Kolce lekkoatletyczne – czym się różnią na krótkie, średnie i długie dystanse

Sezon na biegi na bieżni lekkoatletycznej właśnie się rozpoczął. A jak bieżnia to kolce. A te nie są jedne na każdy dystans. Można je podzielić na trzy grupy:

REKLAMA
  • kolce do biegów krótkich (sprinterskich),
  • kolce do biegów średnich,
  • kolce do biegów długich.

Kolce do biegów krótkich

Najlżejszy z tej trójki. Przeznaczony do startów na dystansach od 60 do 400 metrów.

Nike Rival S

Na takich dystansach biega się wykorzystując wyłącznie przednią część stopy. Nie ma tutaj czasu na kontakt pięty z podłożem. Dlatego też podeszwa pod piętą ograniczona jest do minimum. Nie ma tutaj pianki, a pod pięta znajduje się wyłącznie sztywne tworzywo lub guma. Przód natomiast jest bardziej podniesiony i wyprofilowany tak aby umożliwić jak najszybsze odbicie od podłoża. Kolce sprinterskie mają tez często cieńsze, ale za to sztywne cholewki, które mają na celu trzymanie stopy i ograniczanie jej ruchu. Cała siła ma być skierowana w jak najszybsze odbicie.

Nike Rival S - podeszwa

Kolce do biegów średnich

Kolce do biegów średnich to najbardziej uniwersalne kolce. Przeznaczone są na średnie dystanse od 800 do 1500 metrów.

Nike Rival M

Na średnim dystansie zaczyna być już zauważalny kontakt pięty z podłożem. Dlatego też tył podeszwy ma już pewną warstwę pianki. Ma też zazwyczaj trochę grubszą cholewkę niż kolce sprinterskie. Z racji że są kompromisem między kolcami sprinterskimi i długodystansowymi są najbardziej uniwersalne i dlatego często określane jako „multi-use”. Ich przeznaczaniem są średnie dystanse, ale jak będzie potrzeba to pobiegniesz w nich także na 100 jak i na 5000 metrów.

Nike Rival M - podeszwa

Kolce do biegów długich

Na najdłuższe biegi od 3000 do 10000 metrów są kolce długodystansowe.

Nike Rival D

Są to kolce najbardziej bezpieczne, bo na długich dystansach kontakt pięty z podłożem jest już mocno zauważalny i odczuwalny. Dlatego też pod piętą w kolcach do biegów długich mamy już całkiem sporo pianki. Daje ona więcej komfortu i bezpieczeństwa niż kolce średnie. Kolce do biegów długich też nie są aż tak bardzo wyprofilowane z przodu. Mniejsze znaczenie ma tu też ilość wkrętów w podeszwie. Dlatego też tak jak w kolcach sprinterskich i średnich możemy wkręcić po 7 wkrętów, tak w kolcach długich jest to czasem tylko 5 wkrętów.

Nike Rival D - podeszwa
REKLAMA

One thought on “Kolce lekkoatletyczne – czym się różnią na krótkie, średnie i długie dystanse

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *