Kolce lekkoatletyczne to także buty do biegania. Bardzo specyficzne i przeznaczone w zasadzie wyłącznie do biegania po tartanowych bieżniach lekkoatletycznych. To właśnie je mają na nogach lekkoatleci oglądani w telewizji przy okazji Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw w Lekkoatletyce. Jednakże wśród nich także możemy wyróżnić kilka rodzajów. Mówiąc o kolcach biegowych jednym z podstawowych kryteriów jest dystans.
Kolce do biegów lekkoatletycznych można z grubsza podzielić na trzy lub dwie grupy:
- kolce do biegów krótkich, na dystansach od 60 do 400 metrów,
- kolce do biegów średnich/uniwersalne, na dystansach od 800 do 1500 metrów,
- kolce do biegów długich, na dystansach od 3000 do 10000 metrów.
W przypadku podziału na dwie grupy (jak to jest na przykład w marce adidas, podział jest prostszy:
- kolce do biegów krótkich, na dystansach od 60 do 400 metrów,
- kolce do biegów długich, na dystansach od 800 do 10000 metrów.
Wwarto pamiętać, że nie są to sztywne granice. W kolcach sprinterskich pobiegniesz także 800 czy nawet 1500 metrów a w kolcach długodystansowych pobiegniesz też na 100 metrów. Przy czym znacznie wygodniej pobiec ,,setkę” w kolcach ,,długich” niż 5 000 lub 10 000 w kolcach sprinterskich.
Kolce do biegów krótkich
Najlżejszy z tej trójki. Przeznaczony do startów na dystansach od 60 do 400 metrów.
Na takich dystansach biega się wykorzystując wyłącznie przednią część stopy. Nie ma tutaj czasu na kontakt pięty z podłożem. Dlatego też podeszwa pod piętą ograniczona jest do minimum. Nie ma tutaj pianki, a pod pięta znajduje się wyłącznie sztywne tworzywo lub odrobina gumy. Przód natomiast jest bardziej podniesiony, sztywny i wyprofilowany tak aby umożliwić jak najszybsze odbicie od podłoża. Kolce sprinterskie mają tez często cieńsze, ale za to sztywne cholewki, które mają na celu trzymanie stopy i ograniczanie jej ruchu w bucie do minimum. Cała siła ma być skierowana w jak najszybsze odbicie.
Kolce do biegów średnich/uniwersalne
Kolce do biegów średnich to najbardziej uniwersalne kolce. Przeznaczone są na średnie dystanse od 800 do 1500 metrów. Sprawdzą się też np. w konkurencjach skokowych.
Na średnim dystansie zaczyna być już zauważalny kontakt pięty z podłożem. Dlatego też tył podeszwy ma już pewną warstwę pianki. Ma też zazwyczaj trochę grubszą cholewkę niż kolce sprinterskie. Z racji że są kompromisem między kolcami sprinterskimi i długodystansowymi są najbardziej uniwersalne i dlatego często określane jako „multi-use”. Ich przeznaczaniem są średnie dystanse od 800 do 1500 metrów, ale jak będzie potrzeba to pobiegniesz w nich także na 100 jak i na 5000 metrów. Nieźle spiszą się też w skokach w dal czy trójskoku.
Kolce do biegów długich
Na najdłuższe biegi od 3000 do 10000 metrów zaleca się używanie kolców długodystansowych.
Na długich dystansach kontakt pięty z podłożem jest już mocno zauważalny i odczuwalny. Dlatego też pod piętą w kolcach do biegów długich mamy już całkiem sporo pianki. Daje ona znacznie więcej komfortu i bezpieczeństwa niż kolce średnie. Kolce do biegów długich też nie są aż tak bardzo wyprofilowane z przodu. Mniejsze znaczenie ma tu też ilość wkrętów w podeszwie. Dlatego też tak jak w kolcach sprinterskich i średnich możemy wkręcić po 7 czy 6 wkrętów, tak w kolcach długich jest to czasem tylko 5, a nawet tylko 4 wkręty.
PS To jest to aktualizacja wpisu oryginalnie opublikowanego w maju 2018 roku.
co to za model ten do długich ?
Ten model to Nike Zoom Rival Distance
A jaka jest odpowiednia długość wkręta na bueznie tartanowa?