Hoka – przegląd kluczowych butów do biegania

6 września 2017 5 min czytania

Hoka jest tak charakterystyczna że nie sposób jej pomylić z niczym innym. Żadne buty nie mają tak grubej podeszwy jak właśnie Hoka. A jeśli już jakaś marka decyduje się na wypuszczenie takiego buta to od razu jest do Hoki porównywany.

REKLAMA

Marka Hoka jest właściwie liderem w butach maksymalistycznych. Ich idea to:

  • przerośnięta podeszwa – zdecydowanie grubsza niż w „normalnych” butach do biegania. Hoka chwali się tym że jest to maksimum amortyzacji i minimum wagi.
  • niska waga – wydawać by się mogło że buty z taką ilością pianki w podwoziu będą ciężkie. Nic bardziej mylnego. Hoka waży tyle samo co inne „normalne” buty biegowe.
  • rama podeszwy wokół pięty – oznacza to, że stopa w bucie leży niżej niż sugeruje to jej wygląd z zewnątrz. Stopa leży w ten sposób w podeszwie, a nie na podeszwie. Takie ułożenie stopy poprawia jej stabilizację.
  • niski drop i łódkowate wyprofilowanie – niski drop w przypadku Hoki to najczęściej 4 lub 5 mm. Dodatkowo łódkowaty kształt podeszwy poprawia przetoczenie stopy.

Flagowe trio tej marki to Clifton, Challenger i Speedgoat i też te modele można kupić u nas w Polsce. Hoka ma jednak dużo więcej ciekawych butów:

ASFALTOWE
NEUTRALNE
ASFALTOWE
STABILIZUJĄCE
TERENOWE
największa amortyzacjaBondi
Vanquish
GaviotaMafate
bardzo duża amortyzacjaCliftonArahiChallenger
Speedgoat
duża amortyzacjaClayton
Huaka
  

ROAD, czyli przegląd butów asfaltowych

Hoka Bondi

Hoka Bondi 5

But który stanowi ukoronowanie maksymalizmu. Najbardziej miękki w Hoce. Prawdopodobnie jeden z najbardziej miękkich butów na rynku. Posiadający najgrubszą, trzydziestotrzymilimetrową podeszwę wykonaną z jednego elementu pianki EVA.

Waga: 284 g męski, 241 g damski
Drop: 4 mm, pięta: 33 mm, palce: 29 mm

Hoka Vanquish 3

Hoka Vanquish 3

Drugi z najbardziej miękkich butów w Hoce. Alternatywa dla Bondi. Główna różnica to konstrukcja buta. Zamiast podeszwy z jednego elementu pianki mamy dwuwarstwową podeszwę. Warstwa położona wyżej jest bardziej sprężysta. Warstwa położona niżej – bardziej miękka i lepiej amortyzująca. Obydwie warstwy tworzą charakterystyczną żeberkową konstrukcję podeszwy.

Waga: 295 g męski, 252 g damski
Drop: 5 mm, pięta: 32 mm, palce: 27 mm

Hoka Clifton 4

hoka One One Clifton 4

Jeden z najbardziej znanych i najczęściej spotykanych butów marki Hoka. Dostępny w sprzedaży w Polsce. Także jeden z najbardziej miękkich. Typowy but do biegania po twardych nawierzchniach i z typowo asfaltowym bieżnikiem. Przeznaczony do długiego i bardzo długiego biegania po asfalcie. Bardzo mocny kandydat do startów w płaskich zawodach ultra.

Waga: 265 g męski, 215 g damski
Drop: 5 mm, pięta: 29 mm, palce: 24 mm

Hoka Clayton

Hoka Clayton

Tak jak Arahi to „Clifton ze stabilizacją” tak Claytona można nazwać „szybszym Cliftonem”. Nadal jest to miękki but ale nie aż tak „pluszowy” jak flagowy Clifton. Przez to ma bardziej dynamiczną charakterystykę. Jest też osadzony na niższej podeszwie, ma o milimetr niższy drop i jest… lżejszy.

Waga: 235 g męski, 198 g damski
Drop: 4 mm, pięta: 24 mm, palce: 20 mm

Hoka Huaka 2

Hoka Huaka 2

Drugi obok Claytona z nieco szybszych butów który nadal zapewnia wysoki stopień amortyzacji. Wyposażony w podeszwę z innej pianki niż większość pozostałych modeli – Full-Length RMAT®. Wyróżnia się także bardzo gładką i lekką cholewką. Wreszcie spośród tu przedstawionych butów ma zdecydowanie najniższy drop – 2 mm. Bardzo dobra alternatywa dla osób biegających szybciej, którzy poza dużą amortyzacją potrzebują też trochę dynamiki.

Waga: 265 g męski, 225 g damski
Drop: 2 mm, pięta: 27 mm, palce: 25 mm

Hoka Gaviota

Hoka Gaviota

W butach Hoka mamy również buty z kategorii stabilizującej. Ich stabilizacja opiera się na takiej samej idei jak w butach innych producentów. Mianowicie wewnetrzna część podeszwy jest sztywniejsza (EVA J-Frame) co daje dodatkową stabilizację w przypadku nadmiernej pronacji i ograniczenie uciekania kostek do wewnątrz. Jeśli chodzi o poziom amortyzacji to Gaviota to poziom najwyższy, najbardziej „pluszowy”.

Waga: 297 g męski, 245 g damski
Drop: 5 mm, pięta: 29 mm, palce: 24 mm

Hoka Arahi

Hoka Arahi

Modelem również z tej kategorii ale trochę mniej miękkim jest Arahi. Jest to model bardzo zbliżony do Cliftona. Również przeznaczony na twarde nawierzchnie. Również z typowo asfaltowym bieżnikiem. Od Cliftona odróżnia go dodatkowa stabilizacja nadpronacji. Arahi jest też jednym z modeli dostępnych na Polskim rynku.

Waga: 265 g męski, 215 g damski
Drop: 5 mm, pięta: 29 mm, palce: 24 mm

TRAIL, czyli przegląd butów terenowych

Hoka Mafate Speed

Hoka Mafate Speed

Najbardziej miękki spośród butów terenowych Hoka. Zdecydowanie bardziej miękkki od Challengera. Także z dużo głębszym i bardziej agresywnym 5 milimetrowym bieznikiem Vibram Mega-Grip, przez co sprawdzi się w dużo trudniejszym terenie niż Challenger. Jest to też tak bezkompromisowe połączenie „pluszowatej” miękkości z bardzo dobrą przyczepnością, że trzeba dać jemu i sobie szansę na „dotarcie się”. Dostępny w sprzedaży w Polsce.

Waga: 295 g męski, 255 g damski
Drop: 4 mm, pięta: 33 mm, palce: 29 mm

Hoka Challenger ATR 3

Hoka Challenger ATR 3

Najbardziej uniwersalny but terenowy w ofercie Hoka. Pod kątem amortyzacji można go porównywać z Cliftonem. Nie posiada super agresywnego bieżnika przez co spektrum jego zastosowań jest bardzo szerokie. Poza miejscami gdzie luźny teren wymaga maksymalnej przyczepności Challenger się sprawdzi. A więc wszystkie tereny leśne, ziemne, nawet kamieniste będą dla niego dobre. Dostępny w sprzedaży w Polsce.

Waga: 269 g męski, 226 g damski
Drop: 5 mm, pięta: 29 mm, palce: 24 mm

Hoka Speedgoat 2

Hoka Speedgoat 2

Najlepsza propozycja do biegów górskich, której nie mogło zabraknąć w sprzedaży w Polsce. Dużo amortyzacji ale bez przesadnego „pluszu” jak w Mafatach. Bieżnik to także 5 milimetrowy Vibram MegaGrip. Może trochę mniej agresywny od tego w Mafate ale radzi sobie doskonale. Na biegi ultra w kamienistych górach najlepsza propozycja.

Waga: 278 g męski, 233 g damski
Drop: 4 mm, pięta: 32 mm, palce: 27 mm

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 Comments
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
5 lat temu

Witam Panie Pawle. Przymierzam się do kupna butów w teren, mój wybór padł na markę nike lecz nie mogę zdecydować się co do modelu. Wildhorse czy terra kiger? Które z wymienionych poleca Pan bardziej?

Mateusz
Mateusz
5 lat temu

A coś w przystępnej cenie dla początkującej biegaczki? Stopa neutralna, głównie bieg po twardym podłożu(bieżnia, asfalt) około 100-150 km miesięcznie?

Marek - Żyrardów
Marek - Żyrardów
4 lat temu

A gdzie/kiedy znajdę speedgoat 2 w rozm. 45 1/3? Najlepiej w kolorystyce żółta góra/niebieski dół.

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Cześć. Może doradzisz mi jakie wybrać model pod ultra 110km. Biegałem w salomonach, ale niestety są dla mnie zbyt twarde.
Pozdrawiam

iza
iza
4 lat temu

Witam serdecznie, proszę o poradę w kwestii butów do biegania przeważnie do twardej nawierzchni. Przymierzam się do zakupu Hoka One One Vanquish 3, czy będą odpowiednie? Obecnie używam ASICS GELDS RACER 9, lecz przy dłuższym biegu odczuwam niewielki ból kręgosłupa, więc chyba nie do końca odpowiednie.Proszę o poradę. Dziękuję i pozdrawiam

Piotr
Piotr
4 lat temu

Biegam dla relaksu około 1500 -2000 km rocznie w rożnym terenie w tym po twardym mam clifton 4 moje bieganie ma charakter wybitnie niezawodowy ..podkreślam to ponieważ po 800 km zwykłego biegania, mój średni jeśli nie tobie ,,tempowek” to czas 5.10-5.20 buty w zasadzie rozpadły się …przetarły się na piętach przy czym zawsze uzywam profesjonalnych skarpet i nie wiem dlaczego tak sie stało w chwili obecnej aż do plastikowej cholewki ..dodatkowo buty przetarły się z przodu na zewnątrz wyglądają palce buty kupiłem w sklepie biegacza były dobierane do profilu mojej stopy …to moje kolejne buty do biegania , nike under armour odstawialem uznając ze skończyła się ,,ważność” amortyzacji
Nie spodziewałem się ze reklamowane hoki rozpadną się wcześniej
Zatem przestrzegam przed ślepa wiara w przekaz medialny albo 20 kilometrowe testy tym bardziej ze buty do najtańszych nie należą
Dla wątpiących …buty używane wyłącznie do biegania i nie w zimę
Służę także zdjęciami poglądowymi jeśli ktoś zainteresowany

Łukasz
Łukasz
4 lat temu

Cześć, miałem buty Hoka One One Speedgoat 2, po pół roku został starty cały bieżnik aż do piety a z uwagi iż mam dość szeroką stopę buty popękały po bokach. Wysłałem producentowi zdjęcia z zapytaniem jakie poleciłby mi buty- bez odzewu.