie polecany dla osób, które mają tendencję do koślawienia kostek. Model ten jest doskonałym wyborem dla tych, którzy potrzebują maksymalnej amortyzacji, stabilności i kontroli nad pronacją, a niekoniecznie dynamiki. To but do bardzo spokojnego pokonywania kilometrów.

Wysokość podeszwy: 31/26 mm
Waga: 322 g męski, 265 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 849 PLN

Hoka Clifton 9

Hoka Clifton 9

Clifton to jeden z najczęściej wybieranych modeli butów do biegania Hoka. W obecnej edycji doczekał się znacznej przebudowy, za którą poszedł także wzrost miękkości buta. Cieszy się niezmienną popularnością ze względu na doskonałą kombinację dużego poziomu amortyzacji i lekkości, która wyróżnia go spośród innych butów o podobnej konstrukcji. Clifton to doskonały wybór do codziennego biegania po twardych nawierzchniach, ale także radzi sobie świetnie także na szutrowych drogach. Dzięki temu jest dobrym wyborem dla biegaczy szukających wszechstronnych butów do biegania po różnych (twardych) nawierzchniach. Jego wszechstronność i komfort sprawia, że cieszy się uznaniem zarówno wśród amatorów, jak i doświadczonych biegaczy.

Wysokość podeszwy: 29/24 mm
Waga: 248 g męski, 205 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 719 PLN

Hoka Arahi 6

Hoka Arahi 6

Odpowiednik modelu Clifton z dodatkową stabilizacją. To but do codziennego biegania po twardych nawierzchniach, szczególnie dla osób potrzebujących dodatkowej stabilności i kontroli nadmiernej pronacji. Mimo dużej amortyzacji, dynamika tego buta i przetoczenie z pięty jest całkiem niezłe i przyjemne. To także jeden z najlżejszych butów ze stabilizacją do codziennego biegania na rynku. Dla biegaczy, którzy poszukują buta zapewniającego komfort, stabilność i odpowiednią amortyzację podczas codziennych treningów na twardych nawierzchniach, model ten będzie doskonałym wyborem.

Wysokość podeszwy: 29/24 mm
Waga: 264 g męski, 216 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 719 PLN

Hoka Rincon 3  

Hoka Rincon 3

Rincon to trzeci w hierarchii butów neutralnych Hoka. To model o niższym poziomie amortyzacji w stosunku do Cliftona. Dla ciężkich biegaczy (powyżej 85 kilogramów) mogący być butem przeznaczonym do szybkich treningów i startów. Największym atutem Rincona jest jego niska waga i dużo dynamiki. Rincon to doskonały wybór dla biegaczy, którzy szukają lekkiego i dynamicznego buta do codziennych treningów.

Wysokość podeszwy: 29/24 mm
Waga: 218 g męski, 204 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 609 PLN

Hoka Kawana

Hoka Kawana

W ofercie marki Hoka, model ten jest teoretycznie najmniej nastawiony na bieganie. To but, który łączy zastosowania biegowe, a jednocześnie ma doskonale sprawdzać się podczas codziennego użytkowania i treningów niezwiązanych z bieganiem.

Pod względem funkcjonalności biegowej, posiada bardzo podobny poziom amortyzacji do modelu Clifton 9, jednak jest cięższy i znacznie szerszy. Wyprofilowanie podeszwy buta także jest relatywnie mało ,,agresywne” przez co przetacza się nieco gorzej choćby od Cliftona, Arahi czy Rincona. Ale… poza bieganiem mniej ,,agresywny” profil może być bardziej wygodny.

Wysokość podeszwy: 30/25 mm
Waga: 283 g męski, 237 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 659 PLN

FLY, do szybszych treningów i na zawody

W segmencie FLY, znajdziemy buty treningowo-startowe oraz startowe. To najszybszy segment butów Hoka. Ich konstrukcja i lekkość sprzyjają dynamicznemu i efektywnemu bieganiu, co ma przełożenie na osiągnięcia podczas wyścigów i zawodów.

TRENINGOWO-STARTOWE
I STARTOWE
duża dynamikaMach 5
bardzo duża dynamikaBondi X
Mach X
maksymalna dynamikaCarbon X 3
Rocket X

Hoka Mach 5

Hoka Mach 5

Mach to jedyny w tym gronie but bez ,,iksa” i bez płytki włókna węglowego. Dzięki temu jest to but bardziej elastyczny i może pracować nieco ,,wolniej”. W moim odczuciu jest to model Hoki, w którym wyprofilowanie podeszwy w ,,łódeczkowy” kształt jest najmniej zauważalne. Wolniejsze treningi, nawet te dłuższe, są w nim bardzo przyjemne i komfortowe. Szybsze także, choć mając porównanie z chociażby Carbon X, to Mach okazuje się dosyć ,,wolnym” butem.

Wysokość podeszwy: 29/24 mm
Waga: 232 g męski, 192 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 769 PLN

Hoka Bondi X

Hoka Bondi X

Bondi X zupełnie różni się od swojego imiennika bez ,,iksa”. To but maksymalnie amortyzowany, co sprawia, że doskonale nadaje się do długich biegów i dla osób potrzebujących maksymalnej ochrony stawów. Jednak to nie wszystko. Podobnie jak inne modele z ,,iksem”, posiada zatopioną w piankę płytkę z włókna węglowego, co nadaje mu dodatkową sztywność i znacznie większą dynamikę. Oficjalnie jest klasyfikowany jako but treningowy dla neutralnych biegaczy, ale dużo lepiej rozpatrywać go pod kątem buta ,,szybkiego”. Może posłużyć jako startówka na maraton dla ciężkich biegaczy.

Wysokość podeszwy: 33/28 mm męski, 31/26 mm damski
Waga: 300 g męski, 257 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 999 PLN

Hoka Mach X

Hoka Mach X

Hoka Mach X to nowa propozycja marki Hoka na rok 2023. Jest to karbonowa wersja znanego od kilku lat lekkiego buta treningowo-startowego Mach. Mach X to but, który doskonale sprawdzi się podczas szybkich odcinków treningowych i pracy nad szybkością. Będzie odpowiednio bezpieczny przy wolnym bieganiu jak i odpowiednio szybki przy szybkim bieganiu. Dla biegaczy, którzy mają w swojej kolekcji kilka par butów, Mach X będzie naturalnym wyborem na szybsze, ale wciąż komfortowe treningi. Dzięki swojej wszechstronności, Mach X może być też bezpiecznym butem startowym dla osób biegających w wolniejszym tempie.

REKLAMA

Wysokość podeszwy: 39/34 mm
Waga: 266 g męski, 227 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 999 PLN

Hoka Carbon X 3

Hoka Carbon X 3

Hoka Carbon X, to moim zdaniem, jedna z najbardziej uniwersalnych karbonowych startówek na rynku. Oferuje doskonałą amortyzację, nie zapadając się zbytnio w podeszwę. Obecność płytki z włókna węglowego na całej długości podeszwy zapewnia mu odpowiednią dynamikę, co sprawia, że but ten doskonale radzi sobie z różnymi tempami biegania. W tych butach można przyjemnie i wygodnie robić rozbiegania w tempie 5’30/km, a jednocześnie kiedy przyjdzie do biegania po 3’30/km but zaczyna przyjemnie ,,oddawać”. Jest doskonałym wyborem jako but startowy na dystanse półmaratonu i maratonu.

Wysokość podeszwy: 32/27 mm
Waga: 221 g męski, 187 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 939 PLN

Hoka Rocket X 2

Hoka Rocket X 2

Rocket X 2 to but, który przeszedł dużą metamorfozę. Od ubiegłego roku urósł i to znacznie. Tym samym zwiększył się znacznie poziom jego amortyzacji oraz dynamiki. Pozostał najszybszym modelem Hoki, co jest efektem obecności karbonowej płytki i jeszcze większej ilości responsywnej pianki. Jest to model skierowany przede wszystkim do zaawansowanych biegaczy, którzy nie mają problemu z osiąganiem prędkości 4’00/km i szybszych. Rocket X 2 jest doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą poprawić swoje rekordy na dystansach od piątki do maratonu i osiągać wyjątkowe wyniki w zawodach.

Wysokość podeszwy: 36/31 mm
Waga: 236 g
Drop: 5 mm
Cena: 1179 PLN

SKY czyli buty w teren i góry

Segment SKY, czyli segment butów terenowych, to w ofercie marki Hoka, chyba najmocniejsza z kart. Podobnie jak w segmencie GLIDE znajdziemy tu modele maksymalnie amortyzowane i zaprojektowanych z myślą o najdłuższych biegach ultra. Znajdziemy modele ,,all terrain” o wszechstronnym zastosowaniu. Wreszcie znajdziemy modele, które śmiało można nazwać ,,terenowymi startówkami”.

TEREN
MIESZANY
BIEGI GÓRSKIE
ULTRA
BIEGI GÓRSKIE
SZYBKOŚĆ
największa amortyzacjaStinson 7Mafate Speed 4
bardzo duża amortyzacjaChallenger 7Speedgoat 5Tecton X 2
duża amortyzacjaTorrent 3
umiarkowana amortyzacjaZinal 2

Hoka Stinson 7

Hoka Stinson 7

Ten but to największy czołg w ofercie marki Hoka. Jego wysokość podeszwy zbliża się do granicy 4 centymetrów, co czyni go najbardziej potężną z terenówek. To propozycja idealna dla najcięższych biegaczy, a także do pokonywania najdłuższych dystansów. Jednocześnie jest to but z kategorii ATR, co oznacza, że wyposażony jest w uniwersalny bieżnik z 4 mm kołkami, dzięki czemu świetnie sprawdza się zarówno na asfalcie, jak i w terenie. Idealnie jeśli stosunek asfaltu do terenu jest równy 50/50.

Wysokość podeszwy: 37/32 mm
Waga: 332 g męski, 278 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 799 PLN

Hoka Challenger 7

Hoka Challenger ATR 7

Drugim butem o zastosowaniu ,,pół na pół” jest Challenger. Jest on jednym z trzech filarów marki Hoka, obok Cliftona i Speedgoata. Ten model buta zapewnia dobrą, choć nie maksymalną amortyzację. Dla większości, nawet nieco cięższych biegaczy jest to amortyzacja wystarczająca i bardzo komfortowa. Challenger to też but, w którym komfortowo można biegać zarówno po asfaltowych drogach, jak i w trochę trudniejszym terenie. Jest idealny do codziennych biegów po lesie i świetnie sprawdza się, gdy trzeba dotrzeć do lasu dobiec.

Wysokość podeszwy: 31/26 mm
Waga: 252 g męski, 218 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 699 PLN

Hoka Torrent 3

Hoka Torrent 3

Jeden z lekkich, prostych i mniej amortyzowanych butów do biegania w terenie. Optymalny dla biegaczy szukających lekkości i wszechstronności. Podczas szybszych biegów może brakować mu pewnej dodatkowej dynamiki, ale doskonale radzi sobie z codziennymi treningami w umiarkowanie trudnym terenie.

Wysokość podeszwy: 23/18 mm
Waga: 248 g męski, 213 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 679 PLN

Hoka Mafate Speed 4

Hoka Mafate Speed 4

Hoka Mafate Speed 4 to but o maksymalnej amortyzacji, stworzony specjalnie do biegania w trudnym górskim terenie. Jego bardzo duża, maksymalistyczna amortyzacja czyni go naturalnym wyborem dla biegaczy najcięższych, zapewniając im najwyższy poziom komfortu, szczególnie podczas startów w górskich biegach ultra. But ten doskonale radzi sobie na różnorodnych terenach, zarówno na skalistych, błotnistych, jak i mieszanym. Porównywany do ,,terenowego krążownika” i coś w tym jest!

Wysokość podeszwy: 33/29 mm
Waga: 295 g męski, 241 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 899 PLN

Hoka Speedgoat 5

Hoka Speedgoat 5

Speedgoat to but o bardzo dużej (ale mniejszej od Mafate) amortyzacji, stworzony do biegania w trudnym górskim terenie. Jego wysoka amortyzacja sprawia, że jest to but który bardzo często wybierany jest na górskie biegi ultra. Jest zaprojektowany do pokonywania technicznie trudnych ścieżek, zapewniając bezpieczeństwo i doskonałą przyczepność. Taka charakterystyka sprawdza się także na mniej wymagających trasach, więc jeśli chcesz pobiegać w pobliskim lesie, Speedgoat również się sprawdzi. Speedgoat zapewni komfort niezależnie od tego, czy wyruszysz na wymagający górski szlak czy po prostu na spokojny bieg w okolicznych lasach.

Wysokość podeszwy: 33/29 mm
Waga: 291 g męski, 242 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 749 PLN

Hoka Tecton X 2

Hoka Tecton X 2

Tecton X 2 to jedyny karbonowy but w gronie butów terenowych. Ten but został stworzony z myślą o amortyzacji, szybkości, wytrzymałości i dodatkowo wzmocniony bieżnikiem Vibram Megagrip z 4-milimetrowymi kołkami. Można go określić jako terenową startówkę i but idealny dla biegaczy, którzy pragną osiągać szybkie tempo podczas biegania w trudnym terenie. Warto też zaznaczyć, że płytka z włókna węglowego najlepiej współpracuje na mniej technicznych szlakach. Optymalnym terenem jest dla niego ten nieco mniej trudny, ale raczej skalisty.

Wysokość podeszwy: 32/27 mm
Waga: 252 g męski, 211 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 1039 PLN

Hoka Zinal

Hoka Zinal

Zinal to lekki (najlżejszy wśród terenowych), szybki i zwinny but do biegania w trudnym terenie. Można go porównać do modelu Mach 5, będąc jego terenową inkarnacją. Ma być lekki, dynamiczny i zapewniający doskonałą przyczepność w trudnym terenie. Jest to but, który świetnie sprawdza się podczas szybszych krosów w umiarkowanie trudnym terenie.

Wysokość podeszwy: 22/18 mm
Waga: 242 g męski, 199 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 739 PLN

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Irek
Irek
1 miesiąc temu

Fantastyczna robota! Dzięki