Maski do biegania Respro – cztery główne różnice pomiędzy modelami

Wraz z pogarszaniem się jakości powietrza coraz popularniejsze staje się używanie specjalnych masek amtysmogowych. Chronią one z jednej strony przed wdychaniem najbardziej szkodliwych substancji a z drugiej zapewniają na tyle dobrą wentylację, że da się w nich biegać.

REKLAMA

Najbardziej popularna i zaprojektowana pod kątem biegowym jest maska Respro Cinqro.

Nie jest to jedyna maska w ofercie marki Respro. Poza Cinqro występują też modele:

 • Metro,
 • City,
 • Techno,
 • Sportsta,
 • Ultralight,
 • Allergy,
 • FB-1,
 • Nitesight,
 • X-Treme,
 • Bandit.

Nie będę rozpisywał się o każdej. Przedstawię kilka zasadniczych i praktycznych różnic.

Maski Antysmogowe Respro

Pierwsza – filtry

Filtr to zasadnicza część maski. To przez niego wdychamy powietrze. Są trzy rodzaje filtrów:

 • filtr węglowy DACC – najcieńszy wykonany z aktywnego włókna węglowego. Filtruje wyłącznie gazy i opary chemiczne jak dwutlenek siarki, tlenki azotu czy dwutlenku węgla. Działa bardzo sprawnie w przypadku spalin samochodowych ale „najpopularniejszych” cząstek submikronowych PM 2,5 oraz PM 10 nie wyłapuje.
 • filtr sportowy Hepa-Type – przeciwieństwo DACC. Grubszy, bardziej mięsisty i wyłapujący z powietrza cząstki PM 2,5 oraz PM 10. Oddycha się przez niego całkiem dobrze i dlatego też nazywany jest filtrem sportowym. Można używać go podczas biegania.
 • filtr kombinacyjny Hepa-Type DACC – „teoretycznie” najlepszy z nich wszystkich. Jest to filtr Hepa z dodatkową powłoką DACC, tak więc wyłapuje z powietrza zarówno cząstki submikronowe PM 2,5 i PM 10 oraz gazy i opary chemiczne. Ma to jednak swoją cenę. Przez ten filtr się gorzej oddycha niż przez klasyczny „sportowy” Hepa. W związku z tym opisywany jest też jako miejski.

Filtry według producenta starczają na 69 godzin aktywnego użytkowania. Po tym czasie należy je wymienić.

Maska Respro - filtr

Druga – zawory

Skoro powietrze dostało się do naszych płuc przez filtry to teraz musimy się go pozbyć. Wydychane powietrze wydostaje się z maski poprzez zawory. Podobnie jak w przypadku filtrów w Respro do dyspozycji mamy trzy rodzaje:

 • zawory techno – najprostsze stosowane w maskach gdzie nie jest wymagana duża przepustowość. Najlepsze na miasto i do codziennego użytku.
 • zawory POWA oraz POWA ELITE – zawory sportowe o zwiększonej wydajności. Występują w dwóch wersjach. Ta najlepsza ELITE charakteryzuje się tym że ma dodatkową możliwość odchylania „skrzydełek” co jeszcze bardziej poprawia przepływ wydychanego powietrza. Dedykowane do uprawiania sportu i aktywności.
Maska Respro - zawory

Trzecia – materiał

Materiał z jakiego wykonane są maski też nie jest zawsze jeden i ten sam. Występują dwa rodzaje:

 • neopren – najczęściej spotykany. Występuje w najbardziej popularnych modelach jak Cinqro, Techno, itp. Stanowi szkielet całej maski i w pewnym stopniu wpływa też na wydajność oddychania. Przepuszcza trochę mniej niż zwykły streth.
 • streth – trochę mniej wytrzymały, ale za to przepuszczający trochę więcej powietrza od neoprenu. Stosowany w maskach Ultralight oraz Allergy. Ma też to do siebie, że maski ze strethu wyglądają lepiej i mniej rzucają się podczas spaceru na ulicy.
Maska Respro - materiał

Czwarta – nosek

Nosek – najbardziej prozaiczna rzecz w maskach. W Respro występuje w dwóch wariantach. Nosek może być metalowy oraz elastyczny. Wyglądają bardzo podobnie ale różnicę czuć już podczas zakładania. Nosek metalowy trzeba sobie samemu rozgiąć i ułożyć do twarzy. Nosek nylonowy jest elastyczny i sam się do kształtu twarzy dopasowuje.

Maska Respro - nosek

W ofercie Respro jest dużo masek, ale każdą z nich można opisać poprzez kombinację tych czterech parametrów – filtr, zawory, materiał i nosek. Tak wygląda porównanie najbardziej popularnych modeli:

 filtrzaworymatriałnosek
CinqroHepa + komb.POWA ELITEneoprenmiękki
Technokomb.technoneoprensztywny
UltralightHepaPOWA ELITEstretchmiękki
AllergyHepatechnostretchmiękki
SportstaHepaPOWAneoprensztywny
CityDACCtechnoneopransztywny
MetroDACCbrakneoprensztywny

Więcej modeli  i informacji na stronach Respro. Oraz, oczywiście w Sklepie Biegacza.

REKLAMA

10 komentarzy do “Maski do biegania Respro – cztery główne różnice pomiędzy modelami

 • 27.01.2017 o 12:42
  Permalink

  Bardzo dobry opis i porównanie … ale dokąd to zmierza, straaszne to jest. Czy spotykasz na trasach ludzi w czyms takim ?

  Odpowiedz
  • 27.01.2017 o 19:16
   Permalink

   W dniach kiedy nad Warszawą wisiał największy smog mijałem się na ulicy z ludźmi w maskach podobnych do tych od Respro. Były to raczej pojedyncze przypadki, ale były. Biegacza w masce jeszcze nie widziałem.

   Odpowiedz
 • 28.01.2017 o 14:09
  Permalink

  W Krakowie to czesty widok, ludzie w maskach respropodobnych, wiekszosc rowerzystow i czesto zwykli przechodnie.

  Odpowiedz
 • 17.02.2017 o 12:18
  Permalink

  Witaj Paweł.
  Świetny blog super się czyta! Pozwolę sobie dodać moją ocenę maski tej firmy a konkretnie cinqro. Biegałem w niej dotychczas 4 razy w zasadzie w różnych wariantach tzn: mróz i wolny bieg, mocne kilometrowe interwaly, spokojne długie bieganie. Po 1 trzeba się do niej przyzwyczaić bo oddycha się inaczej i po prostu ciężej, praktycznie tylko ustami bo nos jest „opatulony „. Po 2 przy dłuższym biegu pot i nasz oddech mocno się skraplają co ostatnio dało efekt jakby chlipania wody w dolnej części. Reszta jest tylko zaletą. Przy dużym mrozie w zasadzie całą twarz mamy zabezpieczona przed mrozem, przy smogu można bezpiecznie biegać, czuć w niej zapach dymu ale sam smog nie przeszkadza. W moim wypadku bieg bez maski kończył się kaszlem czego zupełnie nie ma przy użyciu tej maski.
  Reasumując – jeśli ktoś nie lubi czekać aż puści mróz i zniknie smog to pozycja ta robi się niestety obowiązkowa.
  Pozdrawiam Michał

  Odpowiedz
  • 18.02.2017 o 10:00
   Permalink

   Dzięki za podzielenie się opinią 🙂

   Ja dodam od siebie, że nie jesteś pierwszą osobą od której słyszę, że poza smogiem maska znakomicie chroni przed mrozem. To taka dodatkowa, ale bardzo praktyczna zaleta.

   Odpowiedz
  • 12.01.2018 o 19:49
   Permalink

   Hej, czy po bieganiu tylko suszycie filtr czy też np. płuczecie przegotowaną wodą?

   Odpowiedz
 • 01.06.2017 o 13:32
  Permalink

  Kupiłem miesiąc temu , już trochę kilometrów przebiegłem i jestem zadowolony , zawsze będę biegał w masce cinqro , nie dość, że chronię płuca to jeszcze zmuszam je do cięższej pracy , same plusy , a fakt, że może się woda skraplać w masce , no cóż nie ma ideałów 😀 tak czy owak gorąco polecam 🙂

  Odpowiedz
 • 19.10.2018 o 11:48
  Permalink

  Czy jest możliwość założenia filtra kombinacyjnego Hepa-Type DACC do maski Ultralight? Design Cinqro mi się nie podoba, wolę bardziej przewiewną maskę. Informacje na stronie producenta są strasznie niejasne. Jakby nie mogli zrobić tabelki kompatybilności.

  Odpowiedz
  • 19.10.2018 o 12:27
   Permalink

   Jestem niemal pewny, że tak bo rozmiar zaworów w obydwu maskach jest taki sam. Nie spotkałem się też aby Respro miało inne filtry do różnych modeli masek (a modeli masek w ofercie jest sporo).

   Odpowiedz
 • 12.02.2019 o 22:31
  Permalink

  Bardzo fajne porównanie tych wszystkich masek antysmogowych. jeszcze nie miałem okazji biegać w masce, bo zawsze jak się jakoś zbierałem to tak jakość powietrza była w miarę w porządku 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *