Ich ulubione buty – Łukasz Oskierko

Oskiera nie trzeba długo przedstawiać. Przedstawiają go jego wyniki. Wynik 30:49 na dychę czy 2:23:48 w maratonie mówi sam za siebie. Jest pieruńsko szybkim biegaczem i jedynym w Polsce boosteem. Chyba nikt w Polsce tak porządnie nie przetestował wszystkich butów z trzema paskami. Które lubi najbardziej?

REKLAMA

Łukaszu, wiem że to trudne zadanie, bo biegałeś prawdopodobnie we wszystkich modelach adidasa dostępnych na rynku ale wybierz tylko trzy najlepsze. I dlaczego właśnie one?

adidas Energy Boost 4

Nareszcie w moje ręce trafił najbardziej wyczekiwany przeze mnie but biegowy adidas w tym roku a mianowicie 4 odsłona modelu adidas Energy Boost. Jest to bez wątpienia mój ulubiony but treningowy od marki z trzema paskami. Cenię go za wiele rzeczy lecz najbardziej za jego wszechstronność, dynamikę oraz świetne trzymanie stopy.

Dobrze sprawdza się na długich wybieganiach nie ważne czy śmigam w lesie czy po twardych miejskich nawierzchniach. Do tego, jak trzeba pobiegać coś mocniej jak drugi zakres na ulicy czy też krótkie interwały 100 – 200m czy też podbiegi wykazuje swój wysoki zwrot energii i dynamikę. Jest na tyle szybki, że kilku moich podopiecznych startuje z powodzeniem we wcześniejszej wersji w maratonie biegając ten dystans w 2h 59min.

Waży ok 312g w wersji dla panów czyli jak typowa treningówka lecz mniej niż konkurencyjne modele o podobnej amortyzacji, a jest tutaj ona bardzo duża. Bałem się bardzo, że moja ulubiona treningówka zostanie zepsuta, lecz tak sie nie stało. To co ją odróżnia od wersji trzeciej to cholewka pokryta w całości pasami techfitowymi, ktore tym razem są poprowadzone aż do początku kostki a nie jak w poprzedniku na przedniej części cholewki. Sprawiają one, że noga trzymana jest wręcz kompresyjnie nie mając prawa nadmierne się przemieszczać.

Drugi upgrade to guma Continental na podeszwie gdzie o dziwo do tej pory najlepszej gumy od słynnej marki oponiarskiej jeszcze nie było. Jeszcze warto nadmienić o fit panelu. To te trzy brandowe paski po bokach, które są bardziej miękkie niż w poprzedniku i bardziej przyjaźniej otulają stopę biegacza jednocześnie ją stabilizując.

Adidas Energy Boost 4

Zrobiłem w tym bucie już z 250km i żadnych wad nie widzę. Jedynie oczywiście nowy design może być kwestią sporną. Lecz dla mnie w bieganiu jest to sprawą drugorzędną. Raczej zwracam uwagę na to jak mi komfortowo się biega i czy pasuje do mojego stylu biegu oraz jak długo mi posłuży. A ten model mogę przyznać, że jest najtrwalszym butem w jakim miałem możliwość trenować. 2 poprzednie pary miały na liczniku pod 2000km i dalej są do śmigania. Zobaczymy jak daleko zabiegnę w nowych…

adidas Adizero boston 6

Jeśli znalazł bym się na bezludnej wyspie i miał do wyboru jedne buty do biegania to bez wątpienia byłyby nimi adizero boston 6. Buty z definicji startowo treningowe z serii wyścigowej adidas adizero. Chyba najbardziej uniwersalny but w jakim było mi dane trenować. Niska waga ok 260g sprawia, że nadaje się do startów w biegach ulicznych oraz do szybkich akcentów treningowych. A tak na dobrą sprawę jeśli waży się nie więcej niż 80kg i przebiera się całkiem żwawo nogami ten but nada się do wszystkiego, nawet do spokojnych wybiegań. Pięta o grubości 29mm oraz 55% pianki boost w bucie sprawia, że amortyzacja jest optymalna i całkiem spora jak na but tego typu. Dlatego jest to świetny wybór dla biegaczy mniej zaawansowanych, którzy szukają pierwszego buta startowego.

Adidas Adizero Boston

Adizero Adios

Samo to, że adios jest jednym z najbardziej utytułowanych butów startowych w biegach ulicznych na świecie mówi o nim już bardzo dużo. Technicznie but z najwyższym zwrotem energii na rynku sięgającym do 80%, co przekłada się świetnie na ekonomie biegania zwłaszcza na dłuższym dystansie. Jeśli chodzi o starty w biegach ulicznych mój numer jeden. Biegałem w nich 5tke w 14:35’ a także i maraton w 2:23’ i nie ważne od dystansu but sprawuje się doskonale. Dzięki piance boost w 80% mimo niskiej wagi zapewnia dużo komfortu biegaczowi biegnącemu po asfalcie dystans maratoński i nawet więcej, nie tracąc nic na dynamice. But jak na startówkę także cechuje się dużą wytrzymałością więc potrafi wytrzymać zdecydowanie więcej startów i treningów niż inne lżejsze startówki.

Adidas Adizero Adios

Należy też pamiętać, że ten but nie jest już dla każdego biegacza. Trzeba biegać dość szybko aby skorzystać z dynamiki buta gdzieś w granicach 3:00 maraton lub po prostu być lekkim biegaczem poniżej 80kg. U lekkich pań sprawa ma się inaczej gdyż Panie o wadze 50 kg będą mogły spokojnie w takim bucie biegać już treningowo, lecz jednak ten but jest stworzony do ‘zasuwania’ i należy to mieć na uwadze.


Łukasz Oskierko – Reprezentuję klub AZS UWM Olsztyn, w którym w 2003 roku zacząłem swoją przygodę biegową. Jako młodzik i jako junior trenowałem mój koronny dystans 2000 m z przeszkodami. Obecnie związany jestem również z klubem adidas Runners Warsaw.
5km – 14:35′
10km – 30:49′
15km – 48:04′
Półmaraton – 1:07’53”
Maraton – 2:23’48”

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.