Jak rozpoznać buty ze stabilizacją?

Wiesz, że masz nadmierna pronację. Wiesz, że szukasz butów ze stabilizacją. Jak je rozpoznać w gąszczu innych modeli? Czy jest jakieś oznaczanie? Otóż… nie. Nie ma jednego schematu pozwalającego rozpoznać ten typ butów a każdy producent robi to po swojemu.

REKLAMA

Podobnie jak nie ma jednego oznaczenia dla butów ze stabilizacją tak nie da się też określić też stopnia stabilizacji, czyli tego jak mocno dany but będzie korygował nadmierną pronację. Nie ma żadnej cyfry, żadnego symbolu. Można to w pewnym stopniu zrobić w ramach poszczególnych marek, ale już pomiędzy nimi będzie ciężko wskazać który but kontroluje nadpronację bardziej.

Jak więc poznać które modele są butami ze stabilizacją? Po pierwsze i najważniejsze należy pamiętać, że stabilizacja rozwiązywana jest najczęściej poprzez dodatkowy element po wewnętrznej stronie podeszwy. To taki dodatkowy „klocek” ograniczający przekoślawianie się stopy do wewnątrz.

Po czym poznać buty ze stabilizają?

Asics

W przypadku Asicsa jest łatwo. Jasną podpowiedź znajdziesz na samym bucie. Asics ma dwie technologie stabilizacji w butach – Duomax oraz Dynamic Duomax. Jeśli po wewnętrznej stronie podeszwy znajdziesz jeden z tych napisów to znaczy, że jest to element stabilizujący i masz w ręku but dla osób z nadmierną pronacją.

Przykładowe modele: MetaRun, Gel-Kayano, GT-3000, GT-2000, GT-1000

Asics Gel-Kayano 23 - Dynamic Duomax

Nike

Podobnie jak w Asicsie jest w Nike. Podpowiedź jest na bucie. Zmienia się tylko nazwa samego elementu stabilizującego. W Nike ten element podpisany jest DynamicSupport. Ma różną postać w zależności od buta ale jest łatwo dostrzegalny.

Przykładowe modele: LunarGlide, Zoom Structure, Zoom Odyssey

Nike Zoom Odyssey - Dynamic Support

adidas

W adidasach buty ze stabilizacją w chwili obecnej oznaczone są dodatkowym symbolem w nazwie – ST, od „stability”. Tak więc mamy Supernova ST i Ultraboost ST. W każdym z nich można znaleźć też element w podeszwie który jest podpisany Energized Stability lub w starszych modelach – StableFrame.

Przykładowe modele: Supernova ST, Ultraboost ST.

Adidas Ultra Boost ST - Energized Stability

New Balance

New Balance tradycyjnie miesza oznaczając buty raz numerycznie raz nazwą. W oznaczeniach numerycznych rozpoznanie buta ze stabilizacją było i jest bardzo proste. Były i są to wszystkie modele których oznaczenie kończy się cyfrą 60. A więc 1260 czy 860. W międzyczasie pojawiło się kilka innych modeli jak na przykład FreshFoam Vongo czy Vazee Prism…

Przykładowe modele: 1260, 860, FreshFoam Vongo, Vazee Prism

New Balance 860

Brooks

W Brooksach podpowiedź masz już na samym pudełku. Jeśli znajdziesz na nim napis NEUTRAL – masz do czynienia z butem neutralnym. Jeśli znajdziesz napis SUPPORT – masz do czynienia z butem ze stabilizacją. Co jeśli nie masz pudełka? Najłatwiej rozpoznać je po elemencie z innej pianki po stronie wewnętrznej. Nie jest on niestety podpisany. Jest za to najczęściej dobrze widoczny.

Przykładowe modele: GTS Adrenaline, Ravenna, Transcend, Vapor

Brooks Adrenaline GTS 16 - stabilizacja

Mizuno

Tu jest stosunkowo trudno, bo nie ma jednoznacznej podpowiedzi ani na pudełku ani na bucie. W Mizuno stabilizacja opiera się na innym ukształtowaniu płytki Wave w podeszwie środkowej. W butach neutralnych po obydwu stronach – wewnętrznej i zewnętrznej jest wyprofilowana tak samo. W butach ze stabilizacją fala po stronie wewnętrznej jest zdecydowanie wyższa, bardziej pofalowana i solidniejsza.

Przykładowe modele: Wave Ultrima, Wave Paradox

Mizuno Wave Ultima 9 - stabilizacja

Saucony

Podobnie ciężko jest na pierwszy rzut oka rozpoznać buty stabilizujące w Saucony. Nie mamy tej podpowiedzi na pudełku, nie mamy jasno i wyraźnie podpisanego elementu stabilizującego. Ten element oczywiście w butach stabilizujących jak najbardziej się znajduje, ale spośród wymienionych tutaj marek, jest najsłabiej dostrzegalny na pierwszy rzut oka.

Przykładowe modele: Hurricane, Guide, Omni

Saucony Guide ISO - stabilizacja

Jak widzicie, każdy producent robi to inaczej. Jedyną wspólną rzeczą jest konstrukcja z dodatkowym elementem w podeszwie po jej wewnętrznej stronie. Natomiast jej wygląd i oznaczenie to sprawa bardzo zróżnicowana. Nie ma tutaj jednak żadnej zasady i każdy producent robi to na swój sposób.

REKLAMA

5 komentarzy do “Jak rozpoznać buty ze stabilizacją?

 • 20.10.2018 o 08:37
  Permalink

  Jakie sa modele dla pronatorów w Hoka? Nie znalazłem w tekście.

  Odpowiedz
 • 17.11.2018 o 14:21
  Permalink

  Czy Saucony Iso ride są przeznaczone dla pronatorów?

  Odpowiedz
 • 23.11.2018 o 07:25
  Permalink

  Kupilem Asics Gel fujiTrabuco 6 T7E4N-400 przymierzylem(jeszcze nie biegalem) i czuję się w nich niekomfortowo. Nie chodzi o rozmiar. Dla jakiej stopy sa dedykowane te buty, nie mogę znaleźć tej informacji. Buty od tyłu, ustawione obok siebie  wyglądają jak odwrocona litera Vczyli tak / \. Sa nachylone do środka. Wcześniej biegalem przez 3 lata w Asics FujiTrabuco 3 T4E2N-385 i nie miałem takiego odczucia.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *