Maski do biegania Respro – cztery główne różnice pomiędzy modelami

Wraz z pogarszaniem się jakości powietrza coraz popularniejsze staje się używanie specjalnych masek amtysmogowych. Chronią one z jednej strony przed wdychaniem najbardziej szkodliwych substancji a z drugiej zapewniają na tyle dobrą wentylację, że da się w nich biegać.

REKLAMA

Najbardziej popularna i zaprojektowana pod kątem biegowym jest maska Respro Cinqro.

Nie jest to jedyna maska w ofercie marki Respro. Poza Cinqro występują też modele:

 • Metro,
 • City,
 • Techno,
 • Sportsta,
 • Ultralight,
 • Allergy,
 • FB-1,
 • Nitesight,
 • X-Treme,
 • Bandit.

Nie będę rozpisywał się o każdej. Przedstawię kilka zasadniczych i praktycznych różnic.

Maski Antysmogowe Respro

Pierwsza – filtry

Filtr to zasadnicza część maski. To przez niego wdychamy powietrze. Są trzy rodzaje filtrów:

 • filtr węglowy DACC – najcieńszy wykonany z aktywnego włókna węglowego. Filtruje wyłącznie gazy i opary chemiczne jak dwutlenek siarki, tlenki azotu czy dwutlenku węgla. Działa bardzo sprawnie w przypadku spalin samochodowych ale „najpopularniejszych” cząstek submikronowych PM 2,5 oraz PM 10 nie wyłapuje.
 • filtr sportowy Hepa-Type – przeciwieństwo DACC. Grubszy, bardziej mięsisty i wyłapujący z powietrza cząstki PM 2,5 oraz PM 10. Oddycha się przez niego całkiem dobrze i dlatego też nazywany jest filtrem sportowym. Można używać go podczas biegania.
 • filtr kombinacyjny Hepa-Type DACC – „teoretycznie” najlepszy z nich wszystkich. Jest to filtr Hepa z dodatkową powłoką DACC, tak więc wyłapuje z powietrza zarówno cząstki submikronowe PM 2,5 i PM 10 oraz gazy i opary chemiczne. Ma to jednak swoją cenę. Przez ten filtr się gorzej oddycha niż przez klasyczny „sportowy” Hepa. W związku z tym opisywany jest też jako miejski.

Filtry według producenta starczają na 69 godzin aktywnego użytkowania. Po tym czasie należy je wymienić.

Maska Respro - filtr

Druga – zawory

Skoro powietrze dostało się do naszych płuc przez filtry to teraz musimy się go pozbyć. Wydychane powietrze wydostaje się z maski poprzez zawory. Podobnie jak w przypadku filtrów w Respro do dyspozycji mamy trzy rodzaje:

 • zawory techno – najprostsze stosowane w maskach gdzie nie jest wymagana duża przepustowość. Najlepsze na miasto i do codziennego użytku.
 • zawory POWA oraz POWA ELITE – zawory sportowe o zwiększonej wydajności. Występują w dwóch wersjach. Ta najlepsza ELITE charakteryzuje się tym że ma dodatkową możliwość odchylania „skrzydełek” co jeszcze bardziej poprawia przepływ wydychanego powietrza. Dedykowane do uprawiania sportu i aktywności.

Maska Respro - zawory

Trzecia – materiał

Materiał z jakiego wykonane są maski też nie jest zawsze jeden i ten sam. Występują dwa rodzaje:

 • neopren – najczęściej spotykany. Występuje w najbardziej popularnych modelach jak Cinqro, Techno, itp. Stanowi szkielet całej maski i w pewnym stopniu wpływa też na wydajność oddychania. Przepuszcza trochę mniej niż zwykły streth.
 • streth – trochę mniej wytrzymały, ale za to przepuszczający trochę więcej powietrza od neoprenu. Stosowany w maskach Ultralight oraz Allergy. Ma też to do siebie, że maski ze strethu wyglądają lepiej i mniej rzucają się podczas spaceru na ulicy.

Maska Respro - materiał

Czwarta – nosek

Nosek – najbardziej prozaiczna rzecz w maskach. W Respro występuje w dwóch wariantach. Nosek może być metalowy oraz elastyczny. Wyglądają bardzo podobnie ale różnicę czuć już podczas zakładania. Nosek metalowy trzeba sobie samemu rozgiąć i ułożyć do twarzy. Nosek nylonowy jest elastyczny i sam się do kształtu twarzy dopasowuje.

Maska Respro - nosek

W ofercie Respro jest dużo masek, ale każdą z nich można opisać poprzez kombinację tych czterech parametrów – filtr, zawory, materiał i nosek. Tak wygląda porównanie najbardziej popularnych modeli:

filtr zawory matriał nosek
Cinqro Hepa + komb. POWA ELITE neopren miękki
Techno komb. techno neopren sztywny
Ultralight Hepa POWA ELITE stretch miękki
Allergy Hepa techno stretch miękki
Sportsta Hepa POWA neopren sztywny
City DACC techno neopran sztywny
Metro DACC brak neopren sztywny

Więcej modeli  i informacji na stronach Respro. Oraz, oczywiście w Sklepie Biegacza.

REKLAMA

10 myśli na temat “Maski do biegania Respro – cztery główne różnice pomiędzy modelami

 • 27.01.2017 o 12:42
  Permalink

  Bardzo dobry opis i porównanie … ale dokąd to zmierza, straaszne to jest. Czy spotykasz na trasach ludzi w czyms takim ?

  Odpowiedz
  • 27.01.2017 o 19:16
   Permalink

   W dniach kiedy nad Warszawą wisiał największy smog mijałem się na ulicy z ludźmi w maskach podobnych do tych od Respro. Były to raczej pojedyncze przypadki, ale były. Biegacza w masce jeszcze nie widziałem.

   Odpowiedz
 • 28.01.2017 o 14:09
  Permalink

  W Krakowie to czesty widok, ludzie w maskach respropodobnych, wiekszosc rowerzystow i czesto zwykli przechodnie.

  Odpowiedz
 • 17.02.2017 o 12:18
  Permalink

  Witaj Paweł.
  Świetny blog super się czyta! Pozwolę sobie dodać moją ocenę maski tej firmy a konkretnie cinqro. Biegałem w niej dotychczas 4 razy w zasadzie w różnych wariantach tzn: mróz i wolny bieg, mocne kilometrowe interwaly, spokojne długie bieganie. Po 1 trzeba się do niej przyzwyczaić bo oddycha się inaczej i po prostu ciężej, praktycznie tylko ustami bo nos jest „opatulony „. Po 2 przy dłuższym biegu pot i nasz oddech mocno się skraplają co ostatnio dało efekt jakby chlipania wody w dolnej części. Reszta jest tylko zaletą. Przy dużym mrozie w zasadzie całą twarz mamy zabezpieczona przed mrozem, przy smogu można bezpiecznie biegać, czuć w niej zapach dymu ale sam smog nie przeszkadza. W moim wypadku bieg bez maski kończył się kaszlem czego zupełnie nie ma przy użyciu tej maski.
  Reasumując – jeśli ktoś nie lubi czekać aż puści mróz i zniknie smog to pozycja ta robi się niestety obowiązkowa.
  Pozdrawiam Michał

  Odpowiedz
  • 18.02.2017 o 10:00
   Permalink

   Dzięki za podzielenie się opinią 🙂

   Ja dodam od siebie, że nie jesteś pierwszą osobą od której słyszę, że poza smogiem maska znakomicie chroni przed mrozem. To taka dodatkowa, ale bardzo praktyczna zaleta.

   Odpowiedz
  • 12.01.2018 o 19:49
   Permalink

   Hej, czy po bieganiu tylko suszycie filtr czy też np. płuczecie przegotowaną wodą?

   Odpowiedz
 • 01.06.2017 o 13:32
  Permalink

  Kupiłem miesiąc temu , już trochę kilometrów przebiegłem i jestem zadowolony , zawsze będę biegał w masce cinqro , nie dość, że chronię płuca to jeszcze zmuszam je do cięższej pracy , same plusy , a fakt, że może się woda skraplać w masce , no cóż nie ma ideałów 😀 tak czy owak gorąco polecam 🙂

  Odpowiedz
 • 19.10.2018 o 11:48
  Permalink

  Czy jest możliwość założenia filtra kombinacyjnego Hepa-Type DACC do maski Ultralight? Design Cinqro mi się nie podoba, wolę bardziej przewiewną maskę. Informacje na stronie producenta są strasznie niejasne. Jakby nie mogli zrobić tabelki kompatybilności.

  Odpowiedz
  • 19.10.2018 o 12:27
   Permalink

   Jestem niemal pewny, że tak bo rozmiar zaworów w obydwu maskach jest taki sam. Nie spotkałem się też aby Respro miało inne filtry do różnych modeli masek (a modeli masek w ofercie jest sporo).

   Odpowiedz
 • 12.02.2019 o 22:31
  Permalink

  Bardzo fajne porównanie tych wszystkich masek antysmogowych. jeszcze nie miałem okazji biegać w masce, bo zawsze jak się jakoś zbierałem to tak jakość powietrza była w miarę w porządku 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *