Kolce lekkoatletyczne – czym się różnią na krótkie, średnie i długie dystanse

25 lutego 2023 4 min czytania

Kolce lekkoatletyczne to także buty do biegania. Bardzo specyficzne i przeznaczone w zasadzie wyłącznie do biegania po tartanowych bieżniach lekkoatletycznych. To właśnie je mają na nogach lekkoatleci oglądani w telewizji przy okazji Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw w Lekkoatletyce.

Podobnie jak buty do biegana po ulicy istnieje wiele różnych typów takiego obuwia: do rzutów, skokowe, biegowe. Same kolce do biegów lekkoatletycznych można z grubsza podzielić na trzy lub dwie grupy:

  • kolce do biegów krótkich, na dystansach od 60 do 400 metrów,
  • kolce do biegów średnich/uniwersalne, na dystansach od 800 do 1500 metrów,
  • kolce do biegów długich, na dystansach od 3000 do 10000 metrów.

W przypadku podziału na dwie grupy (jak to jest na przykład w marce adidas – modele Sprintstar oraz Distancestar), podział jest prostszy:

  • kolce do biegów krótkich, na dystansach od 60 do 400 metrów,
  • kolce do biegów długich, na dystansach od 800 do 10000 metrów.

Wwarto pamiętać, że nie są to sztywne granice. W kolcach sprinterskich pobiegniesz także 800 czy 1500 metrów a w kolcach długodystansowych pobiegniesz też na 100 metrów. Przy czym znacznie wygodniej pobiec ,,setkę” w kolcach ,,długich” niż 5 000 lub 10 000 w kolcach sprinterskich.

Kolce do biegów krótkich

Najlżejszy z tej trójki. Przeznaczony do startów na dystansach od 60 do 400 metrów.

Nike Rival Sprint

Na takich dystansach biega się wykorzystując wyłącznie przednią część stopy. Nie ma tutaj czasu na kontakt pięty z podłożem. Dlatego też podeszwa pod piętą ograniczona jest do minimum. Nie ma tutaj pianki, a pod pięta znajduje się wyłącznie sztywne tworzywo lub odrobina gumy. Przód natomiast jest bardziej podniesiony, sztywny i wyprofilowany tak aby umożliwić jak najszybsze odbicie od podłoża. Kolce sprinterskie mają tez często cieńsze, ale za to sztywne cholewki, które mają na celu trzymanie stopy i ograniczanie jej ruchu w bucie do minimum. Cała siła ma być skierowana w jak najszybsze odbicie.

Nike Rival Sprint - podeszwa

Kolce do biegów średnich/uniwersalne

Kolce do biegów średnich to najbardziej uniwersalne kolce. Przeznaczone są na średnie dystanse od 800 do 1500 metrów. Sprawdzą się też np. w konkurencjach skokowych.

REKLAMA

Nike Rival Multi

Na średnim dystansie zaczyna być już zauważalny kontakt pięty z podłożem. Dlatego też tył podeszwy ma już pewną warstwę pianki. Ma też zazwyczaj trochę grubszą cholewkę niż kolce sprinterskie. Z racji że są kompromisem między kolcami sprinterskimi i długodystansowymi są najbardziej uniwersalne i dlatego często określane jako „multi-use”. Ich przeznaczaniem są średnie dystanse od 800 do 1500 metrów, ale jak będzie potrzeba to pobiegniesz w nich także na 100 jak i na 5000 metrów. Nieźle spiszą się też w skokach w dal czy trójskoku.

Nike Rival Multi - podeszwa

Kolce do biegów długich

Na najdłuższe biegi od 3000 do 10000 metrów są kolce długodystansowe.

Nike Rival Distance

Na długich dystansach kontakt pięty z podłożem jest już mocno zauważalny i odczuwalny. Dlatego też pod piętą w kolcach do biegów długich mamy już całkiem sporo pianki. Daje ona znacznie więcej komfortu i bezpieczeństwa niż kolce średnie. Kolce do biegów długich też nie są aż tak bardzo wyprofilowane z przodu. Mniejsze znaczenie ma tu też ilość wkrętów w podeszwie. Dlatego też tak jak w kolcach sprinterskich i średnich możemy wkręcić po 7 czy 6 wkrętów, tak w kolcach długich jest to czasem tylko 5, a nawet tylko 4 wkręty.

Nike Rival Distance - podeszwa

PS To jest to aktualizacja wpisu oryginalnie opublikowanego w maju 2018 roku.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
3 lat temu

co to za model ten do długich ?

Kamil
Kamil
8 miesięcy temu

A jaka jest odpowiednia długość wkręta na bueznie tartanowa?