Maski do biegania Respro – cztery główne różnice pomiędzy modelami

23 stycznia 2017 4 min czytania
Maska Respro - nosek

Wraz z pogarszaniem się jakości powietrza coraz popularniejsze staje się używanie specjalnych masek amtysmogowych. Chronią one z jednej strony przed wdychaniem najbardziej szkodliwych substancji a z drugiej zapewniają na tyle dobrą wentylację, że da się w nich biegać.

REKLAMA

Najbardziej popularna i zaprojektowana pod kątem biegowym jest maska Respro Cinqro.

Nie jest to jedyna maska w ofercie marki Respro. Poza Cinqro występują też modele:

  • Metro,
  • City,
  • Techno,
  • Sportsta,
  • Ultralight,
  • Allergy,
  • FB-1,
  • Nitesight,
  • X-Treme,
  • Bandit.

Nie będę rozpisywał się o każdej. Przedstawię kilka zasadniczych i praktycznych różnic.

Maski Antysmogowe Respro

Pierwsza – filtry

Filtr to zasadnicza część maski. To przez niego wdychamy powietrze. Są trzy rodzaje filtrów:

  • filtr węglowy DACC – najcieńszy wykonany z aktywnego włókna węglowego. Filtruje wyłącznie gazy i opary chemiczne jak dwutlenek siarki, tlenki azotu czy dwutlenku węgla. Działa bardzo sprawnie w przypadku spalin samochodowych ale „najpopularniejszych” cząstek submikronowych PM 2,5 oraz PM 10 nie wyłapuje.
  • filtr sportowy Hepa-Type – przeciwieństwo DACC. Grubszy, bardziej mięsisty i wyłapujący z powietrza cząstki PM 2,5 oraz PM 10. Oddycha się przez niego całkiem dobrze i dlatego też nazywany jest filtrem sportowym. Można używać go podczas biegania.
  • filtr kombinacyjny Hepa-Type DACC – „teoretycznie” najlepszy z nich wszystkich. Jest to filtr Hepa z dodatkową powłoką DACC, tak więc wyłapuje z powietrza zarówno cząstki submikronowe PM 2,5 i PM 10 oraz gazy i opary chemiczne. Ma to jednak swoją cenę. Przez ten filtr się gorzej oddycha niż przez klasyczny „sportowy” Hepa. W związku z tym opisywany jest też jako miejski.

Filtry według producenta starczają na 69 godzin aktywnego użytkowania. Po tym czasie należy je wymienić.

Maska Respro - filtr

Druga – zawory

Skoro powietrze dostało się do naszych płuc przez filtry to teraz musimy się go pozbyć. Wydychane powietrze wydostaje się z maski poprzez zawory. Podobnie jak w przypadku filtrów w Respro do dyspozycji mamy trzy rodzaje:

  • zawory techno – najprostsze stosowane w maskach gdzie nie jest wymagana duża przepustowość. Najlepsze na miasto i do codziennego użytku.
  • zawory POWA oraz POWA ELITE – zawory sportowe o zwiększonej wydajności. Występują w dwóch wersjach. Ta najlepsza ELITE charakteryzuje się tym że ma dodatkową możliwość odchylania „skrzydełek” co jeszcze bardziej poprawia przepływ wydychanego powietrza. Przeznaczone do uprawiania sportu i aktywności.
Maska Respro - zawory

Trzecia – materiał

Materiał z jakiego wykonane są maski też nie jest zawsze jeden i ten sam. Występują dwa rodzaje:

  • neopren – najczęściej spotykany. Występuje w najbardziej popularnych modelach jak Cinqro, Techno, itp. Stanowi szkielet całej maski i w pewnym stopniu wpływa też na wydajność oddychania. Przepuszcza trochę mniej niż zwykły streth.
  • streth – trochę mniej wytrzymały, ale za to przepuszczający trochę więcej powietrza od neoprenu. Stosowany w maskach Ultralight oraz Allergy. Ma też to do siebie, że maski ze strethu wyglądają lepiej i mniej rzucają się podczas spaceru na ulicy.
Maska Respro - materiał

Czwarta – nosek

Nosek – najbardziej prozaiczna rzecz w maskach. W Respro występuje w dwóch wariantach. Nosek może być metalowy oraz elastyczny. Wyglądają bardzo podobnie ale różnicę czuć już podczas zakładania. Nosek metalowy trzeba sobie samemu rozgiąć i ułożyć do twarzy. Nosek nylonowy jest elastyczny i sam się do kształtu twarzy dopasowuje.

Maska Respro - nosek

W ofercie Respro jest dużo masek, ale każdą z nich można opisać poprzez kombinację tych czterech parametrów – filtr, zawory, materiał i nosek. Tak wygląda porównanie najbardziej popularnych modeli:

 filtrzaworymatriałnosek
CinqroHepa + komb.POWA ELITEneoprenmiękki
Technokomb.technoneoprensztywny
UltralightHepaPOWA ELITEstretchmiękki
AllergyHepatechnostretchmiękki
SportstaHepaPOWAneoprensztywny
CityDACCtechnoneopransztywny
MetroDACCbrakneoprensztywny

Więcej modeli  i informacji na stronach Respro. Oraz, oczywiście w Sklepie Biegacza.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
10 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krzysiek
7 lat temu

Bardzo dobry opis i porównanie … ale dokąd to zmierza, straaszne to jest. Czy spotykasz na trasach ludzi w czyms takim ?

J. Gramm
J. Gramm
7 lat temu

W Krakowie to czesty widok, ludzie w maskach respropodobnych, wiekszosc rowerzystow i czesto zwykli przechodnie.

Michał
Michał
7 lat temu

Witaj Paweł.
Świetny blog super się czyta! Pozwolę sobie dodać moją ocenę maski tej firmy a konkretnie cinqro. Biegałem w niej dotychczas 4 razy w zasadzie w różnych wariantach tzn: mróz i wolny bieg, mocne kilometrowe interwaly, spokojne długie bieganie. Po 1 trzeba się do niej przyzwyczaić bo oddycha się inaczej i po prostu ciężej, praktycznie tylko ustami bo nos jest „opatulony „. Po 2 przy dłuższym biegu pot i nasz oddech mocno się skraplają co ostatnio dało efekt jakby chlipania wody w dolnej części. Reszta jest tylko zaletą. Przy dużym mrozie w zasadzie całą twarz mamy zabezpieczona przed mrozem, przy smogu można bezpiecznie biegać, czuć w niej zapach dymu ale sam smog nie przeszkadza. W moim wypadku bieg bez maski kończył się kaszlem czego zupełnie nie ma przy użyciu tej maski.
Reasumując – jeśli ktoś nie lubi czekać aż puści mróz i zniknie smog to pozycja ta robi się niestety obowiązkowa.
Pozdrawiam Michał

Sebastian
Sebastian
6 lat temu
Reply to  Michał

Hej, czy po bieganiu tylko suszycie filtr czy też np. płuczecie przegotowaną wodą?

Norbert Jędrasik
Norbert Jędrasik
7 lat temu

Kupiłem miesiąc temu , już trochę kilometrów przebiegłem i jestem zadowolony , zawsze będę biegał w masce cinqro , nie dość, że chronię płuca to jeszcze zmuszam je do cięższej pracy , same plusy , a fakt, że może się woda skraplać w masce , no cóż nie ma ideałów 😀 tak czy owak gorąco polecam 🙂

Tomek
Tomek
6 lat temu

Czy jest możliwość założenia filtra kombinacyjnego Hepa-Type DACC do maski Ultralight? Design Cinqro mi się nie podoba, wolę bardziej przewiewną maskę. Informacje na stronie producenta są strasznie niejasne. Jakby nie mogli zrobić tabelki kompatybilności.

PiotrekP
5 lat temu

Bardzo fajne porównanie tych wszystkich masek antysmogowych. jeszcze nie miałem okazji biegać w masce, bo zawsze jak się jakoś zbierałem to tak jakość powietrza była w miarę w porządku 😉