Krótki przewodnik po opaskach Compressport R2, UR2 i US

Compressport jest jedną z najbardziej znanych firm oferujących produkty kompresyjne. Ich asortyment jest szeroki i oferują kompresję na bardzo wiele części ciała. Jednym z ich sztandarowych produktów są opaski kompresyjne. Występują w kilku wersjach. Podstawowej, czyli R2, ulepszonej, czyli UR2 i najlepszej, wspartej silikonem US.

REKLAMA

Opaski Compressport

Opaski wszystkich rodzajów łączy wiele. Przede wszystkim od skarpet kompresyjnych typu FullSocks odróżnia je brak stopek. Daje to w efekcie nieco inną kompresję od pełnych skarpet. W skarpetach kompresja zaczyna się już na stopie. To rozwiązanie o tyle lepsze, że bardziej pełne, bo w skarpetach kompresja działa od samego końca, czyli od końca stóp.

Lecz skarpeta ma też kilka minusów. Zakłada się ją nieco trudniej oraz jest mniej praktyczna. Łatwiejsze w użyciu, bardziej praktyczne oraz bardziej kolorowe są opaski Compresspotu. Opaski te dodatkowo wykonane są z zupełnie innego, bardziej delikatnego i mniej inwazyjnego w codziennym użyciu materiału. Poza tym nie każdemu może odpowiadać pełna skarpeta i lepiej będzie się czuł w opasce. Lub na odwrót. To czy komuś bardziej odpowiada skarpeta czy opaska to sprawa mocno indywidualna.

Głównym zadaniem opasek jak i całej odzieży kompresyjnej jest wspomaganie krążenia krwi od stóp do serca, dotlenianie mięśni i przyspieszanie usuwania toksyn i produktów przemiany materii. Dzięki temu mięśnie się wolniej męczą i można dłużej biec na tym samym poziomie intensywności. To właśnie zapewnia kompresja, która w opaskach podobnie jak w skarpetach jest stopniowana. Najwyższa jest w rejonie kostki. Najmniejsza pod kolanem. Dzięki temu każda cześć łydki jest uciskana optymalnie, a krew nie zalega w mięśniach tylko jest na bieżąco z nich usuwana,

Drugim zadaniem opasek kompresyjnych jest trzymanie mięśni i minimalizowanie ich wibracji. Dzięki temu zwiększa się komfort biegu, szczególnie podczas długich treningów. Również dzięki trzymaniu mięśni w jednym miejscu, minimalizowana jest ilość mikrourazów.

Compressport opaski

Opaski nadają się do niemal każdej dziedziny sportu jak bieganie, jazda na rowerze czy triathlon. Materiał chłonie bardzo mało wody i jest odporny na chlor, sól i pot tak, że można ich używać niemal w każdej obciążającej łydki aktywności. Ostatnio szczególnie często spotyka się je właśnie w triatlonie. Widać tutaj ich uniwersalność, bo założone przed startem działają bez zarzutu tak w wodzie jak i na rowerze i w biegu. W triatlonie przydaje się tez ich uniwersalność, bo można do nich (bądź nie) zakładać własne skarpetki.

Dodatkowo dzięki brakowi stopek nie trzeba prac ich po każdym użyciu.

Ale opasek kompresyjnych można używać nie tylko na treningu czy zawodach. Można ich też używać po treningu w ramach regeneracji. Kompresja pozwoli pobudzić krążenie oraz usunąć zbędne produkty przemiany materii z mięśni. Dzięki temu szybciej wrócą do pełnej dyspozycji. Opasek można używać też w każdej innej sytuacji, która powoduje nadmierne zmęczenie się łydek. Tak wiec założenie ich będzie dobrym wyborem zarówno podczas całego dnia w pracy, długiej jazdy samochodem czy podczas długich lotów samolotem.

Compressport R2

Opaska kompresyjne Compressport R2 to podstawowe opaski kompresyjne od Compressportu. To te, które widać na zawodach najczęściej i stanowią na pewno grubo ponad 90% sprzedaży opasek kompresyjnych tej firmy. Skrót w nazwie R2 oznacza Race & Recovery tak, więc są to opaski uniwersalne i dedykowane zarówno na zawody i długie biegi (Race) jak i po nich jako regeneracja (Recovery).

Są najbardziej uniwersalne i oprócz funkcji kompresyjnych występują w wielu wersjach kolorystycznych. To właśnie, dlatego tak bardzo rzucają się w oczy.

Compressport opaski R2 i US
Po lewej opaska R2, po lewej US

Compressport UR2

Opaski kompresyjne UR2 to opaski bardzo podobne do R2. Skrót w nazwie UR2oznacza Ultra Race & Recovery. Tak, więc już z samej nazwy można wnioskować, że są to opaski w stosunku do R2 ulepszone. Tym ulepszeniem jest wzbogacenie materiału w miliony kapsułek zawierających naturalne olejki eteryczne. Są one wtopione w materiał i zapewniają dodatkowy komfort mięśni podczas najdłuższych treningów i zawodów.

Poza tym te opaski oferują wszystko to, co możemy znaleźć w opaskach R2

Compressport US

Ostatnim rodzajem opasek Compressportu są opaski US. Są to najbardziej zaawansowane opaski. Skrót w ich nazwie US oznacza Ultra Silicone i od swoich poprzedników różnią się przede wszystkim 220 silikonowymi wypustkami po wewnętrznej stronie opaski. Wypustki te otaczają łydkę dookoła na wysokości 7 cm. Wypustki te mają za zadanie dodatkowo redukować wibracje mięśni oraz wpierać i chronić ścięgno Achillesa.

Dobrać rozmiar

Opaski w każdej możliwej odmianie występują w czterech rozmiarach. Oznaczone są litera T i cyfrą. Im wyższa cyfra tym większy rozmiar, który określa się na podstawie dwóch parametrów. Po pierwsze grubości łydki w najszerszym miejscu. Po drugie długości łydki. Zdecydowanie dużo ważniejszy w dobieraniu rozmiaru jest obwód łydki.

rozmiar:T1T2T3T4
Obwód łydki w najgrubszym miejscu30-3434-3838-4242-46
Wysokość łydki25-3530-4030-4040-45

Tak wiec, jeśli chcesz dobrać sobie opaski kompresyjne zmierz szerokość łydki w najszerszym miejscu i na tej podstawie zdecyduj się na odpowiedni dla siebie rozmiar. Nieco problemów mogą przysporzyć obwody graniczne jak 34 cm, 38 i 42 centymetry. Co wtedy? W takim przypadku najlepiej wybrać rozmiar opaski w dół, czyli w przypadku, kiedy ktoś (tak jak ja) ma w obwodzie 38 centymetrów, lepszym wyborem będzie rozmiar mniejszy, czyli T2. Dla niemal każdego będzie to lepszy wybór, bo kompresja wtedy będzie działać dużo lepiej niż w przypadku większego rozmiaru.

A właśnie o to w kompresji chodzi.

REKLAMA

3 komentarze do “Krótki przewodnik po opaskach Compressport R2, UR2 i US

 • 15.04.2020 o 14:18
  Permalink

  Witam, a jak widzisz rozmiarowke w spodenkach kompresyjnych? Mam w udzie 60 cm, zamówiłem rozmiar t3 niby do 64 cm według producenta A za cholerę nie mogę wsadzić tam nogi o pasie spodenek nie wspominając gdzie mam 86 cm w pasie.

  Odpowiedz
 • 16.06.2020 o 14:49
  Permalink

  Czy miałeś problem z drętwieniem stopy w opaskach? Ja ostatnio testowałem podczas dwóch wybiegań i pod koniec obydwu prawa stopa zaczynała mnie mrowić. Po zdjęciu opasek spokojnie mogłem przebieg jeszcze kolejne kilka km bez uczucia drętwienia.

  Odpowiedz
  • 16.06.2020 o 18:22
   Permalink

   Kiedy pierwszy raz założyłem opaski miałem takie wrażenie jakby mi stopy „odcięło” może to było mrowienie – ciężko mi powiedzieć bo minęło już sporo czasu. Zwaliłem to na karb tego, że wtedy pierwszy raz w życiu miałem opaski na stopach. Potem już ani razu takiego wrażenia nie miałem a zrobiłem w nich trochę wybiegań i wyjazdów rowerowych.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *