Kupić buty przez Internet – tylko jakie?

Jeśli nie wiesz jakie buty będą dla Ciebie najlepsze najłatwiej jest przyjść do specjalistycznego sklepu. Pozwolić sobie zmierzyć i sprawdzić stopę pod kątem tego jak się układa. Przymierzyć kilka par i spośród dobrych wybrać te najlepsze. Co jednak jak nie możesz w sklepie się zjawić?

REKLAMA

Ja dobrać buty tylko za pomocą Internetu?

Tylko które buty?

Przede wszystkim musisz wiedzieć jakich butów mniej więcej szukasz. Czy chcesz w nich biegać w mieście na asfalcie, czy w trudnym terenie. Czy szukasz komfortowego „kapcia” czy lekkiego i „szybkiego” buta do ścigania się? Bez tego ani rusz. Na te pytania musisz odpowiedzieć sobie sam. A jeśli nie jesteś w stanie odpowiedzieć bo dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem lub Twoja odpowiedź jest taka, że potrzebujesz butów „po prostu do biegania” to wybierz buty określane mianem butów treningowych na asfalt. To podstawowe buty do biegania niezależnie od poziomu sportowego. Także takie gdzie masz największy wybór bo jakieś 60 procent modeli butów to właśnie takie buty.

Pozostałem 40 procent to buty startowe i terenowe. Kiedy je wybrać?

Szukaj butów treningowych jeśli…

Szukaj butów określanych jako treningowe jeśli potrzebujesz butów:

 • po prostu „do biegania”,
 • uniwersalnych,
 • dobrze amortyzowanych,
 • do biegania po twardych nawierzchniach,
 • do biegania poza asfaltem po szutrowych drogach i prostych duktach leśnych.

Przykłady takich butów możesz znaleźć w takich zestawieniach jak:

Buty do biegania - New Balance

Szukaj butów startowych jeśli…

Szukaj butów określanych jako startowe lub treningowo-startowe jeśli potrzebujesz butów:

 • do szybkich treningów,
 • umiarkowanie amortyzowanych,
 • lekkich,
 • będących twoją kolejną (niepodstawową) parą butów biegowych,

Przykłady takich butów możesz znaleźć w takich zestawieniach jak:

Buty treningowo-startowe

Szukaj butów terenowych jeśli…

Szukaj butów określanych jako terenowe jeśli potrzebujesz butów:

 • do biegania po szlakach górskich,
 • do biegania w trudnym przełajowym terenie.

Przykłady takich butów możesz znaleźć w takich zestawieniach jak:

Najlepiej amortyzowane buty do biegania w terenie

Jak określić typ stopy?

A co z typem stopy? Buty czasami są opisane jako neutralne, pronujące, ze stabilizacją?! Tak. Są tak opisane i możemy podzielić buty ze względu na to do jakiego typu stopy są przeznaczone. Ma to największe znaczenie w przypadku butów treningowych, tych „po prostu do biegania”.

Dla formalności typy stopy są trzy:

 • supinująca (kostki „uciekają” na zewnątrz),
 • neutralna (kostka prowadzą się prosto,
 • nadmiernie pronująca (kostka przekoślawia się do środka).

A typy butów dwa:

 • neutralne (dla stopy supinującej i neutralnej),
 • stabilizujące (dla stopy nadmiernie pronującej).
Badanie stopy

W warunkach domowych jedynymi sposobami aby ocenić swój typ stopy są własne obserwacje. Nie mając doświadczenia może nie być to łatwe. Ale nadmierną pronację często widać z daleka. Być może już od małego wiesz, że masz koślawe stopy? Że kostki stawiasz „do środka”? Czasami jest to bardzo widoczne czy przez Ciebie samego czy przez osoby z Twojego najbliższego otocznia. Czasami z tego powodu nosiłeś w dzieciństwie wkładki, a może nosisz je do dziś. Jeśli stojąc twoje kostki „stoją” do wewnątrz to z dużym prawdopodobieństwem potrzebujesz butów ze stabilizacją.

Czyli na przykład takich jak w tym zestawianiu:

Możesz też wykonać test mokrej stopy i na bazie tego jak wygląda odcisk Twojej stopy ocenić jej typ. Teoria mówi, że im mniej zaznaczony masz łuk stopy tym większą masz nadpronację. Analogicznie kiedy łuk stopy jest tak mocno zaznaczony że odcisk stopy przypomina solidne C to masz stopę supinującą. Tak mówi teoria.

Supinacja neutral pronacja

Praktyka natomiast jest taka, że test mokrej stopy to jedna ze wskazówek ale nie kluczowa. Błędem jest dobieranie butów tylko i wyłącznie na podstawie odcisku stopy. Wiele osób nie ma zaznaczonego łuku stopy, ma płaskostopie podłużne a nie ma nadpronacji. Wiele też osób ma bardzo wysoki i mocno zaznaczony łuk stopy (według testu mokrej stopy to typowy supinator) a podczas ruchu ich kostki bardzo mocno nadpronują i przekoślawiają do środka.

Dlatego jeśli nie wiesz w stu procentach, że potrzebujesz buty ze stabilizacją bezpieczniej jest przez Internet kupić te neutralne.

Czyli na przykład jedne z tych zestawień:

Nazwy i logotypy butów do biegania

Jak określić rozmiar?

Kluczowy jest właściwy rozmiar. Jak go określić? Najłatwiej jest oczywiście wtedy kiedy już mamy inne buty do biegania i ich rozmiar jest odpowiedni. Wtedy kupując kolejne najlepiej wybierać te o takiej samej długości wkładki. Czyli, że jeśli do tej pory biegałeś lub biegałaś w butach o długości wkładki 25 cm to kupując kolejne także wybierz 25 cm.

Zapomnij też o rozmiarówce europejskiej, brytyjskiej czy amerykańskiej bo możesz się czasami nieźle „przejechać” szczególnie kiedy zamawiasz buty innej marki niż ta w której do tej pory biegałeś. Rozmiarówka „w centymetrach” jest najlepsza.

A jak określić długość kiedy nie masz żadnych wcześniejszych butów? Wtedy najłatwiej samemu zmierzyć sobie stopę. Ten test w przeciwieństwie do „testu mokrej stopy” jest dużo bardziej wiarygodny i pomocny. Mianowicie, stajemy bosą stopą na kartce papieru i dokładnie (przydaje sie pomoc drugiej osoby) odrysowujemy kształt stopy. Potem dokładnie to samo robimy z drugą stopą. Następnie mierzymy długość stopy w najdłuższym miejscu zarówno jednej jak i drugiej stopy. Otrzymasz w ten sposób długości swoich stóp. W związku z tym, że rozmiar buta zawsze dobieramy do większej stopy to większej wartości (dłuższej stopy) dodaj jeden centymetr i w ten sposób otrzymasz długość wkładki jaką powinien mieć twój but do biegania.

W niektórych markach w tabelach rozmiarowych nie ma rozmiaru podanego w CM, ale patrzcie na JP – rozmiar japoński to długość wkładki.

Rozmiar buta do biegania

Wiesz więc jakich butów potrzebujesz, do jakiego typu stopy i w jakim rozmiarze. Pamiętając o tych trzech głównych parametrach z dużym prawdopodobieństwem nawet przez Internet znajdziesz właściwe buty. Wszystko inne to już tylko kwestie indywidualne, których niestety przez Internet nie da się jednoznacznie określić.

Ale zawsze można zapytać. Na przykład poniżej w komentarzach.

REKLAMA

12 komentarzy do “Kupić buty przez Internet – tylko jakie?

 • 06.04.2020 o 12:42
  Permalink

  Pierwsze buty „prawdziwie” biegowe kupiłem przez internet, rozmiar dobrałem na czuja po dogłębnej analizie mnóstwa artykułów na ten temat w internecie. Buty trafione idealnie – Pegasusy 35, rozmiar 45 (dł. stopy na „papierze” 28.5 cm). Niedawno wybrałem się do stacjonarnego sklepu kupić drugą parę, głównie z tego względu, że wszyscy dookoła mówili: chcesz mieć dobrze dobrane buty – idź do sklepu, doradzą fachowcy. Zawód po całości, buty od początku wydawały się duuużo za duże (adidasy, rozm. 46), ale fachowcy się upierali, że tak ma być. W sumie „męczyłem” się z nimi niecałe 100km. Ostatecznie buty nie nadawały się dla mnie kompletnie, udało mi się odzyskać 1/3 wartości sprzedając je na olx.
  Reasumując – dobór obuwia to kwestia bardzo indywidualna, kupując przez internet nikt nam nie „namąci” w głowie podczas zakupu i pretensje możemy mieć tylko do siebie 😉

  Odpowiedz
 • 06.04.2020 o 17:38
  Permalink

  Właśnie tak kupiłem moje pierwsze buty do biegania ( adidas runfalcon) , przez Internet i… musiałem odesłać ponieważ były za szerokie i przód stopy latał mi na boki. Teraz czekam aż cała ta sytuacja z wirusem się skończy i będę mógł iść do sklepu zmierzyć założyć pomacać

  Odpowiedz
  • 06.04.2020 o 08:34
   Permalink

   Pewnych rzeczy, tych indywidualnych, niestety nie da się przeskoczyć wybierając buty przez Internet 🙁 Kształt cholewki, a co za tym idzie szerokość buta, jest właśnie taką rzeczą. Tutaj niestety wszystko okazuje się w praniu czyli podczas mierzenia. Na szczęście w takich przypadkach można buty zwrócić i wybrać coś innego.

   Odpowiedz
 • 06.04.2020 o 20:34
  Permalink

  Witam panie Pawle. Moja lewa stopa ma 26 cm, a prawa 26.4 cm. Do tej pory wybierałem buty z wkładką o długości 27 cm . Biegam w butach z charakterystyką neutralną . Kilka lat temu skręciłem prawą stopę i może dlatego lubię buty które dobrze trzymają piętę, no i mają szeroką podeszwę. Najlepiej ja i moje stopy odnajdują się w butach marki Asics, natomiast w tak chwalonych Nike Zoom Pegasus czułem duży dyskomfort po przebiegnięciu kilku kilometrów (ból łuku prawej stopy). A więc proszę wskazać mi alternatywy dla Asics’ów….i coś dodatkowo szybszego aby jak Bóg da na jesiennym maratonie osiągnąć 2.55 h. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 07.04.2020 o 14:26
   Permalink

   Pegasus od kilku lat ma tak wąską piętę z tyłu (wystarczy spojrzeć) że w Twoim przypadku odpadają całkowicie. W pierwszej kolejności poszukałbym w Brooksach – Glycerin, Adrenaline, Ghost, Aduro – to bardzo podobna specyfika i trzymania co Asicsy Nimbusy, Cumulusy czy Pulsy. W tej marce powinieneś znaleźć najwięcej alternatyw 🙂

   Natomiast co do czegoś szybszego i stabilnego… W Asics jest DS-Trainer choć według mnie lepszy jest Adidas Boston.

   Odpowiedz
   • 15.04.2020 o 16:01
    Permalink

    Panie Pawle dziękuję za propozycje. Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ nigdy nie biegałem w butach marki adidas. Czy model adizero boston zapewni wystarczającą dawkę stabilności i czy podeszwa jest wystarczająco szeroka szczególnie w okolicach pięty?

   • 19.04.2020 o 13:13
    Permalink

    Tak. Zdecydowanie zapewni. Jest wystarczająco szeroki pod piętą.

 • 08.04.2020 o 07:25
  Permalink

  Ja właśnie wobec obecnej sytuacji epidemiologicznej, kupiłem buty przez Internet. Najważniejsze moim zdaniem to wybranie kilku modeli i jednoczesne ich mierzenie. Na szczęście możliwość zwrotu jest nawet do 30 dni po zakupie, więc czasu na chodzenie, przymierzanie, próbowanie jest dużo. Oczywiście wszystko w domu, bez używania butów do treningów.
  Ja właśnie tak robiłem – testowałem 4 wybrane modele butów przez ponad tydzień i w końcu zapadła decyzja które leżą najlepiej i mi najbardziej odpowiadają.
  Oczywiście takie domowe, salonowe mierzenie butów nie odda 10 km biegu ale zdecydowanie wystarczy aby poczuć jak każdy z butów leży na nodze i czy nic nie przeszkadza.

  Odpowiedz
  • 08.04.2020 o 15:53
   Permalink

   Salonowe mierzenie butów nie odda 10 km biegu, ale w domu i tak masz najczęściej więcej czasu ma zastanowienie (w twoim przypadku tydzień) niż wybierając buty w sklepie 😉 A 30 dniowy termin zwrotu tych co nie pasują to więcej niż potrzebne do wybrania tych właściwych 🙂

   Odpowiedz
 • 10.04.2020 o 14:01
  Permalink

  Dobrze, że wyjaśniłeś Pawle kwestie doboru rozmiaru buta biegowego.
  Ja latam w KD Plus od Kiprun ( https://bit.ly/2XmcTtH ) i chwalę sobie bardzo.
  Można dać za buty 600 czy 900 zł, ale po co przepłacać…
  Myślę, że dla biegacza nawet ze sporą nadwagą i biegającego po asfalcie, znajdziemy buty do 300 złotych, które będą go chronić.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 22.04.2020 o 17:02
  Permalink

  Jakie buty treningowe byś polecił, jeśli biegam 20-40 km tygodniowo, po leśnych utwardzonych drogach lub asfalcie i ląduję na śródstopiu. Wymienione w artykule treningówki mają drop 10mm i więcej, a przy lądowaniu na śródstopiu, to chyba nie ma co kupować butów z dropem powyżej 8mm. Dodam, że moja waga to 65kg. Celem moich treningów jest poprawa osiągów w biegach na 5 i 10km. Chciałbym też zmieścić się z ceną do 300zł. Czy któreś z tych butów, które na końcu wymieniłem, byłyby odpowiednie, a jeśli nie to jakie polecasz? New Balance Fresh Foam Zante Pursuit, New Balance Fresh Foam Tempo, ASICS Kanmei 2. Z góry dziękuję za pomoc i życzę miłego dnia w tych trudnych do biegania czasach 🙂

  Odpowiedz
 • 24.09.2020 o 13:10
  Permalink

  Czy może ktoś doradzić jakie buty na początek przygody z trailem? Dokładnie leśne ścieżki, może błoto, raczej nie góry. Do 20 km dziennie. Bardzo dziękuję za podpowiedź. Jeśli jest damski odpowiednik to również podziękować.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.