Hoka Zinal – zwinność i lekkość w wykonaniu terenowym

19 lipca 2022 5 min czytania
Hoka Zinal

Hoka to prawie że synonim dużej, czy wręcz maksymalnej amortyzacji, ale nie do końca. Fakt, większość butów cechuje się przerośniętą do bólu podeszwą, ale nie wszystkie. Jednym z nich jest Zinal – dobrze amortyzowana, ale nie przerośnięta terenówka. Coś w sam raz dla tych, którym maksimum amortyzacji w terenie nie do końca odpowiada.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Hoka
  • rok premiery: 2022
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: szybki trail
  • cena regularna: 719 zł

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
wysokość podeszwy: niska
22/18 mm
drop: obniżony
4 mm
waga: lekka
272 g

Przeznaczenie

Hoka Zinal to lekki but o dobrej amortyzacji, do biegania w trudnym terenie. Przeznaczony na krótsze, szybsze dystanse, gdzie najbardziej można docenić mieszankę zwinności i przyczepności. Jest to but, który najlepiej spisze się na kamienistych szlakach lub lekkich i mniej technicznych ścieżkach.

Hoka Zinal

Hoka – co jest co?

W palecie butów terenowych Hoki Zinal jest butem treningowo-startowym. Spokojnie może być uzupełnieniem szafy jako but do szybkiego biegania w terenie lub nawet startów w zawodach. Jeśli oczywiście szukasz czegoś lżejszego od butów, z których korzystasz na co dzień. Pod kątem amortyzacji daleko za maksymalnie amortyzowanymi i dedykowanymi na długie dystanse w górach Speedgoatami i Mafate. Od uniwersalnych, mniej agresywnych terenówek Challengera i Torrent, zdecydowanie lżejszy i zwinniejszy.

Hoka Zinal może być też świetnym uzupełnieniem dla dwóch modeli butów Hoki. Po pierwsze dla Speedgoata, który w tym duecie jest tym przeznaczonym do dłuższego i wolniejszego biegania. Zinal sprawdzi się natomiast na krótszym i szybszym biegu. Po drugie – może być to dobra alternatywa dla asfaltowego Macha. Oferuje podobną specyfikę i lekkość, ale w wykonaniu terenowych. W miasto i na asfalt Mach, a w teren Zinal.

DŁUGIE DYSTANSEKRÓTKIE DYSTANSE
największa amortyzacjaMafate
bardzo duża amortyzacjaChallenger
Speedgoat
duża amortyzacjaTorrentZinal

Alternatywy

Wbrew pozorom alternatyw nie ma tak dużo. Obecnie na półce dużo łatwiej znaleźć terenowe buty maksymalistyczne niż lekkie i zwinne opcje. Alternatyw dla Zinala jest mniej, ale są. Warto też dodać, że z powodu mniejszej amortyzacji, a co za tym idzie, większego czucia podłoża, należy wybierać je nieco ostrożniej niż najlepiej amortyzowane modele. Dla tych co patrzą tylko na komfort i amortyzację nie tędy droga.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
Brooks Catamount264 g6 mm649 zł
Hoka Zinal242 g5 mm719 zł
Nike Terra Kiger 8300 g4 mm649 zł
On Cloudvista280 g8 mm649 zł
Saucony Peregrine 12275 g4 mm599 zł

Podeszwa lekka i dosyć elastyczna

Podeszwa bardzo przypomina tą znaną z Hoka Mach. Zarówno pod kątem materiału i wysokości jak i zachowania się pod stopą. Jest wykonana z pianki ProFly podwójnej gęstości, która daje amortyzację, ale nieprzesadną. Nie mając na stopach nic poza Cliftonami, Speedgoatami i innymi poduszkowcami, można się zdziwić. W takim zestawieniu w Zinalach jest wręcz twardo.

Hoka Zinal - amortyzacja

Widać to też po wysokości podeszwy. W Zinalach są to 22 milimetry pianki pod piętą i 18 milimetrów pianki pod przednią częścią stopy. Biorąc pod uwagę, że maksymalnie amortyzowane buty mają około 40 milimetrów, czyli 4 centymetrów, a butów o wysokości podeszwy poniżej 1 centymetra w zasadzie nie ma, to jest to mało. Odchudzenie to sprawia, że amortyzacji jest oczywiście mniej, ale… przekłada się to na lekkość, plastyczność i dynamikę buta.

Lekkość to w tym przypadku 242 gramów buta męskiego i 199 gramów buta damskiego. Analogicznie w moim rozmiarze 12 US but waży 272 gramy. Wartości te może nie powalają, ale w porównaniu z innymi butami terenowymi to mało, a im mniej na nodze, tym but pozwala przemieszczać się trochę szybciej.

Hoka Zinal - przodostopie

Plastyczność też wynika z obniżenia podeszwy. Generalnie im mniej materiału, tym łatwiej się zgina i pracuje pod stopą. Pod tym kątem wypada lepiej niż maksymalistyczne buty i przypomina mi Machy. W Zinalach podobnie jak w nich jest dosyć ,,płasko” i charakterystyczna dla większości Hok ,,kołyska” jest praktycznie niewyczuwalna. Czy to pogarsza dynamikę? Niekoniecznie, bo bardziej plastyczna i elastyczna podeszwa pozwala na większe zaangażowanie stopy podczas biegu, także tego szybszego. A pamiętajmy, że Zinal to but do nieco szybszego i zwinniejszego biegania niż większość terenówek.

Hoka Zinal - tyłem

Bieżnik, niby niewysoki, ale…

Bieżnik na pierwszy rzut oka nie powala agresywnością. Przypomina ten z Challengerów i składa się ze średniej wielkości kołków o wysokości 4 milimetrów. Nie pozwolą na wgryzienie się w błoto, ale wykonane zostały z gumy Vibram Megagrip, co zapewnia bardzo pewne trzymanie w kamienistym terenie.

Hoka Zinal - bieżnik

Pewnym minusem w kontekście długowieczności może być niecałkowite pokrycie podeszwy bieżnikiem. Znajduje się tylko w części przedniej i tylnej, czyli tych najbardziej newralgicznych, gdzie przyczepność przyda się najmocniej. Brak go natomiast w części środkowej, która będzie zużywać się najszybciej. Jest to oczywiście pochodna szybszego charakteru Zinala.

REKLAMA

Cholewka również odchudzona

Cholewka w Zinalach, jak na buty terenowe, wygląda bardzo delikatnie. Wykonana jest z klasycznej, dosyć cienkiej siatki. Wzmocnienia są ograniczone do minimum i ograniczają się do przedniego ,,zderzaka”, który jako jedyny chroni stopę przed przypadkowymi uszkodzeniami. Brak większej ilości wzmocnień może powodować szybsze zużycie i mniejszą wytrzymałość cholewki, choć z drugiej strony czasami to właśnie sztywne wzmocnienia są problematyczne i na ich łączeniach dochodzi do rozrywania cholewki.

Hoka Zinal - toebox

Podobnie jak materiał cholewki, odchudzony został też język buta. Jest zdecydowanie cieńszy niż w miękkich poduszkowcach, niemniej jednak i tak w jego wnętrzu ukryto trochę gąbkowych wypełnień. Podobnie jak w cholewce, jest lekki, ale przy zachowaniu komfortu.

Hoka Zinal - sznurowanie

Tył, czyli zapiętek usztywniony jest klasycznie. Wewnętrzne wzmocnienie jest odpowiednio duże, aby zapewnić mu stabilność. Pomaga w tym też oczywiście podeszwa, która jest szersza niż spoczywająca na niej cholewka. To ten charakterystyczny element butów Hoki, który pozostał na swoim miejscu. Podczas szybszych crossów w tylnej części będzie stabilnie.

Generalnie jest to jedna z bardziej miękkich i swobodnych cholewek w butach terenowych jakie można znaleźć. Współgra z lekką i szybką specyfiką podeszwy i być może kosztem wytrzymałości oferuje więcej lekkości.

Hoka Zinal - zapiętek

Podsumowując

Zinal to ciekawa propozycja wśród butów z segmentu, gdzie wcale nie ma ogromnego wyboru, czyli lekkich butów terenowych. Warta spróbowania szczególnie dla tych zmęczonych już ciągłą pogonią za amortyzacją i ciężkimi terenówkami.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments